Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

• Československo Ako utopiť dr. Mráčka alebo Koniec vodníkov v Čechách (více)
Československo, 1974, 96 min

Fantastickou komedii o lásce mladé vodnice Jany k nesmělému právníkovi a o tom, jakými možnými způsoby se z vodníka stane člověk, natočil V. Vorlíček v roce 1974. Dr. Mráček chce Janinu rodinu, nic netušíc o jejím původu, vystěhovat z mokrého domku na Kampě a ten nechat zbourat. Pro poslední dynastii vodníků v Čechách by to ovšem znamenalo jistou záhubu. Musejí proto všemi prostředky zabránit asanaci domu - i kdyby měli dr. Mráčka utopit... (Bontonfilm)

natalie15

Klasika! :-) Jedna z mojich najobľúbenejších českých komédií. Keď sa budem chcieť zasmiať, viem na čo mám siahnúť!!! :-) 85%. ()

Emilii

Tak tohle je podle mne pravá česká filmová machrovinka!!! Skvělá fantasy s perfektním domácky českým humorem, u něhož se vždycky pobavím a perfektně si odpočnu! ()

gotham

Vynikající česká komedie se skvělými herci, zajímavým příběhem a krásným humorem. Jo tehdy se to umělo parádně, žádný trapný a laciný pseudofóry, žádný trapný a nudný pasáže, radost pohledět. Samozřejmě, že režisér měl k ruce neuvěřitelně kvalitní herecký ansámbl, to v dnešní době ta herecká kvalita upadla, respektive je tady, ale spíše do komornějších a temnějších témat. 90% ()

natalanka

Nechte se unést komikou Stely Zázvorkové, Vládi Menšíka a Zdenka Řehoře, nemluvě o skvostné Míle Mylíkové o Kopeckém a Hanzlíkovi s Libuškou šafránkovou. Ten nápad je fakt za milión. Mě jejich domu bylo naonec taky líto. A hlavně paní Myslíkové v maringotce. Ale to co z tohohle filmu dělá perfektní podívanou, která neomrzí jsou její triky, lehkost vyprávění a nádherné nenásilné zašmodrchání děje, komedie plná omylů a zvratů, dousmyslů. Jéjej, přála bych si zase nějaké génie, kteří by se sekli v čase a zase zkusili něco tak kouzelného hodit na plátna kin. :-)) ()

swinevenca

„To jste vy?“ – „Já? No dovolte, kde bych se tu vzal?“ Tenhle film se mi od tandemu Vorlíček-Macourek líbí jednoznačně nejvíc. Spousta hlášek, které plynou z geniálního propojení lidského a vodnického světa. Tvůrci si tímto spojením otevřeli prostor pro takovou spoustu vtipů, že se při každé repríze musím podívat znovu, abych našel další, který mi při předchozím sledování unikl. ()

honzic

Suprová komedie z vltavského prostředí se skvělými herci, nadsázkou a legendární hudbou. Hodnocení: 80 % ()

Luswani

Dokonalost. Především nesmírně originální námět a precizně napsaný scénář, protože na něm to stojí a je napsán naprosto fantasticky! Klobouk dolů. Jedna z nejlepších českých komedií, ať už díky skvělým hereckým výkonům (Zázvorková, Kopecký, Myslíková), trikům, nebo i hudbě a řadě skvělých hlášek. Jeden z těch filmů, které si drží tempo od začátku až do konce a ani na chvíli neztrácí dech. Každá scéna je něčím zajímavá. Viděl jsem tento film už asi desetkrát, ale snad vždycky, když je v televizi, se dívám znovu. 95% ()

Stanmi

Alois Vodička (Zdeněk Řehoř) se má i s celou rodinou stěhovat z jejich starého, podmáčeného domu do nového bytu. Což je pro něj strašná zpráva, protože on i ostatní členové jeho rodiny jsou vodníci a jejich dům jim naprosto vyhovuje, ale protože Dr. Mráček (Jaromír Hanzlík), který má vystěhování na starost, je neoblomný, nezbývá nic jiného než ho utopit… Legendární dvojice filmových tvůrců Václav Vorlíček a Miloš Macourek zažila svůj pomyslný tvůrčí vrchol v 60. a 70. letech a jedním z jejich nejlepších filmů z této doby je právě komedie Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Společně se scénáristou Petrem Markovem vsadili na koncept, který se jim osvědčil už v jejich předchozím filmu Dívka na koštěti, tedy zasazením pohádkových postav (v tomto případě vodníků) do reálného světa (později si to zopakovali ještě v Arabele). A opět se jim to povedlo. Příběh o zapovězené lásce mladé vodnice a právníka (který je jenom obyčejný člověk) je milý, vtipný a místy i docela napínavý a je v něm tolik zábavných postav, zvratů, hlášek, gagů a zajímavých triků a nápadů (cestování potrubím je prostě nej), zkrátka tento film prostě nemohl dopadnout špatně. Zásluhu na tom pochopitelně má také výborné herecké obsazení od ústředního páru (Libuška Šafránková a Jaromír Hanzlík) přes trio starých dobrých vodníků (Zdeněk Řehoř, Vladimír Menšík a František Filipovský) až po krále českých záporáků Miloše Kopeckého, ti a všichni další herci a herečky zvládli své party na jedničku (s hvězdičkou). Zapomenout nemohu ani na chytlavou ústřední píseň Vaška Neckáře a Helenky Vondráčkové „Znala panna pána“ (i po konci filmu si ji stále broukám) a také na osobité ilustrace Adolfa Borna (v zásadě maličkost, ale potěší). Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách není pouze film s jedním z nejdelších názvů, ale především je to jedna z nejlepších českých komedií, kterou jsem sice viděl už snad dvacetkrát, ale vždy mě skvěle pobaví. ()

ZHODNOTITEL

ÚŽASNÁ KOMEDIE S ČESKÝM HUMOREM A FILMOVÝMI TRIKY, KTERÉ NÁM ZÁVIDĚL CELÝ SVĚT Pokaždé si to rád pustím znovu a znovu. NEJOBLÍBENĚJŠÍ SCÉNY, KDY VODNÍCI LEZOU DO VODY. ()

Kunderion

Dokonalá bláznivá komedie s pohádkovýma motivama, každý shlídnutí oživuje moje dětství (NinadeL opět vedle jak ta jedle - kdo je to Clara Bow?)... ()

Mamutol

Milostpaní nám nějak nakynula ... Profesor Ikebara v hrníčku ... A další bláznivé a geniální situace. No a já mám chuť na krvavou tlačenku ... ()

Simako

Opravdu nadčasové věci. Je to opravdovej hukot!! Vinikající obsazení herců a herecké mistrovství obou rodin!!! Skvělé!! ()

E.T.Martin

Jednou z Vorlíčkových specialit v jeho vrcholném období byla schopnost jednolitě propojit pohádkový svět s naší běžnou realitou. Činí to tak samozřejmým způsobem, že takový Harry Potter by se od něj mohl učit. Pro Vorlíčka však není setkání těchto dvou světů kulisou pro velkolepý a dramatický příběh, nýbrž "jen" zdrojem pro nevšední a geniální komediální situace. V doktoru Mráčkovi se tak střetávají svět vodnictva a lidí, v druhém plánu pak svět kapitalistického západu a naší šedé socialistické reality, což muselo filmu v očích tehdejších diváků přidávat na atraktivitě. Díky tomu a hlavně ohňostroji nápadů se stal Konec vodníků v Čechách jednou z trvale nejoblíbenějších českých komedií. I mně po snad už stém shlédnutí stále baví cestování potrubím, v hrníčku uvězněný profesor Ikebara, vodníci ze Západních Němec, mouka s ušima a další nezapomenutelné gagy. ()

Dexter666

Krásna "misteriózna" komédia, ktorá ovplýva šarmom veľkých hereckých es a tak ju bezproblémov dokážem zaradiť na úroveň megaklasiky Marečku, podejte mi pero. Mladá Šafránková bola s tým zostrihom hrozne sexi. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková