Šíleně smutná princezna

Incredibly Sad Princess, The

Komedie / Hudební / Pohádka

Československo, 1968, 89 min

Príbeh viazne, hudba tiež, muzikálové čísla sú nevýrazné. Za zmienku stojí skôr protivojnový náboj podaný humorne, s nadhľadom a tak, aby to pochopili aj malé deti. Niektoré vtipy sú dobré, ako sa na modernú rozprávku patrí, a dochádza aj k niekoľkým schválnym časovým paradoxom, keď sa v stredovekej rozprávke objaví premietačka a Chaplinove grotesky.(1.5.2014)

Bořivoj Zeman je prostě sázka na jistotu. Šíleně smutná princezna je bezesporu jedna z nejlepších českých pohádek vůbec. Nepostrádá typický český pohádkový půvab, je obdařena vysokou mírou zdravého nadhledu, nevyhýbá se dokonale vtipným situacím a gagům, při kterých se člověk zasměje a ani výborným hudebním vložkám. Protože naprosto skvělé je herecké obsazení oděné do výborných kostýmů, není co řešit. Mezi ústřední dvojicí Neckář - Vondráčková dokonale funguje chemie. Objektivně musím říci, že Helena Vondráčková je výbornou a opravdu krásnou princeznou, škoda, že ji tato přirozená "neumělá" krása a slávou nezaslepená mysl nevydržela.(26.12.2013)

"- Jak se dá utéct z vězení? - Těžko..." Spolu s Eva tropí hlouposti další český klenot, ba který se s chutí podívám pokaždé zas a znova. Geniální a nadčasová satira, kterou si člověk užívá paradoxně tím víc, čím je starší. Helenka byla tehdy ještě rozkošná, Neckář byl ještě sympatický, některé postřehy jsou ale aktuální doteď a naprostá většina scén si přímo říká o zkultovění... "No jo, pan král si počká až si obereš kostičku... A DEJ MI TAKY KOUSEK!!"(4.10.2008)

Za komunistické éry vznikaly velké spousty dobrých filmů (+- v poměru 5:1 se současností) a pohádky veškeré produkci jasně vévodily. Když bych chtěl vyjmenovat všechny dobré mezi lety 1948-89, tak bych se určitě nedopočítal (po revoluci mě napadají dvě). Šíleně smutná princezna je jedna z nich a předpokládám, že se bude vysílat ještě pár desetiletí. 85%(24.8.2016)

Moc krásná pohádka se samozřejmě dobrým koncem. Helenka je zde nádherná (v tom selském oblečku snad nejvíc), věřím, že takovou princeznu by bral každý i bez půlky království:). Myslím, že na své léta to má velmi dobré zpracování. Celou dobu jsem se smál, srandy je tu kopec a nešetří se ani 'humorem z budoucnosti' - značky u silnice, kino atd. Kokoška je sice srandovní, ale když už jsem to viděl tolikrát, tak mě přestal bavit:). Pobavil mě ale ve chvíli, kdy se nahlásí uvnitř zamknutého žaláře:). Největší záporáci celou dobu kujou pikle a nenechají si to překazit ani babičkou co plete za keřem:). Není to žádný megahit, ale ve svém žánru je to jednoznačně top. Takové Troškovi slátaniny na to prostě nemají.(10.12.2010)