Bývalý ranger Robert Scott (Val Kilmer) pracuje ako agent s najvyšším utajením pre rôzne vládne organizácie. Patrí k špičkovým odborníkom, a navyše je to muž, ktorý sa nepýta. Práve preto ho poveria úlohou vypátrať, kam zo svojej izby na univerzite zmizla dcéra amerického prezidenta, Laura. Podľa všetkého ju uniesli a Scott musí zistiť, kde bola ochranka, ako je do únosu zapletený Laurin priateľ, ako to bolo so schôdzkou s profesorom, ktorý je známy slabosťou pre atraktívne vysokoškoláčky, prečo sa vplyvný politik Stoddard odmieta na záchrannej akcii podieľať a prečo sa zastrelil agent, ktorý mal Lauru strážiť. Prípad musí vyriešiť do štyridsiatich ôsmich hodín. Podľa šéfa Bieleho domu Burch môže byť zmiznutie dievčaťa utajené iba do začiatku ďalšieho školského dňa. Hneď ako sa tlač dozvie o jej zmiznutí, bude jej fotka na všetkých titulných stránkach. Ak únoscovia pochopia, koho uniesli, okamžite sa dievčaťa zbavia. Skôr než Scott stačí odletieť do Dubaja, kam obchodníci prepravujú dievčatá určené pre arabský trh s bielym mäsom, objaví sa v správach reportáž, že z mora vytiahli telo Laury a profesora, s ktorým údajne mala ľúbostný pomer. Scotta a jeho kolegu Curtisa (Derek Luke) okamžite z prípadu odvolajú a vyšetrovanie ukončia. Pre Scotta je prípad uzavretý, Curtis však verí, že je dievča nažive. Podarí sa mu presvedčiť aj Scotta, a tak sa agent rozhodne v pátraní pokračovať. Ocitá sa v pavučine lží a cynickej zrady, ktoré sú súčasťou nebezpečného sprisahania. (TV JOJ)

Trailer

POMO

Chladný pohľad do prostredia tajných služieb, ich taktík a nutného lámania etických bariér pre splnenie danej úlohy. Mametovka ako na zlatom podnose. Drsná, stručná, inteligentná, rýchla. Medzi prehustenými (a úžasne zašifrovanými) dialógmi nenájdete jednu frázu, ktorá by vám opisne vysvetľovala čo sa deje. Je to akoby ste sa zrazu ocitli medzi agentami vo víre urgentného prípadu. Pohodlní diváci sa nechytajú - Mamet vyžaduje 100-percentnú pozornosť a bohato za ňu odmieňa. Od prvej do poslednej chvíle drží v napätí a nepríjemne relistickým pojatím vyšetrovania a celého toho sveta vysokých patriotov mimo obzory nás - smrteľníkov - vyráža dych. Kilmer ako chladný likvidátor je perfektný, veľkú ruku k dielu prikladá aj sofistikovaná kamera a prehľadne štylizované akčné scény bez výraznejšej (nedajbože hrdinskej) hudby. Prostredie strieda prostredie, vývin udalostí ženie kupredu a celková dynamika filmu je lepšia než v SPEEDe. Brilantná thrillerová pecka, ktorá je hrdá na svoju inteligenciu a po ktorej vám bude špatne nielen z obchodu s bielym mäsom, ale aj z *politiky* ako takej. ****1/2 ()

Rob Roy

Diváci zmlsaní mainstreamem, kde všechno vypadá draze, míhají se tam slavné tváře, hraje do toho výrazná dramatická hudba ( Mark Isham a jeho tlumený doprovod je jen k dobru ) a city se nešetří, budou asi zklamáni. Pravidla boje možná vypadají trochu béčkovitě, ale za to by neměly být odsuzovány. -- Především Val Kilmer mě potěšil, velkou zásluhu na působivosti filmu má právě on. Chladný, nepříjemný, do akce netahá city, profík každým coulem ( podobně jako např. Edward Fox v Šakalovi ). Napadá mě, jaký asi lidi jako on mají život, jestli jim to za to stojí... (závěr). Všechno ostatní už brilantně vypíchli POMO a Ish, nebudu to okecávat, souhlasím s nimi. A ta syrovost a drsnost přebíjí i některé scény, kterým by se dalo leccos vytknout... ()

Gemini

Věhlasný scénárista mimo jiné mého velmi oblíbeného Ronina, si napsal a zrežíroval už na tehdejší poměry nízkorozpočtový (ve výsledku zoufale prodělečný) příběh toho, co mohlo Roninovi předcházet. Výsledkem je komorně působící deziluzivní akční drama o tom, jak funguje politika. Přestřelky jsou přímočaré a efektivní (ne, nemyslel jsem efektní), herecké výkony velmi dobré, příběh zrovna tak. Bohužel je zkraje vyprávěn "tak nějak divně". Uvržení přímo do děje se musí dít tak, aby divák aspoň něco chápal. Tady se - podle nějakého logického klíče - skáče ze scény do scény, a vy prostě nevíte. Až někdy v půlce se přejde na tradiční srozumitelnou kolej. Mám podezření, že to způsobila střižna, ale ono je v podstatě jedno, kde je příčina, důležitý je výsledek, a ten mě dost rušil. Val Kilmer celý film táhne, ale závěrečný proslov Eda O'Neilla, to je skutečný klenot. Čím blíže konci, tím je Spartan lepší. Takovýchhle filmů moc není, bohužel dokud je někdo neskloubí s pro toho "průměrného diváka" dostatečně přitažlivou fasádou, tak ani do budoucna nebude. Není to sice tutovka, ale zaslouží si svých 80%. ()

DaViD´82

Pravidla boje jsou nenápadný film, který lze lehce zaměnit za běžnou béčkovou produkci. Opak je však pravdou a jde o syrový, chladný a netradiční pohled do zákulisí tajných operací. David Mamet napsal výtečný scénář a i si ho dobře zrežíroval. Vizuálně nejde o žádný zázrak (jakákoliv epizoda "24" je výpravnější - což je vzhledem k rozpočtu tohoto snímku trošku s podivem), ale zde je to skvěle přetaveno ve výhodu v podobě bezmála až komorní atmosféry a to se počítá především. Inteligentní zápletka rozhodně svého diváka nijak nepodceňuje a vyžaduje jeho plnou pozornost, za což se odvděčuje (nejen) napínavým dějem. Nebýt finále v hangáru s trapným a do tohoto filmu se zcela nehodícím vysvětlovacím monologem záporáka, tak nemá byť jen jedinou chybičku. Ideální je nečíst si text distributora, jelikož je v něm takřka celá zápletka vypsána. Dalším velkým kladem je Val Kilmer, který zde se svým minimalistickým projevem již snad ani nemohl být lepší. Škoda, že všichni ostatní jsou herci druhé garnitury a trošku kazí výsledný dojem. Pravidla boje jsou však ve výsledku velmi příjemným překvapením. ()

Renton

Scénář: David Mamet .. Mezinárodní obchod s lidmi, zejména se ženami je tu řekněme odjakživa a je nevyřešený dodnes.. Tento film s tím také nic neudělal, ale přináší zajímavý jednorázový pohled na toto téma z úhlu americké tajné služeb U. S. Secret Service, která řeší únos dcery politika. Nadprůměrně zajímavý scénář je zpracován celkem přímočaře a chladně. Celkově jen průměrná podívaná. 55%. ()

• Obsazení herci museli projít vojenským výcvikem se zbraní. (ČSFD)