Šíleně smutná princezna

Incredibly Sad Princess, The

Komedie / Hudební / Pohádka

Československo, 1968, 89 min

Moje nejoblíbenější! Viděl jsem ji za totality jako dítě a naprosto mi učarovala. Jenže jen jednou, na představení pro děti, a od té doby už nikde nebyla. Nejen problematický D.Vostřel, ale ještě více silná politizace způsobily, že pohádka sice neskončila v trezoru, avšak v TV ani kinech nešla - což vyšlo nastejno. Až po roce 1989 se objevila v TV, ovšem ten šok! Zkrácená verze, ze které nejkřiklavější protirežimní legrácky byly vystřiženy, včetně kozáčka D.Vostřela a J.Kemra. Noviny vše pěkně rozmázly a zanedlouho se v TV objevila plnohodnotná nezkrácená verze... Dnešní divák nejspíše ocení hezké písničky Jana Hammera, který pak odešel do USA, kde se proslavil, i humor českých hereckých hvězd, avšak tvrdou politickou satiru bez totalitní zkušenosti nejspíše přehlédne. A ono je to možná dobře...(23.12.2010)

• Klay

Šíleně Smutná Princezna je pro mě noční můrou mého dětství - pohádka tak nezáživná, že jsem ji v průběhu každoročních vánočních repríz dokoukal snad na podesáté. A Helenka Vondráčková je zase noční můrou současné hudební scény. Tak nevím jestli je více nevkusu v tomhle filmu nebo v písních a vzhledu naší "královny popmusic".(7.6.2006)

Nestárnoucí klasika. Helena Vondráčková je v roli princezny nezapomenutelná, ale i další postavy z hlavy jen tak nedostanete, třeba dva proradné rádce v provedení Josefa Kemra a Darka Vostřela. Jejich pikle se jim tak trochu přepiklovaly. Oba dva byli naprosto geniální. Hudba z filmu je populární a zlidověla. Složil ji tehdy devatenáctiletý Jan Hammer.(21.10.2008)

Geniální věc své doby! Jen mi trvalo hodně dlouho, než jsem si toho všimla. Ale tohle jsou filmová 60. léta se vším všudy a ještě něco navíc! Výtvarným pojetím interiérů a kostýmů připomíná Vadimovu Barbarellu a vodní zahradou, hudbou a pohádkovým námětem se dostává ještě dál! Mnohem, mnohem víc než "česká pohádka"! Důkaz slučitelnosti (zdánlivě) neslučitelného.(28.5.2004)

Hlášky: princezna Helena: - "Poslechni, co udělal král v tý pohádce?" princ Václav: - "No, co udělal. To přece víš, ne? Dal vyhlásit půl království a princeznu tomu, kdo ji rozesměje." princezna Helena: - "Tak náš táta to udělal úplně vobráceně." princ Václav: - "Půl princezny a celé království?!" & princ Václav: - "Jak bys mě asi představila? Milý tatíčku, tohodle chlápka jsem já poznala v base. Krávu má zaparkovanou za parkem, ale jinak je éňo ňéňo." & král Dobromysl: - "Jak se dá uprchnout ze žaláže?" kat: - "Těžko." král Dobromysl: - "Při troše dobré vůle jde všecko. Co podhrabat se?" kat: - "Sedmimetrovou zeď? Na skále? Čet si někdy Monte Cristo?" král Dobromysl: - "Nebo vypáčit mříže." kat: - "Je vidět, že jsi nikdy nebyl v kriminale." král Dobromysl: - "Aha. A co kdyby někdo podplatil žalářníka?" kat: - "Přijdu o místo!" král Dobromysl: - "Jak jsi to s touhle inteligencí mohl dotáhnout až na kata?!" & princezna Helena: - "Když já si ho nemůžu vzít!" král Dobromysl: - "Proč?" princezna Helena: - "Vždyť je menší než já!" král Dobromysl: - "A toho sis nevšimla dřív?!" princezna Helena: - "Ale on chvíli neposeděl!"(18.11.2008)