Exploze

• slovenský

Živá rozbuška

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1992, 85 min

"Dotkni se ještě jednou mé ženy a já tě oddělím od zbytku tvého života." Danny, takhle se chráněnému panu senátorovi nevyhrožuje. Zejména, když občas zasouvá do tvé manželky a investoval 10 milionů dolarů do zateplení své střechy, když se předtím v duchu nejlepších amerických tradic nechal uplatit lobbisty. Já se tedy docela bavil ve chvílích, kdy senátoři i soudkyně spontánně vybuchovali, ale jakmile začal Danny hbitě vyrábět výbušniny z vybavení bytu, tak to přešlo trošku do parodie. Ještěže neměl k dispozici vražednou kombinaci otvírák - fíkus - ubrousek, protože to by v mžiku sestrojil jadernou hlavici, kterou by odpálil z toustovače a bylo by zle. Takhle je to jen solidní béčko s více než přijatelnou stopáží.(1.2.2016)

• Marigold

Fešák, tenhle Pierce Brosnan. Bohužel v každém filmu takřka totožný svými hezounskými xichtíky a věčnými macho řečičkami. A anžto nejsem dáma ani menšinový mužiček, mám s Brosnanovými filmy, které zrovna nestavějí na kvalitním scénáři, docela potíž. Bohužel, Expoloze je jalový thriller o zlém pánovi, který na co sáhne, to vybouchne a o jiném pánovi, který je zrovna v manželské krizi, ale přesto prvního pána dostane na kolena... A jen tak mimochodem, onu krizi zvládne vyřešit jako menší bokovku... Bylo by to možná explozivní, kdyby to nebylo čitelné, klišovité a místy drobátko příihlouplé. Drsného detektiva v krizi vysekl stokrát lépe např. Willis v Posledním skautovi a v mocné žánrové konkurenci bude Duguayovo dílo těžko něčím víc než vycpávkovým titulem pro komerční televize.(23.10.2004)

Přiznám se,že mám pro tohole sympaťáka (Brosnáče) slabost, a tak jsem dokázal i lehce přihmouřit kritické "očičko" nad vyprsknutým příběhem a zoufale zahraným záporákem. Charismatický frajer Pierce to totiž ve spojení s vtipným scénářem a poměrně nadprůměrným obsazením vedlejších rolí dokázal "odpálit" za tři hvězdy!(12.9.2011)

Pierce Brosnan zahrál hlavní roli opravdu skvěle se svým budoucím Bondovským šarmem. Bohužel scénář už tak chválit nebudu. Do poloviny filmu jsem se nudil, protože tam nebyla vůbec, ale vůbec žádná akce. Ta druhá polovička už je mnohem lepší a akčnější. Námět snímku je celkem originální ale chtělo to kvalitnější scénář.(4.12.2009)

• Pohrobek

Od začátku do konce stejně nesmyslné a ubohé. Už v prvních minutách nezbývá, než se pozastavit nad opravdu originálním, americkým chápáním terorismu. Útoky v Lockerbie, Amánu, únosy ve Středozemním moři jsou tu všechny spojeny dohromady a navíc ještě s nastávajícím řáděním bezcitného zabijáka v USA. Hlavní postava je asi tak životná jako funkčnost oné geniální chemické reakce (Pozor, co pijete! Kdyžtak noste v kapse vždycky něco zásaditého!). Začínám věřit, že všem speciálním agentům FBI se kdysi, částečně jejich vinou, utopilo v zahradním bazénu dítě. Ó, jak dojemné! Že to jsou slušní manželé, kteří cizí vinou musí udobřovat svoji ženušku, nejlépe tak, že postřílí kupu zabijáků, kteří jí střídavě míří na hlavu. Ten, povětšinou nechutně zbabělý, parchant, co se ji pokoušel svést si to jistě pěkně odskáče (V tomto případě asi až nepěkně.) To, že umím vyrobit výbušninu třeba i z h...a, je přece naprosto samozřejmé. A co udělám, když jsem na půdě, kam se za mnou blíží ozbrojený zabiják? No přece odložím pistoli na zem, vyrvu obrovskou železnou, mimochodem asi stokilovou trubku, naplním ji hřebíky a jakýmsi, mně bohužel nepochopitelným mechanismem, je všechny vystřelím přímo do krčku onoho chcípáka. A jednu perličku na závěr. Stalo se zvykem, že si rozdávám buď s rozuteklými, zabijáckými agenty KGB, anebo s fanatickými arabskými teroristy. Proč ne najednou? Alespoň jméno hlavního lotra Mikhail Rashid se nás o tom snaží přesvědčit!(20.10.2004)