Dobrodružný příběh pěti úplně obyčejných kluků, kteří se tak trochu náhodou ocitnou v neobyčejné situaci. Na pražském Výstavišti kluci využijí příležitosti letu vzducholodí zdarma a vyráží vstříc senzační vzduchoplavecké cestě. Majitel vzducholodi ale překroutí celou situaci a vzniká poprask. Novináři se honí za senzací ukradené vzducholodi, vážení pánové se pohoršují nad dětskou zločinností a rodiče dětí je jen těžko brání před přísným soudem. Majitel vzducholodi Findeys chce využít její zmizení k propagaci své firmy a podvodu s falešným nehořlavým plynem. Nicméně nehořlavý plyn není úžasný vynález pouze pro létající steampunkové stroje. O jeho ukořistění se snaží také jedna vojenská mocnost, která vysílá podlého agenta s všemožnými vychytávkami, aby se zmocnil vzorce na nehořlavý plyn. Kluci chtějí obletět celý svět, ale vzducholoď havaruje na vzdáleném ostrově, kde na ně číhá nemalé nebezpečí. Díky pomoci kapitána Nema a odvážného novináře Ardana nakonec kluci všechny nástrahy překonají a vrátí se domů. Odvěký souboj nespoutaného mládí a přísného světa dospělých končí vítězně ve prospěch dětí. (Bontonfilm)

Ivo

No nevím, začal jsem ztrácet přehled kdo je kdo, proč se honí navzájem ... trošku méně stravitelný mix proti jiným Zemanovým filmům ... ()

Biopler

Spolu s Bláznovou kronikou najslabší Zeman. Triky i vizuál okúzľujúce, ale čo z toho ak nám herci aspoň dobre nezahrajú. Forma prebila obsah, lebo i príbeh za veľa nestojí. ()

BigBang

Ve skutečnosti mě to v dětství i v dospělosti bavilo nejvíc tak na 3 hvězdy, ale kdo by odolal a tomuhle dílu jednu nepřidal. / Po 11 letech přidávám i tu pátou - za všechny ty sexy kočandy, které tam hrají. ()

danny_21

Společně s Cestou do pravěku můj nejblíbenější Zemanův kus. Kdo z kluků by nechtěl začít stejnou dobrodružnou výpravu jako ta pražská pětka ? Mlácením slámy je obdiv je trikové scéně protiválečných pumpujících pístů a křižníků - 85 %. ()

Mik_e

Nevím, jak to zamýšlel Zeman kdysi, jestli za tím nakonec nestál nedostatek peněz..:) ,ale ty jeho nádherné koláže kreseb, kulis, a skutečného filmu...to je něco neskutečného. Je v tom romantika, je v tom touha diváka být tam, a také se účastnit toho velikého dobrodružství. Tohle snad ani není film, to je skutečně artové veledílo. Ten film je půlstoletí starej, a nezestárl ani o den, naopak..stále svěží humor, neskutečná imaginace Zemanova a dle mého oscarová hudba. A jedna z nejkrásnějších scén českého filmu? Let vzducholodi nad Prahou za doprovodu úžasné skladby Jana Nováka. Rodí se nový věk.. ()

Inozuka

Výborná je ta rovina s nehořlavým plynem a soubojem mocností v obstarání jeho vzorce, méně už mě baví klukovské dobrodružství na pustém ostrově. Ale to je spíš můj problém, filmy s dětskými hrdiny obecně moc nemusím. Celkově však velice vtipné a vizuálně geniální. Ve srovnání s ostatními zemanovkami, bych řekl, že ukradená vzducholoď je trochu slabší kousek. ()

mira.l

Já nikterak nezpochybňuju dílo Karla Zemana, chápu, že jeho filmy patří ke zlatému fondu naší kinematografie, je třeba si uvědomit, v jaké době a s jakými možnostmi tvořil, ale... když tady čtu, jak se tu všichni rozplývají, tak se mi zdá, že jsem asi nějakej divnej. Já to dokoukal s velkým sebezapřením. Mě přišla tahle směsice 2 roků prázdnin, 20 000 mil pod mořem (a možná by se v tom našel ještě kus nějaké jiné, "balonové" Verneovky) v kulisách tak umělých a primitivních, jako bych je maloval já, na hranici koukatelnosti. Odpad tomu nedám, ale víc jak jednu ze mě nikdo nevydyndá. Karla Zemana budu brát s úctou jako průkopníka žánru když ne ve světě, tak aspoň u nás, ale dneska jsme přece jenom někde jinde. Další jeho adaptace Verna snad ani stahovat nebudu. ()

SatuPeka

Tohle je zhmotněný sen každého kluka. Je tady snad všechno, co jsem chtěl jako dítě zažít - let (ukradenou!) vzducholodí, tajemné exotické kraje, prázdniny na opuštěném ostrově, setkání s kapitánem Nemem, boj s piráty, rodiče před soudem...samozřejmě v geniální Zemanově výtvarné stylizaci, která je opravdu nadčasová. ()

Petus

Myslím, že Jules Verne by byl nadšen. Stejně jako já. Stejně jako všichni jeho fanoušci. Protože takový výsledek by si nedokázal vysnít ani jeden z nich. Tedy kromě Karla Zemana. ()

Rodin

Další z mých milovaných Zemanovek, a další film, u něhož lituji absence půlhvězdiček. Protože přestože nejde o stoprocentní záležitost (Zeman udělal lepší kousky), 4 a půl bych dal s radostí. ()

rottik-cb

Zemanovy filmy jsou svěžím vánkem v našem nudném a smutném světě, přeplněném povinnostmi. Mám je hrozně ráda, už jen pro ty nápady :) Např. let balónem na vlastním křesle a následné katapultování se z něj za pomoci deštníku. Nebo zabití nosorožce lukem, nikoli šípem. Či perfektní scéna, kdy šéfredaktor Světozoru říká, že v novinách přece musí být fantazie a následuje záběr na kreslenou kachnu =D Práce režie a kamery je obdivuhodná, stejně jako výkony dětských herců v hlavních rolích. Místy by film mohl být svižnější, ale to mu na kvalitě nijak neubírá. ()

karlee

Po čerstvém shlédnutí zvyšuju na plný počet, spousta zábavných gagů, které jsem si vůbec nepamatoval. Vlastní dobrodružný příběh skupinky pěti chlapců odsunul na vedlejší kolej a je to dobře. Zeman si dělá srandu i z kapitána Nema, děckám nechá zahrát k předávání metálů Má roztomilá Maruško, finta se znehybněním lupiče pomocí šuplíku je taky výborná. ()

krokodlak

Skvělá ukázka Zemanovy fantazie a filmařského mistrovství nenabízí jen napínavé dobrodružství, ale hlavně spoustu vtipných gagů a situací, takže film potěší i ty, co zrovna nepatří k milovníkům fantasy. Herecké výkony dětí i dospělých jsou výborné, za zmínku stojí Řanda, Effa, Deyl, Trégl nebo Kohout. ()

Pulper

Vtipný a dobrodružný dětský film a jeden z mých top 4 od Karla Zemana. Scény od soudu a střílející babička jsou nej a asistentka pana podnikatele podvodníka je k pomilování. Už v dětství mě zarazilo, že piráti jsou kovbojové :-) ()

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana