• evangelik

Něco na způsob "jak pejsek a kočička vařili dort". Dali tam skoro všechno - lásku, zklamání, ľudovú hudbu, tanec, zpěv, vlastenectví, krásnou slovenskou přírodu, rozkvetlé louky... Výsledkem otřesný kýč, silné kafe i na mě, člověka prolezlého folklorními festivaly....(20.12.2016)

Mladému hájnikovi niet rady ani pomoci, keď sa do jednej zaľúbi a druhá mu počaruje. Je príliš slabý, aby si dokázal vybrať medzi poctivou Iľkou a bláznivou Katerou. Tú výborne zahrala Mária Mačáková, je to skutočný živel, Ťapák si ju nevybral nadarmo aj do iných filmov. Niekedy sa vo filme zdá, že príbeh je vedľajší a ide skôr o ľudové zvyky a folklór, a na moje prekvapenie sa podarilo prepašovať aj skutočnú erotickú scénu. –––– Moja nebohá, éj tá ma rada videla. Aj keď som robil, aj aj keď som jedol. Len sa na mňa dívala a plakala. – A moja nebohá, tá len za tmy. Ale aj za vidna. Aj keď sme sa hnevali, hneď jej sukne padali, keď som prišiel.(6.2.2015)

Krásny hudobný motív, psychológia prírody (rozhodne nie človečenstva), v podstate žiadna sláva, ale... Ale. Tak, ako sa v Balade o Vojtovej Marína bojovalo tancom o jednu ženu, tu sa bojuje (nielen) tancom o jedného muža. Kto vyhrá? Bezprostredná, veselá, nekonfliktná Katera, alebo síce pekná, no priveľmi uzavretá, hrdá a náladová Iľa? A do toho stále tá chytľavá melódia, čo mi akosi nemôže zísť z mysle... Slabý, no pekný film.(10.9.2013)