Reklama

Reklama

Louis de Funès

Louis de Funès

nar. 31.07.1914
Courbevoie, Francie

zem. 27.01.1983 (68 let)
Nantes, Francie

Biografie

Životní příběh Louise de Funèse nepřestává překvapovat a dodnes fascinuje tím, že i v padesáti letech je možné stát se mezinárodní filmovou hvězdou. Jeho práce sice jen zřídka doznala uznání kritiků, ale živelná komika a mimořádné úspěchy filmů po celé Evropě zajistily Funèsovi významné místo v dějinách francouzské kinematografie dvacátého století. Jeho cesta k úspěchu a slávě byla spletitá a hlavně poměrně dlouho trvala. Narodil se v Courbevoie, pařížském předměstí, na počátku první světové války. Jeho otec, původem Španěl, Carlos Luis de Funès de Galarza (1871-1934), pocházel ze Sevilly, ale v roce 1908 se usadil v Paříži, kde se neúspěšně snažil prosadit jako advokát, později obchodoval s drahými kameny. Matka, Leonor Soto y Reguera (1878-1957), pocházela ze zchudlé španělské šlechtické rodiny.

Školní léta strávil Louis de Funès postupně na několika vzdělávacích ústavech, krátká epizoda na filmové a fotografické škole ETPC (École technique de photographie et cinématographie) byla spíše dílem náhody než předzvěstí jeho pozdější umělecké dráhy. Následně vystřídal několik zaměstnání, opět to ale byly spíše nahodilé epizody s neslavným koncem, v kontextu celé Funèsovy kariéry lze za neslavnou epizodu považovat i první manželství s Germaine Carroyer (*1915), které nicméně trvalo šest let (1936-1942) a narodil se z něj syn Daniel (*1937).

Trvalejší zázemí a první aplaus nepočetného publika čekaly na Funèse nakonec v oboru, kterému se věnoval od dětství, což byla hra na klavír. Jeho klavírní hra nebyla sice velkým uměním, jako samouk a zdatný jazzový improvizátor však od konce 30. let hrál s úspěchem v několika barech, kabaretech a tančírnách, nejčastěji se objevoval v baru Horizont. Na své hraní dvanáct hodin denně s nepříliš vysokým výdělkem později vzpomínal jako na tvrdou životní školu. Tady se také setkal se svou druhou manželkou, Jeanne-Augustine Barthelémy de Maupassant (*1914), která pocházela ze zámožné šlechtické rodiny a mezi jejími příbuznými byl mimo jiné slavný spisovatel Guy de Maupassant. Vzali se v roce 1943 a strávili spolu šťastných čtyřicet let, z manželství se narodili synové Patrick (*1944) a Olivier (*1949), zvláště mladší Olivier je známější, protože později hrál v několika otcových filmech.

Klavírní hru doprovázel Louis de Funès grimasami a dalšími projevy, které lze označit za první stopy jeho herectví, a zjištění, že to má u diváků úspěch, jej pravděpodobně motivovalo ke vstupu do slavné herecké školy René Simona. Docházel sem jeden rok (1941-1942), ale pak se vrátil k práci klavíristy v barech. V Simonově škole se ale seznámil s později slavným Danielem Gélinem, který pak v roce 1944 Funèsovi zajistil první divadelní roličku a o rok později mu přihrál i první vystoupení ve filmu. Historický okamžik Funèsova prvního setkání s filmem se odehrál v podobě minimální úlohy muže v livreji, který otvírá dveře auta hlavním hrdinům ve filmu BARBIZONOVO POKUŠENÍ (La tentation de Barbizon, 1945). Podobně „důležité“ úkoly na něj čekaly i v dalších více než sedmdesáti filmech, které stihnul natočit jen do roku 1955. Sám Funès své filmové herectví té doby shrnul s nadhledem v pozdějším vyjádření, že v desítkách filmů byly podružné scény s dveřmi, které musel někdo otevřít a to byl jeho úkol.

Po druhé světové válce se již Louis de Funès věnoval herectví na stálý úvazek a v malých rolích účinkoval v několika divadlech, například v Comédie des Champes Elysées nebo Bouffes du Nord, několikrát ročně točil i filmy, ale herectví se stále nezdálo být zdrojem pro uživení čtyřčlenné rodiny. Do této doby spadají i kuriózní setkání s již slavnými osobnostmi, které Funèsovi nemohly přijít na jméno, což se po letech obrátilo zcela v opačné pozice. První výraznější divadelní roli odehrál ve slavné frašce Brouk v hlavě v Théâtre de Montparnasse v roce 1952, trvalý příjem i první zmínky v recenzích mu pak zajistilo proslulé představení Roberta Dhéryho Ach, ty krásné bakchantky, které se hrálo v letech 1953-1955 na scéně Théâtre Daunou.

Mezitím se ze zcela epizodních rolí začal dostávat i na významnější pozice ve filmu, první hlavní role jej potkala v nenáročné, ale úspěšné komedii JAKO CHLUP V POLÉVCE (Comme un cheveu sur la soupe, 1957). Skutečným průlomem v jeho herecké kariéře byla slavná divadelní hra Oskar, v níž dostal titulní roli. Původně s ní absolvoval zájezdové turné po Francii a severoafrických kolonicíh (Alžírsko, Maroko), v lednu 1961 byla pak hra s nevídaným úspěchem uvedena na jevišti Théâtre de la Porte-Saint-Martin. V této komedii Funès zúročil všechny své dosavadní zkušenosti a jeho herecký projev s živelnou gestikulací nadchl nejen diváky, ale i kritiky, a představení se dočkalo 600 repríz.

Jestliže v divadle byl prvním Funèsovým triumfem Oskar, různé zdroje pak již tak jednoznačné nejsou v tom, co znamenalo zásadní průlom v jeho filmové kariéře. Sám de Funès uváděl jako zásadní u nás méně známý film POUIC-POUIC (1963), který podle jeho vlastních slov odstartoval jeho hvězdnou slávu. Neoddiskutovatelným, ve své době ovšem překvapivým triumfem byl pak ČETNÍK ZE SAINT-TROPEZ (Le gendarme de Saint-Tropez, 1964), který byl s osmi milióny diváků v kinech v tomto roce nejúspěšnějším francouzským filmem. Co se týče komerční úspěšnosti, úplně největším trhákem byla komedie VELKÝ FLÁM (La grande vadrouille, 1966), kterou natočil se slavným Bourvilem, jehož komiku obdivoval a stali se z nich i přátelé. VELKÝ FLÁM jako první film s odvážnou humornou nadsázkou reagoval na neslavné období německé okupace Francie za druhé světové války a se sedmnácti milióny diváků držel dlouhá léta nepřekonaný rekord v návštěvnosti francouzských kin, až po třiceti letech jej porazil oscarový Titanic. S těmito dvěma filmy jsou spojena jména dvou režisérů, kteří patřili k předním Funèsovým spolupracovníkům – Jean Girault a Gérard Oury, později natočil dva úspěšné filmy také s Claude Zidim.

Spolupráce s Bourvilem byla oboustranně prospěšná, naopak problematické se ukázalo spojení s jinými hvězdami francouzského filmu, které se těžko ztotožňovaly s faktem, že bulvární komik se stává přední osobností francouzského filmu. Ukázalo to například natáčení s Jeanem Maraisem tří filmů o nepolapitelném zločinci Fantomasovi v letech 1964-1967 nebo s Jeanem Gabinem a jejich společném filmu TETOVANÝ (Le tatoue, 1968). Že ale spojení s jinou velkou osobností francouzského filmu nemuselo být na škodu, prokázal o deset let později jediný společný titul s Annie Girardot JEDEN HOT A DRUHÝ ČEHÝ (La zizanie, 1978). Logickým vyústěním někdejší popularity divadelního Oskara byl jeho převod filmové plátno (OSCAR, 1967), pro nějž de Funès přizval do role manželky herečku Claude Gensac, který byla pak jeho partnerkou i v dalších filmech.

Zatímco četnická série měla v průběhu sedmdesátých let klesající kvalitativní tendenci, naopak filmy POŠETILOST MOCNÝCH (La folie des grandeurs, 1971) nebo DOBRODRUŽSTVÍ RABÍNA JÁKOBA (Les aventures de Rabbi Jacob, 1973) s výraznými satirickými tóny zaznamenaly i příznivé ohlasy u kritiků. Kromě toho se Louis de Funès s úspěchem vracel i na divadelní jeviště, v roce 1971 na scéně Théâtre du Palais-Royal obnovil Oskara (opět s velkým úspěchem), jeho posledním vystoupením na jevišti byla hra Valčík toreadorů v divadle Comédie des Champs-Elysées (1973). Další umělecké aktivity – což se týkalo i filmu – musel Louis de Funès výrazně omezit po prodělání dvou infarktů. Delší přestávky mezi dalšími filmy trávil především na zámku Clermont (sídlo dříve patřilo rodině jeho manželky), který zakoupil v roce 1967 za více než 800.000 franků, což mu umožnily první velké úspěchy ve filmu.

Svůj dávný sen zahrát si Molièrova Lakomce realizoval Louis de Funès stejnojmenným filmem LAKOMEC (L'avare, 1980), u něhož se podílel i na režii. Tento film, stejně jako další s Funèsovým autorským podílem (ZELŇAČKA – La soupe aux choux, 1981), však byly uměleckým zklamáním, provázel je i relativně malý zájem v kinech. Zcela poslední Funèsův film ČETNÍK A ČETNICE (Le gendarme et les gendarmettes, 1982) byl již jen odleskem jeho slávy i umění.

Louis de Funès zemřel v Nantes 27. ledna 1983 ve věku 68 let. Kromě několika filmových cen vázaných na jednotlivé tituly obdržel v roce 1980 Cézara za celoživotní dílo, mezitím byl dekorován i nejvyšším státním vyznamenáním, řádem Čestné legie (1973).

Pavel "argenson" Vlach

Související novinky

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno

11.10.2016

Pojďte si zahrát AZ kvíz a moderovat zprávy ve výstavě na Špilberku. Vybrat písmenko a správně odpovědět, zasednout před mikrofon a čtecí zařízení a přednášet zprávy, nakouknout do zákulisí slavných… (více)

Fantomas se zlobí. Velmi!

Fantomas se zlobí. Velmi!

15.05.2009

Budou ho totiž remakovat. Odhoďme ale naše předsudky vůči předělávkám a počkejme si, co z produkce francouzské společnosti La Petite Reine (dvojka a trojka hraného Asterixe, Blueberry... ehm... ale… (více)

Herec

Filmy
1982

Četník a četnice

1981

Zelňačka

1980

Lakomec

1979

Četník a mimozemšťané

1978

Jeden hot a druhý čehý

1976

Křidýlko nebo stehýnko

1973

Rabín Jákob

1971

Jo

 

Na stromě

Reklama

Reklama

 

Pošetilost mocných

1970

Piti Piti Pa

 

Četník ve výslužbě

1969

Hibernatus

1968

Tetovaný

 

Četník se žení

1967

Fantomas kontra Scotland Yard

 

Oskar

 

Senzační prázdniny

 

Tonoucí se stébla chytá

1966

Grand restaurant pana Septima

 

Velký flám

1965

Fantomas se zlobí

 

Smolař

 

Velký pán

 

Četník v New Yorku

1964

Fantomas

 

Jak vykrást banku

 

Nebožtíci

 

Une souris chez les hommes

 

Četník ze Saint Tropez

1963

Karamboly

 

Les Veinards

 

Pouic Pouic

1962

Gentleman z Epsomu

 

Le Crime ne paie pas

 

Nous irons à Deauville

 

Un clair de lune a Maubeuge

 

Ďábel a desatero

1961

Candide ou l'optimisme au XXe siècle

 

Kapitán Fracasse

 

La Vendetta

 

Výhodná koupě

1960

Certains l'aiment... froide

 

Dans l'eau... qui fait des bulles !

 

Les Tortillards

1959

Filutové

 

Mon pote le gitan

 

Totò v Madridu

1958

La Vie à deux

 

Nevídáno, neslýcháno

 

Taxi, maringotka a korida

1957

Smolař

1956

Bonjour sourire !

 

Bébés à gogo

 

La Bande à Papa

 

La Puce à l'oreille (TV film)

 

Napříč Paříží

 

O délku hlavy

 

Otec, matka, moje žena a já

 

Si Paris nous était conté

 

Zákon ulic

1955

Frou-Frou

 

Husaři

 

Ingrid - Die Geschichte eines Fotomodells

 

L'Impossible Monsieur Pipelet

 

Les Pépées font la loi

 

Mädchen ohne Grenzen

 

Napoléon

1954

Beránek s pěti nohama

 

Escalier de service

 

Faites-moi confiance

 

Fraternité (TV film)

 

Huis clos

 

La Reine Margot

 

Le Chevalier de la nuit

 

Le Secret d'Hélène Marimon

 

Les Corsaires du Bois de Boulogne

 

Les Hommes ne pensent qu'à ça

 

Les Impures

 

Les Intrigantes

 

Mam´zelle Nitouche

 

Osení

 

Otec, matka, služka a já

 

Poisson d'avril

 

Poprask v kabaretu

 

Scenes de ménage

 

Tourments

1953

Au diable la vertu

 

Capitaine Pantoufle

 

L'Etrange Désir de monsieur Bard

 

La Vie d'un honnête homme

 

Le Rire

 

Les Compagnes de la nuit

 

Ložnice dospívajících dívek

 

Légère et court vêtue

 

Mon Frangin du Senegal

 

Nevinní v Paříži

1952

Agence matrimoniale

 

Boží soud

 

Elle et moi

 

Ils étaient cinq

 

Je l'ai été trois fois

 

L'amour n'est pas un péché

 

La Fugue de Monsieur Perle

 

La Jungle en folie

 

Les Dents longues

 

Les Loups chassent la nuit

 

Les Sept Péchés capitaux

 

Moineaux de Paris

 

Monsieur Leguignon Lampiste

 

Pan Taxi

 

Počestná děvka

1951

Adresát neznámý

 

Bibi Fricotin

 

Boniface Somnambule

 

Folie douce

 

Knock

 

L'Amant de paille

 

La Poison

 

La Rose rouge

 

La Vie est un jeu

 

Le Dindon

 

Le Roi du bla bla bla

 

Le Voyage en Amérique

 

Ma femme est formidable

 

Žádná dovolená pro pana starostu

1950

Adémai au poteau-frontière

 

L'inconnue de Montréal

 

La Rue sans loi

 

Mon ami Sainfoin

 

Na shledanou, pane Grocku

 

Pas de week-end pour notre amour

 

Un certain monsieur

 

È più facile che un cammello...

1949

Du Guesclin

 

Je n'aime que toi

 

Millionnaires d'un jour

 

Mission à Tanger

 

Rendez-vous avec la chance

 

Vient de paraître

1948

Croisière pour l'inconnu

1947

Antoine a Antoinetta

 

Dernier refuge

 

Six heures à perdre

1946

La Tentation de Barbizon

Seriály
1959

Gala de l'union

1956

La Famille Anodin

Dokumentární
2021

La Comédie dans tous ses états (TV film) - a.z.

2020

Bláznivá dobrodružství Louise de Funese (TV film) - a.z.

2016

Un Français nommé Gabin (TV film) - a.z.

2013

Pan herec - Louis de Funes - a.z.

2003

Il était une fois... (seriál) - a.z.

 

Louis de Funès (TV film)

1964

Chroniques de France (seriál)

Krátkometrážní
1952

Le Huitieme Art et la maniere

1951

Boîte a vendre

 

Champions Juniors

 

Les Joueurs

 

Un amour de parapluie

Scenárista

Režisér

Filmy
1980

Lakomec

Host

Související novinky

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno

11.10.2016

Pojďte si zahrát AZ kvíz a moderovat zprávy ve výstavě na Špilberku. Vybrat písmenko a správně odpovědět, zasednout před mikrofon a čtecí zařízení a přednášet zprávy, nakouknout do zákulisí slavných… (více)

Fantomas se zlobí. Velmi!

Fantomas se zlobí. Velmi!

15.05.2009

Budou ho totiž remakovat. Odhoďme ale naše předsudky vůči předělávkám a počkejme si, co z produkce francouzské společnosti La Petite Reine (dvojka a trojka hraného Asterixe, Blueberry... ehm... ale… (více)

Reklama

Reklama