poster

California Man

 • český

  Střední škola ledová

 • anglický

  Encino Man

 • slovenský

  Encinonec

 • slovenský

  Chlapec z praveku

Komedie / Fantasy

USA, 1992, 88 min

 • Superpero
  ***

  Zábavná blbost o dvou loserech co na zahradě vykopou pračlověka. Brendan Fraser je tu super, dělá na střední samý píčoviny a všichni ho tam berou jako husťáka. Kdežto Seana Astina a jeho přiteplenýho kámoše všichni stíraj. Sean Astin je docela sviňka, jelikož chce pračlověka jen využít k tomu, aby byl cool, zatímco ten druhej s ním fakt kámoší. Naštěstí to ale dobře dopadne :)(12.9.2013)

 • josieaddms
  **

  Není to rozhodně žádný moudrý film s velkým proroctvím. Je to prostě jen komedie z devadesátých o střední škole a neandrtálci. Myslím že nikdo ani nečeká víc. Musím ocenit vlastně slušnost a netrapnost snímku, kdyby takovýhle film natočili dneska, bylo by to plný vulgarismů, nahotin a trapností, to je to co na tom oceňuju že se to bez tohohle všeho obešlo. Navíc Sean Astin je jednička a Pauly Shore a Brendan Fraser se taky snažili, takže se člověk i tu a tam zasmál.(1.8.2011)

 • StrYke
  *****

  California Man je film, který obsahuje snad všechny dnes již tradiční klišé, které se v tomto tradičním stylu a ději dala použít. Máme tu jeskyního muže (Brendan Fraser), kterého se ujmou dva přátelé, samozřejmě jeden z nich je pohodář a druhý je... normální. A ten normální má, opět tradičně, zálusk na svou kamarádku z dětství, která však chodí s namachrovaným debílkem. A pak tu i máme nějaké ty problémy okolo toho, jako je hádka hlavních hrdinů, trojice zloduchů, kteří chtějí všechno posrat, HAPPY END ve stylu setkání dvou pračlověků... Prostě nic, co by vás překvapilo, proto také ten závěr nepovažuji za spoiler. Jenže, tady je dokonce i zábavnost! A to zatraceně vysoká. Já jsem se upřímně bavil každou sekundu a ani na chvíli by se mi nestalo, že jsem se nudil. Jeden z mých nejoblíbenějších herců Brendan Fraser na sebe tímto snímkem hodně upozornil a otevřel si tím cestu mezi celebrity, navíc tenhle snímek ukazuje, že opravdu umí hrát. Později si podobnou roli zahrál také v Král džungle. A pak tu máme i v Seana Astina alias Sama z Pána prstenů, který se právě ujal té role "normálnějšího" z dvojice. A proč vám to píšu? Protože si tím šikovně nahrávám na fakt, že je tu i naprosto skvělé obsazení. A tito dva herci (opravdový herci) tomu jenom přidávají. A aby toho nebylo málo, dokonce i postavy jsou dokonale trojrozměrné, každá má své světlé i tmavé stránky a je jenom na divákovi, aby si domyslel, jaká z nich převládá. Humor je tu na místě, párkrát jsem se od srdce zasmál a v některých scénách naopak soucítil s postavami - např. když Matt (Michael DeLuise) vrazí Brendanovi a já čekám, co udělá. Závěr byl též skvělý, ačkoliv takový... to je jedno, prostě typický HAPPY END. :) Až vyrostu, určitě natočím druhý díl :D PS: Tohle je můj delší komentář po dlouhé době, berte na to prosím ohled(11.6.2011)

 • rikitiki
  **

  I na oddechovou komedii pro středoškoláky to bylo vypatlané. Když dva odstrkovaní týpci najdou živého ledového muže, tak na něm nejdřív chtějí zbohatnout a proslavit se, což u outsiderských středoškoláků zcela chápu, ale najednou tenhle motiv film úplně opouští a už se k němu nevrací. Hlavní hrdina chce přesvědčit dívku svých snů, že on je jiný, lepší, než to pózérské pako, se kterým chodí, ale přesvědčuje ji právě jen pózami, pro které očividně zneužívá nebohého ledového muže. Na to, že by hrdinou měl být hodný kluk, se chová jako pěkná svině. ___ Snímek se brzy rozprskne v sérii nesourodých epizodek, kde se postavy chovají zcela náhodně a zmateně. Kdepak, tenhle film by měl zústat navždy u ledu.(24.12.2015)

 • SNCIS
  *

  Obsahuje spoilery: "Třeba je to pacifista!" - "Pacifistický jeskynní muž? Seš pošahanej?" Středoškolská komedie o dvou loserech co na zahradě vykopou pračlověka Brendana Frasera. Ten se pak učí, jak žít v 90. letech. BLBOST! Tento film jsem shlédl jen kvůli Arnoldovi, který tam nehraje vlastně žádnou roli, ač to má ve své filmografii. Je tam jen scéna, kdy pračlověk zapne televizi, kde běží Terminátor. Podruhé už si to nikdy nepustím. - 20%.(11.5.2020)

 • - Skupina, která hraje na párty, se jmenuje "Infectious Grooves" a můžete v ní vidět Mikea Muira z heavy metalové skupiny Suicidal Tendencies, a Roberta Trujillo, který hraje v Metallice. (HappySmile)

 • - Když Link zapne televizi, hraje v ní film Terminátor (1984). (StrYke)

 • - Filmový debut Rose McGowan. (HappySmile)