Kostlivec

• USA The Boogeyman (více)
Trailer 1

Středoškolačka Sadie Harper a její mladší sestra Sawyer se vzpamatovávají z nedávné smrti své matky a od svého otce Willa, terapeuta, který se potýká s vlastní bolestí, se jim nedostává příliš podpory. Když se u nich doma nečekaně objeví zoufalý pacient hledající pomoc, zanechá za sebou děsivou nadpřirozenou bytost, která se přiživuje na rodinách a živí se utrpením svých obětí. (Falcon)

Trailer 1

dubinak

Já se obecně držím názoru, že je velké umění vytvořit nadprůměrně kvalitní adaptaci podle předlohy Stephena Kinga. A ve většině případů to dopádá právě asi nějak jako v případě The Boogeymana: průměrně. Herecky je to přijatelné, atmosféra celkem šlape, příběh je opravdu opravdu jednoduchý, možná až moc. Proto vás tam nemá v podstatě co překvapit. Jedná se zde akorát o funkčnost, což z řemeslného hlediska lze potvrdit a jinak je to pak už jen o tom, jak rychle se vám tenhle kousek vypaří z hlavy. U mě to šlo upřímně poměrně rychle, takže tak. ()

Lucasion

Na Kostlivce jsem se hodně těšil. Podle povídky Kinga. Trailer zaujal. Nebylo co řešil. Ve výsledku jsem asi spoko. Říkám asi, protože bych si strašně moc přál filmu dát čtyři hvězdy. Ale já prostě nemohu. Ten film má tolik přešlapů a věcí, co mi nejsou po chuti, že bych si ho znovu asi už nepustil. Je to ale strašná škoda, protože potenciál je tu obrovský. Děsivý začátek a muž, který vpadne do "klidné" rodinky, aby se jim záhy oběsil v prvním patře. Posud dobrý. Nastává děsivá část, kdy Kostlivec vystrkuje svoje nohy. To jsou ty nejlepší pasáže filmu. Krátké prostřihy, mnoho nohou, zuby... Všechno se podě... Pokazí. Jakmile monstrum ukážete celé a hlavně začnete do filmu cpát podzápletku se zjišťováním a ujišťováním. A samozřejmě samotným lovem. To je prostě ohromná škoda, protože monstrum by si zasloužilo zůstat ve stínech. Tak to funguje nejlépe. I tak jsem se ale bavil. Jen jsem zklamaný, protože Kostlivec mohl být mnohem lepší. (68 %) ()

darkrobyk

Nic převratného jsem neočekával a nic převratného jsem nedostal. Hodně průměrný film s kolísavým napětím, kde sice pár scén mělo grády - nejvíce asi útěk z domu před bubákem, ale jako celek to nefungovalo. Savage se rozhodl pro nejhorší možnou variantu - místo postupného strašení a budování mrazivé atmosféry vsadil na výstřely z děla a padající kastroly. Ne že bych zkraje párkrát nenadskočil, ale když na vás někdo za rohem vybafne, leknete se taky, že... A jak se lekačky vršily a očekával jsem jich víc a víc, stával jsem se vůči nim imunní. V titulcích je uvedeno, že film je na motivy povídky, což je svatá pravda. Povídka je výborná se šokujícím a zde logicky chybějícím závěrem a je pouze torzovitě včleněna do filmu. Oceňuji, že bubáka neukázali hned a že nechali tříbit divákovu fantazii, a tak možná na rozdíl od jiných jsem temné a nejednoznačné scény uvítal. Vizuál solidní. Nejlépe ze všech hrála Vivien Lyra Blairová, kdy jsem si vzpomněl na malou Carol Anne (Poltergeist 1982). Škoda promarněné šance, protože většina z nás má doma pod postelí, ve skříni či v komoře bubáka, a tak důvod ke strachu by byl. Každopádně v kině jsme byli tři, což v okresním městě na premiéře není moc, o to víc jsem si ale film, byť průměrný, užil. ()

sedm.1

Ačkoliv současné hororové tvorbě příliš neholduji, a to především kvůli omezující ratingové diktatuře, pocházející především ze strany ziskuchtivých studií, nepovolujících zobrazování prakticky jakéhokoliv explicitnějšího násilí, či krvavých efektů, závadně se podepisujících na ,,čistých a nezkažených´´ teenagerovských dušičkách, tak se i přesto sem tam objeví žánrová podívaná, která mě dokáže zaujmout a oslovit, a mezi takové snímky patří třeba právě The Boogeyman, kterému se to povedlo především díky opravdu až nezvykle velkému množství skutečně fungujících napínavých scén, které tvůrci na diváka chrlí prakticky nepřetržitě od první až do závěrečné minuty a díky čemuž celý film pak působí opravdu zábavně a svižně. Na druhou stranu ale bohužel zároveň Kostlivec disponuje i nemalým množstvím takových prvků, které mi nedovolují ohodnotit tento film více než průměrně. Když tedy pominu onu absenci krve a násilí, tak mezi tyto prvky musím zařadit především fakt nesympatické obsazení, na čele s herečkou v roli ústřední hrdinky, příliš přesvědčivé pak nepůsobí ale ani ostatní jednotlivé tuctové a nezajímavé postavy, dále úplně dobře nemohu ohodnotit ani atmosféru filmu, které chybí jakákoliv výraznost, a co se týče přímo zápletky, tak ta sice nenudí, ale opět doplácí především na to, že se vše točí převážně kolem dětí, takže je dost předvídatelná, a je jasné, že se divák příliš obětí nedočká a ani vývoj, respektive závěrečná pointa nepřinese nějaký šokující zvrat, kde by dostal happyend na prdel. Každopádně i přesto patří The Boogeyman v rámci toho, co současná hororová tvorba nabízí, k tomu určitě lepšímu, pořád je to ale dost málo na to, abych se nebál o budoucnost hororového žánru čím dál víc. ()

borec999

Zručne natočená, no v rámci žánru ničím zásadná ducharina. Dejovo film neponúka nič inovatívne a len kopíruje viacero podobných hororov (z hľadiska postáv a spojenia svetla s boogeymanom najokatejšie asi Lights out). Herci okej, pokusov o strašenie je dosť a Rob Savage v nich vie navodiť atmosféru aj napätie. Jump scareov je tiež slušný počet, no v tomto ohľade by som bol už kritickejší a myslím si, že väčšina je pre fanúšikov žánru predvídateľná. I tak je Boogeyman veľmi fajn jednohubka, ktorá by mala fanúšikov ducharin potešiť. Z finančného hľadiska je škoda, že film zrejme nebude ziskový, resp. sa maximálne zaplatí, čo by mohlo debutantovi v "kinolige" Rob Savageovi (kovidový Host, ktorým upútal pozornosť tak, že si ho všimli až v Sony a zverili mu na tento film až premrštených 35 miliónov) zlomiť väz a veľmi rýchlo ukončiť jeho kariéru v kinách (čo by bola podľa mňa škoda, pretože ukázal potenciál aj talent). Byť producentom Jason Blum a jeho Blumhouse, verím že rozpočet by bol 10 a hovorili by sme o začiatku ďalšej úspešnej hororovej série... 75% ()

• Niektoré scény boli také intenzívne, že sa museli po skúšobnom premietaní zmeniť. Publikum kričalo tak hlasno, že dôležité dialógy po scéne vytratili. Úpravy boli zmenené tak, aby sa po scénach vložila pauza a získal tým čas vypočuť si dialógy. (Arsenal83)

Související novinky

Hugh Grant a horor od studia A24?

Hugh Grant a horor od studia A24?

11.06.2023

Scenáristům Scottu Beckovi a Bryanu Woodsovi se v roce 2018 podařilo výrazně prorazit díky úspěšnému a chválenému Tichému místu a letos poslali do kin nejen svůj společný režijní počin pod názvem 65,… (více)