Petr Čepek v příběhu z doby, která nepřála ani lásce, ani soucitu. Do severomoravského pohraničí těsně po druhé světové válce přijíždí příslušník zahraničního odboje Viktor Chotovický. Ve zchátralém sídle, jehož správou byl pověřen, se setká s dcerou majitele továrny, Němkou Adelheid Heidenmannovou, která zde čeká na odsun. Rozporuplná doba však nepřeje ani jejich lásce, ani soucitu...
První barevný film režiséra Františka Vláčila podle stejnojmenné novely Vladimíra Körnera je hlubokou sondou do vztahu mezi mužem a ženou, kteří nejsou schopni komunikovat, domluvit se. Příběh sám i režisérova virtuozita, založená na vytříbeném výtvarném vidění, řadí tento snímek k tomu nejlepšímu, co bylo o poválečné době natočeno. Vrcholné herecké výkony předvedli Petr Čepek a Emma Černá v hlavních rolích. (Česká televize)

TheDon

Excelující Čepek (v čem tenhle člověk neexceloval?). On se pro tyhle role narodil. A jak už tady bylo párkrát řečeno, je škoda,že je film v barvách. Protože ten černobílej konec je naprosto dokonalej. 85% ()

Morloth

Kdybych se nepřiznal, že jsem se u filmu vcelku nudil, lhal bych. Ovšem ta nuda byla plánovaná. Je až s podivem, jak se Vláčilovi podařilo podat snímek, který vybízí ke zkratce, zjednodušení, patosu, tak civilně, prostě a nadmíru odtažitě. Vždyť kolik vypjatých situací ve filmu potkáme a kolik emocí to v nás vzbudí? Teď střelím trochu mimo mísu, ale Adelheid je Black Hawk Down, bez pitomého a přepjatého závěru. Vláčil natočil dokument a do poslední chvíle neuhnul z vytyčené cesty, nevydíral a nepodbízel se. ()

rakovnik

Překvapilo mě, že film natočil pan Vláčil v barvách. Ale pravda je, že jeho děj není až tak ponurý. Navíc, myslím, že svým dějem byl přece jen trošičku shovívavý k tomu, co se dělo po válce v našem pohraničí. I když zde režisér pěkně použil drobné detaily z jednoho místa k tomu, aby nastínil, k čemu docházelo. ()

Martin741

Reziser Frantisek Vlacil bol proste genialny reziser, ktory mal cit pre film. Tuna sa jedna o koniec DRuhej Svetovej Vojny, pribeh sa odohrava kdesi na severnej Morave. Emocii je tuna pozehnane, herecke koncerty su na vysokej urovni. O co viac je emocii, o to menej je dialogov a nudy. Proste 60. roky v ceskoslovenskej kinematografii v plnej krase a nadhere : 87 % ()

BarryLyndon

František Vláčil byl génius! A měl koule tohle natočit v 69. Ale mám pocit, že co tehdy zarizli cenzoři, by dnes nedali lidi, protože se ještě moc nevede kladný vztah k Sudetským Němcům. Je to důvod, proč to zapadlo ?Hlavně nacpat do 90 minut tolik vrstev... No a Petr Čepek, škoda že tu s námi nebyl déle. Kdysi jsme se s tátou dlouho bavili, kdo byl kvalitou nejlepší český herec, on říkal Karla Hogera, já Petra Čepka a pořád si za tím stojím. 10/10 ()

exitak

Já nevím no, asi prostě nedokážu tak docenit tyhle staré filmy ale fakt mi to na 90% nepřipadá. Celé to je takové moc fádní bez většího děje. Někomu možná pointa stačí ale já očekávám víc. ()

tomtomtoma

Silné psychologické drama o vztahu dvou mladých lidí. O střetu mezi dobovou situací a touhou po normálním životě. Opět jsou v popředí obrazy, jejichž umně vytvořené kompozice mají hlubokou vypovídající příchuť složité atmosféry tehdejší doby. A opět s výraznou doprovodnou hudební kulisou. Opět ve výrazném poetickém charakteru způsobu zobrazení a vyprávění. Příběh je zasazen do období těsně po druhé světové válce, do oblasti, kde byli do té doby určujícím vlivem lidé německé národnosti. Doba, která byla poznamenaná minulostí i přítomností a všudypřítomným strachem, nepřála běžnému způsobu života. Byla to doba, která vyvolávala skutky páchané ze strachu, z nenávisti, z pomstychtivosti, z beznaděje, z frustrace, z vypočítavosti, ze sobectví, z nedorozumění, z přízemnosti, i z národnostních důvodů. A na tomto pozadí celkového chaosu a zmaru v oblasti všeobecné a rozsáhlé destrukce se rozvíjí složitý vztah dvou rozdílných lidí, kteří k sobě hledají cestu a přesto se vzájemně vzdalují a odcizují. Viktor Chotovický (skvělý Petr Čepek), poručík anglické armády, se po návratu do Čech stává správcem obrovského majetku zdejšího nejbohatšího Němce, jehož dcera Adelheid Heldelmannová (skvělá Emma Černá) pomáhá Viktorovi s prací v domě. Dva odlišní lidé s odlišnou minulostí i přítomností a budoucností, odlišným původem i životem, odlišnou řečí i způsobem současného vnímání světa. Jejich vzájemná cesta k tomu druhému není jednoduchá a je předem odsouzená k nezdaru, neboť všechny věci minulé, všechny předsudky i všechna očekávání jsou tak mocnou překážkou, kterou nejsou schopni vzájemně překonat. A tak přichází jen pudové vnímání a přijímání přítomnosti, která alespoň ve svých okamžicích může být důstojná a životu příjemná. Touha po normálnosti naráží na ničivost prostředí přítomnosti a nedávné minulosti. Marnost a beznaděj jsou hlavními atributy apokalyptické doby. Z dalších rolí: strážmistr Hejna (dobrý Jan Vostrčil), zodpovědný za správu oblasti, Adelheidinin bratr Hansgeorg Heidenmann (Zdeněk Mátl), který je na útěku z východní fronty, či gardisté Jindra (Pavel Landovský) a Karel (Lubomír Tlalka s hlasem Josefa Somra). Výrazný zážitek. ()

laik_60

Smutný film výborne zahratý, s akoby rozhlasovým zvukom, o tom, že je niečomu koniec a nový začiatok nikde len samá beznádej a citová prázdnota, znásobena skorou zimou tmou opusteným kaštieľom.. brrrr .... zaslúžených 5b. Ďakujem pán Vláčil. ()

Cheeter

Začátek filmu mi přišel lepší, to vykreslování vztahů, resp. jejich vytváření v německém pohraničí. Někde v půlce se to zlomilo. Sice jsme byli neustále v napětí, jak se co promění, ale dlouho se to táhlo až přišlo, že se nic neděje. A pak se začalo dít až moc rychle. ()

magnolia

miluju vláčila, miluju čepka. takže za pět. a stále nemůžu uvěřit, že jsem shlédnutí tohohle filmu pořád odkládala, protože jsem si myslela, že to bude nějaký válečný akčňák ;o) pokud berete někdo stejné drogy ;o), tak vám chci říct, že je to dost brutálně existenciální, trochu romaňťárna... a rozhodně je to u mě v kategorii "filmů, po kterých mi bývá psychicky i fyzicky špatně". ()

mortak

Propracovaná úvaha o nemožnosti se vrátit k počátku. Viktor chce po prožitých hrůzách války jediné: vrátit na počátek svého života, k bezpečí vytvářené domovem a hlavně maminkou. Ve svém fanatickém hledání záchytného bodu použije jako nástroj jedinou ženu ve svém okolí - Adelheid. Jenže ta má vlastní děsivou minulost a hlavně vlastní rodinu a tak se ocitne v kleštích, ze kterých je jen jedno východisko. Pomalé tempo vyprávění koresponduje s hudbou J.S. Bacha a nechává vyniknout každý lyrický či tragický detail (buranské hodování v rozbitém domě, pokus o návrat k pravidelnému řádu - úklid, dříví). ()

dr.fish

Emma Černá byla krasavice a v tomto filmu je tak dokonalá, že člověk nemůže přestat myslet na to, že by si to s tím Čepkem hned vyměnil. Ono to tak asi bylo myšleno jako záměr. Pan Vláčil se nebál tnout do tématu povalečného odsunu Němců, kterého se bojí filmaři i dnes. Za to mu patří můj vděk. Jsem rá, když se o tom mluví. A zejména stylem, ketrým je natočen tento film. 100% ()

angel74

Tak tomu se říká totální deprese, kterou ostatně dovedl František Vláčil ve svých filmech zhmotnit lépe než kdokoliv jiný. To propojení v jistém ohledu poetického obrazu se srdceryvnou hudbou dodávalo již tak dost pochmurnému poválečnému příběhu na emotivnosti. Kdyby démonický Petr Čepek a nevypočitatelná Emma Černá odehráli své role beze slov, tak by to snímku snad vůbec neuškodilo, jak výmluvné byly jejich obličeje. Zdrcující závěr byl jediným možným vyústěním existenciálního zmaru hlavních postav, přesto musel pohnout každým, kdo cítí nebo touží cítit lásku k bližnímu svému. K úplné dokonalosti stačilo pouze vyměnit barvy za černobílé provedení. (95%) ()

smrt.ka

Já si na filmy - obrazy potrpím. Jak v divadle fandím hlavně slovu, tak ve filmu upřednostňuji obraz a proto mi Adelheid padnul jako ulitý. Čepek samozřejmě jako vždy skvělý, stačí, aby se procházel po domě a vypadá to jako umění. Představitelka Adelheid vtiskla postavě zajímavost, nevšednost, tajemství a spoustu roztříštěnnosti. Bylo to skvělý, ač drsný a vůbec ne veselý. Bylo to český. A byla v tom magie. ()

danliofer

František Vláčil mě dnes opět nenechal na pochybách, jak skvělý režisér to byl. Co film to perla jiného druhu a všechny přesto spojené jedním krásným autorským rukopisem... ()

andrii

Churaví ta vypleněná zem. Jeho mlčenlivé charisma vkročilo do dveří a ona...stírá prach sudby, která je jí přiřčena. Ta dáma v černé, zajata v prosvítajících, polorozpadlých komnatách. Odevzdaně, jako mrákotná silueta, se tu a tam osmělí. Magický lyrismus hoří v chorálech ticha. Žár smrti, mystika plynutí, chlad života. Roztříštila se duše. Padáme, zasaženi bolestí. Hluboká střepina v srdci. Krvácející vzdech. Na krátkou chvíli rozevřít víčka, orosit, oslnit cit. Z věčného spánku tě probudit. Přetavit okovy, tvou podmanivou krásu vysvobodit, rozsvítit něhu v tvých plachých myšlenkách, pustit si tě do srdce. Kráska a potulný rytíř za svitu luny. Odrážet se v přítomných paprscích, ujímat se polibků, odletět ze světnice, nocí tmavou proletět jako éterické světlice. Zbortil se tón zbožného přání. Odvaha, kruté poznání. Dokonáno jest dílo nezastavitelných slz. Zlomené kroky. Teď kráčí světa kraj po širých lánech, kde mizí stopy Viktorovy. Snad blízko bude svému slunci, které mračna zahalila. ()

46. ročník LFŠ odhaluje program

46. ročník LFŠ odhaluje program

11.07.2020

Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další… (více)