Dobrá sestra

• USA The Good Nurse (více)
Trailer 1

Přetížená sestra z jednotky intenzivní péče bere obětavého nového kolegu jako oporu v práci i v soukromí. Nečekaná smrt pacientky na něho ale vrhne stín podezření. (Netflix)

Trailer 1

EvilPhoEniX

Váš život v jejich rukou. Tobias Lindholm je solidní švédský režisér, jeho filmy mám hodně rád ( Především R a Hon- doporučuji dohnat, kdo neviděl), ale tentokrát si za mne vybral slabší chvilku, možná i proto, že tu chybí jeho severský rukopis a natočil film pro Netflix. Námět sám o sobě se mohl pojmout mnohem mrazivěji a nepříjemněji, jelikož zdejší sériový vrah má na kontě víc obětí než Dahmer s Bundym dohromady, ale jelikož zabíjel aniž by se obětí dotknul, tak to na filmovém plátně nevypadá příliš atraktivně. Film se soustředí na sympatickou Jessicu Chastain ( nezvyklé ji vidět blond), která je obětavou mamkou i sestrou a právem má nickname Good Nurse. Dostane na oddíl nového kolegu Eddieho Redmayna, s kterým si ze začátku dost rozumí, ale jakmile záhadně začnou umírat pacienti, začne nabírat na podezření jejich vztah se začne pomalu oddalovat. Kriminální vyšetřování je podáno relativně zajímavě a to patří k těm světlejším chvilkám filmu. Jessica s policisty spolupracuje a snaží se najít díru v docela inteligentním zločinu. Film stojí převážně na hereckých výkonech obou představitelů a má mrazivý epilog, ale to je za mne bohužel vše. Je velmi monotónně natočen ( vizuál je podivně šedý po celý film), nic vzrušujícího ani napínavého se zde nestane, emociálně mi přišel chladný, víme jak to dopadne, takže ani zvratu se zde nedočkáme a taky je to docela dost nezáživné. Na to, že jde o true story, tak to mohlo mít větší koule, ale i přes tyhle nedostatky, se na to dívat dá a vyloženě nudou jsem neumíral, takže na čistý průměr to vyjde. 5.5/10. ()

Gilmour93

„Why?“ Nadstandardní v rovině hereckého „souboje“ mezi křehkou sílou Chastain a androgynním Redmaynem, který to během závěrečného výslechu už pojal jako exhibici vlastních schopností. Vyšetřování zaměřené na dokazování viny splňuje parametry tuctového kriminálního seriálu, postupy zdravotnických zařízení nastolují z jejich pohledu zajímavá dilemata ohledně toho, jak vysokou cenu má dobrá pověst. Rozostřenému vizuálu s šedým filtrem schází nějaké opodstatnění existence, ale naštěstí tuhle zpopelněnou pastvu pro oči kompenzuje ambientní doprovod norské biosféry. „They didn't stop me.“ ()

POMO

Eddie Redmayne by byl skvělý mladý Hannibal Lecter. Umí zahrát nejenom brečící trpitele, ale i znepokojivou vyšinutost. Film je ale průměrný. Zajímavý námět, který mrazí faktem že jde o skutečnou událost, pro celovečerák ale dramaticky nedostatečně rozpracovaný. Temný tón se sterilním nemocničním prostředím atmosféricky fungují, ale aby nás zasáhlo vyřešení problému Jessicou Chastain, musela by být jinak, hlouběji, nastavena psychologie mezi ní a Redmaynem. ()

dO_od

// Tobias Lindholm a Krysty Wilson-Cairns si při tvorbě Dobré sestry zahráli na Davida Finchera a málem jim to vyšlo. Filmu nechybí napětí, skvělé výkony, autentické pozadí ani zákeřné procedurální překážky, ve své honbě za mrazivým případem to ale s tím chladným podáním tvůrčí duo lehce přepísklo, takže jejich filmu chybí ve finále větší jiskra a tah na bránu. Mohlo to být skvělý, takhle je to jen velmi dobrý. 7/10 Více zde ()

J*A*S*M

Cítím trochu subjektivní rozčarování, že jsem se jako divák nedozvěděl, proč to ten psychouš dělal. Ale budiž, neví se to ve skutečnosti, tak by asi nebylo vhodné, aby si do příběhu podle skutečných událostí tvůrci vymýšleli vlastní psychologické pozadí. Ale objektivně je to odhalení systémové chyby, která psychoušovi dovolila, aby dělal, to co dělal, minimálně stejně zajímavé. Rád jsem zase jednou viděl Jessicu Chastain v dobrém filmu, a Eddieho Redmayna v roli, v níž mě neštval. Na tyhle postavy se typově hodí a měl by u nich zůstat. ()

• Natáčení filmu probíhalo v amerických státech New Jersey, Connecticut (ve městě Stamford) a Pensylvánie. (GASTON73)
  • Amy Loughren (Jessica Chastain) v době vydání filmu žila se svými dvěma dcerami v DeLandu na Floridě, kde se po případu vraždy věnovala duchovnímu životu. Kromě toho, že byla registrovanou zdravotní sestrou, byla také praktikující mistryní Reiki a hypnoterapeutkou. (BMW12)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Opět se nám blíží konec roku, ale ještě před tím, než se všichni ČSFĎáci rozutečou do víru silvestrovských oslav, máme tu tradiční ohlédnutí za nejlepšími filmy a seriály roku podle nejoblíbenějších…