Tuhle pohadku moc rad nemam. Nejdriv tu je vicemene zbytecna prvni pulhodina, pak se 45 minut odehrava zdlouhavej dej, kdy se tvurci neustale snazi poucovat a pak tu mame naprosto zbytecnejch poslednich 15 minut. Jediny, co se tu da pochvalit, je Stanislav Neumann, ten je tu perfektni, ale jinak tahle pohadka nema vicemene co nabidnout.(1.1.2008)

• kinderman

Produkt 50.let , z něhož dodnes jako čertovo kopýtko čouhá hrůzostrašná bolševická ideologie. Nejlepší herecké výkony patří představitelům padouchů (Hlinomaz, Kopecký) a hvězdička navíc za zakuklenou erotickou scénu, během níž veze král Miroslav princeznu "na kládě". Jinak je celý ten "lidově demokratický" optimismus provázený mnoha zpěvy (zatímco na skutečných hranicích se v té době vraždilo) odporný.(18.10.2007)

"Pamatuj, ševče - nad nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj!" Této krásné a zábavné pohádce neubrala na kvalitě ani obligátní očividná a téměř všudypřítomná komunistická propaganda ("Pracujte pilně a budete se mít dobře!"); všechny postavy od milostivé chůvy po královské (z)rádce jsou neodolatelné.(23.12.2014)

Naprostá klasika, i když vánoční. Ale lze se té tradici opakovat na Vánoce stejné pohádky divit, když na Pyšnou princeznu, Popelku a Princeznu se zlatou hvězdou drtivá většina našich pohádek smutně pokukuje zdálky? Pyšná princezna je možná moralitka, ale vše je natolik zdatně překryto, že to snad nikomu neůže vadit. Kdoví, jak by to vypadalo, kdyby se mohla natočit jako barevný film.(19.11.2007)

Hodně let mě jedna z našich nejznámějších pohádek nechávala chladnou. Konečně jsem si tedy doplnila velikou mezeru ve vzdělání. Ty budovatelské písně a záběry na pyšně pracující lid jsem málem nepřekousla, ale jinak chápu, proč je "Pyšná" tak oblíbená. Krásná princezna, sympatický princ (pardon, král), proradní rádcové, geniální starý král. Mezi ty nejoblíbenější kousky ji ale určitě nezařadím.(1.4.2013)

• - V cca 45. minutě filmu zazní melodie, která o tři roky později byla použita i ve filmu Anděl na horách (1955) coby písnička "Kytička bílá". (velkyvezir)

• - Koniec rozprávky mal byť podľa pôvodného scenára úplne iný. Kráľ Miroslav (Vladimír Ráž) príde s Krasomilou (Alena Vránová) na svoj zámok, stále v záhradníckych šatách, opustí ju s prísľubom, že ide hľadať pre oboch nejakú prácu. Krasomila potom pomáha šiť šaty pre Miroslavovu nevestu. Pred polepšenou a zúboženou princeznou sa zrazu zjaví v celom svojom kráľovskom majestáte a požiada ju, aby mu zaviazala črievičku. Až potom odhalí, kto je, a koná sa veľkolepá svadba. Muselo sa ale šetriť, obrad s hostinou sa pred kamerou nekonal. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Čiernobiele šachovnicové kocky, ktoré boli namaľované na zem nádvoria, mali rozmery 2 krát 2 metre a ich farba tam zostala ešte dlhú dobu po natáčaní. (Raccoon.city)