Nahoru, dolů

Pády a vzlety

Drama / Romantický

USA, 2000, 102 min

• Jeanne

Utahaný film, který měl být o výčitkách svědomí a pocitech viny "ve skutečnosti kladných hrdinů" a neustálém hledání té "viny". Postavii to však na dost špatném výchozím bodu - "proč otec rodiny letěl tímto letadlem, co spadlo a ne jiným? Spěchal důmů kvůli synovi, ženě nebo je vinen ten, kdo si s ním vyměnil letenku ...?" Mělo tam být něco silnějšího, aby všechny ústřední postavy se silným pocitem viny nepůsobily tak neuroticky, jako planeta vyšinutých cvoků na zhroucení, co mají potřebu obviňovat se něčím, za co evidentně nemohou...(1.12.2003)

Jedná se o vcelku milý a sympatický snímek. Ben Affleck zde hraje jak jinak hlavního hrdinu, který je ten špatný, ale poučí se a všechno napraví. Gwyneth Paltrow tu hraje jakousi oběť, která touží po lásce a nakonec ji dostane. Do toho všeho letecká katastrofa, boj s alkoholem a potom romantika, rozchod a znovu návrat k romantice. Jak typické pro romantické filmy. Ale tento snímek je udělaný tak, že jsem byl po celou dobu zvědavý na vyústění celého příběhu, na to, jak tohle všechno skončí. Nebylo to totiž dopředu odhadnutelné, tedy alespoň pro mne ne. Celkové vyznění snímku je tedy takové, že diváka neurazí a je vysoce pravděpodobné, že ho zaujme. Jedná se o docela milý civilní snímek, který je vcelku propracovaný. Prakticky nemám co vytknout. Ale několik klišé se zde objevilo, a proto tři hvězdičky, ale i tak se jedná mezi romantickými filmy o jakýsi menší nadprůměr a stojí za to tento snímek vidět.(17.11.2007)

• tron

„Tajomstvá sa nesmú vyzrádzať.“ Scenárista akoby sa vytrieskal jedným dobrým nápadom (Čo by sa stalo, keby ste dali letenku z dobrej vôle niekomu, kto ju potrebuje viac, lietadlo s ním sa zrúti, vy začnete piť, vyhľadáte kvôli výčitkám svedomia rodinu pozostalého a zamilujete sa do nej?) a na ostatné nevládal, alebo kašľal (obzvlášť finálny debilný zvrat s videokazetou je humus). Ani režisér (inak jedna a tá istá osoba) sa príliš nesnaží a snímka skoro vôbec nie je zabývaná podarenými podpornými figúrkami, ktoré sú súčasťou každej poriadnej filmovej romantiky. Nevraviac o tom, aké je to „strašne komerčné“ (kde sú časy, keď Weinsteinovci produkovali filmy ako PULP FICTION, SMOKE a DOBRÝ WILL HUNTING?). Našťastie zostal aspoň nesúrodý, no práve preto zaujímavý, pár Gwyneth Paltrowová a Ben Affleck, ktorým sa pravdepodobne páčila spolupráca v skvelom ZAMILOVANOM SHAKESPEAROVI a tak si vydupali vlastný film.(21.9.2009)

• Anderton

Pozerať sa na to dá, ale ako tu už spomeniem snáď po stý krát, tak maximálne niekedy poobede po víkendovom obede s plným žalúdkom, ktorý vám nedovoľuje premýšlať. Mne Affleck nikdy ako herec príliš nevadil, sú aj tvrdšie herecké drevá a Paltrowka sa k nemu celkom hodí. Takže problémom je hlavne, ako to už pri romantických filmoch častokrát býva, scenár. Raz a dosť.(2.1.2013)

Sebeobviňování, soucit a odpuštění. Citový příběh romantickým způsobem ukazuje vyrovnání se s osudem. A vznikne z toho láska, která, jako každá jiná, musí překonat jistou překážku. Ben Affleck se viditelně snaží, ale přesto se naskytnou chvilky, kdy mu to sklouzne do přehrávání. Ve scéně, kdy vše praskne a je vyhozen z domu, však jeho   zakalené oči dojmou. Gwyneth Paltrow byla skvělá jako vždy. Její milá přirozenost upoutává zaujetí už od první chvíle. Příběh je vyprávěn pomalu a city jsou hlavním tahounem děje. Až bych řekl, že se to s tím přehání. Jakoby divák nějak nechápal,o co tu vlastně jde. Špatný snímek to však není a byť tam schází alespoň troška toho humoru, divák se u něj příjemně odpočine.(21.7.2014)

• - Jedná se o první film v historii distribuovaný přes satelit. (niceholka)

• - Kostýmy Bena Afflecka pocházejí z dílny módního návrháře Giorgia Armaniho. (HappySmile)