Ve stínu upíra

• Velká Británie Shadow of the Vampire (více)

V roce 1921 natáčí F.W.Murnau (JOHN MALKOVICH) první filmovou verzi románu Dracula, ale protože nedostává povolení ke zfilmování od vdovy po Bramu Stokerovi, autorovi díla. Pozmění jména postav, dějiště příběhu a natáčí snímek pod názvem UPÍR NOSFERATU. Do titulní role obsadí herce Maxe Schrecka (WILLEM DAFOE), jehož chování se zdá ostatním členům štábu velice prapodivné. Murnau Schrecka hájí tím, že údajně používá hereckých postupů metodika Stanislawského, které jsou založeny na intenzivním se vcítění do role. Záhy však všichni zjišťují, co se skrývá za hrůzným Schreckovým herectvím. (oficiální text distributora)

Dudek

Jak to bylo s doopravdy Maxem Schreckem, představitelem upíra v legendárním němém hororu Nosferatu? Měl tak dokonalý kostým (masku) nebo se jednalo o opravdového upíra, kterého si režisér Murnau velice draze koupil? Proč se při natáčení choval tak podivně a stranic se okolnímu štábu? To jsou základní věci, na které se snaží odpovědět rádoby strhující drama Ve stínu upíra. I když je nám jasné, že s tou odpovědí to nebude tak jednoduché, samozřejmě se o žádné její hledání nejedná, snímek je spíše o tom, co kdyby byl Max Schreck opravdu upír. Jedná se o námět nikterak originální, ale na druhou stranu velice zajímavý, vždyť tvůrci mohou touto cestou natočit horor o vzniku hororu... To se jim bohužel nedaří, zrazuje totiž samotný scénář, který je složen z nezajímavých situací spojených plytkou dějovou linkou. Děj je neuvěřitelně přímočarý a divák hned vše ví, Steven Katz před ním totiž nic neschovává, nenechává si žádná esa v rukávu, díky nimž by mohl na konci šokovat. Scénáristovi se dokonce ani nepodařilo stvořit nějakou tu větší škálu charakterů a hlavní protagonisty do ní přiřadit. Ono se vůbec zdá, že si psal scénář spíše jen tak sám pro sebe, a když se s ním chtěl pochlubit, bylo rozhodnuto, že bude podle něj natočen film. Stejně jako scénář je nezajímavá i režie, je sice vidět snaha o navození dobové atmosféry, ale nejsem si jist, zda byla opravdu nutná. Místo té dobové by se měli tvůrci soustředit spíše na napínavou atmosféru, mohli si s filmem více zaexperimentovat, aby byl zajímavější a objevily se v něm alespoň nějaké nečekané prvky... Teď už mi snad zbývá pochválit jen herce, protože ti odvedli opravdu dobrý výkon, zvláště Wiliamu Defoe, Udo Kierovi a Johnu Malkovichovi. Škoda... ()

Hal_Moore

Ve stínu upíra aneb Nosferatu: Behind the Scenes. Prakticky dokumentrní "film o filmu", který divákovi představuje legendárního režiséra Friedrich W. Murnaua jako pološílence a Max Schrecka jako opravdového upíra. Když pominu fakt, že upír by nemohl být nahrán na filmový pás, pak je Ve stínu upíra atmosféricky bezchybnou poctou jednoho z největších filmů světové kinematografie. Asi se na něj někdy podívám :) Malkovich i Defoe hrají jako o život a nikdo jiný jim z obsazení nestačí. Nejvíc mě iritovala Catherine McCormack, která z herectví nepředvedla nic, ale na druhou stranu zase ukázala něco jiného, takže ve výsledku je to v pořádku.. Celkem pomalý děj mi narozdíl od většiny vyhovoval a film jsem si vyloženě užíval. K plnému hodnocení tentokrát chybělo jen málo. Příště lépe vybírat herečky. ()

Lynn

Troufám si říct, že ve Stínu upíra dostal William Dafoe jednu ze svých nejlepších rolí a vyloženě si ji užil. John Malkovich tu tak zůstal doslova v jeho stínu. Rovněž se mi velmi líbila stylizace, kdy scény natáčení Nosferatu jako by vypadly z dvacátých let. ()

NinadeL

Nádherná pocta fenoménu Nosferatu. Ideální jako dvojprogram k Murnauově originálu. Tam, kde jiskra přeskočila i ve verzi s Klausem Kinskim, není nutné o ničem pochybovat. Shadow of the Vampire je další vyznání lásky, jaké si zaslouží jen málo klasických filmů. Mimo to jsou tu krásně fetišizováni i ti jednotlivý tvůrci a herci je hrají vysloveně labužnicky, John Malkovich (Friedrich Wilhelm Murnau), Willem Dafoe (Max Schreck), Udo Kier (Albin Grau), Aden Gillett (Henrik Galeen) nebo Catherine McCormack (Greta Schröder) s Eddie Izzardem (Gustav von Wangenheim), to všechno jsou překrásné koncerty. Dokonce se našlo místo i na zhýralý noční podnik v berlínském podsvětí před tím, než se štáb přesunul na exteriéry do Československa. Krásné. ()

Kaka

Pomalé, nudné, nevýrazné tempo filmu je doslova ubíjející. John Malkovich, který to jako jediný snad mohl zachránit zklamal na plné čáře. Willem Dafoe předvádí jednu z nejpodivnějších hereckých kreací za hodně dlouhou dobu. Udo Kier (upírský specialista) skoro není ani vidět a moje oblíbenkyně Catherine McCormack (Statečné Srdce) nepředvádí prakticky nic ze svého hereckého potenciálu a všechny šance utápí pod tunou makeupu. Scénář mě naprosto nezaujal a černobílá kamera mi nepřišla originální ani omylem. Navíc ve filmu není skoro žádná hudba a to taky dvakrát neprospěje. Takže jestli chtěli tvůrci natočil originální snímek, tak takhle fakt ne. ()

Lavran

Ve filmu padne pravdivé a časuvzdorné tvrzení: "Co není v záběru, neexistuje." Já se už delší dobu domnívám, že: "Co mi přijde groteskně úsměvné, ačkoli nemělo (a to i přes zvrácenou genialitu jistého hereckého dafoecentrizmu), nepohltí." ()

akisha

Krátce po zhlédnutí Kinskiho verze (což byla chyba) na mě tenhle film působil mnohem rozvlekleji a nezáživněji. Bohužel dabing zabil co mohl, což ale taky není žádný překvapení. Herci hráli slušně, nikoliv výtečně a nejvýraznější sice byl Dafoe, ale rozhodně nevyčníval tak, jak by si jeden mohl myslet. Dafoe totiž paradoxně vypadá hrozivěji, když není nalíčenej a maskéři se nemuseli tak namáhat a dělat jeho obličej strašidelnej a měnit ho k nepoznání. Kdyby ho bejvali nechali bejt, vypadal by mnohem děsivěji. Hudba se mi ale líbila hodně. Jinak ani vlastně moc nechápu smysl tohohle filmu, když je to prakticky ten stejnej příběh potřetí - počtvrtý počítáme-li Draculu -, akorát v rádoby dokumentární formě. Pořád je ale z těch lepších filmů o upírech. ()

Tyler

Posedlost v jakékoliv svojí formě je nebezpečná...Přesto je to právě posedlost, která dala vzniknout mnoha úžasným dílům. A takovýmto případem byl i film "Nosferatu" - alespoň o tom se nás snaží přesvědčit snímek "Ve stínu upíra". A věřte tomu, že se mu to daří!! Fanatický John Malkovich v roli F.W.Murnaua a naprosto neuvěřitelný (i když řádně odporný) Willem Dafoe rozehrávají hru, v níž se jako loutky pohybují ostatní členové štábu...Otázka, jestli je vůbec přijatelné stvořit legendární film za takovou cenu, má pro mě jednoznačnou odpověď. I tak je temný a mystifikující pohled do duše dvou netvorů, "Ve stínu upíra", svým způsobem fascinující. ()

MM_Ramone

Tento snímok má zaujímavý scenár, ktorý sa snaží ešte viacej mystifikovať starý nemý film Upír Nosferatu (1922) a tiež postavu hlavného vampírskeho predstaviteľa Maxa Schrecka. Realizácia tejto myšlienky sa však autorom nepodarila. Celé to pôsobí kŕčovito a nepresvedčivo. I herecké výkony Johna Malkovicha a Willema Dafoeho sú chabé. Zdá sa mi to akési odfláknuté. ** ()

petero

Zo začiatku ma snímka ktovieako nebavila, no keniec – záverečné natáčanie bolo vskutku zábevne napínavé. ()

Davies182

Hodně zajímavý pohled jednoho režiséra na to, jak se asi natáčel nejslavnější upírský film všech dob... Strašidelné, překvapivě velmi snadno uvěřitelné (hlavně spaní v rakvi, brrr) a především notně atmosférické. Willem Dafoe přímo démonický! Při finální scéně v ložnici mne polil ledový pot a zároveň jsem téměř plakal dojetím. ()

pepo

vynikajúci a veľmi originálny pohľad na natáčanie jedného z naslávnejších filmov všetkých čias.Willem Dafoe podáva svoj životný výkon.neviem si však predstaviť ako tento film môže zapôsobiť na niekoho kto murnaovu klasiku nevidel ()

Arbiter

Posedlost a závislost v té nejobecnější rovině - to a ne pocta kinematografii je hlavním motivem snímku. Zkratkovité, roztržité a rozdrobené. Malkovich a Dafoe jsou ale okouzlující a závěrečná scéna dává zapomenout na předchozí podivnosti. Skoro 4*. ()

darkrobyk

Film založený na fikci a nepodložených dohadech, že Max Schreck byl skutečným upírem, je především duelem mezi dvěma postavami - režisérem a hercem zpodobňujícím hraběte  Orloka. Po letech už mě ale film tolik nevzal, hlavně jsem si uvědomil, jak tuctový má vizuál a jak se chvílemi táhne. Polodokumentární forma je možná spíše na škodu a tenhle scénář si klidně dovedu představit na divadle. Oceňuji především závěr, kdy divák vidí to, co ve filmu není...hodnocení ponechávám, ale viděl bych to spíše na tři hvězdy. ()

kinej

Takže si to vyhodnotím. Už nápad udělat takovýhle film je skvělý. Krom toho se realizace vyvedla na jedničku. Obsazení snad nemohlo být lepší. Trojice podivínů Dafoe, Malkovich a Kier je až neuvěřitelně démonická. Dafoe opět září. No nevím o ničem, co na filmu zkritizovat, takže plný počet. ()

paascha

Celý film je zajímavý třema věcma: výkonem Malkoviche, výkonem Dafoea a prolínáním nových a původních záběrů z Murnauova Nosferatu. ()

Kusko.t2

Znovuoživenie upíra Nosferatu (v podaní výborného Willema Dafoea) z roku 1922 natočeného Friedrichom W. Murnauom. Ja som túto novú verziu z roku 2000 videl ako prvú, ale to je zhruba jedno, ktorý film si v tomto prípade pozriete skôr (no možno pre niekoho nie). Mňa osobne navnadil Shadow of the Vampire svojou krásou, príbehom a čiernobielymi nemými pasážami ku starej klasike NOSFERATU. Film k tomuto klasickému dielu o vampírovi pristupuje s úctou a pokorou, ktorú zdieľam aj ja. Pekná pocta. ()