Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

Komedie / Fantasy

Československo, 1974, 96 min

Předloha:

Petr Markov (kniha)

Libuše Šafránková, Jaromír Hanzlík, František Filipovský, Miloš Kopecký, Vladimír Menšík, Zdeněk Řehoř, Stella Zázvorková, Eva Trejtnarová-Hudečková, Čestmír Řanda st., Míla Myslíková, Vlastimil Hašek, Jiří Hrzán, Miroslav Masopust, Gabriela Wilhelmová, Dáša Neblechová, Milena Steinmasslová, Lucie Žulová, Jiří Lír, Lubomír Kostelka, Bedřich Prokoš, Oldřich Velen, Mirko Musil, Karel Augusta, Raoul Schránil, Jan Cmíral st., Miloš Vavruška, Karel Vavřík, Jiřina Bílá, Adolf Filip, Vítězslav Černý, Valerie Čižmárová, Zdeněk Braunschläger, František Miroslav Doubrava, Karel Houska, Petr Hanus, Miloslav Homola, Karel Hovorka st., Stanislav Hájek, Gustav Bubník, Václav Štercl, Ilona Jirotková, Jan Kraus, Luďa Marešová, Arnošt Proschek, Zdeněk Skalický, Jiří Vašků, Jan Janků, Rudolf Růžička, Miroslav Svoboda, Jan Krafka, Vladimír Ptáček, Jiří Suchánek, Ludvík Wolf, Antonín Filípek, Pavel Kužela, František Horek, Jaromír Laštovka, Karel Schumpeter, Jaroslav Sus, Karel Engel, Bert Schneider, Eva Hnátková, Jitka Nováková, Max Kulhavý, Lubor Tokoš, Jan Libíček, Miroslav Čermák

Miroslav Hájek

Scénografie:

Oldřich Bosák

Jedna z mých nejoblíbenějších českých komedií především díky úžasnému Miloši Kopeckému a krásné Libušce Šafránkové.(9.10.2005)

Tomuhle filmu, který miluju, bych dal nejradši plné hodnocení, ale nikdy (ani teď, po tolika shlédnutích) jsem se nemohl přenést přes ten konec - donutit postavu noblesního Miloše Kopeckého fyzicky pracovat, to je jako postavit Janu Brejchovou k soustruhu!(22.2.2003)

Tento pozoruhodný výtvor mi do rozprávkového zaradenia vôbec nesedí. Je tu len myšlienka, že nesmrteľnosť vôbec nie je viac ako láska, ale to je len doplnok čohosi iného. O to viac sa mi film páčil ako komédia, ktorej myšlienky a spracovanie (na svoj vek) vôbec nezostarli a stále je to veľmi nadčasové. Kto z nás by sa nechcel premeniť na kapra :). 80%..(2.1.2008)

Skvělá historická komedie - tak přece jen tady vodníci kdysi žili, byli:o)). Ovšem nešťastná shoda okolností způsobila jejich úpadek a prakticky vyhynutí.. Bizardní fantazie pánů Vorlíčka a Macourka v nejlepší formě.(29.4.2006)

Tohle je jeden z tech lepsich Vorlickovo filmu, ale precejen na nejlepsi cesky komedie nema, na to tu je moc malo vtipu. Ale celej film je docela pohodovej a misty fakt vtipnej, navic se tu sesla skvela herecka sestava, pribeh je originalni a kameraman si s tim fakt vyhral, takze triky vypadaj dost dobre i ted.(4.3.2007)

• - Film v premiérovém uvedení vidělo dva a půl miliónů diváků. (krib)

• - Scéna, kdy je Jana na koupališti s kamarádkami, se natáčela ve Žlutých lázních, v Praze 4-Podolí. V pozadí je možné vidět i kostel Sv. Filipa a Jakuba, který je na Zlíchově v Praze 5. (blackrain)

• - Když se Wassermann (Miloš Kopecký) mění v rybu, lze v levé části obrazovky na zdi spatřit, jak z obrazu odchází jeho stín. (tyna97)