Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Bohatý ředitel má na krku policejní vyšetřování a k tomu čelí rodinné tragédii a nadpřirozené hrozbě. Usherové zjistí, že mezi sebou mají informátora. (Netflix)

Recenze (28)

ledzepfan 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vem čert, že se to chce nějak odkazovat na Poea. Kdyby se ta rodina jmenovala jinak a místo vycpaného "havrana" tam byl vycpanej čáp, fungovalo by to úplně stejně. Důležité je, že první díl je moc hezký nástřel misteriózní kriminálky, ambiciózně rozkročené do několika čásových údobí, rámované  jedním korporátním rodem. Je to parádně zahrané (třeba nenápadný Hamill je tady intenzivní jak jsem ho nikdy neviděl a Carla Gugino je zase hot).. Pořád mám obavu, že to v průběhu musí zákonitě sklouznout do něčeho co připomíná audiovizuální lečo, ale zatím je ten první díl mnohem lepší než jsem podle pitomých upoutávek čekal. ()

HarryCameron 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Recenzia obsahuje SPOILER. Očakával som kvalitný štart do mysteriózno - hororového seriálu, namiesto toho som však videl len ukecanú epizódu s takým množstvom postáv, že sa v tom človek stratí. Celkom zaujímavý bol len začiatok s "mŕtvou" matkou. A chcel by som sa spýtať tvorcov či bolo skutočne nevyhnutné hneď v pilotnej časti niekoľkokrát  skákať tam a späť v čase. 35% ()

Reklama

Trevor 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Že sa to atmosférou ani na míle nepriblíži Švankmajerovmu kraťasu bolo zrejmé asi každému, pretože ak niečomu robí Netflix pomerne masívnu reklamu je jasné že to bude bolestne LGBTQ multikulti zohriate. Úspešný prokurátor, pochopiteľne afroameričan, pochopiteľne homosexuál vyšetruje rodinu zlého bohatého, pochopiteľne bieleho muža. Ten vyrastal, pochopiteľne, v prísnej, pochopiteľne nábožensky založenej, pochopiteľne kresťanskej, pochopiteľne bielej rodine a napriek tomu má neskutočne multi, neskutočne kulti, neskutočne tupé potomstvo a v celej rodine je jediná pokroková, rozumne zmýšľajúca postava, malá slečna, pochopiteľne afroamerická. Byť tak vzdialený od reality dokážu byť iba červenoarmijci z Netflixu a tým hneď na úvod pochovajú snahu o atmosferickú drámu s prvkami hororu už vo svojom zárodku. Herecké výkony priemerné, Prekliate dedičstvo a lá pokus o atrapu poviedky E.A.Poea síce natočené pomerne veľkolepo ale určite nie tak veľkolepo aby diváka vtlačilo do kresla a nemohol od seriálu odtrhnúť zrak. Hviezda dole za spomínaný korektný Paradajkový pretlak. ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tenhle film totálně dodržuje všechny rasové, genderové a orientační kvóty. A zbyl kousek místa i na příběh, ale jen malý. Přebuzněno a znevěrohodněno, no ale dejme tomu. Daleko horší je, že ten státní žalobce, starý hnusný teplý černoch, neumí hrát a hrozně si šlape na jazyk. Tak uvidíme, co se jim z toho povede uplácat. ()

Martrix 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Netflixu a jeho (ko)rektálnímu politikaření se opět nevyhneme, ale kupodivu je to menší problém, než zvolený formát. Jako kdyby Flanaganovi stoupla sláva do hlavy a měl pocit, že je artový režisér. Vše podřídil navození dojmu, že sledujeme  současností jen "lehce oblízlého" Poea. Sice neodolal a vytunil ho lesbami, homosexuály a dalšími minoritníky, ale pečlivě vybíral lokace a hudbu tak, aby to působilo...aspoň obstarožně. Spousta postav, zeširoka vyprávěný příběh s mnoha skoky napříč časem i událostmi a do toho záběry na vycpané i živé havrany, výňatky veršů z díla temného poety. Tak uvidíme co bude dál, ale jako pilot mě to moc nenadchlo. Je to stejná zábava, jako sledovat anakondu, která se snaží spolknout křeslo z poloviny 19. století. Dokonale nevtahující. ()

Galerie (47)

Zajímavosti (3)

  • Keď rodina prijíma NDA, je na krbe busta gréckej bohyne Pallas Atény. Je to odkaz na báseň Edgara Allana Poea "Havran", v ktorej havran sedí "na buste Pallas, tesne nad dverami mojej izby". (molcan2)
  • Fortunato, farmaceutická spoločnosť kontrolovaná Usherovcami, je meno postavy z Poeovho románu "Sud Amontillado". (molcan2)
  • Kázeň, ktorú predniesol kazateľ, je úryvok z Poeovej poviedky "The Imp of the Perverse". (molcan2)

Reklama

Reklama