Buko

• Slovensko Buko
Trailer

Jarmila (Anna Cónová) se po ztrátě muže ocitne na životní křižovatce, kde se musí rozhodnout, zda zbytek života už jen trpělivě “přečká”, nebo se vzepře a vrhne se do dobrodružství s nejistým koncem. Navzdory dobře míněným radám svých dospělých dětí si zvolí druhou možnost. Tou je život na chalupě v romantické divočině uprostřed Máchova kraje, kde to měl rád především její muž. Ten jí navíc v závěti odkázal vysloužilého cirkusového koně Buka, což na první pohled vypadá jako drsný vtip, protože Jarmila se koní bojí. S pomocí sousedů se rozhodne vzniklé situaci postavit čelem a brzy zjišťuje, že i když to tak zpočátku nevypadalo, právě s tímhle koněm by se jí do života mohlo vrátit štěstí. (Cinemart)

Trailer

ForGump

Od Alice Nellis velmi slabý kousek. Nudný až za hrob, ve kterém leží Miroslav Krobot, který v jedné ze dvou závětí koupí své manželce koně Buka, tím se dá do obrátek teplý lidský příběh o ženě, která hledá sama sebe a zbavuje se strachu z života bez manžela a rovná se s tím dosti nevýrazně, bez emocí (nepočítám ty, které tam nepřesvědčivě vkládá hysterická Petra Špalková) a chladně. Chladnost je po týdnu od filmu Slovo opět v kurzu. Celý film je tak pouze buď malebně nastímané cválání koně, zatímco ostatní to pozorují zpoza ohrady anebo podivné mávání kamerou při nepodařených akčních scénách. Tu s instruktorem Rodenem bych nechal zarámovat a odnesl do Muzea nevkusu. Otravným prvkem vloženým do této idyly je srandovní autistka Martha Issová, která si po letošním Úsvitu jen povýšila svůj herecký rejstřík zbytečnosti a otravnosti. Ten největší problém filmu, který paradoxně natočila a napsala ženská režisérka je vlastně hlavně v tom, jak ženy znázorňuje, buď jsou hysterické, protože je opustil manžel, nebo jsou zmatené, neboť už po manželově smrti na něm nejsou závislé a neví co se sebou, případně jsou prostě nevýrazné, případně postižené. Hlavní hrdinka vlastně ale jede to co jí naplánoval její manžel, vlastně jí uzavřel na jejich statku. Posmrtný vliv mužů na ženy je tady sice méně křiklavý, přesto od Alice Nellis dost zabolí. Čekal bych něco takového spíše od Jiřího Vejdělka s Eliškou Balzerovou v hlavní roli. Určitě se musí režisérce nechat, že to natačí alespoň zručně, pokouší se navodit i jakousi lyrickou atmosféru venkova, který se ovšem zase nějak nedokáže rozvinout a je zosobněn jen v hocha a jeho matku, kteří pěstují kozy na sejra. Za mě další celkem trpké zklamání u českého filmu. 30% ()

Ema57

Režisérka a scénáristka Alice Nellis vytáhla z ostravského divadla herečku Annu Cónovou, aby ji posadila na koně, kterému říkají Buko a dala jejich vzájemným poznáváním ve svém filmovém příběhu naději i humor těm, kteří mají strach nejen z koní, ale i ze života.  Ten je ale přece tak nádherný. Film Buko je vlastně něco jako " western," kde odvaha a porozumění překonávají i samotu a telefonní operátory. Je to blahodárná léčba Bukem s vynikajícími hereckými výkony. ()

natalanka

Jestli chcete mít po filmu blaženost kolem osrdí a úsměv na rtech. pak je to film přesně pro Vás. Bohyně prostě nestárnou :-). Je to film os naději, vyrovnání, nalézání, uvědomění, objevování, klidu, radosti, soužití, rodině a přátelství. A Marta Issová, je zde v roli mladé autistické ženy stejně úžasná jako Štěpán Kozub ve filmu Spolu. Nemohla jsem se na výraz její tváře vynadívat jak ho věrně ztvárnila...i s řečí, pohyby, pohledy.... . A maličký odkaz ... CESTOU LESEM ZVEDNE HLAVU A ZAPOSLOUCHÁ SE DO KRÁKÁNÍ HAVRANA NAD HLAVOU... stejně jako Johanka v pohádce SEDMERO KRKAVCů. Film, ke kterému se my bohyně které nestárnou zase vrátíme :-) ()

hero_bk

Tento film funguje na podobném principu jako homeopatie - vezmete účinnou látku a ředíte ji tak dlouho, až po ní není ani stopy. Být to 20minutový kraťas, tak by to bylo fajn, být to hodinový TV film na nedělní večer, bylo by to snesitelné, ale délka téměř dvou hodin je s absencí konfliktu, hlubšího děje, humoru (autismus není vtipný) a alespoň jedné sympatické postavy (vyjma koně) neúnosná. Pominu to, že ty malé zbytky děje nedávají smysl (dvě závěti, vážně? Dědictví koně, kterého jsem předtím nevlastnil?). Pominu i velmi neumělý product placement (virtuální asistentka Kate). Tak za co vlastně ta jedna hvězdička? Řemeslně to nebylo vůbec špatné. Ale nic jiného opravdu pochválit nemůžu. ()

tančísvlky

Pozeral som už celý film a doplním určite veľká kvalita na obrazovke. Objav roku na obrazovke je pre mňa úchvatná Anna Cónová (Jarmila) a ocenenie nejakou soškou by si okamžite zaslúžila. Niekedy nestačí u mňa len jedna hodina pozerania a občas si všimnem krásny film. Slabé miesto si tentokrát nevšimnete a klobúk dolu pred nádherným koníkom. Herecké obsadenie nemá chybičku. Nadšenie tu svieti na dlhé roky a nový rok by si zaslúžil na obrazovke mať tento krásny film -  BUKO. Tlieskam v pozore a mám 112 minút radosti... ()

• Film byl natáčen ve vesnici Bořejov v okrese Česká Lípa. (raininface)

Související novinky

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (více)