Deník Anne Frankové (TV film)

• Česko

Anna Franková

Anne Frank: The Whole Story

Drama / Válečný / Životopisný

USA / Česko, 2001, 86+98 min

Nerozumím tomu, proč jeden z nejsilnějších příběhů 20. století nemohl jít na velké plátno, televizní look a menší rozpočet to celé hrozně sráží. Dále mám za to, že vzhledem k tématu to měl dostat zainteresovaný a hlavně prvoligový režisér, viz. Spielberg a Schindler nebo Polanski a Szpilman. Pasáže v koncentračním táboře jsou celkem silné, ale z druhé části filmu zabírají sotva 50 minut. Navíc i první část filmu není příliš poutává. Kromě Kingsleyho se tam neukáže jediný pořádný herec, ale představitelka Anny je skutečně kouzelná. Z filmu šlo vytěžit určitě víc, když si uvědomíme, jak krutý osud k Anně Frankové byl. První roky 2. světové války v Nizozemí byly hlavně o strachu z toho, co se děje za hranicemi, poté přišlo nošení židovských hvězd. V polovině války nastal čas pro úkryt, kde je objevili až necelý rok před jejím koncem. Už to byla smůla, ale po závěrečném zjištění, kolik z nich se nedočkalo konce jen o pár měsíců nebo dokonce jen týdnů, nepřestává mrazit.(12.7.2015)

Počas celej prvej časti a do polovice druhej som si hovoril, ako dobre sa majú ľudia okolo Anny, keď to porovnám s inými židmi z rôznych kútov Európy, ktorí už dávno predtým umierali. Jasné, nespravodlivosť je už len to, že sa museli skrývať a obmedzovať. Ale v podstate sa tam nudili, tak som začínal mať podozrenie, či nie je tento príbeh náhodou výnimočný iba tým, že sa po nej zachoval denník. Keď ma zrazu vyviedlo z omylu ich zatknutie a kruté väznenie, fackajúce nás práve tým, kvôli čomu sme sa ošívali v predošlých minútach. Ľudia, ku ktorým sme si vytvorili vzťah, sú tu vláčení bahnom, ako všetci ostatní, ktorých v koncentrákoch vidíme prvýkrát. A v tom spočíva intenzita filmu.(18.9.2017)

• mysak.pitlik

Viděla jsem snad jiný film než ostatní? Sám o sobě je ten příběh hrozně silný. Ale celé to bylo podivně sterilní, úplně bez atmosféry. Úvodní část zbytečně natahovaná. Všichni včetně Anny mi byli krajně nesympatičtí a tím pádem jsem s nimi nemohla soucítit, o což asi mělo jít především. Předlohu jsem nečetla, ale jiné knihy s touto tematikou ano, tudíž mě velmi zarazilo, jaký měli volný režim v koncentráku.(3.8.2011)

V první fázi filmu, kdy se schylovalo a pak schovávalo mi vadila Anna. Možná to bylo i tím dabingem. Jinak atmosféra ponorkového dusna vskutku reálně realistická! Vše se definitivně zlomilo příjezdem do koncentračního tábora, kdy už jako by snad Annu ani nehrála stejná herečka! Byl bych se tam pro ni nejraději rozběhl a vysvobodil ji! Ale jak?!? Ta osudová marnost lidskosti vs. zrůdná mašinérie z obrazovky přímo stékala! Závěrečné momenty, zvláště Ben Kingsley v pokojíku dcer mi rozdrtily již tak stažené hrdlo! Ale slzy jsou tak úlevné...(18.5.2010)

I když příběh Anny Frankové znáte, stejně budete dvě třetiny příběhu věřit naději a zbývající třetinu kroutit hlavou nad lidskou beznadějí... Výrazné herecké výkony, a to nejen u ústřední dvojice (Hannah Taylor Gordon, Ben Kongsley). Zajímavé propojení černobílých snímků s barevnými, pěkná hudba Graema Revella .(10.5.2009)

• - V pokoji Anny Frankové nalezneme na stěně mnoho portétu herců a hereček tehdejší doby, jednou z nich je Eva Gerová na přední stránce Kinorevue (roč. 5, č.3). (M.B)

• - Jedná se o druhý film, ve kterém hraje Ben Kingsley židovského občana za 2. světové války, prvním filmem byl Schindlerův seznam (1993). (Nancy...)

• - Ve skutečnosti Anne Franke (Hannah Taylor-Gordon) svůj deník nepsala spolužačce ze školy, ale imaginární kamarádce Kitty. [Zdroj: IMDb] (hellstruck)