Sotva detektiv Joe Leland (Frank Sinatra) vyřešil jeden případ, je na stopě další vraždy bohatého účetního. Jenže někdo mu vyšetřování chce překazit a možná ho i zabít. A jako by to bylo málo, jeho žena Lee Remick je mu nevěrná. (oficiální text distributora)

Anderton

Detektív sa zdá spočiatku ako pomerne nezáživná "užvanená" krimi, kde vás dej nijako zlášť nepohltí. Lenže nejaký Gordon Douglas ide na to rafinovane, má ako eso v rukáve v podobe možno trochu netradične sympatického Sinatru a niektoré väčšie prekvapenia. Spoločensky angažovaná snímka, riešiaca homosexualitu v spoločnosti, korupciu na najvyšších miestach, justičné omyly, morálku, výčitky svedomia, alebo film využívajúci tieto témy na vyplnenie syžetu? Asi jedno aj druhé. Máme tu zopár femme fatale, ktoré sú krásne, ale až tak fatale nie sú, čo je jednoznačne plus, pretože záver nie je tak predvídateľný. Ten je dokonca podaný veľmi zaujímavou formou, ako flashback mŕtvej postavy, o ktorej vraždu tu celý čas ide. ()

dopitak

O dvacet let dříve by to byl film noir, takhle je to "jenom" detektivka, typická hlavně pro sedmdesátá léta. A je to pecka, která vás polovinu filmu nutí přemýšlet, proč je případ vraždy tak rychle vyřešen, a jak s tím proboha souvisí ta druhá kauza. Sinatra je jednoduše dobrý, i když jeho starší filmy mám, obecně řečeno, radši. Na svou dobu poměrně otevřeně reflektované problémy homosexuality, včetně jednoho mužského polibku.___Vsadil bych se, že tohle je první film Franka Sinatry, ve kterém Mistr vyslovil slovo "penis" :-) (zároveň je tohle můj pětistý komentář) ()

Jara.Cimrman.jr

"Vyprovoďte pana radního. Kdyby dělal potíže, dejte mu klepeta a zatkněte ho." Newyorští policisté jsou drsní. Vyhazují politiky z místa činu, svlékají podezřelé při výslechu, vymlacují z nich přiznání, berou úplatky, vloupávají se do kanceláří a občas nechají popravit nevinného. To tak nějak koresponduje s tou slepou spravedlností, ale ony to Boží mlýny stejně jednou srovnají, takže je patrně všechno v pořádku. Horší je, že mě to moc nebavilo, nenapnulo a nakonec ani nepřekvapilo. Snažilo se to však o všechny tyto ingredience, navíc poručík Leland byl celkem sympatický donquijoťák a vdova Norma ve mně vzbudila něco, co s homosexualitou tohoto případu nemělo vůbec nic společného. ()

monolog

Frankie a jeho drsní detektivové, tento ovšem bez nadsázky a humoru... A je to škoda. Filmu něco chybí. Je to klasické dobře odvedené, ale ničím převratné dílo. Trochu mi vadila rozčleněnost filmu na dvě ne zrovna povedeně navázané části, jakoby spojili první a poslední díl seriálu... Taky je škoda nevyužití tehdejšího sexsymbolu Bissetky a naprosté zbytečnosti Lee Remickové, ženy s očima brutálního masového vraha, která se na Frankovu manželku, přestože to je taky dračice, moc nehodí. Ve výsledku slušné, ale člověk musí být milovníkem staré drsné kriminálky, nebo aspoň Franka Sinatry, aby se na to podíval víckrát. ()

gudaulin

Těch 67 %, které nyní Detektiv od svých hodnotitelů nasbíral, je vzhledem k jeho reálné kvalitě až příliš lichotivý výsledek. Ve skutečnosti je Douglasův film unikátním příkladem dobové sterilní studiové produkce, vůči které se vedla v Americe vzpoura nezávislých a např. ve Francii se vymezila francouzská nová vlna. Určitě nejde v pravém slova smyslu o špatný film, jen takový utahaný klasický "cajdák", který se sice snaží být stylový, drsný a v určitém smyslu "pokrokový" (homosexualita není zločin, ale nemoc), ale nedostatek odvahy a zásahy vedení studia mu neumožňují překročit svůj stín. Sinatra se sice snaží, ale jeho přítomnost nemůže tenhle handicap překonat. Celkový dojem: 45 %. ()