Nesmělý úředník spořitelny odchází na vojnu. Tam, coby maminčin mazánek, získá nelichotivou přezdívku švadlenka a zpočátku se přes veškerou snahu svých kolegů i nadřízeného kapitána Sychry chová opravdu spíš jako moula a ne chlap. Přesto se seznámí s atraktivní dívkou Julkou, která ho dotáhne nakonec i ke svým rodičům. Tam se ukáže, že Julka je svobodnou matkou a má malého chlapečka. Celá snaha její rodiny spočívá v tom, sehnat jí ženicha, aby vesnické drbny konečně daly pokoj. To je pro čestného Jiřího velké dilema... (oficiální text distributora)

Rodin

Tak nevím, kdyby to vzniklo v Emerice, asi bych si říkal, že přispěla armáda. Vcelku netuším, proč zrovna Vorlíček se ujal natočení této pitominky s moralistním podtextem, nicméně výkony zůčastněných herců vytáhly tento kousek z bahna podle mého někam velmi těsně nad třicet procent (dnes jsem nějaký překvapivě hodný). ()

topi80

Já nějak nevím, jak se na tento film, jehož ústředním motivem je, jak se hodný trouba nechal oblbnout od manipulátorky, vlastně dívat. Pár vtipných dialogů tam je, ale že by mi to připadalo jako komedie, to se říct nedá. Celkově takový divný film, který vlastně ani neví, čím chce být. ()

SONY_

Pro mě se nejednalo o nic zvláštního. Žádné větší zvraty, překvapení ani humor. Příště se bude hodit jen do pozadí. /35%/ ()

Stejšn

Další z bolševických armádních agitek, stejně jako Chlapci a chlapi nebo Copak je to za vojáka. Takhle to na vojně skutečně nechodilo a gumy byly GUMY, ne žádní hodní strejčkové. Přesto tomu dám dvě hvězdičky, a to jenom za moje oblíbené vejtřasky. ()

Numerobis odpad!

"Měla dobrý místo ve slepičárně." To je wtf jako co? Scénář, kerej napsala asi osmdesátiletá dopisovatelka Bakalářů a do hlavní ženské role obsadili cosi, co se mi nepodařilo přirovnat k žádnému zvířátku, protože žádné tak hnusné není. A to "dabované" dítě - to mělo být jako co? P.S.: Lidé, kteří za komančů pracovali ve slepičárnách, nebo jako mičokeni tam nepracovali proto, že chtěli... ()

offlineman

Nečekaně docela dobrý film, který pobaví a neublíží. Asi žádná novinka, ale tady Jorga Kotrbová skutečně stojí za hřích! A perfektní hudba Karla Svobody se sem hodí rovněž! ()

Pitryx

Velmi zvláštní komedie. Takový „veget“ jsme tedy na vojně neměli. Herci výborní, dějově kapánek hloupé, legrace je to všechno tak napůl. Odpočinkový snímek. 201308289400/9416 ()

Havala

Vcelku příjemná komedie o jednom hlupákovi co mu jedna coura pověsila děcko ma krk. Není to zas tak špatné. ()

ostravak30

Film o muži, který sice není příliš chlap, alespoň podle tehdejších měřítek, za to má víc morálky v sobě než všichni okolo něj. Svědčí o tom i závěr, kdy se postará o v podstatě cizí dítě, jehož výchovu rodiče Julce vyčítali. A i ti to všechno dělají jen kvůli své pověsti. Stejně jako rodiče švadlenky. Gustav Oplustil údajně napsal dílo dle svých vzpomínek, ale já jsem si jistý, že si ty vzpomínky malinko přikrášlil. Nejvěrnější zpodobnění vojny je dle mého v seriálu Chlapci a chlapi. Nelze od začátku říct, kam vše směřuje, původně se totiž zdá, že švadlenka má být prostě jen náhradník. Ovšem matka, která uteče od vlastního dítěte, to muselo být i na socialistické obyvatelstvo asi silné kafe. Zvláště, když se film zařadil do kategorie komedií. O komediální prvky ve snímku sice není nouze, ale přeci jen film směřuje k dramatu. Neřekl bych, že je dílo Václava Vorlíčka tak nízké v kvalitách, jak mluví hodnocení, ale je znatelně cítit, že to není Vorlíčkova parketa. ()

jakoby

Jiricek- mamincim mazlicek a Julka, ktera znala kazdeho.....Naivni Jiri sedne na lep hezke zenske a je ozeneny ani to nerekne rodicum.Na vojne ho maji kluci radi , porucik Somr je na neho vylozene otcovsky hodny , takze film kazi jen spatny hlas maleho Martinka. DObry film. ()

honzic

Osobně se mi to líbilo, sice to je hodně demagogické a agitační, ale obsahuje to i čisté morální zásady. Hodnocení: 55 % ()

brasek odpad!

Nudný a nechutný film plný naivity. Naozaj neviem čo chceli povedať autori týmto snímkom... To je akože smiešne, že nejaká čubka nechá svojho vlastného syna cudziemu na krku, aj keď ten dementný chudáčik si ju vzal za ženu a osvojil si jej pancharta? Podľa mňa jeden z najhorších československých filmov. ()

rigby

Idealistický pohled na základní vojenskou službu v období normalizace a zároveň "hluboká" sociální sonda do života poloviny sedmdesátých let. Celkově je film naivně nudný, s absencí jakékoli invence. 2- ()

gezper

Nudná, mdlá až naivní socialistická agitka o vojně a životě celkem. Hanzlík zde hraje takovýho debila, že mu není široko daleko rovno. Herecké obsazení je velice slibné, ale není to nic platné a vše vyzní naprázdno do ztracena idiotským scénařem s umělými dialogy. Na to, že to má být komedie, tak jsem se u toho snad ani jednou pořádně nezasmál. [40%] ()