• liborek_
  ****

  Francouzské drama Psi se odehrává ve městě, jehož zvláštností je, že nejčastějším zraněním, ke kterému zde dochází, bývá psí kousnutí. To se samozřejmě musí nepozdávat hlavnímu hrdinovi, nově příchozímu lékaři Henri Ferretovi (Victour Lanoux). Ten postupně pochopí místní poměry a zjistí, že na samém počátku onoho nešťastného řetězce je místní chovatel a cvičitel psů Morel (Gerard Depardieu). Morel dodává psy většině lidem ve městě, kteří se tak snaží chránit před vnějším nebezpečím (znásilnění apod.). Ovšem v nepřátelském ovzduší, jemuž vládne netolerance, rasismus atd., se obyčejní maloměšťáci, kteří si psa pořídili a nepozorovaně se tak podřídili Morelovým skrytým fašistickým myšlenkám, mění v agresivní a zuřivé bytosti. Násilnosti proto neutuchají. Režisér Jessua to popsal stručně: "Můj film je fikcí o lidské sebeobraně - reflexu, který je v dnešním světě ovládaném nejistotou, stále zřetelnější (...) Sebeobrana si ve skutečnosti zahrává se zákonem, plodí nenávist, podezření a intoleranci. A intolerance a rasismus vůbec - namířený proti cizincům nebo mládeži - je hlavním tématem filmu" Film má tedy zajímavou myšlenku a hodně dobré zpracování. Depardieu hraje jednu z mála záporných rolí a ve filmu si svou první větší roli střihne Fanny Ardant.(27.10.2006)

 • vesper001
  *****

  Pes zůstane psem, ale člověk člověku se může stát… zlým psem. Jako za nevycválané děti můžou primárně nevychovaní rodiče, ani psi se nerodí zlí. Těmi je dělají zvrácení majitelé. Prý se pes často podobá svému pánu; ono to ale může být i naopak... A v Psech jsou všechny tyto jevy dotaženy do takového extrému, že se rozdíly mezi Canis lupus f. familiaris a Homo sapiens sapiens stírají. Gérard Depardieu v záporné a Nicole Calfan konečně v hlavní roli; podstatou je ale myšlenka, že člověka, jakkoli je moderní, vzdělaný, pokrokový a nevímcoještě dělí od zvířete jen krůček.(27.4.2016)

 • noriaki
  ***

  Z takového námětu by Carpenter natočil parádní béčko. A vůbec by do toho nemusel tahat psychologii, nebo sociologickou studii společnosti. Alain Jessua se k tomu odhodlal, a žádnou díru do světa neudělal. Snímek hodně slibuje, leccos naznačuje, jenže většinu času jen klouže po povrchu. Co mu chybí na atmosféře, to nahrazuje akcí, sice syrovou, ovšem nikterak efektní nebo zajímavou. Několik scén se ovšem bez debat povedlo, a zbytek překlenul Gérard Depardieu svým skvělým výkonem a velkým charisma, takže výsledný dojem není vůbec špatný. Filmu však chybí údernost, která by dala režisérovým myšlenkám sílu, jež by si zasloužily.(6.1.2014)

 • LiVentura
  *****

  Kousance od psů jsou jistě bolestné, ale kousance lidí jsou daleko bolestnější.!! Velmi propracovaný psychologický thriller s prvky horroru. Zvrhlá manipulace psů a jejích páničků ve zlém se nakonec obrátí proti původci. Francouzi opět tímto kusem dokazují, kterak byli už před více jak třemi desítkami let napřed oproti zbytku filmového světa.!!!(5.12.2009)

 • borsalino
  *****

  Mimořádně zpracované téma, kdy agresivní, netolerantní a násilný chovatel psů Morel vychovává své psy za účelem útoků na lidi. Psy pak prodává místním maloměšťákům, aby získali "nástroj" na ochranu vlastního bezpečí. Netuší však, že podléhají agresivnímu vnímání světa chovatele Morela. Zároveň se na film hodí rčení "Čím kdo zachází, tím také schází", což dokazuje závěr snímku. Perfektní výkon podal Gérard Depardieu.(29.11.2009)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace