Šíleně smutná princezna

The Incredibly Sad Princess

The Sad Princess

Komedie / Hudební / Pohádka

Československo, 1968, 89 min

Jedna z nejtypičtějších představitelek (post) moderních filmových autorských pohádek Šíleně smutná princezna, odkazující už svým názvem k pohádce klasické, za kterou stojí nestor české režie Bořivoj Zeman. Umně zkombinované pásmo dramatické a muzikálové, výtečná a pod úroveň dobrého vkusu nikdy nesestoupivší hudba Jana Hammera a šťastně zvolení hlavní protagonisté filmu - tak klukovsky vypadající sympaťák Václav Neckář a dokonalý archetyp ženské krásy s tváří Heleny Vondráčkové, to jsou nosné pilíře celého pohádkového filmu. Pohádka oplývající laskavým humorem, pozitivním (a nevnucujícím se) etickým rozměrem, skrze dobu svého vzniku též jasným protiválečným poselstvím a celou řadou drobných nápadů a vtípků z druhého plánu (značka zákaz předjíždění kočárů v úvodu filmu, dialog hlavních hrdinů pod mučícími nástroji atd.), samozřejmý souboj Dobra a Zla a konečně velká a romantická oslava Lásky...(28.9.2007)

Jeden z mála výronů bezbřehého optimismu, který jsem byla jako malá ochotna tolerovat. Neckář je mladý, krásný a natlakovaný, ach, to byly časy. Kvůli této pohádce jsem také toužila mít dlouhé vlasy, abych si je mohla kartáčem načesat do obličeje a jíst přes ně čokoládu. Zápas v bahně mě také myslím psychicky významně poznamenal na další léta dopředu.(30.12.2015)

Jo, takhle vypadalo našed dětství. Dětství plné ksichtů Neckáře a Vondráčkové, které nevím proč pronikly do tak výpravné pohádky. Nostalgií se to ale stírá a zůstává jen krásná vzpomínka na docela romantické dobrodružství spanilého prince a jednoduché princezny okořeněné přítomností dvou podlých rádců a zmatených králů. Skutečně zdařilá pohádková komedie, kde bych dokázal odpustit toho Neckáře s Vondráčkovou.(20.12.2011)

Fajn pohadka, ktera i dneska pusobi docela modernim dojmem a tvurci se neustale snazi o nejaky vtipky, coz je jedine dobre. K tomu tu mame Neckare, kterej tu jeste nevypada jak tlustej buzerant a Vondrackovou, ktera tu jeste nevypada jak mumie a spolu jim to fakt slusi. Akorat si mohli odpustit nakou tu pisnicku, ale holt zpevaci, tak chteli zamachrovat. Ale celkove nemam pohadce vicemene co vytknout.(1.1.2008)

Podle názvu zná tenhle film skoro každý, ale já se na něj poprvé podíval až skoro v jednadvaceti letech!! A trochu jsem zalitoval, že jsem to neudělal už trošku dřív. 1) Geniální hudba!!! Hned jsem musel sednout ke klavíru a všechny písničky se pěkně naučit. 2) Super vtipy, chvílemi mě to připomíná žhavé výstřely - v detailech se schovává spoustu vtipů, kterých si všimne jen pozorný divák. 3) Úžasný Neckář s Vondráčkovou. Snažil jsem se odprostit od toho, co se o ní dneska říká a vůbec, možná i od toho jaká skutečně je. Ale my jí známe jako starší paní, která se prostě nějak nedokáže smířit se svým věkem. Když ale tohle dokážete potlačit, tak se vám musí v tomhle filmu líbit - skvělý hlas, pěkná mladá holka....Taková už jednoduše dneska nebude, ale proč si protivit její obraz, když byla ještě krásná a mladá. Neckář byl taky boží, skvělý tenoučký hlásek, trochu mluví jako šmoula, dokonale se tam hodí. Celkově film nenudí, má to slušně zamotaný děj, což je samo o sobě docela humorné. Dávám 5(11.12.2013)

• - Film byl ještě přes svou oficiální premiérou (7. června 1968) promítán v Blatné, a to hned ve třech termínech – 4., 5. a 6. července 1968. (Gabretta)

• - Protože se scenárista a herec Darek Vostřel dostal postupem času "na index", byla z filmu vystřižena píseň proradných rádců honosících se jmény X a Y "Kujme pikle". V této verzi byl film prodán i do NDR a vysílán v televizi. Pikantní však bylo, že po českých venkovských kinech a po pionýrských táborech putovala plná verze, tedy i s "problematickou" písní. (Robbi)

• - Počas premiéry filmu spáchala 16-ročná dcéra Stelly Zázvorkovej samovraždu. (Raccoon.city)