Detektiv

• slovenský

Detektív

Krimi / Drama

USA, 1968, 114 min

Čelím s hrdostí svému zrcadlu profesionality a cti. Férový polda, Pan spravedlnost, Frank Sinatra je svázán pupeční šňůrou s detektivním sborem, který klepne přes prsty dareby i "vyšší galérku." Definitivum satisfakce zásad však nepřichází. Je mu nasazen roubík vlastnímu kázání morálky. Nepřístupná "My way." Ukousl jsem si větší sousto, než jsem mohl polknout. Zavčasu jsem ho vyplivl, avšak pachuť z něho, zůstala mi na jazyku stát."(7.12.2014)

Na dnešní dobu přece jen trochu rozvleklá kriminálka, ve které se prolíná soukromý život detektiva (problematický vztah k mladší ženě) s jeho profesními problémy (vyšetřování vraždy v homosexuální komunitě). Pokud se divák prokouše celým filmem, tak na něj čeká překvapivá pointa (vrahem není ten, který se jím zdá být). Na filmu je zajímavý na tehdejší dobu osvícený přístup k homosexualitě, Frank Sinatra už na rozdíl od svých kolegů nepovažuje homosexuály za zločince, ale "jen" za nemocné:-).(25.12.2003)

"Vyprovoďte pana radního. Kdyby dělal potíže, dejte mu klepeta a zatkněte ho." Newyorští policisté jsou drsní. Vyhazují politiky z místa činu, svlékají podezřelé při výslechu, vymlacují z nich přiznání, berou úplatky, vloupávají se do kanceláří a občas nechají popravit nevinného. To tak nějak koresponduje s tou slepou spravedlností, ale ony to Boží mlýny stejně jednou srovnají, takže je patrně všechno v pořádku. Horší je, že mě to moc nebavilo, nenapnulo a nakonec ani nepřekvapilo. Snažilo se to však o všechny tyto ingredience, navíc poručík Leland byl celkem sympatický donquijoťák a vdova Norma ve mně vzbudila něco, co s homosexualitou tohoto případu nemělo vůbec nic společného.(4.4.2017)

Frankie a jeho drsní detektivové, tento ovšem bez nadsázky a humoru... A je to škoda. Filmu něco chybí. Je to klasické dobře odvedené, ale ničím převratné dílo. Trochu mi vadila rozčleněnost filmu na dvě ne zrovna povedeně navázané části, jakoby spojili první a poslední díl seriálu... Taky je škoda nevyužití tehdejšího sexsymbolu Bissetky a naprosté zbytečnosti Lee Remickové, ženy s očima brutálního masového vraha, která se na Frankovu manželku, přestože to je taky dračice, moc nehodí. Ve výsledku slušné, ale člověk musí být milovníkem staré drsné kriminálky, nebo aspoň Franka Sinatry, aby se na to podíval víckrát.(15.7.2010)

Detektív sa zdá spočiatku ako pomerne nezáživná "užvanená" krimi, kde vás dej nijako zlášť nepohltí. Lenže nejaký Gordon Douglas ide na to rafinovane, má ako eso v rukáve v podobe možno trochu netradične sympatického Sinatru a niektoré väčšie prekvapenia. Spoločensky angažovaná snímka, riešiaca homosexualitu v spoločnosti, korupciu na najvyšších miestach, justičné omyly, morálku, výčitky svedomia, alebo film využívajúci tieto témy na vyplnenie syžetu? Asi jedno aj druhé. Máme tu zopár femme fatale, ktoré sú krásne, ale až tak fatale nie sú, čo je jednoznačne plus, pretože záver nie je tak predvídateľný. Ten je dokonca podaný veľmi zaujímavou formou, ako flashback mŕtvej postavy, o ktorej vraždu tu celý čas ide.(30.3.2014)