Nesmělý úředník spořitelny odchází na vojnu. Tam, coby maminčin mazánek, získá nelichotivou přezdívku švadlenka a zpočátku se přes veškerou snahu svých kolegů i nadřízeného kapitána Sychry chová opravdu spíš jako moula a ne chlap. Přesto se seznámí s atraktivní dívkou Julkou, která ho dotáhne nakonec i ke svým rodičům. Tam se ukáže, že Julka je svobodnou matkou a má malého chlapečka. Celá snaha její rodiny spočívá v tom, sehnat jí ženicha, aby vesnické drbny konečně daly pokoj. To je pro čestného Jiřího velké dilema... (oficiální text distributora)

Aberdeen odpad!

Vojnu za komunistů jsem si odsloužil, a proto jsem se musel někdy nevěřícně štípat, jindy zase válet smíchy, když tehdejší filmoví či televizní tvůrci zvolili jako dějiště příběhů prostředí Československé lidové armády a věšeli nám na nos bulíky, že vojna vždycky z kluků udělá chlapy, lampasáci jsou správní a spravedliví "chlapáci", morálně na výši... Ó, vy, kteří jste tam nebyli, jak vám vysvětlit, že realita byla totálně obrácená!? A tak zejména ve čtyřech případech mne mimoděk nenapadá nic než anglické slovo "bullshit" - u seriálů Velitel a Chlapci a chlapi a u filmů Kluci z bronzu a Dva muži hlásí příchod. ()

DanušeGr.

Je to taková oddechovka. Bohužel takových maminčiných mazlíčků je hodně a bohužel to potom v životě nemají opravdu jednoduché. Jaromír Hanzlík svoji roli maminčinnýho mazánka sehrál opravdu perfektně. Nakonec se na vojně zamiluje, ale bohužel do špatné dívky, která ho před jeho návratem z vojny opouští a zanechává mu svého syna, kterého si Jirka Valenta (Jaromír Hanzlík) adoptuje a odváží si ho ke svým rodičům. Vojna a špatné manželství z něj udělali chlapa. ()

J.J.1972

Majstrovsky zrezirovany pohlad do problemov zivota. Hanzlik ako vzdy Pan Herec, Kotrbova ako vzdy k "zulibani" a ostatni herci tiez v plnom nasadeni. Kto v tom vidi agitku, mal si prepnut na niektory skvely americky sitkom. Z piatich uberam jednu * za Somrovu postavu. I ked je to takisto vynikajuci herec, ten lampasak mi do toho ako "vychovny clanok" nejak nezapadal. Skoda ze k tomu nenatocili volne pokracovanie. Ziadalo sa to. ()

jerrik7

Jsem samorost a klidně dám hodnocení zcela odlišné od hodnocení většiny aniž bych měl potřebu se ospravedlňovat před sebou nebo před ostatními. V případě tohoto filmu se ale pokusím o ospravedlnění. Ty tvrdé odsudky o normalizační době, o obyčejné agitce, o idealizaci doby a vojny nějak nesdílím. Pisatelé určitě mají pravdu, ale ty jejich výhrady jsou jaksi nadbytečné. Jak lze vyčíst ze stovek mých zde uvedených komentářů, nelze mne ani v nejmenším nařknout, že bych tu dobu sebeméně obdivoval. Jenomže: Byla to přeci jenom doba mého mládí a přesně jako ten trumbera Hanzlík jsem i já v té době sloužil, ač velmi nerad, socialistické vlasti. A ten základní příběh je velmi pravdivý. Mnoho ženských jsou opravdu takové potvory jako Jorga Kotrbová a mnoho mladíků jsou opravdu tací troubové jako Jaromír Hanzlík. Film je asi opravdu jednoduchý. Takže mi ani moc nevadí, že jsem ho viděl až od druhé poloviny. Ale já jsem se docela bavil. Možná nostalgie na odplynulé mládí a také ti fajn herci. ()

Peddro

Postavu Hanzlíka jako totálního idiota nemohu vystát. Od první chvíle bych měl chuť dát mu kulku z milosti.... ()

Hombre8

Komedie? Jen kvůli tomu, že Oplustil psal v drtivé většině zábavné věci? Tak tohle byla rozhodně výjimka, z jeho tvorby se dost vymykající. Ve shodě s autorem považuji příběh za zcela realistický (tím pádem spíše smutný) a velmi dobře zpracovaný. Z dnešního pohledu vyznívá přirozeně naivně a posměchuhodně. Problém ovšem spočívá hlavně v tom, že geny Valešů a Julek v současné společnosti zcela převážily. Takoví lidé, jako třeba Valenta nebo kpt. Sychra ale prostě byli. Film je velmi dobře, bezchybně natočen. Za kamerou p. Illík - co dodat? Herecky pochopitelně vyniká hlavně Menšík, ale ani mladí, v té době více či méně začínající herci v rolích vojáků, si nepočínají špatně. V rámci genderové vyváženosti musím pochválit i paní Jorgu, které role sedla ja prd** na hrnec. ()

Sa.sa

Jj přesně hodný chlap prostě nemá šanci na úspěch a spokojený život... Bohužel to znám, až na tu drobnost, že mám modrou knížku :))) Super konec... ()

saruskap odpad!

Tuto komedii jsem měla možnost zhlédnout v televizi minulý týden poprvé a musím říct, že mě neuvěřitelně zklamala. Jinak můj oblíbený Jaromír Hanzlík zde podává naprosto plytký výkon a Jorga Kotrbová se touto rolí u mě potvrdila jako opravdu netalentovaná herečka. Celková zápletka filmu o obětavém vojínovi, který je tak trochu ťunťa a jeho trampotách s holkou, která se vykašle na své dítě mi přijde na hodinu a půl dlouhý film dost slabá. Nehledě na to, že konec působí naprosto nereálně. Je to škoda, protože herecké obsazení je jinak velice dobré, ale hercům scénář nedal podle mě možnost projevit svoje silné stránky. ()

StarFsh

Je očividné, že Oplustil s Vorlíčkom nikdy neboli na vojne a tak tento zákazkový náborový film pre ČSĽA vypadá tak, ako vypadá. Rovnako, ako kopa iných komunistických agitiek z tohoto prostredia. ()

Maidenhead

Jedinemu Hanzlikovi som uveril. Neskutocne naivny dej, Somr to pustal z kasaren ledabolo len tak. Velmi slabe 2 hviezdy pritom vo filme same herecke! ()

Josef.Svejk

Trapná "komedie" z hloubky normalizace, která idealizuje ráj na zemi v socialiticke společnosti a armádu, která se jako dobrá matka stará o mládí národa (a vůbec nechystala spolu s Sovětskou Armádou útočnou válku proti Západní Evropě). Prostě ráj na zemi. Negativní postavy nakonec emigrují a kladak vojín odchovaný komunistickou armádou si vezme opuštěné dítě za vlastní. Červená knihovna. Jednu hvězdičku za velmi dobre herce, kteří v tomhle paskvilu asi museli hrát. Přišel komoussky agitátor a řekl "buď se upíšete do tohohle filmu, který potřebujeme pro propagandu, a nebo si dlouho nezahrajete". ()

Redyx1 odpad!

Tak Töpferovi ani Hanzlíkovi ani Jandákovi, nikdo neuvěří že by snad mohli hrát v té době 20 letý vojáky...komunistická agitka plná trapných scén a nesmyslů.... ()

horskejvlk

Nostalgie, bezva herci. Velitel roty- táta, kluci vojáci   Nakonec kamarádi. Jedna vypočítává atraktivní štika, prostě vojna byla samá nástraha ale i z bankovního “inkousta” udělala samostatného chlapa který se umí postarat o dítě a přivést su ho z vojny domů. Dá se na to dívat což svědčí i počty stále po letech uváděných repríz ()

Iloveporn odpad!

Plusy: Mělo to skutečný příběh (i když blbý), herci tam hráli vlastně skvěle (ovšem blbou agitku), technicky dobře provedené (tak pitomé vylíčení vojny není navíc rušeno blbou kamerou ani zvukem). Na pozadí jsou vidět exteriéry, takže člověk může sledovat jak vypadaly tehdy jemu i dnes známé budovy, jak vypadal vozový park a jak se uvědoměle strkal rypák do cizího soukromí. Julka dávačka vypadá tak na manipulativních třicet, Hanzlík svou troubovitostí skoro přesvědčuje, že mu je těch 18-20 a místy spolu vypadají, jakoby měla Julka už, už vytáhnout kladélko, nenápadně ho vbodnout do Hanzlíka, aby ho její larva pak vyžrala zevnitř. I přes heslo "Vojna není kojná" jsem měl někdy pocit, že Somr rozepne uniformu a Hanzlíka nakojí. Neblechová jako Hanzlíkova matka kastrátorka taky působí děsivě věrohodně. Podle Wikipedie Oplustil vojákoval v Armádním uměleckém souboru v Praze, proto to vylíčení vojny na hranici kreténismu. Také se během vojny oženil. Jakou šlápotu si pověsil na krk a jestli se k vykreslení té filmové inspiroval vlastní matkou se můžeme jen dohadovat. Dědek je překvapivě ještě naživu. Vorlíček musel udělat něco moc, moc zvráceného, Strana na to přišla a tohle měl za trest. ()