Pravidla boje

Spartan

Pravidlá boja

Thriller / Krimi / Drama / Mysteriózní

USA / Německo, 2004, 102 min

Na prvni pohled pomerne obycejny nizkorozpoctovy thriller, ktery vas ale do deje vtahuje vice a vice.Americky ranger Scott je pozadan, aby pomohl v patrani, ve kterem se rozhodne nebude bat zaspinit si ruce. Situace se komplikuje a vse neni jak se zda. Ztracenou dceru americkeho politika jako by snad ani nikdo nechtel najit.Val Kilmer v poslednich letech jiz nedostava zrovna ty nejlepsi role, nicmene tenhle film skutecne patri k tomu lepsimu co v thrillerovem zanru je ke spatreni,. Kvuli tomuto filmu bych ani nezapnul TV po precteni udaju v programu, ale hraje v nem Kristen Bell (byt jen par minut a rekne par vet), nakonec jsem byl ale velmi pozitivne prekvapen. Film je az nechutne citove sterilni a odporne realisticky. Rozhodne to neni film pro kazdeho. Nekdo si radeji pusti nejaky vyzehleny hollywoodsky bijak.(23.1.2007)

• Phobia

Zajímavé téma, slušný potenciál, ovšem ve výsledku divně, otravně rozkouskovaný film (něco se děje, něco se posere, dup - jedeme dál, bez vysvětlení, bez zdržování, hned jsme někde jinde, něco se děje... a tak stále dokola). Val Kilmer se tváří pořád stejně a přes svižné tempo děje jsem usnula, ani jsem se příliš nebránila. Obvykle na mě tahle slabá chvilka přijde při reklamách, tentokrát mě však prostě vůbec nezajímal osud hrdinů příběhu. Probrala jsem se pár minut před koncem a usoudila, že jsem o nic až tak převratného nepřišla. 40%(30.3.2009)

Napodruhé byl Spartan určitě o dost lepší, hlavně kvůli většímu pochopení děje. Ten i jiné aspekty filmu si nejsou nepodobné seriálové 24ce, ta má pro smůlu Spartanu ale navrch. Zaprvé v postavách, Kilmer je sice perfektní, ale všichni ostatní jsou hodně nevýrazní, snad jen Bell nám fajnově ukaže, že neumí hrát jen investigativní středoškolačku. Parádních zvratů se také dočkáme, ale já si nemůžu pomoci, u takových špionážních thrillerů mám rád, když jsou více, přestože šablonovitě, podmaňovány údernými zvukovými efekty nebo hudbou. Syrovosti zde příliš neholduji. Příběh, kamera a vůbec obrazové zpracování filmu je ale super, a já ačkoli jsem chtěl nechat původní 3*, tak Spartanu tu slabší čtyřku rád přihodím.(14.9.2006)

Prvá "mametovka" s ktorou som prišiel do styku je hodne dobrá. Nie výnimočná, ale režijne a scenáristicky zvládnutá a výborne zahraná. Názov je možno zavádzajúci, ale v žiadnom prípade nepomýliť s béčkom - je to totiž thriller, ako má byť. Mimochodom, Val Kilmer dokazuje, že ešte (ani zďaleka) nie je odpísaný... Nenápadné, no inteligentné a mierne nedocenené. Pekných 70%.(5.3.2007)

„Zlomil si mi ruku.“ – PRASK! – „Až teraz.“ Je to trocha prehnaných 80%, ale PRAVIDLÁ BOJA sa mi zapáčili na prvý raz (napriek nedostatočnému rozpočtu, ktorý sa však, prekvapivo nepodpísal negatívne na zaujímavo naturalistických akčných scénach), tak prečo nie. Potešil ma kvalitný špionážny scenár, v ktorom nejde o nudné vládne sprisahania, ale o obyčajné vystrašené dievča. Jeho ochrany sa ujíma chladnokrvný profesionál - a to je rola, v ktorej pôsobivo minimalistický (a rokmi úspechu, neúspechu a alkoholu zocelený) Val Kilmer zvláda dovolím si tvrdiť na jednotku. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/162314/Pravidla-boja-80.html(1.1.2006)

• - Obsazení herci museli projít vojenským výcvikem se zbraní. (Elwanelyn)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 15. (Zdroj: ČSFD.cz)