Bláznova kronika

Československo, 1964, 82 min

Píše se rok 1625, v zemi zuří třicetiletá válka a o Čechy mezi sebou bojují habsburský císař Ferdinand II. a dánský král Kristián IV. Pro mladého vesničana Petra to znamená, že ho dříve nebo později chytí verbíři z té nebo oné strany. A tak se i stane. Petr sice brzy uteče z královského vojska, ale pro změnu ho i s verbířem Matějem zajmou vojáci císařští. Oba zajatci se spřátelí. Jednou se jim podaří zabloudit a nalézt pokladnu plnou zlata a šperků. Petra bohatství nezajímá, ostatně na další cestě najde poklad ještě větší: krásnou opuštěnou dívku Lenku. Ani teď však nemá od vojenských náhončích pokoj a opět se dostává do zajetí. Protože si však místo vojenského mundúru oblékl noblesní šaty, čeká ho trest snad ještě horší než služba v armádě: sňatek s komtesou Veronikou… Rozverná veselohra ze smutných časů třicetileté války je dílem scenáristy a režiséra Karla Zemana. Ten filmu opět vtiskl svůj nezaměnitelný rukopis, známý např. z fantastických snímků Vynález zkázy, Baron Prášil nebo Ukradená vzducholoď. Na scénáři s ním tentokrát spolupracoval jeden z nejosobitějších tvůrců české nové vlny, Pavel Juráček. (Česká televize)

kedluben

film nemůže bejt jenom pozoruhodný navenek, jako výtvarně a tak... hlavně by to měl být příběh... a tohle je nuda. ()

brasek

Dobrodružná fantasy komédia, ktorá prinesie úsmev na pery a divák má chuť sa pridať do boja k jednej či druhej strane. ()

Salvator

Jako by si Karel Zeman chtěl zkusit něco trochu jiného. Pokus to není úplně špatný, ale mezi jeho nejlepší díla se film zařadit nemůže. ()

vrgulnik

Patří spíš k slabšímu průměru z mistrova pera, nicméně i slabší Zemanův průměr je ve srovnání s ostatními naprostá špička! :-) ()

pájap

ze všech mistrových filmů jsem si ho schovával až na konec,moc se mi po těch veleznámých do něj ani nechtělo.ale můžu říct že mě více než mile překvapil.....mooooc moudré a poučné...p.s. škrtí tě tvůj pán často??? jen ve všední dny..... ()

rwa

Opět velmi hravé a imaginativní ( ty raně barokní interiérové rytiny + holé horizonty s uschlými stromy(!!), to bere za srdce). Mimořádně nenásilné vyjádření Zemanova světonázoru, se kterým se během filmu nelze neztotožnit. Jako bonbónek pak cameo pějící božské Olinky Schoberové s božským výstřihem... Slabších pět. ()

Saprofag

Nevím proč bych neměl dát jakémukoliv filmu Karla Zemana za pět. Geniální fantastické světy. Super: Nostalgie z dětství tam je samozřejmě taky. No a? ()

Amazonas

Vizuálně tak super, že tomu odpustím i ten kulhájící děj. Historický fórky v bojových scénách (pšíkání, apod.) mě vyloženě byvily. Bylo mi jen líto, že tam není víc scěn se samotným kronikářem, kterej byl fakt sympaťák :) ()

valmet

Trochu slabší než jiné Zemanovy filmy, ale přesto skvělé. A Emília byla možná vůbec nejkrásnější československá herečka. ()

Bragi66

Netypická zemanovka, ale s obrovským nadčasovým obsahem. Má to jedinečný zemanovský kolážový vizuál, který je ale ještě povýšený nad technické verneovky do lidské roviny a navíc má vynikající nadsázku a vybroušený humor.  Takové filmy by si zasloužily oceňování. Na scénáři se podílel Pavel Juráček, jehož tvorbu vřele doporučuji - například film Případ pro začínajícího kata (1969). ()

trudy

Po řadě let jsem tento film viděl v kině a ač jeho výtvarná stránka stále působí mile, samotný příběh mě trochu nudil. Říkám to nerad, ale zub času vykonal své. Jistě by se dnes našly zdařilejší komedie o "převlékání kabátů". Na tento film má smysl podívat se pro zajímavost nebo "ze studijních účelů". Ve filmografii K.Zemana je řada zábavnějších i přemýšlivějších filmů. ()

Dodge-I

Po letech jsem si to zopakoval na STV a znovu zazivam okouzleni, triky i prevraceni kabatcu podle smeru "vetru" aktivnich korouhvicek na vezich je platne i dnes... ()

JARDAHONDA

Příběh v režiji Karla Zemana se odehrává v době třicetileté války, kdy jsou Čechy rozděleny do dvou táborů - habsburského a dánského. Děj filmu začíná, když verbíři hledají nové vojáky. V jejich sítí skončí i vesnický mládenec Petr. Dostane vojenský kabát, ale povede se mu utéct. Spolu s královským verbířem Matějem však padne do zajetí císařského vojska. . .Osud spojil dva kamarády, kteří společně táhnou slavnými i zapomenutými bojišti třicetileté války.. I když se průběh filmu místy táhne, tak nechci opomenout skvělé triky a Zemanovou výtvarnou tvořivost.. Karel Zeman použil v tomto snímku technik animovaného i hraného filmu, které ve specifickém spojení vytvořily novou kvalitu., rukopis, který je nezaměnitelný a který okouzluje diváky i dnes. ()

Sadova302b50

Vizuálně moc pěkná satirická komedie s dobrými herci. Film mě dost bavil, je to doslovné ztvárnění: kabát podle toho, odkud vítr fouká. No a na konci je vichr války stejně rozbit flašou vína. Hezký byl např. "čestný" souboj v podání Karla Effy, Matějův "supertrik",... a Emília Vášáryová byla hezká též. Dohromady 82% ()

Sejkorka

Jeden z nejlepších Zemanových filmů, už od dětství. Nejvíc si pamatuju scénu, jak Kostka zlomí podpěru na pušku a musí střílet v leže ... ()

A_Shearer

Moc pěkný film, který mě nebaví ani tak pověstnou Zemanovskou záběrovou hravostí, jako spíš tou otevřenou scénáristickou fantaziií. A celkovým satirickým a protiválečným vyzněním díla, ze kterého je hodně cítit Juráčkův ironický vklad. Filmy, co nebyly založeby na (marné) snaze co nejvíc napodobit realitu, ale naopak si hrály s fantazií a vytvářely svá pravidla hry, mají tu výhodu, že stárnou nesrovnatelně pomaleji. Bláznova kronika je toho důkazem. ()