V kraji vinic na jižní Moravě, v malebných Pálavicích, budeme sledovat další osudy jejich obyvatel. Opět se setkáme s Michalem Janákem, předsedou JZD Rozvoj a vinařem tělem i duší, který musí tentokrát řešit víc problémů než jen svůj žlučník. Má starosti se stavbou sušírny kukuřice a navíc se ostře postaví proti názorům nového předsedy Urbana, který chce v družstvu zavést přidruženou výrobu nábytku. Do celé záležitosti se připlete podnikavý pan Weber – zloděj a podvodník, který Janáka připraví o velké peníze. Michal však společně s přáteli zosnuje plán jak podvodníka nachytat na hruškách a navíc získat zpět družstevní peníze i svoje úspory… Film Zralé víno je volným pokračováním komedie Bouřlivé víno z r. 1976. (TV Prima)

Cralg

Navzdory tomu, že film je relativně těžkopádný z hlediska příběhu, tak herecké výkony tuto slabinu relativně vynahrazují. Cholerický, ale přesto laskavý Vladimír Menšík; ztřeštěná a energická Iva Janžurová; Dušínovský vševěd Jiří Sovák a nebo důmyslný hejsek Miloš Kopecký pohromadě tvoří na můj vkus relativně slušný základ. Párkrát jsem se i v průběhu filmu pobavil a zavzpomínal, což si myslím, že splnilo účel. 64% ()

JARDAHONDA

Film Zralé víno je volným pokračováním komedie Bouřlivé víno natočené vroce 1976. Scénáristé s režisérem znovu na plátně oživili řadu postav z Jihomoravských Pálavic, na nichž charakterizují rozličné postoje a přístupy k práci i k soukromému životu. Okolo historky s podvedeným podvodníkem se objevuje několik závažných problémů dotýkajících se tehdejší doby. Zásadní spor místopředsedy Janáka s předsedou sloučených družstev ing. Urbanem, právě tak jako satiricky laděné téma o nezákonných machinacích a úplatcích., mají bezesporu obecnou platnost. ()

Job29

Vydržel jsem se na to dívat do konce. Bohužel, nic jinýho v telce nebylo... Vtipný to není, je to o ničem. Prostě klasickej českej na prd film. ()

otacz

Nejlepší scénka byla, když alkoholik Somr se vsadí o 5 demijónů, že ožere abstinenta Sováka. A vyhrál. Důvod sázky je psychotický: Sovák přesvědčil alkoholika Filipovského aby přestal pít víno a začal pít Matonku, což Filipovského manželka Motlová v hospodě hystericky odmítá:"Lidi, on se dočista zbláznil pije už třetí flašku (Matonky). Půjdeš se mnou k doktorovi." ()

francouz2

Propaganda až na půdu (doslova, viz František Filipovský s periskopem). Tvůrci se snaží vzbudit dojem, že za nedostatek zboží v socialismu může pár jednotlivců a když tito budou po zásluze potrestáni, budeme si žít všichni šťastně a v blahobytu. Tři hvězdičky za Jiřího Sováka ("Kdyby mě někdo hledal, tak jsem v účtárně." - "Kdo by vás hledal, nebuďte perverzní.") ()

megacik odpad!

Neuveriteľne premrhaný potenciál. Toľko áčkových hercov, a nepodarilo sa im natočiť ani poriadne béčko. Zle mi bolo aj z tých vtipov....a úplne najhorší a o dvadsať rokov omeškaný bol ten, či by im vtedy 40-ročná Janžurová neurobila striptíz...musel sa tento nápad režisérovi veľmi páčiť, keď ho použili vo filme viackrát. Kupodivu Janžurová a Sovák tam aj niečo hrali, škoda len, že to veľmi nedávalo zmysel. Václav Vorlíček, nech mu je zem ľahká, mal režisérstvo v roku 1978 zavesiť na kliniec, lebo filmami v osemdesiatych rokoch to fakt zabil, a ešte sa svojim posledným výtvorom v roku 2011 aj nezmazateľne zapísal do análov kinematografie, ach jaj. ()

Radka.Skouma

FIlm vznikl jako úlitba politickým bohům a tak tu máme netypické Vorlíčkovo dílo.  Myslím, že v rámci daných možností vznikl film, který je dneska koukatelný zejména díky skvělému obsazení - Menšík, Sovák, Janžurová, Lábus... - a tihle a mnozí další se postarali o pár dobrých fórů, kterým se ještě dneska dá zasmát. ()

horskejvlk

Oproti Bouřlivému vínu je tohle Mdlé víno. Celé je to Menšíkem nějaké ukřičené a málo vinařské. Jednička mě bavila jak ten kapitalismus v roce 1968 nevyšel, ale víno tam bylo cítit i Rakouská cizina. Ve zralém víně je nuda 80’tek. Iva Janžurová alias Šmejkalova také ztratila radost ze života, je celá normalizovaná, je ostříhaná a rádoby seriózní, chybí mi tam požitkářský Řanda, ztroskotance Vala a jiní. Sovák to tam zachraňuje ale je sám. Menšík už hraje nemocnýho žlučníkáře  a nemocný už byl. Stejně  jako celá normalizačně vyčpělá osmdesátá léta. Menšík ztratil šmrnc a s ním i Zralé víno zoctovatělo… ()

Kelinej

Nezávidím Václavu Vorlíčkovi, že dostal za úkol vyvážit své lehké komedie angažovanou trilogií. První díl měl ještě silný nosný příběh, byť exemplárně ideologický. Dál už neměl s Milošem Macourkem pořádně z čeho vařit, takže namixoval film z běžného života družstevníků s jakousi crazy komedií opřenou o špičkové herecké posily Sováka, Kopeckého, Němce... Jenže to moc dohromady nedrží.  Normálně by to bylo na dvě hvězdy, třetí přidávám za intrikující předchůdce Dannyho parťáků (zde jde o parťáky Michalovy). ()

leafroller

Pro dnešní mladé publikum očividně těžko stravitelná komedie, soudě podle některých hodnocení a recenzí. Já jsem naštěstí poněkud starší, a proto si mohu v klidu dokola a dokola vychutnávat herecký koncert tehdejších stálic českého humoru. Prostředí je velmi přirozené a společenská angažovanost filmu je dobře vyvážená tak, aby byl zachován formát. Tento film zkrátka spojuje humor s nostalgií a je jasným důkazem toho, že předrevoluční tvorba byla násobně lepší a také zábavnější, než je ta současná. ()