Šíleně smutná princezna

• angličtina The Incredibly Sad Princess (více)

Marthos

Když se to vezme z jiného konce, byl to od režiséra Zemana, v té době uznávaného pohádkového guru, krok do neznáma. Cosi jako muzikálová pohádka, v níž hlavní hrdinové, princ a princezna, zpívají, mluví a vypadají jako jejich současníci, je něco nevídaného i na dnešní poměry. Helena, Václav, Marvan, Záhorský, Zázvorková. A především Vostřel s Kemrem a jejich pokoutně ukuté pikle. Nadčasovost je určitě v případě Šíleně smutné vhodným přirovnáním. ()

Big Bear

Souhlasím s některými zde a také dodávám - toto je moje nejoblíbenější pohádka. Helena byla v té době krásná princezna, Vašek na vrcholu popularity a vůbec, celé je to takové letní, vtipné a plné krásných písniček. Neznám nikoho, kdo by neznal ani jednu. Já vždycky nemohu z rádců Kemra a Vostřela kujících pikle obvyklé i neobvyklé .-). Takhle má prostě vypadat pohádka pro celou rodinu. Je tam jasný příběh pro děti i řada vtipných momentů pro dospělé. Vždy se rád znovu podívám ! * * * * * ()

MM11

Jedna z nejvýraznějších českých pohádek si obsadila do rolí herců zpěváky s první ligy. A to je možná trochu problém, nemůžu si pomoct, ale mě by asi podstatně víc sedlo tradičnější obsazení. Kde nepomůže hudební stránka nastupuje výtečně situovaná atmosféra rutinéra a mistra pohádek Bořivoje Zemana, která napraví mnohé, ovšem ta kýčovitost nezmizí zcela a dnes spíš vadí. ()

Gilmour93

Stačila první píseň a lascivní pohyby urozeného floutka Václava dlouhým bidlem. Tomuhle přírodu dosud nepodvádějící Helenka nemohla čelit.. Hleďavé kulisy, hravé anachronismy, sympatická anarchie v dramaturgii, kující Kemr na Vostřel a hudba, co nepodbízivě uhodila hřebík na hlavičku silou Kladiva. Prostě klasika. Pro nás možná větší než ten Chaplin.. ()

slunicko2

Lehce postmoderní a dnes už silně kultovní pohádkový muzikál. 1) Ahistorická pohádka (kostýmy, Chaplinovy grotesky) je místy nacpaná fantastickými hláškami a chvilkami trochu nudná. Stejný pocit jsem měl už v kině jako čerstvý puberťák._____ 2) Původně nevinné politické narážky (princeznino ничего a zejména kazačkoidní taneční kreace rádců) získaly na popularitě po srpnu 1968 a nesporně pomohly povýšit snímek na dobový kult. Co by tomu řekl lid, kdyby se ani panovník neusmíval vstříc radostné budoucnosti?_____ 3) Úvaha o odpovědnosti za své činy. Nezodpovědná zlatá mládež - princ svým lehkovážným chováním a masochistickým sklonem k šatlavě, princezna svou uražeností a rozmary - způsobila válku, která si vyžádala mnoho životů. Důkaz? Generál Iks zná jediný taktický manévr. Obětovat levé křídlo. Co uděláme my, pánové? - Obětujeme pravé křídlo! - Omyl, pánové. My obětujeme obě křídla! Svou vinu posléze napraví, válku zastaví, ale obětovaná křídla jsou pořád obětovaná._____ 4) Pár oprav omylů, které se často vyskytují v komentářích._____ Pohádku natáčeli v roce 1967. V listopadu 1967 zemřel Rudolf Deyl a scény s ním se musely poté přetáčet (na jeho místo nastoupil Bohuš Záhorský)._____ Pohádka měla premiéru 7. června 1968 - tedy dva a půl měsíce PŘED okupací a téměř pět měsíců PŘED ustavením skupiny Golden Kids._____ Jan Hammer ml. se narodil v roce 1948. Těžko mu tedy mohlo být v době natáčení pohádky 17 let a nic na této skutečnosti nezmění ani fakt, že mýtus o 17letém skladateli od sebe opisuje většina přispěvovatelů na českém internetu (pokud si písničky a hudbu nenapsal do zásoby už v roce 1965)._____ 5) 56letý režisér a spoluscenárista Bořivoj Zeman prokázal jako ve většině svých filmů nadhled a příjemný odstup a vytvořil další nadčasové dílo._____ 6) 19letý dnes světově proslulý Jan Hammer ml. napsal hudbu. Úvodní znělka sice zní jako začátek westernu, ale svůj půvab nesporně má. Je autorem i skvělých písniček, které otextoval 43letý Ivo Fischer._____ 7) 24letý Václav Neckář pro mě byl a je hlavní atrakcí snímku a nelze přehlédnout, že mu to chvilkami převelice sluší. Rovněž poněkud prkenná 20letá Helena Vondráčková ve svém filmovém debutu zazářila._____ 8) Ve filmu hrají další špičkoví herci: 66letý Jaroslav Marvan (král Jindřich, otec prince Václava), 61letý Bohuš Záhorský (král Dobromysl, otec princezny Heleny), 45letý Josef Kemr (rádce Iks), 38letý Darek Vostřel (rádce Ypsilon), 51letý Slovák František Dibarbora (kat) či 45letá Stella Zázvorková (princeznina chůva)._____ 9) Údaje o věku se vztahují k roku 1967._____ 10) Zajímavý koment: LeoH*****, spotczek*****._____ 11) A nakonec si zazpíváme. Kujme pikle kujme pikle obvyklé i neobvyklé / Kujme pikle pikle kujme snad se pikle s piklí ujme / Kujme pikle kujme pikle správné pikle lidi zvykle / Kujme pikle pikle kujme spekulujme intrikujme / Budeme pikliti za královské tititi. / ...Lepšího nic není nad pořádné piklení / Hledá vězně však my víme a my jí to překazíme / V tom Vám musím odporovat my to budem podporovat / Vlákáme ji do sítí a budem dále pikliti. () (méně) (více)

• Když během promítání Charlie Chaplin maluje, tak chlapovi se sudem potřísní kromě tváře i rukávy a nohavice. Když pak Chaplin chlapa vykopne, tak má rukávy a nohavice čisté, zato má ale víc zamazaný límec. (Jan.Kanak)