Šíleně smutná princezna

• angličtina

The Sad Princess

Pohádka / Hudební / Komedie

Československo, 1968, 89 min

Pohádka mého dětství, dlouho zavřená v trezoru, když se konečně začala znovu vysílat, tak byla prostříhaná. "Kujme pikle" z úst pana Vostřela bylo zřejmě - stejně jako jeho osoba - protizákonné. Pustím si ji kdykoliv znovu, protože patří ke klasikám jejichž písničky nestárnou a jejichž hlášky zlidověly... Takže "pan král počká až si oloupeš kostičku" a já jdu koukat dál...(26.12.2011)

Moc krásná pohádka se samozřejmě dobrým koncem. Helenka je zde nádherná (v tom selském oblečku snad nejvíc), věřím, že takovou princeznu by bral každý i bez půlky království:). Myslím, že na své léta to má velmi dobré zpracování. Celou dobu jsem se smál, srandy je tu kopec a nešetří se ani 'humorem z budoucnosti' - značky u silnice, kino atd. Kokoška je sice srandovní, ale když už jsem to viděl tolikrát, tak mě přestal bavit:). Pobavil mě ale ve chvíli, kdy se nahlásí uvnitř zamknutého žaláře:). Největší záporáci celou dobu kujou pikle a nenechají si to překazit ani babičkou co plete za keřem:). Není to žádný megahit, ale ve svém žánru je to jednoznačně top. Takové Troškovi slátaniny na to prostě nemají.(10.12.2010)

Další z klasických starých dobrých a českých pohádek, které mají své kouzlo narozdíl od těch, co točí například Troška, od těch moderních slátanin, co se někdy ani nedají nazývat pohádkami. Tahle se mi taky líbí, jako většina těch starých, dobří herci (kromě Vondráčkové), kouzelná pohádka, která potěší nejenom o Vánocích!(27.6.2013)

Úžasně nepohádková pohádka, která rozhodně patří do mého pohádkového Top5. Jak už jsem napsal i přes to, že pohádkové jsou na ní tak akorát pojmy království, princ a princezna. Ale ten scénář, výtvarné pojetí, herecké výkony a hudba jsou prostě skvělé a pohádka (nebo spíš parodie na pohádku?) na mě působila už jako na malého. Za ta léta navíc neztratila ze svého kouzla nic, což rozhodně o všech pohádkách říci nemohu. Jinak také můj pravděpodobně vůbec první film viděný v kině.(14.6.2005)

Tak to já se připojuji k těm, kterým se tato pohádka líbí. Patří k mým nejoblíbenějším a to nejen díky Vondráčkové (kterou sice už od jisté doby nemusím, ovšem to je spíš spojené s posledními roky, protože coby zpěvačka je skvělá) a Vaškovi Neckářovi, ale hlavně kvůli chytlavým písním. Jasně našlo by se tu několik nedostatků a chyb, ale na ty já v těchhle klasikách kašlu. V mém případě funguje hlavně nostalgie a vzpomínky na dětská léta…(26.12.2018)

• - Tvůrci různě spojovali záběry. Třeba když Václav Neckář stojí na suché vrbové větvi. Ta vrba byla v bojnickém parku. Ale když spadne do vody, tak ta už se nachází v Blatné a hned jak vyleze z vody ocitne se opět v Bojnicích, které jsou za ním vidět. (cariada)

• - Film byl ještě přes svou oficiální premiérou (7. června 1968) promítán v Blatné, a to hned ve třech termínech – 4., 5. a 6. července 1968. (Gabretta)

• - Vo chvíli, keď prichádza Kráľ (Bohuš Záhorský), beží sa Princezná Helena (Helena Vondráčková) prezliecť do svojej izby. Počas toho, ako si dáva dole šatku, je vidieť, že s ňou odhadzuje aj ofinu, ktorá je k nej pripevnená. (Raccoon.city)