Na Pyšné princezně je mnoho zajímavého. Zákulisní příběh lásky Aleny Vránové, provdané Kohoutové a ženatého Vladimíra Ráže je jen jedním z mnoha. Atraktivní je ten fenomén prvenství, jako kdyby už před válkou žádné pohádky natočeny nebyly. Ale tato vycizelovaná Krasomila byla novým otvíracím fenoménem pro znovu obnovený žánr, který se stal tak typickým pro celé období Státního filmu, že ji zkrátka nelze minout. Velmi úspěšný film z problematických let českého kina, velmi oblíbená pohádka, která se měla v 70. letech dočkat svého pokračování, leč to by Rážovi museli být stále zamilovaní, ale po 25 letech už nebyli. Zůstal nám tedy navždy jen ten nesmrtelný příběh o chrabrém králi Miroslavovi a princezně z Půlnočního království, která po setkání s ním už nebyla pyšná... Nepotrpím si sice na reprízu každý rok, ale je zajímavé sledovat ten dvojí příběh pohádky z lásky, která změnila několik životů jejich tvůrců, ale také tvář celého žánru v českých souvislostech. Dost se bavím také tím, jak byla Pyšná důležitá od svého vzniku oceňovaná pravidelně a zmiňována s každou novou barrandovskou pohádkou, ale dnes už nikdo neřeší, že konec je například postižený šetřením, nějaká zvláštní svatba se nekoná a většina diváků se zasekla na tom, že by ji chtěla vidět v barvě.(1.1.2017)

Velmi povedené a krásné. V pohádce je dobrý král Miroslav, který poctivě a spravedlivě vládne. Dokáže i tu nejvíc pyšnou princeznu naučit milovat. Výborné. Tenhle příběh mám skutečně rád. Navíc, je to taková krásná ukázka národního socialismu, jak si pracovití Češi pomáhají a stojí při sobě bok po boku. Zvolí si spravedlivého vládce a mají ho skutečně rádi. Je to pro mnohé sice taková utopická představa, ale hezky se na to dívá. Kéžby takový král Miroslav vládl i dnes a kéžby i dnešní lidé byli tak pracovití a tak solidární. 100%(25.12.2011)

V dětství jedna z mých oblíbených pohádek. Už jsem dlouho jsem jí neviděl a tak jsem si jí po letech pustil. A znovu se mi líbila. Je to pohádka s velice hezkým příběhem a král Miroslav a princezna Krasomila jsou báječní. Plný počet hvězd ovšem nedám, protože se mi nelíbila ta muzikálová scéna, která je v prvních 10 minutách. Jinak ale tato pohádka patří mezi ty nejlepší, které byly u nás natočeny.(28.9.2016)

Opět další pohádková klasika. Skvělý herci , skvělé hlášky (Našli mí radcové?) a hlavně nádherný zámek Hluboká. Plný počet dostává jelikož se král jmenuje stejně jako já (Miroslav :-) ). Kdysi jsem tak pár měsiců se hlásil i do telefonu :D ! Je to přes 50 let a dnešní pohádky vypadají i nyní jako kopie Made In China. Nablískané, plno věcí na víc , ale vždy se rozpadnou anebo vás bude po nich bolet nějaká část těla.(27.11.2008)

"Pamatuj, ševče - nad nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj!" Této krásné a zábavné pohádce neubrala na kvalitě ani obligátní očividná a téměř všudypřítomná komunistická propaganda ("Pracujte pilně a budete se mít dobře!"); všechny postavy od milostivé chůvy po královské (z)rádce jsou neodolatelné.(23.12.2014)

• - Kráľ Miroslav (Vladimír Ráž) mal byť podla pôvodného scenára ešte progresívnejší v duchu doby uvedenia filmu. Vtedy sa u nás začalo, podľa sovietskeho vzoru, so stavbami veľkých nádrží, čo mal značne presadzovať aj on. Keď si sťažuje drevorubač, že mlynár odvádza z rieky všetku vodu do mlynského náhonu, kráľ po chvíľke premýšľania rozhodne: "Postavíme na rieke hrádzu a bude hneď dosť vody pre mlyny aj pre plte. Ako sa Jakub (Jaroslav Seník) vráti z polnočného kráľovstva, urobí plány a hneď začneme stavať." (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Pri nakrúcaní sa bohato improvizovalo - napr. elegantnú deľbu ukradnutých mincí si vymyslel Miloš Kopecký. (krasomama)

• - Krasomila (Alena Vránová) si v době příchodu vojáků do mlýna zamoučí obličej. Když na posledního vojáka, který bojuje s Miroslavem (Vladimír Ráž), míří hák, není po mouce jediné památky. (chleba24)