Smrt v Benátkách

Smrť v Benátkach

Death in Venice

Itálie / Francie, 1971, 130 min

• Chrustyn

Italské umělecké dílo se vším všudy.(9.8.2013)

Vizuálně nádhera, ale jinak nuda. Pro dnešního diváka spíš utrpení. Nebo jenom pro mě? :)(20.11.2006)

Dlhý záber... dlhší záber... málo slov a krása. Keď dostávate pri každom zábere, mimickom geste, alebo strihu pocit "kurňa to je sila", alebo "to sa nedalo natočiť lepšie" postupne som získal pocit podobný pocitu skladateľa, keď videl svoju múzu - chlapca. Jedinečná umelecká výpoveď, ktorá determinuje všetko pre a proti umeleckému chápaniu sveta, pre-definuje estetiku, dáva test morálke a to všetko v nevídanej jednoduchosti. Pointa je prezradená v názve filmu, nikde sa preto neponáhľajte, nechajte myšlienky rozbehnuť a vnímajte krásu.(23.5.2010)

Vysloužilý umělec si do Benátek přijíždí napravit své chatrné zdraví a možná i znovu nalézt ztracenou chuť do života. Ta se mu na pár dní opravdu vrátí díky panensky krásnému polskému chlapci Tadziovi, který je zde na rekreaci s rodinou. Umělec se k chlapci upíná téměř celou svou myslí a touhou, ačkoli sám si je dobře vědom směšnosti svého počínání. Jejich "vztah" je sice platonický, avšak chlapci je mužova přízeň, zdá se, příjemná a opětuje ji, třebaže bez jediného dotyku, bez jediného slova - mluví za ně pouze dlouhé všeříkající pohledy. . . . . Silná Mahlerova hudba a obrazy, které v jednom či dvou závěrečných záběrech dosahují snad až nesnesitelné filmové krásy (chlapec v moři, fotoaparát) - to jsou hlavní pozitiva tohoto právem vysoce ceněného snímku - a pozitiva jsou to tak veliká, že pokud má film nějaké negativní stránky (pár by se jich určitě našlo - když už nikde, tak možná v tu a tam nepříliš přesvědčivých hereckých výkonech), pak téměř úplně zapadnou v přívalu ryzího filmového umění. A aby těch krás nebylo málo, musím zde vyzdvihnout ještě jednu, pro film zásadní - totiž samotného herce v roli chlapce - Björn Andresen byl se svým až dívčím vzhledem pro roli Tadzia naprosto ideální, neboť byl vskutku "nadpozemsky" krásný..._____(souhlasím s Limou, že Smrt v Benátkách lze opravdu PLNĚ docenit pouze v jedinečné atmosféře nějakého postaršího kinosálu)(21.11.2006)

Snímek na diváka působí hlavně vizuálně a zvukově. Samotný děj je opravdu jednoduchý a není třeba v něm hledat "něco" dovedně skrytého. Jde jen a pouze o vizuální ztvárnění podpořené silnou hudbou. A díky této kombinaci taky dávám 4 hvězdičky.(15.10.2003)