V kraji vinic na jižní Moravě, v malebných Pálavicích, budeme sledovat další osudy jejich obyvatel. Opět se setkáme s Michalem Janákem, předsedou JZD Rozvoj a vinařem tělem i duší, který musí tentokrát řešit víc problémů než jen svůj žlučník. Má starosti se stavbou sušírny kukuřice a navíc se ostře postaví proti názorům nového předsedy Urbana, který chce v družstvu zavést přidruženou výrobu nábytku. Do celé záležitosti se připlete podnikavý pan Weber – zloděj a podvodník, který Janáka připraví o velké peníze. Michal však společně s přáteli zosnuje plán jak podvodníka nachytat na hruškách a navíc získat zpět družstevní peníze i svoje úspory… Film Zralé víno je volným pokračováním komedie Bouřlivé víno z r. 1976. (TV Prima)

ondrula

Miloš Macourek měl zůstat u Arabely a Létajícího Čestmíra a nepouštět se do dramatických scénářů, už jen proto, že jeho představy o socialistický korupci jsou značně naivní. Vorlíček do role padoucha obsadil Mildu Kopeckýho, kterej tyhle grázly umí zahrát, takže je to aspoň uvěřitelný. Poněkud musím pranýřovat postavu plukovníka Semeráda (ač se ovšem jinak před Sovákovo hereckou genialitou skláním), protože takovýho kokota by si přeci domů nemohla nakvartýrovat ani střelená Janžurka. Jiří Lábus opět dokázal, že neumí hrát. František Filipovský oproti tomu, to byl národní poklad. Nepochopil jsem význam scény, kdy si František Němec namlouvá tu ohavnou doktorku. Jestli se nepletu, tak Krause někdo předaboval, nepochopil jsem proč. U filmu jsem se značně zasmál po prvních pěti minutách, kdy je venkovní záběr na chatu, ve který chlastaj a hulákaj bafuňáři a do jakéhosi halekavého zpěvu zničehonic krátce a intenzivně zařve Menšíkův hlas způsobem, který ze sebe vyloudí člověk většinou jen tehdy, když nečekaně spadne do jámy. ()

arcticsky

Podivné starosti vedení vesnického JZD pomůže vyřešit vysloužilý pedantický lampasák zahraný Jiřím Sovákem...k tomu snaživě angažovaná postava Vladimíra Menšíka a o normalizační komunálně - satirický gulášek je postaráno.... ()

Amper01

Jeden z nejlepších českých filmů co jsem kdy viděl. Obsahově propracován do nejmenších detailů s výborným hereckým obsazením. ()

J R C Pecuchet

Ve srovnání s prvním filmem "Bouřlivé víno" již méně ideologické, je cítit převaha komediálních prvků ala Macourek. Filmu velmi pomohlo obsazení Jiřího Sováka do role plukovníka v záloze !!! Sovákův typický humor prostupuje celým příběhem a jeho osobitý způsob herectví tomuto filmu jen prospěl. Jako třešnička na dortu působí nápad scénáristy se jmény : Kavánek - Šavrda - Zlobil Když přihlédnu k faktu, že film vznikal v období, kdy vrcholila normalizace, tak se jedná o celkem zdařilou komedii, navíc výborně obsazenou. ()

mh.mail

40% - Michal Janák tentokrát jako místopředseda jenom horkotěžko odráží plány předsedy na rozjetí přidružené výroby nábytku. Podle svých slov bude radši chudý, než aby zbohatnul na sortimentu, který je podle něj pro zemědělské družstvo nelogický. Nakonec si oba pánové v kukuřici doslova padnou do náručí a s výrobou nábytku je ámen. Bylo opět zapotřebí ukázat národu, že tržní hospodářství je špatné, zatímco socialistické plánování je to dobré, i kdybychom měli kvůli tomu zůstat s holou zadnicí. Celé se to zahustilo podvodníkem z brněnského podniku, který se nechával uplácet. Oproti Bouřlivému vínu méně politiky, více komunální satiry a kratší stopáž. ()

Pavelpi

Volné pokračování komedie Bouřlivé víno.Znovu se setkáme s občany vesnice Pálavice.Je období slučování družstev a Michal Janák už není předsedou,ale místopředsedou.Postava plukovníka ve výslužbě Čestmíra Semeráda,který chce,aby se každý choval tak jak má a proto je směšný, je platná i pro dnešní dobu.Bohužel dnes by byl ještě směšnější a možná by slízl i pár žalob u soudu. Myslím,že tento díl je lepší než Bouřlivé víno.Celkově se mi filmy tohoto typu líbí,protože ukazují život obyčejných lidí.Samozřejmě je tady také zdůrazněna politika strany,ale tak to bylo a nikomu to tehdy nepřipadalo nenormální.S odstupem času je snadné kritizovat to nebo ono,ale proto nelze šmahem odsoudit všechno. ()

gombarix

"plejáda oblíbených českých herců" v naivní a normalizačně tendenční historce z kvetoucího JZD Pálavice "kdesi na Břeclavsku"... ale aspoň že se Pražáci nesnaží mluvit po moravsky; dívá se na to docela dobře. ()

atmen

Je snadné odsoudit tehdejší dobu, ale proč shazovat film o té době pojednávající? Věřím, že takto natočeno, to mohlo vypadat. Slušní lidé i grázli byli, jsou (troufám si tvrdit, že jich je ještě více a páchají větší škody) a budou ( bude ještě hůře?). To, že se točilo o obyčejných pracujících lidech není na škodu. Já jsem třeba unaven sledováním různých kriminálek, lékařských příběhů a starostí horních 10000 lidí. Dnes jsou sice v kurzu sobečtí jedinci ( z naprosto jiného soudku vybírám Dr. House, Barney z HIMYM a třeba Dexter), ale já věřím, že se vrátí doba, kdy slušnost hlavního hrdiny bude ctností, tou nejvyšší a ten nebude všem jen pro smích.... Je škoda, že tolik dobrých herců nedostalo propracovanější scénář. Výtka míří především k chatrnému nešvaru úplatkářství, přesto dávám nadhodnocené, zcele určitě nazasloužené 4 hvězdičky. :-) ()

Rathalos

Volne pokracovanie Burliveho vina a chvalabohu to bolo ovela lepsie,potesila pritomnost Jiriho Sovaka a Milosa Kopeckeho,aj som sa uz zasmial,ale stale to nebolo ono,taky priemerny film...:-) ()

dainio

Vyvedené pokračování, které opět čerpá z plejády našich skvělých herců. K panu Menšíkovi se připojili i Miloš Kopecký a Jiří Sovák (myslím si, že už tato jména jsou zárukou dobré zábavy. Novým předsedou je pan Urban alias František Němec, který má plány s přidruženou výrobou nábytku. Jiný názor má zase místopředseda Janák.....a k tomu pikle pana Wébera. Jak to všechno dopadne se dozvíte již v 2.díle vinařské trilogie. ()

Pasifae

Na tohle víno bacha, sice je zralé, ale taky tak rudé, že po něm hrozí hodně vypráskaná kocovina. To, co dělí moje hodnocení od odpadu, jsou herci, ale ani ti nezabránili tomu, abych tenhle vinařský exkurz svého času nepovažovala za nejslabší Vorlíčkův počin. To jsem ovšem ještě netušila, co s potenciálem mnoha filmařů udělá takzvaná svoboda a demokracie. ()

Zevon

Očekávaně dobré herecké výkony, vnucená ideologie na každém záběru, všechny díly na jedno brdo, tzv. společenská satira "mírného pokroku v mezích zákona" :-) Zasmát se jednotlivým scénám určitě jde, ale kdybych měl hodnotit film podle záměru tvůrců jako společenskou satirickou komedii, jako celek je to k uzoufání a necílené, nejlépe vypnout mozek a nic v tom nehledat. Možná to byl i záměr. ()

Jonatána

Já mám prostě ráda české filmy a i když je to z doby, z jaké to je, a soudruhuje se zdatně, i tak se mi ten film líbí. Dvojka Janžurová - Sovák je výborná, Josef Somr coby alkohlik Eda Ovečka, který z lásky ke Šmejkalce sekl s alkoholem (jen mu to dělalo probém vyslovit), výborný, Miloš Kopecký nádherně elegantně záporný... Jen jsem si uvědomila, jako už mnohokrát, jak skvělé herce jsem měli a kolik filmů se točilo. Co už, jak by řekl major Haluška: Čo bolo, bolo, terazky som majorom. ()

Rodin

Nejostudnější na tomto kousku jsou dvě věci. V první řadě že údajně mělo jít o komedii, v druhé řadě pak rok vzniku. V jedenaosmdesátém už opravdu nebylo potřeba takové kreténismy na plátno převádět. A ještě k tomu Vorlíček? Snad to nebyl génius, ale propůčit se k něčemu podobnému, to snad bylo i pod jeho úroveň. ()

donkocicak

Příjemná komedie, které tentokrát (alespoň pro mě) nekraluje Menšík, nýbrž Sovák coby plukovník... A Kopecký jako záporák též výborný. Jednou za čas se na to podívat dá a ta hodinka a půl uplyne jako voda... Ale za vrchol Vorlíčkovy kinematografie bych to rozhodně nepovažoval. Ale zaplať pánbůh, že oproti prvnímu dílu (Bouřlivé víno) ustoupila politika trošku do pozadí, je to snesitelné. ()

Vikinec odpad!

Vrchol trapnosti normalizační kinematografie a Vladimíra Menšíka. Kdo tomuto filmu dal 4 nebo dokonce 5 hvězdiček je u mě komunistické přiblblé hovado. ()