Reklama

Reklama

Obsahy(1)

20. ledna 1942 se v honosné vile u jezera Wannsee poblíž Berlína došlo na pozvání Reinharda Heydricha k setkání předních představitelů nacistického Německa. Předmětem krátkého a veskrze oficiálního jednání byl jediný bod nazvaný „konečné řešení židovské otázky“, tedy postup při likvidaci Židů v Evropě. Schůze trvala přibližně hodinu a půl a zúčastnilo se jí patnáct mužů, především vysokých úředníků klíčových ministerstev, kteří měli úzce spolupracovat na „úspěšném řešení problému“. Po válce se z konference dochoval jediný zápis, který umožňuje nahlédnout do průběhu několika desítek minut, které vyústily ve vyvraždění milionů nevinných lidí... Snímek Mattiho Geschonnecka můžeme vnímat téměř jako dramatickou rekonstrukci událostí v reálném čase, čímž se pojetím značně blíží i snímku Konference ve Wannsee (2001) Franka Piersona. V tomto případě jde ovšem o německou produkci a v hlavních rolích se představí plejáda známých německých herců – Philipp Hochmair, Jakob Diehl, Godehard Giese a řada dalších. Snímek měl premiéru k 80. výročí této zlomové události evropských dějin, v roce 2022. (Česká televize)

(více)

Recenze (34)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Německá verze "projektu Wannsee" sice nedosahuje působivosti anglického zpracování, přináší však zdůraznění rutinně úředního rázu jednání, které zachovává formálně lidský ráz jednání a chování jeho účastníků. Umožňuje také pochopit rozhořčení usvědčených válečných zločinců po roce 1945 a klade další otazník nad hromadná upouštění od prokázaných válečných zločinů zhruba od přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století. Otevřenou zůstává otázka právního a mravního uchopení srovnatelných činů pozdějších dob a jejich politické prosaditelnosti (My-lai a mnoho jiných). ()

Juto 

všechny recenze uživatele

Film vyniká vo vykreslení tejto kľúčovej udalosti s desivým pocitom chladnej triezvosti, dokonale vystihuje brutálnu logiku fašistickej byrokracie, kde je právo ozbrojené a všetci a všetko je podriadené doktríne vojny a genocídy. Čo oceňujem je, že tu nie je žiadna prílišná dramatizácia alebo beletrizácia, žiadne zbytočné pozadie, ktoré by vykresľovalo obraz tmavší, ako už je. Je to perfektný film pre tých, ktorí sa zaujímajú o nacistickú históriu, o tom, ako sa dá páchať zlo tak zvráteným spôsobom, že to v prvom rade nevyzerá ako zlé, a s použitím temnej irónie. Tento film by som púšťal na stredoškolských a univerzitných kurzoch histórie. 7/10 ()

Reklama

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Německá verze slavného nacistického srazu není tak odporná, děsivá, mrazivá a skvostná, jako verze britská (ta od HBO s Branaghem), ale přesto stojí za pozornost. Samozřejmě i díky tomu, že je německá. ale i zde najdeme velice, velice povedené obsazení. Nepříjemné a (obsahově) nechutné dialogy, z nichž divákovi nejednou přeběhne pořádný mráz po zádech, je taky samozřejmostí. Kvalitní filmařina, které v zásadě nelze vytknout vůbec nic, kromě toho, co jsem zmínil hned v první větě. A právě to je důvod, proč jsem nakonec nepřidal i tu poslední hvězdu. 80 %. ()

Paxxx.cz 

všechny recenze uživatele

Druhé filmové zpracování nejznámější nacistické konference ohledně konečného řešení židovské otázky. Tak trochu se nabízí srovnání s tou první verzí, kterou už si popravdě tak moc nepamatuji, ale ta byla samozřejmě lépe obsazená, protože šlo o UK/USA koprodukci a mluvilo se tam anglicky - zde německy, což je určitě lepší. Samozřejmě to je film spíše pro náročného diváka, který o této problematice má alespoň trošku přehled, protože na konci je zde uveden jen počet lidí, které Němci nakonec dokázali povraždit, není zde uvedený osud jednotlivých účastníků konference. To by ocenili diváci, kteří neví jak dopadl např. Eichmann, Heydrich, Himmler nebo Höss. Každý si to může vygooglit to je jasné, ale za mě to na konci filmu uvedeno byt mělo. Pro ty co se dívají na válečné filmy, jde o povinnost 8/10. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Zpracování od BBC patří k mým vůbec nejoblíbenějším filmům a pochyboval jsem, že by se mi tahle či jakákoliv jiná verze líbila víc. A také že ne. Nicméně je tu několik "ale". Tenhle koment musím pojmout jako srovnávací. Zatímco v podání Angličanů byyla konference vesměs dýchánkem s několika vypjatými momenty, tak Němci to pojali více komisně. Zástupci jednotlivých rezortů si tu vymezují svoje teritoria, hádají se o pravomoce a v neposlední řadě se dohadují, kdo je a není Židem. To mi přišlo mnohem realističtější. Dalším výrazným aspektem je atmosféra. Interiér "anglické" vily je luxusní a hraje všemi barvami. Ten německý působí studeně a sychravě, což mi vzhledem k tomu, o čem se jednalo, připadalo vhodnější. Ovšem jak to tam ve skutečnosti vypadalo, to netuším. No a pak je tu postava Heydricha. Ten Branaghův je elegantní bestií, která s úsměvem trousí výhružky, ze kterých jde mráz po zádech. Jednání drží pevně v rukou a námitky jsou takřka nepřípustné. A přítomní se o ně ani nepokoušejí. Hochmairův protektor občas působí zaraženě a když po sobě zástupci mocenských frakcí začnou štěkat, je skoro až bezradný. Tady je to bod pro Ostrovy. A tím se dostávám k hercům. Tady jednoznačně vede starší zpracování. Ono přehrát esa jako je již zmíněný Branagh, Firth, Tucci nebo Threlfall není žádná sranda. Nicméně našim západním sousedům se podařilo trefit herce tak, aby byli tehdejším účastníkům podobní. Někdy to sice moc nevyšlo, ale v mnoha případech se to povedlo a  třeba představitel Alfreda Meyera jakoby nacistickému zločinci z oka vypadl. Celkově právě díky hercům považuji anglickou Konferenci za lepší. Ale je to jen o fous. 85% ()

Galerie (25)

Zajímavosti (5)

  • Film sa natáčal na pôvodnom mieste pri jazere Wannsee na okraji Berlína a v ateliéroch v Berlíne. Natáčacie obdobie trvalo od 3. novembra do 18. decembra 2020. (Arsenal83)
  • Film je fikciou a bol aj nominovaný na ceny za najlepšiu fikciu. Po skončení vojny sa našiel len jediný exemplár zápisnice z konferencie a všetky filmy bazírujú len na informáciách z tohto jediného dokumentu. (Arsenal83)

Reklama

Reklama