Šinseiki Evangelion gekidžóban: The End of Evangelion

• Japonsko 新世紀エヴァンゲリオン劇場版 THE END OF EVANGELION (více)

Když skončil seriál NEON GENESIS EVANGELION, mnoho lidí bylo rozhočeno, neboť konec seriálu byl značně matoucí. Proto, o dva roky později, vznikl tento film. Zatímco poslední svě epizody seriálu sledovaly výhradně vnitřní myšlenkové pochody hlavního hrdiny, End of Evangelion sleduje to, co se dělo venku, k čemu se celý seriál schylovalo. Mladý Ikari Shinji naposledy usedá do mohutného stroje - Evangelionu, aby čelil poslednímu kroku v evoluci lidstva. Přijme ho, nebo se postaví na odpor? (Skejpr)

Oralfabet

Wow. Neřekl bych, že mi to nějak zvlášť pomohlo pochopit některé nedostatečně vysvětlené aspekty seriálu, ani to asi nepovažuji za zcela uspokojivé zakončení (aspoň rozhodně ne v tradičním smyslu), ale je to prostě totální audiovizuální orgasmus a nesmírně intenzivní zážitek. Navíc tentokrát na mě oproti původnímu závěru seriálu fungovaly ty temnější momenty plné beznaděje mnohem líp. Rozhodně jsem to napoprvé všechno úplně nevstřebal, ale... Je to prostě něco naprosto unikátního. 9/10 ()

KubykF

Dechberoucí brutální ale zároveň psychedelická jízda. Absolutní depka a věřím, že pokud by toto byl původní konec místo psychoanalytické verze, že by seriál měl možná jiné reakce a popularitu, ale co já vím. Pro mě každopádně velkolepé intenzivní finále které si budu muset v krátké době dát asi ještě jednou, jelikože jsem chvílemi úplně ztrácel přehled co se to vlastně děje. :-) Nebudu tady rozebírat sílu symbolů a nějaké vyšší myšlenky, to by celý seriál musel podle mě běžet na úplně jiné notě a vlastně bych jen dodal, že je škoda, že podobně nebyl vystavěn celý seriál. Méně infantilností a více temnoty by mu prospělo. Ale toto finále jednoznačně za 5. ()

Muel

| GAINAX | Film je náhradou za neuspokojivé finále Evangelionu a nahrádza posledné 2 epizódy jedným filmom, ktorý na mňa fungoval o štipku lepšie, ale stále si myslím, že to proste malo na viac. A možno nie, ale subjektívne sa to snaží o veci, na ktoré sa nedostatočne pripraví a ktoré koniec koncov výjdu trocha na zmar. Jeden z prípadov, ktoré si divák prežije skôr emočne, ale to je presne pre mňa ten problém. Nerobilo to so mnou skoro nič. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

Horak

Po tom co si udelal svuj vlastni konec v serialu byl Anno dotlacen k teto ulitbe fanouskum. Souhlasim, ze jsem se taky tesil na klasictejsi konec, proto sem k tomuto alternativnimu konci vzhlizel s nadeji. Prvni pulka je absolutne strhujici, pak nastava pomerne logicky zaver. Presto jsem ocekaval vice patosu a srdcervoucich scen, nejak jsem si na to uz u anime zvyknul:). ()

Radek.SCH

Považuju se za inteligentního. Ne žádný génius. Spíš taková "vyšší střední třída" :-) Ale tohle jsem (stejně jako poslední dva díly seriálu) nepochopil. Teda přesněji řečeno jsem toho pochopil víc, než u epizod 25 a 26, ale i tak je to extra málo. Mám sice pár teorií, ale jak sakra zjistím že jsou pravdivé? Nebo bylo TOHLE autorovým záměrem? Ta poslední scéna... naprosto nedořešená a nejasná. Má to být pointa? Nebo je pointou vnitřní vývoj postav a ne děj samotný? Tohle měl Anno namysli? [SPOILER] Nebo tam jde právě o to, že se Shinji vrátí zpátky, bude teď a tady a i on sám nebude vědět, co bude dál. Ale hlavně že už konečně nebude utíkat (do kolektivního ráje, protože i to je forma úniku.) Prostě se realitě konečně postaví čelem a uvidí co bude následovat. Že by tohle bylo poselství? ()

CyriC

Jsem poněkud zmaten. Co to sakra bylo? Mám pocit, že autor byl hodně "pod vlivem", když tohle vymyslel. Finále je prvoplánová slátanina Judaisticko-Křesťanské mytologie s jediným cílem - zmást diváka. Dokonce pochybuji o tom, že v tomto filmu bylo cílem dát příběhu smysl či ho nějak vysvětlit. Autor naservíroval zmatenou šílenost zmítající se ve víru barev a zvuků. Možná je to pro adolescenty poučné ve smyslu malých životních pravd, ale velké filosofické zamyšlení se zde nekoná. Možná se fanoušci měli spokojit se skromnějším a zároveň hlubším koncem v původním seriálu. Naštěstí Rebuild of Evangelion se snaží vyvarovat všech chyb obsažených v tomto filmu. ()

kubka4

Pokud jste nepochopily konec původní série Evangelionu, nezoufejte, nejste rozhodně jediní (Existuje vlastně někdo, kdo to pochopil?)... Tohle vám může částečně pomoct, ale hloubka NGE je prostě pro většinu diváků (nebo alespoň mě) nedosažitelná a tím pádem také těžko pochopitelná. Přesto můžu tento film všemi deseti doporučit. Je to přesně to, co byste od téhle série čekali - mecha, filozofie a psychologie tak složitá, že budete mít co dělat, a také velká porce emocí. Konec je sice opět docela nejasný, ale to prostě k této sérii patří a činí ji tak originální a neopakovatelnou... - 100 % ()

Naushika.

Nesnášela jsem tenhle film. Protože jakkoli byl formálně dobře natočený a epicky rozmáchlý, měl jeden takový drobný problémek: absolutně NEDÁVAL SMYSL v kontextu původního konce seriálu (který je zvláštní, pomalý, těžko vstřebatelný... a geniální, poskytující katarzi a pocit naděje), ba co víc, šel naprosto proti němu a rezignoval na jakékoli vývoje postav a zanechal je i svět kolem nich v úplně stejně dezolátním stavu v jakém byly na začátku. Což jsem dlouho považovala za ústupek fanouškům těšícím se na epické finále, který se ale zvrhl v naprosté překopání a zničení vyznění celého seriálu - a za neodpustitelnou chybu tvůrce. Jenže ono to dost možná bylo trochu jinak. V současnosti se přikláním k následující teorii, která podle mě dává naprostý smysl. Ano, End of Evangelion JE negací původního konce seriálu a JE reakcí na nespokojenost hardcore fanoušků. Fanoušků, kteří - narozdíl od hlavního hrdiny - svoje mindráky nedokázali překonat a klimax příběhu, v němž se depresí a úzkostí zmučený frustrát Šindži neschopný navazovat vztahy s ostatními lidmi a přijmou zodpovědnost za svůj vlastní život odrazí ode dna a něco se sebou udělá, se jim nelíbil a doslova si vydupali nový (Anno dostal několik výhružek smrtí, studio bylo zvandalizováno...) a s ním víc obřích robotů, víc destrukce, víc krve a víc Reiných a Asučiných prsou. A tak je dostali. Spolu s nemilosrdnou reflexí toho, jací jsou. Na což se strašně špatně dívá, ale zároveň je to naprosto geniální koncept, za který před autorem smekám. (A teď teda fakt nevím, jak to ohodnotit.) ()

foundation

Alternatívny koniec Evangelionu je rovnako vynikajúci ako ten pôvodný na ktorý veľká časť ľúdí nebola pripravená. U mňa je to na rovnako. Obe verzie vynikajúce vyvrcholenie a ak by som si mal predsa len vybrať tú ktorá ide do popredia bola by to práve surrealistická mašinéria pôvodného vyústenia a pohľad do samotného vnútra Ikariho duše podtrhnutá geniálnou hudbou. :) Numero Uno je teda jasné ale tento koniec v ničom nezaostáva a ukazuje to všetko z trochu väšieho nadhľadu. ()

Perth

Marně vzpomínám které dílo si pro svůj závěr vzalo tak velké sousto a ztvárnilo ho s elegancí jako Neon Genesis Evangelion. Tohle není seriál, tohle je epos. ()

papaguy

Až na histerické záchvaty Shinjiho a nevyčerpatelnou potřebu Japonců remixovat náboženská moudra celého světa doslova do bezvědomí, to bylo fajn. Jinak výborný film, který chápu spíš jako potřebu vyjít vstříc fanouškům a touhu využít silnou značku, zkazilo doslovné odblábolení celé mytologie. Je fascinující, jak národ, který dal světu haiku, s gustem tvoří opulentní otesánkův šejk hi-tech + duchovna za hranicí fetiše. Samozřejmě náležitě expresivně a rituálně pronesených proslovů na téma lidstvo, apokalypsa a vůbec - ústy členů bratrstva kočičí pracky, která z pozadí tahá za nitky a sní svůj sen o zkáze/evoluci lidstva. ()

fallanga

Konec Evangelionu, který má stejné kvality, ale i stejné chyby jako původní seriál. Postavy sice už nejsou tak otravné (Shinji je sice pořád ufňukaný, ale to je výjimka), dokonce se vyskytly i momenty, kdy jsem přestal nesnášet Asuku, akce je lepší a ubylo nudných momentů (v první polovině filmu), tak je to vlastně pořád to samé. Mělo to ukončit příběh Evangelionu a ono ho to svým způsobem ukončilo, ale znova jsou tady ty psychologické a náboženské části, kterých jsem si užil dost v posledních dvou dílech seriálu a které jsou nudné, nic neříkající a všechno jenom zamotávají. Mohu říci, že po shlédnutí tohoto filmu pořád nechápu ten příběh, ale nechápu to jinak než před tím. Ono to možná bylo všechno nějakým způsobem vysvětleno, ale pořád to nedává smysl. Kdyby celý film vypadal jako jeho první hodina, tak jsem spokojen a dám klidně 5 hvězd, ale potom se to zase zvrhlo stejně jako konec seriálu. Škoda, celé to universum je pěkně udělané, kombinace náboženských motivů a mecha-anime je dobrý nápad, ale není to dotažené do konce. Možná, kdybych měl vztah k některým postavám, tak bych ocenil scény ve kterých umřely, ale já si oblíbil pouze PenPena a Kajiho, z nichž jeden měl asi tak půl minuty vysílacího času a druhý zemřel už v seriálu. Takže ani ta emocionální stránka mě nijak neoslovila. ()

kirmakX6on

ukončení seriálu Neon Genesis Evangelion, k němu jsem napsal komentář vztahující se i k tomuto filmu...dávám též zcela stejné hodnocení - 30% ()

Rastman

"Eh? Cože?" Nepřílišné pochopení děje jsem v seriálu připisoval své nedokonalosti v oboru znalosti angličtiny. Také střih posledních několika dílů byl velice, ale velice matoucí, sice filosofický, ale těžký k pochopení. End of Evangelion pokračuje v podobném, takřka stejném duchu. Poslední díl byl značně obtížný na pochopení, ač jsem ho viděl s českými titulky a alespoň základní znalostí všech filosofických směrů. Marně jsem občas tápal, co že tím autor myslel, kde se tam asi projevuje Shinjiho podvědomí atd. Je to složité, velice složité, ale přesto film rozhodně stojí za shlédnutí, pokud jste se prokousali posledními díly seriálu. Mnohé to vysvětlí, i když jiné naopak ne. Myslíte-li rádi u filmu, hurá do toho. ()

Shley

Tento alternativní konec k NGE naprosto napravil moje prvotní zklamání z původního konce. Je těžké najít slova, která by vystihla úžasný zážitek z tohoto filmu. Konec podle mě naprosto vysvětluje celé dění kolem NERVU, SEELU a Ikarihi otce Gendoua a jeho úmyslech . Naprosto mě toto psychologické drama pohltilo stejně jako jeden z Andělů v seriálu. ()

Nahmair

Ehm... A ja som naivne dúfal, že mi film vynahradí retardovaný koniec seriálu, ale po celkom slušnom rozjazde som dostal koniec podobný, ibaže megalomanskejší, a dlhší. Opäť kopa drístov , ktoré veľmi nedávajú zmysel, zábery na divákov v kine, potom hojdačku, a čo ja viem ešte, proste ťažký surrealizmus. Miestnym 5-hviezdičkárom odporúčam klasika Luisa Buñuela, a jeho Andalúzskeho psa, určite sa bude páčiť. http://www.youtube.com/watch?v=D7h87hJSBzE ()

dudo24

Tak toto malo určite bližšie k celému seriálu ako posledné epizódy. Ale stále nie som spokojný. Platí to isté, čo som napísal do komentára k seriálu, len trochu v menšej mierke. Stále si ale myslím, že bolo opustené to, čo seriál budoval a bez hocijakého predošlého varovania sme boli hodení do tohto filozofického psychologického náboženského surrealistického mindfucku. Hodnotím síce štyrmi hviezdami, lebo ako samostatný útvar to bolo dobré a zaujímavé. Ale znovu, nie je to niečo čo som chcel vidieť ako ukončenie seriálu. ()

Víteček

Jistou dobu jsem to oceňoval přeci jen o trochu víc než samotný seriál (alespoň tam bylo víc zajímavé akce), ale postupem času, speciálně poté, co v necelých 2/3 přijdou závěrečné titulky a film poté pokračuje ještě přes půl hodiny dál, mě to odrazovalo víc a víc. Opět se to snaží být strašně chytré a opět to selhává. Dnem filmu pro mě bylo, když se čtrnáctiletý hrdina (a sním i všichni sledující puberťáci) dočká polibku od dospělé ženy a dočká se od ní příslibu budoucích sexuálních "služeb". Fakt cool. ()

Raskoslav

První půlka dobrá, konečně vidíme co se reálně dělo na pozadí dílů 25 a 26 v rámci seriálu. Nicméně pak se opět jede artový dadaismus a i když si myslím, že jsem pochopil co chtěl básník říci, tak možná se mi to teda líbilo více v rámci zakončení seriálu. Tedy vlastně se nenaplnilo mé očekávání, že skrze tento film uvidím konec seroše v nějaké detailnější a propracovanější formě (možná i lépe pochopitelné). Řekl bych, že pokud by někdo toto očekávání měl, nejlepší synomum co mě napadá je " z bláta do louže". ()