Ve stínu upíra

• Velká Británie Shadow of the Vampire (více)

V roce 1921 natáčí F.W.Murnau (JOHN MALKOVICH) první filmovou verzi románu Dracula, ale protože nedostává povolení ke zfilmování od vdovy po Bramu Stokerovi, autorovi díla. Pozmění jména postav, dějiště příběhu a natáčí snímek pod názvem UPÍR NOSFERATU. Do titulní role obsadí herce Maxe Schrecka (WILLEM DAFOE), jehož chování se zdá ostatním členům štábu velice prapodivné. Murnau Schrecka hájí tím, že údajně používá hereckých postupů metodika Stanislawského, které jsou založeny na intenzivním se vcítění do role. Záhy však všichni zjišťují, co se skrývá za hrůzným Schreckovým herectvím. (oficiální text distributora)

mis-ko

Určite nie horor, zato však výborná mystifikácia s absolútne dokonalým Williamom Dafoem. Skvele je doplnený Malkovichom, ktorý sa zhostil role priam až posadnutého režiséra naozaj presvedčivo. K tomu nádherné oravské lokácie (národnú hrdosť nám treba ako soľ ;-) a je to. Výborný film je na svete. ()

Krt.Ek

Nulová emoce (horor, který neděsí a nevyděsí), ale skvělý nápad (komentář k Murnaovu legendárnímu filmu). Celkem jsem si tu mystifikační hru užil. Navíc pánové Malkovich, Dafoe (kvůli němu jsem si tento film sehnal) a Kier mě baví takřka všude, což je další důvod, proč být na tenhle film hodný, i když si tolik péče možná ani nezaslouží. 75% ()

Korbitch

Hodnocení této "věci" naprosto nechápu. Víc uhozenější a hůř natočený film jsem snad ještě neviděl. Malkovich se sice snaží, ale na víc než 40% to prostě nevytáhl. ()

Lamiczka

Námět fiktivního filmu o natáčení Upíra z Nosferatu zní velmi lákavě. Nalákal i mě a to nejen nabídnutým obsahem, ale také hereckým obsazením. John Malkovich je tradičně v roli ne-až-tak-normálního režiséra perfektní a divák dostává svou dávku kvalitního herectví. Ale co předvedl Willem Dafoe v roli upířího knížete, nad tím zůstává rozum stát. A taky hluboce spadlá čelist. Po právu mu patří nominace na Oskara, jeho výkon je dokonalý. Bohužel o zbytku se toho už tolik nedá říct, scénář nejde do hloubky a fascinující objevení "herce" Maxe (alias upíra) nechává celý filmový štáb emočně chladný a flegmatický. Později ani nikomu nejsou podivně řídnoucí řady personálu, který záhadným způsobem mizí. Nejefektnější je posledních 10 minut, ve kterých dojde na finále jak v natáčeném filmu, tak i v tom druhém. Finále je to epické, dramatické a napínavé, škoda, že takový nemohl být (a myslím si, že na to měl) celý snímek. ()

GodComplex

Velmi stylovy vampire kousek, ktery v zaplave modernich upirich hruznosti pusobi stale dostatecne autenticky a prestoze je pomerne novy i spravne oldschoolove. Tema nataceni filmu a evropske prostredi tomu dodavaji skvelou atmosferu a Willem Dafoe je v roli Nosferatu dokonale verohodny. Zaroven bylo znacne zajimave sledovat jak zhruba fungoval filmovy stab v dobach pocatku filmu, kdy se natacel puvodni Nosferatu. Budu si muset doplnit vzdelani a zcheknout original. 7/10 ()

UncleG

Základní mystifikační premisa "značně neortodoxního medotického herectví" Maxe Schrecka je skrz naskrz geniální. Jenže "Ve stínu upíra" je bohužel důkaz, že sebelepší nápad film nedělá. A že něco, co má potenciál ke strhující jízdě, může nakonec skončit jen takovým šplouchem na hladině. A tu a tam zčeřenou vlnkou. Má to počáteční drive, vtip i jiskru. Má to atmošku. Má to dobrý herce. Ale zároveň to taky masivně skřípe. Přišlo mi, jakoby byl film složený se sedmdesátiminutové expozice a pak zčista jasna přichází předčasný konec. My totiž nezažijeme rozbití mravního kompasu režiséra Murnaua, neprojdeme s ním peklem finanční i existenciální nejistoty. Nejsme svědky toho, jak postupně mizí členové filmového štábu jeden po druhém, až by zbyla jen hrstka lidí a šílencova touha za každou cenu dokončit projekt předurčený k záhubě. Tohle všechno ve filmu NENí. A tohle všechno tam přece tak strašlivě chybí... ()

kaylin

„Ve stínu upíra“ je krásnou ódou na staré horory a na staré principy vytváření děsu. Ukazuje, že zde máme dědictví skvělých filmů, a také to, že děs je možné vytvářet opravdu atmosférou, scénami, nikoli jen krví a monstrózně hlasitou hudbou. E. Elias Merhige natočil snímek, který stojí za to vidět, protože v něm najdete napětí, hrůzu, fascinaci i fanatismus. A přitom je to pořád zábavné. ()

movieband

Pocta Nosferatovi. Malkovich je skvělý herec a posedlost dokonalostí mu člověk věří až za hrob. Dafoe? Ne tak děsivý jako Schreck. Ale určitě stejně nepřirozený a animální jako Nosferatu. Atmosféra je hutná a nekompromisní, stejně jako Murnauova vidina jeho zpodobnění Draculy. Herecký koncert, který i přes občasnou monotónost, určitě stojí za svůj čas. ()

YURAyura

Koncert mych zapornych oblibencu v kulisach meho oblibeneho zanru. Bohuzel retro a prvni ctvrtinu 20.stoleti nemam rad, takze to docela kazi celkovy dojem z jinak velmi slusneho filmu. ()

Eldrick

Zajímavej nápad je totálně podkopanej triviálním podáním. Nevim, jestli to bylo tak debilním dabingem nebo tak přiblblym scénářem. ()

fmash

„Mezi námi není příliš velký rozdíl, herr doktor,“ říká děsivý Dafoeův Orlock Malkovichově postavě, která beze zbytku podléhá svým posedlostem a vášním, jimž kromě vlastní duše neváhá obětovat ani životy a duše svých bližních. Což činí vlastně dobrovolně a o to je svým způsobem děsivější než upír. To vše se odehrává v pohledných kulisách, opatřeno vtipnou zápletkou a provedeno dobrými herci. ()

deepend

Film o filmu? Horor? Komedie o tom, jak se točil slavný horor? Tak takový mám z tohoto filmu pocit a hlavně jsem se celou dobu skvěle bavil. Dokonalá pocta starým hororům. Willem Dafoe v roli Maxe Schrecka neuvěřitelný. ()

Nach

Zajímavý pohled do alternativní historie vzniku slavného Nosferatu v dobách němé černobílé éry filmu. Co kdyby upíři existovali a jeden si opravdu zahrál v začátcích kinematografie? Tento film na tuto otázku dává odpověď. Výborné herecké výkony kralují tomuto komornímu hororovému dramatu po němž mám hned chuť se opět podívat na původní snímek z roku 1922. Pro hororové fanoušky povinností. A Wilem Dafoe jako Max Schreck kraluje. Škoda jen, že jde tu a tam znát lacinost tohoto snímku. 70% ()

ad

Malkovich a Defoe jsou vskutku brilantní, dokonce ani Udo kier za nimi o moc nezaostává (konečně není démonickým ďáblem :) ) Závěrečná scéna je tedy grandiózní především pro to, že stojí na nich... ovšem scény bez nich jsou už o poznání slapší a celé to působí dojmem jakési hříčky... ()