Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

Komedie / Fantasy

Československo, 1974, 96 min

Předloha:

Petr Markov (kniha)

Libuše Šafránková, Jaromír Hanzlík, František Filipovský, Miloš Kopecký, Vladimír Menšík, Zdeněk Řehoř, Stella Zázvorková, Eva Trejtnarová-Hudečková, Čestmír Řanda st., Míla Myslíková, Vlastimil Hašek, Jiří Hrzán, Miroslav Masopust, Gabriela Wilhelmová, Dáša Neblechová, Milena Steinmasslová, Lucie Žulová, Jiří Lír, Lubomír Kostelka, Bedřich Prokoš, Oldřich Velen, Mirko Musil, Karel Augusta, Raoul Schránil, Jan Cmíral st., Miloš Vavruška, Karel Vavřík, Jiřina Bílá, Adolf Filip, Vítězslav Černý, Valerie Čižmárová, Zdeněk Braunschläger, František Miroslav Doubrava, Karel Houska, Petr Hanus, Miloslav Homola, Karel Hovorka st., Stanislav Hájek, Gustav Bubník, Václav Štercl, Ilona Jirotková, Jan Kraus, Luďa Marešová, Arnošt Proschek, Zdeněk Skalický, Jiří Vašků, Jan Janků, Rudolf Růžička, Miroslav Svoboda, Jan Krafka, Vladimír Ptáček, Jiří Suchánek, Ludvík Wolf, Antonín Filípek, Pavel Kužela, František Horek, Jaromír Laštovka, Karel Schumpeter, Jaroslav Sus, Karel Engel, Bert Schneider, Eva Hnátková, Jitka Nováková, Max Kulhavý, Lubor Tokoš, Jan Libíček, Miroslav Čermák

Miloslav Hájek

Scénografie:

Oldřich Bosák

Skvělá historická komedie - tak přece jen tady vodníci kdysi žili, byli:o)). Ovšem nešťastná shoda okolností způsobila jejich úpadek a prakticky vyhynutí.. Bizardní fantazie pánů Vorlíčka a Macourka v nejlepší formě.(29.4.2006)

Skvělá komedie plná výborných herců a černého humoru, jedna z mých oblíbených(12.1.2009)

Skvělé!!! Škoda, že v dnešní době se už netočí filmy jako tenhle, tajemství hradu v Karpatech, Verneovky a vsechny podobně neuvěřitelně zábavné české filmy staré školy. Velká smůla.(10.6.2004)

"Byl pod vodou 38 minut bez kyslíku, to je velmi obětavý soudruh!" "Konec vodníků v Čechách" je komedie natolik jeblá, že k ní snad scénář psali tvůrci japonských televizních soutěží. Hon na dušičky (a zvláště na jednu konkrétní úřednickou svini) za účelem zachování přiměřeně vlhkého a plesnivého domácího zázemí je v první polovině záležitostí velmi zábavnou, ale bohužel se to v poslední třetině jaksi zvrhne do skorotrapna. Filmu jsem se bezmála čtvrt století důsledně vyhýbala v domnění, že jde o hovadinku čistě pro dětské publikum, ale o víkendu jsem byla vyvedena z omylu - je v tom spousta záseků i pro dospělá dítka. Věčná škoda, že zpoza mlhy husté tak, až by se dala krájet, nepodpořil české vodnictvo ještě Rákosníček, jistě by s Libuškou stvořili krásná hastrmaňata. 70%(26.2.2013)

Příjemná oddychovka. Prejáda výborných herců, to se pak točí filmy samy. Dvojice Amerických vodníků nemá chybu.(29.5.2008)

• - Původně měla ve filmu hrát Helena Růžičková, z politických důvodů však byla obsazena Míla Myslíková. (cariada)

• - Když useknou vodníkovi nohu, hned v následujícím záběru je vidět, že kose úplně chybí kovové ostří, je tam pouze násada. (ludva10)

• - Aby sa nafúkol sifón pod umývadlom, do ktorého vošiel pán Wassermann (Miloš Kopecký), bola použitá na strieborno natretá duša z futbalovej lopty. (Raccoon.city)