Baron Prášil

• angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

RoyBatty444

Opäť vynikajúco spravený film s množstvom remeselnej skúsenosti a zaujímavymi napadmi. Príbeh spája niekoľko žánrov fantasy, Sci-fi, rozpravky a i. Červená a žltá sú hlavnými farbami. Príbeh nie vždy odsýpa. ()

Feacher

Asi už jsem prostě jiná generace a byl to spíš výlet do muzea filmu než zábava na večer. 90% času mě to nějak nebavilo, ale chápu, co to bylo pro lidi v 60. letech... 3* jsou průměr mezi mým subjektivním a objektivním hodnocením... ()

Beyoung

Snové a neskutečně nadčasové dílo, které je dalším Zemanovým klenotem. Osobitý autorský styl, kolorování i hudba podtrhují atmosféru, jen zvuky na mě v určitých místech působily rušivě. Je radost pro oči (i uši) sledovat něco, co bylo vytvořeno s pečlivostí, láskou a talentem. Miloš Kopecký alias Baron Prášil dodává filmu noblesu sobě vlastní, která je všudypřítomná, - ať trčí s lodí uvízlý v břiše velryby, frčí na dělových koulích tam a zpět nebo se ztrácí v červeném dýmu… Poetická, krásná filmařina! ()

danick

Pan Zeman a jeho šrafovaný svět. Jako dítě jsem to hltal. Taky jsem za dětství hltal verneovky s původními ilustracemi. Odtud se mi to spojilo v lásku k těmto geniálním "předpotopním trikům". Jsou to filmy lehké, logické, vtipné. Mám je rád. ()

xPepsa

Toto dilo asi je unikatnim kouskem, ale s casem ztraci svoje kouzlo. Opet nechapu zdejsi hodnoceni. Proti Gilliamovu narezu to bylo uspavajici. ()

Astu.

Nejlepší Zemanův film. Neuvěřitelná režisérova imaginace podpořená surreálnejma kulisama a hereckým výkonem Miloše Kopeckého vytváří nezapomenutelný fantaskní trip, který si pokaždý pustím rád. 9,5/10 ()

Traktorista

Krásná podívaná podtrhnutá úžasným Kopeckým. Přesto do maxima něco chybí i přes líbivého Zemana, přes zajímavé zpracování a vypravování děje, je to prostě takové neúplné. Nevim čim to je, film je poutavý, veselý a vtipný, napínavý, brilatně udělaný, ale ta malá třešnička na dortu tomu prostě chybí. ()

JARDAHONDA

Česká národní klasika, na které se podílela celá plejáda výborných herců. Originální námět, propracovaný scénář, trikově perfektně zvládnuté, není potřeba se více rozepisovat-dokonalý zážitek 100% ()

Sadova302b50

Můj oblíbený, na přelom padesátých a šedesátých let doslova geniální film, úžasné vyznání všemu, co se točí kolem fantazie a dobrodružství.... a lásky. Navíc velice zábavné. Citát: "Znamenitě! Vaše strategie je obdivuhodná." "A to kdybych ještě věděl, kde je nepřítel." Další citát: "...a také říká, že letěl rychleji, než dělová koule." "Proč ne? Asi spěchal." A ze závěrečného proslovu starého Cyrana: „ ...Nyní však širák odhazuji v dál, ať letí hvězdám v ústrety, ať naším jménem vítá všechny vás odvážné, kdo jste už na cestě do velké náruče, která se zove vesmír...“ ()

LDvorak

Pro mě nejen nejlepší dílo Karla Zemana, ale i snad nejoblíbenější film vůbec. Na mě prostě Zeman funguje dokonale. ()

Jirkacek

Baron Prášil mi tedy dal hodně zabrat, jelikož jsem vůbec netušil, jakou známkou jej ohodnotit. Pokud bych se totiž na film díval jako na umělecké dílo, jako na jakýsi pohyblivý obraz namalovaný režisérem Karlem Zemanem, musel bych dát i více než pět hvězdiček. Prolínání herců s nakresleným pozadím, volba barevného podsvícení obrazovky dle aktuální odehrávající se scény nebo hrátky s kouřem či dýmem, to vše mne si u mne získalo obdiv a uznání. Fantazie tvůrců pracovala na více 120 % a vzniklo tak nadčasové dílo - vlastně je až neuvěřitelné, že film byl natočen již roku 1961. Pokud bych se ale na film podíval z hlediska diváka, který chtěl vidět zábavu nebo Sci-Fi, tak bych byl asi zklamaný. Moc jsem se fakt nepobavil, dokonce jsem se přistihl, že už vyhlížím závěrečné titulky - a to má film pouhých 83 minut. Nicméně z jiného pohledu se jedná o doslova fantastickou podívanou - proslulý let Prášila na dělové kouli, plavba lodí uvnitř žaludku velryby, let na pařátech obrovitého ptáka, chůze po Měsíci a tak podobně. Právě na souputníku matičky Země snímek začal, když na Měsíci přistál astronaut Toník v podání mladého Rudolfa Jelínka. Zde se setkal s básníkem Cyranem z Bergeracu a tuto epizodní roli si zahrál Karel Höger, dále zde byli hrdinové verneovek a samozřejmě vynikající Baron Prášil, jehož skvěle ztvárnil Miloš Kopecký. A právě ukecaný šlechtic se spolu s Toníkem vydal zpátky na Zemi, kde spolu zažili spoustu neuvěřitelných dobrodružství a pozemský měsíčňan zde našel dokonce svou lásku Bianku, kterou hrála Jana Brejchová. Ve filmu dále hrála celá garda starých herců, které vyjmenovávat již nebudu, ale jeden býval lepší než druhý a ten zase než třetí a tak dále. Uzavírám tím téma filmu Baron Prášil a uděluji mu čtyři zaprášené hvězdy ****. ()

vlcekmirek

Tady snad není co říkat. Zemanovy filmy patří právem do klenotnice české kinematografie. A Miloš Kopecký je nepřekonatelný. Stejně, jako ostatní Zemanovy filmy nemohu dát jinak, než 5 hvězdiček ()

Soronthur

Československá snímka majstra bábkara, animátora a grafika ináč nazývaného Český Méliés - Karola Zemana,ktorý bol inšpirovaný Julesom Verne. Je to úžasné dielo v začínajúcej kinematografii, ako aj sveta fantázie. Na tejto snímke sa učil nejeden zahraničný režisér, ako točiť dobrý film. Ako napr. George Lucas či Tim Burton. Film je nielen dobrý po vizuálnej stránke, ale i českým hereckým obsadením. Efekty z tohto roku 1961 sú veľmi komické a dávajú filmu patinu, ktorú je ťažko napodobiť dnešnou počítačovou tvorbou. ()

Matt_D_

Tento film je dosti zvláštní, a tak bych řekl, že není asi úplně pro každého. Mě bohužel moc nezaujal. Nijak jsem se nedokázal zasoustředit do děje. Po vizuální stránce je film na svou dobu opravdu nadčasový, což ho zachraňuje. Dávám mu hezké 2/5. ()

Jan.Jelinek

Baron Prášil...taková nic neříkající blbost, ovšem ta nápaditost, ta animace, ten humor, ta romantika, ti herci a herečka, ta filozofie, prostě skvost světové kinematografie! ()

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)