poster

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

 • slovenský

  Ako utopiť dr. Mráčka alebo Koniec vodníkov v Čechách

Komedie / Fantasy

Československo, 1974, 96 min

Předloha:

Petr Markov (kniha)

Hrají:

Libuše Šafránková, Jaromír Hanzlík, František Filipovský, Miloš Kopecký, Vladimír Menšík, Zdeněk Řehoř, Stella Zázvorková, Eva Trejtnarová-Hudečková, Čestmír Řanda st., Míla Myslíková, Vlastimil Hašek, Jiří Hrzán, Miroslav Masopust, Gabriela Wilhelmová, Dáša Neblechová, Milena Steinmasslová, Lucie Žulová, Jiří Lír, Lubomír Kostelka, Bedřich Prokoš, Oldřich Velen, Mirko Musil, Karel Augusta, Raoul Schránil, Jan Cmíral st., Miloš Vavruška, Karel Vavřík, Jiřina Bílá, Adolf Filip, Vítězslav Černý, Valerie Čižmárová, Zdeněk Braunschläger, František Miroslav Doubrava, Karel Houska, Petr Hanus, Miloslav Homola, Karel Hovorka st., Stanislav Hájek, Gustav Bubník, Václav Štercl, Ilona Jirotková, Jan Kraus, Luďa Marešová, Arnošt Proschek, Zdeněk Skalický, Jiří Vašků, Jan Janků, Rudolf Růžička, Miroslav Svoboda, Jan Krafka, Vladimír Ptáček, Jiří Suchánek, Ludvík Wolf, Antonín Filípek, Pavel Kužela, František Horek, Jaromír Laštovka, Karel Schumpeter, Jaroslav Sus, Karel Engel, Bert Schneider, Eva Hnátková, Jitka Nováková, Max Kulhavý, Lubor Tokoš, Jan Libíček, Miroslav Čermák

Střih:

Miloslav Hájek

Scénografie:

Oldřich Bosák
(další profese)
 • choze
  *****

  "KAM HO VEZETE?" "NA PATOLOGII. MÁTE NĚJAKEJ JINEJ NÁVRH, SLEČNO?" Další brilantní komedie tandemu MM a VV, která nezapře jejich společný modus operandi tj. originální fantastický námět (v tomto případě zahrnující vlastní vodnickou mytologii připomínající upírskou), propracovaný scénář s v závěru dokonale vzájemně propojenými a vypointovanými liniemi, hereckou elitu (obzvlášť okouzlující je Hanzlík) zahrnující jejich dvorní herce (Menšík, Kopecký, Filipovský, Řanda,Lír...), záplavu gagů a hlášek a chytlavý ústřední song. Vedle toho bych ještě vyzvednul kvalitní triky a půvab obsazených hereček (Šafránková, Hudečková, Steinmasslová...), byť první dvě jmenované tu mají na hlavách dost hrozné kreace. Bohužel během natáčení zemřel Jan Libíček, kterého nakonec nahradil Zdeněk Řehoř. "JSEM ČLOVĚK! JSEM ČLOVĚK!" "KOLIK TOHO V SOBĚ MÁTE?" DVĚ DECI, STRÁŽNÍKU! DVĚ DECI!"(11.8.2008)

 • darkrobyk
  *****

  Ta noha nejde vyndat z boty.....tak ji přišijeme i s ní. A nehrozí infekce? Když si umyjeme ruce, nemůže se nám nic stát.... České komedie 60. a 70.let, které páchali páni Vorlíček, Macourek a Lipský, byly často prošpikovány až naturalistickým černým humorem. Hromadný masakr ve Čtyřech vraždách / včetně volantu v zádech a míčku nadnášeného gejzírem krve/, useklá ruka+hlava+bombou roztrhaná I.Janžurová v Pane, vy jste vdova, hromadná vzájemná vražda včetně čela zapíchnutého v zádech a evakuace-tedy vyhození pracovních jednotek do vzduchu - v Tajemství hradu v Karpatech či prosté sežrání masožravou kytkou v Adéle....prostě ty báječné komedie se vždy nějak zvrhly a Konec vodníků v Čechách není výjimkou. I po letech stále baví, možná i proto, že současné komedie jsou spíše k pláči...,,Kde máte šaty?" ,,On mi je ukrad!" ,,Mně je ukradli v márnici!"(22.7.2010)

 • Sašenka165
  ****

  Klasika české komedie, která je sice dobrá, ale moc často opakovaná. To jí pochopitelně ubírá na oblíbenosti a já se vůbec nedivím.(8.1.2008)

 • - Aby sa nafúkol sifón pod umývadlom, do ktorého vošiel pán Wassermann (Miloš Kopecký), bola použitá na strieborno natretá duša z futbalovej lopty. (Raccoon.city)

 • - Film v premiérovém uvedení vidělo dva a půl miliónů diváků. (krib)

 • - Točilo se i ve skutečné márnici. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace