Humoreska

Humoresque

Drama / Romantický / Film-Noir

USA, 1946, 125 min

Čo majú spoločné divy strieborného plátna Barbara Stanwyck,Bette Davis a Joan Crawford? Tak sú krásne,to je jasné ako facka.talentované,o tom niet pochýb,obdivované nielen opačným pohlavím,a čo ešte? Číri emocionalizmus,emócie,ktoré sú pre Helen Wright ako fackovací panák,úsilie v popíjaní alkoholu ju privedú až na buracujúcu pláž,kde Helen posledný krát okúsi,aké je to nadýchnuť sa... Tak nádherná žena,ktorá tak trpí,opätovná láska je nízka,z čoho má depresie.Osud sa pohráva,kde si želám,aby nikdy nespoznala Paula Boraya,jeho matku...Kto je to vlastne tento Boray? Helen je bohatá,známa,nóbl spoločnosť je často pozývaná k nim na večierky a má kontakty.A jedného večera sa tam s čírou náhodou ocitne Boray...Áno a vydatá je.Paul už od detstva miluje hudbu,presnejšie hranie,husle si k nemu nájdu cestu,proti vôli otca,matka mu k narodeninám daruje hudobný nástroj,ktorý z neho tvrdým tréningom urobí uznávaného virtuóza,ale akosi zabudol poďakovať človeku,ktorý sa započúval do melódie,nosí okuliare,krátkozrakosť ju prinúti prísť na malý krok k človeku,ktorý to„spískal na plnej čiare...”Helen sa zamiluje do Paula,dáva mu kontakty,kariéra stúpa prudkým,rýchlym tempom.Paul sa mení,sláva mu stúpla do hlavy,dilema o kariére a vzťahu je na stole.Helen sa mu doslova vtiera do zadku,kde aby sa žena takto doprosovala tvrdohlavému jedincovi,ktorého jednoducho rožkom neopije,tak to doteraz nezažívala,Paul je chladný ako mraziaci box k nej,k publiku je ako Lev,ktorý si svoju korisť vychutná.Ja by som sa takto nikdy k žene nesprával,ale„zabudol vôl,že teľaťom bol...”(19.11.2014)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Hudba(8.4.2004)

Průměrné plačtivé melodrama s typickou rolí Joan Crawfordové - bohatá rozmazlená náladová ženská, co má všechno a neví, co by roupama dělala, a tak chlastá a vymýšlí hovadiny a proto všechno dopadne, tak jak dopadne. Doporučuji zejména milovníkům vážné hudby, protože té si tu užijí až až (samé fidlání na pozadí melodramatického rozjímání), čemuž odpovídá natáhnutá stopáž.(15.1.2009)

[Humoreska] (dvd z venku s cz titulky)(16.4.2006)

• liquido26

Romantický příběh o vzestupu neznámého génia z ulice je plný klišé, které v tomto druhu příběhu zkrátka nesmí chybět. Nicméně nuda je rozmělněna na dvě hodiny díky poměrně dlouhým a otravným hudebním vložkám, které jsou daleko za hranicí únosnosti. Kdybych byl houslista nebo fanoušek vážné hudby, asi bych dal minimálně o hvězdičku víc, ale takhle to opravdu nejde.(28.10.2012)