Umírá se jen dvakrát

Umřít se dá jen dvakrát

• Francie

On ne meurt que 2 fois

• Francie

On ne meurt que deux fois

He Died with His Eyes Open

Krimi / Drama / Thriller

Francie, 1985, 105 min

• charge

Absolutně nezajímavý a taky zbytečný snímek o vyšetřovateli, kterýho plně pohltí zločin vraždy, rozmotávající se pomocí nahrávek na audiokazetách, na kterých si oběť klábosí sama se sebou. Samozřejmě nechybí milostná aférka s hlavní, značně pohublou aktérkou, to zde nesmí chybět. Šeď, nudný žvásty, nesčetněkrát omletý téma. Tenhle film má přesně to, co zde Michel Serrault v jedný scéně vyšpulí, holou prdel!(26.12.2015)

• PEZ

Film síce získal cenu poroty v Montreali 1985 a 8 nominácií na francúzskych César Awards 1986 (nakoniec dostal ocenenie iba za kameru), ale je to dnes už úplne zabudnuteľný film, ktorý už nemá čo ponúknuť. Je mi jasné, že v polke 80. rokov boli incestný vzťah a podivné sexuálne praktiky mierne šokujúce a mohli diváka prekvapiť, no dnes už je to len slabý odvar bežnej seriálovej produkcie. Formálna stránka utrpela ešte viac - skôr to vyzerá na štúdiový televízny počin a nie na kinofilm. Farby vybledlé, tempo pomalé, záver fádny. Jediné, čo stojí za povšimnutie je výkon Michela Serraulta, ktorý zahral atypického vyšetrovateľa naozaj chutne. Ináč bieda. Tešili sme sa na poriadny noir, no dostali sme chladnú kašu - odporúčam radšej nejaký poriadny kúsok z americkej produkcie, hoc aj zo 40. rokov.(31.7.2016)

• andrii

Se vší nevyzpytatelností, zanechaný otisk rtěnky v číši smyslnosti. Žhnoucí plameny dráždivosti, žárlivé rýhy zakázané vášnivosti. Zavadil o kramflek. Zavaž mi střevíček. Přítulná kočka Charlotte Rampling našlapuje, drápky škrábe, svůdně hryže do mužské tváře. Ozývá se její chůze. Atraktivní krok. Uzřít nemravnou rafinovanost. Na zdi fotografie flirtující, pohled vyzývající, zrcadlí se zastřenost z dávných dob. Mystérium dámských stop. A její hlas. Prověřený motivem tah. Vábí do své náruče mužův hlad. Ona příčina, pověstná to žena, nestydatá dáma noci - kořist, oběť, odměna? Něco za něco. Pohleď do našeho lože. Odkryté in flagranti šapitó. Je jen má, je jen moje. Přerušené tajemství nás přitahuje. Hra na pravdu v erotických tenatech. Pohnut myslí, posedlý fanatik opěvované královny krásy. Její zrádná duše a tělo svírá mužům hrdlo. Mám svého pachatele, ale je mi tak nějak mdlo.(27.10.2015)

Ja budem oponovať a budem tvrdiť, že práve tá vyzdvihovaná "jedinečná atmosféra" je to, čo filmu chýba. Tuctové vysvietené interiéry, gýčová diskotéka, nevkus 80. rokov. Ale to je vec vkusu a názoru. Príbeh je fajn neo noir, kde práve tento štýl motivuje nepravdepodobnú zápletku. Deray predbehol vlnu podobných erotických trilerov 90. rokov, vybral vhodných hercov (práve preto, že Serraulta by sme v takejto úlohe asi nečakali), len to bohužiaľ natočil tak trochu ako televízny film.(27.10.2015)

Film s košatým dějem, který se se děje kdesi ve vzduchoprázdnu. Policista, který si přihřívá a nechává zas chladnout svoji polívčičku. Krásná Barbara, která zase není až tak vzrušující. Prostě film, na který se dá dívat bez emocí a zaujetí, ale přece se jen na něj nechá dívat. Film pro uvolnění, který nic nedá a také nic nebere. Pozn.: Slavoj Žižek by doplnil: „umírá se dvakrát“, poprvé jako tragédie, podruhé jako fraška.(15.1.2016)