Ztracené

Nezvestné

• Nový Zéland

The Missing

Dobrodružný / Thriller / Western

USA, 2003, 131 min (Director's cut: 154 min)

„Musíš byť na svoj kmeň hrdý.“ – „Ty tiež.“ Ron Howard (OHEŇ, APOLLO 13, GRINCH, ČISTÁ DUŠA) sa s rozpakmi snaží o (anti)western a ak sa na NEZVESTNÉ dá pozerať, je to skôr zásluha prírody, kameramana, skladateľa a scenáru, ktorý podáva Divoký západ bezcitne, surovo a reálne (zub, Blanchettová na záchode). Blanchettová však nestíha a Tommy Lee Jones ponúka iba entú variáciu na zjazveného mlčanlivého muža, ktorému na nikom nezáleží, ale napriek tomu má dobré srdce. Prekvapivo najlepšie výkony podávajú Val Kilmer (ktorý s Howardom spolupracoval už na WILLOW) a Aaron Eckhart (na ktorého scény s „údeným vrecom“ nezabudnete). Snímka nemá amatérske chyby, ale jednak je hrozne dlhá a jednak nudná a jednak napriek neochote byť priemernou je priemerná až-až. Napriek tomu je potešiteľné, že tu konečne máme western, v ktorom všetci vedia jazdiť na koňoch (vrátane detí) a je úsmevnou zaujímavosťou, že sa tu stretli dvaja predstavitelia Harveyho Denta.(13.4.2005)

Atmosférické, napínavé, dobre napísané, skvele zahrané a... trestuhodne nedocenené. Viac psychologicko-mystický thriller než klasický dobrodružný western, ale ani akčných scén a prestreliek nie je vo filme málo. Možno to v Howardovej filmografii vyzerá ako "bokovka", ale ak filmu doprajete aspoň jedno opakované zhliadnutie, uvedomíte si, aký je prepracovaný a precízne natočený. A po piatich pozretiach zistíte, že je to jeden z najlepších filmov tohto režiséra.(3.2.2008)

Howard si prívlastkami žánrov ako je dramatický a westernový štýl trošku vylepšil názor na tento film z pohľadu divákov, pretože bez týchto skromných odbočiek sa jedná len o klasický akčný film, s pomerne prázdnym spracovaním celej situácie. Atmosféra má ale zvláštny náboj, prašné prostredie, krásne scenérie, dupot koní pri ktorom počuť nárazy každej skalky, toto ma vždy dostalo. A prostredníctvom Cate a Tommyho Lee sa 'zlatopalmovej' nominácii ani nečudujem. 75%.(10.2.2008)

V dnešnej dobe sa točí pomerne málo westernov. Je to môj obľúbený žáner, aj keď to nie je typický western s drsnými chlapmi a koltami "proklaťe" nízko. Príbeh je napínavý, miestami dosť drsný a s príjemne nečakanými zvratmi. Hudba od J.Hornera skvelo poháňa celý film a mne nevadilo , že tak trochu vykráda sám seba a pripomína Legendu o vášni. Určite stojí za to si ho pozrieť, keď už kôli ničomu inému, tak určite kôli skvelým hereckým výkonom C. Blancheta Tomyho Lee Jonesa, ktorému táto úloha sadla asi najviac za posledné roky. Myslím, že podľa slabého hodnotenia ide o dosť nedocenený film, ktorý vo svojom žánri predstavuje nadštandart. 90%.(9.2.2009)

Přemýšlím, jestli se mi líbilo ještě něco kromě Bruja, nečekané Jonesovy mařeny a Cate Blanchett. A jak tak přemýšlím, nic mě nenapadá, protože si po tom týdnu vlastně nemůžu vzpomenout, čím byl ten film zajímavý kromě krávy, která nepozná, když ji přijde někdo zachránit zadek (a další ty věci). A trochy indiánského vůdů. Tak toho snad radši nechám. Vstup mezi klasiku bych tomu teda radši nepředpovídal.(18.1.2013)

• - Pracovným označením snímky bol názov The Last Ride. (MikaelSVK)

• - Tommy Lee Jones a Eric Schweig se kvůli filmu učili mluvit Chiricahuansky. Jejich učitelé byli dva ze tří lidí, kteří ještě umí plynule mluvit tímto jazykem. (viperblade)

• - Ve filmu se sešli dva představitelé postavy Harvey Two-Face (Tommy Lee Jones a Aaron Eckhart) a jeden představitel Batmana (Val Kilmer). (viperblade)