Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

Komedie / Fantasy

Československo, 1974, 96 min

Předloha:

Petr Markov (kniha)

Libuše Šafránková, Jaromír Hanzlík, František Filipovský, Miloš Kopecký, Vladimír Menšík, Zdeněk Řehoř, Stella Zázvorková, Eva Trejtnarová-Hudečková, Čestmír Řanda st., Míla Myslíková, Vlastimil Hašek, Jiří Hrzán, Miroslav Masopust, Gabriela Wilhelmová, Dáša Neblechová, Milena Steinmasslová, Lucie Žulová, Jiří Lír, Lubomír Kostelka, Bedřich Prokoš, Oldřich Velen, Mirko Musil, Karel Augusta, Raoul Schránil, Jan Cmíral st., Miloš Vavruška, Karel Vavřík, Jiřina Bílá, Adolf Filip, Vítězslav Černý, Valerie Čižmárová, Zdeněk Braunschläger, František Miroslav Doubrava, Karel Houska, Petr Hanus, Miloslav Homola, Karel Hovorka st., Stanislav Hájek, Gustav Bubník, Václav Štercl, Ilona Jirotková, Jan Kraus, Luďa Marešová, Arnošt Proschek, Zdeněk Skalický, Jiří Vašků, Jan Janků, Rudolf Růžička, Miroslav Svoboda, Jan Krafka, Vladimír Ptáček, Jiří Suchánek, Ludvík Wolf, Antonín Filípek, Pavel Kužela, František Horek, Jaromír Laštovka, Karel Schumpeter, Jaroslav Sus, Karel Engel, Bert Schneider, Eva Hnátková, Jitka Nováková, Max Kulhavý, Lubor Tokoš, Jan Libíček, Miroslav Čermák

Miloslav Hájek

Scénografie:

Oldřich Bosák

Tento pozoruhodný výtvor mi do rozprávkového zaradenia vôbec nesedí. Je tu len myšlienka, že nesmrteľnosť vôbec nie je viac ako láska, ale to je len doplnok čohosi iného. O to viac sa mi film páčil ako komédia, ktorej myšlienky a spracovanie (na svoj vek) vôbec nezostarli a stále je to veľmi nadčasové. Kto z nás by sa nechcel premeniť na kapra :). 80%..(2.1.2008)

Česká klasika, pekne natočená. A ako vždy ide mimo mňa...(30.12.2009)

Dnes tenthle styl komedií není schopen spíchnout ani sám Vorlíček. V době, kdy byl ve formě, se ukazoval jako režisér s vytříbeným režijním stylem, citem pro správné podání gagu a dokonale uměl pracovat s herci. Krásně naivně vzhledem k dnešním nárokům publika, se jeví i po letech poměrně působivá triková stránka filmu. Občas film působí jako nějaký lapač, který chytá a do popředí staví především ukázkově absurdní situace, a tak se pro diváka toužícího vidět něco "normálního" stává až nestravitelnou komedií, ale tvůrci naštěstí z toho, jako nějakým zázrakem, umí vyplout zase na hladinu a jako poctiví vodníci zůstanou suší. 80%(1.1.2012)

Klasika české komedie, která je sice dobrá, ale moc často opakovaná. To jí pochopitelně ubírá na oblíbenosti a já se vůbec nedivím.(8.1.2008)

Skvělá historická komedie - tak přece jen tady vodníci kdysi žili, byli:o)). Ovšem nešťastná shoda okolností způsobila jejich úpadek a prakticky vyhynutí.. Bizardní fantazie pánů Vorlíčka a Macourka v nejlepší formě.(29.4.2006)

• - Původně měla ve filmu hrát Helena Růžičková, z politických důvodů však byla obsazena Míla Myslíková. (cariada)

• - Množstvo pozoruhodných trikov má na svedomí kameraman snímku Vladimír Novotný, ktorý dokázal vytvárať zaujímavé zábery bez ďalšieho trikového spracovania. Napríklad pred umývadlom, ktorým pricestuje Miloš Kopecký je zrcadlo zarezané do určitého tvaru a odráža umývadlo umiestnené mimo záber. Alebo v scéne, kde Miloš Kopecký vystupuje s Jaromírom Hanzlíkom zo zaplavenej pivnice, je schodisko rozdelené sklenenou stenou. Preto je tam Miloš Kopecký úplne suchý a Jaromír Hanzlík premočený. (genetique)

• - Točilo se i ve skutečné márnici. (M.B)