Návrat od řeky Kwai

• slovenský

Návrat od rieky Kwai

Válečný / Drama

Velká Británie, 1989, 97 min

Velmi solidní akční válečné dobrodružství, aneb druhý vstup do stejné řeky. S o 31 let starším kolegou však má naštěstí společné jen prostředí, takže netřeba srovnávat. Žánrových klišé je sice jak hub po dešti, ovšem film je natočen poctivě (konečně angličani používají Sten), k tomu řízná hudba Lalo Shifrina a skvělý Edward Fox. Tak špatné, jak je zde ve většině komentářů inzerováno, to opravdu není. 60%.(7.7.2010)

• sadlokan

Stojí to za to,už jen pro naprosto tragické přepadení vlaku B-)).Do japanských bachařů můžete strkat jak je libo,ovšem přeci jen flusnout veliteli tábora do obličeje jest moc a nastává setnutí samurajským ranžírákem.Zlobiví zajatci jsou nakonec vytrestáni tím,že loď,která přepravuje mj.i civilisty,není lišácky označena červeným křížem,což je přímo nehorázná finta"naruby".(30.3.2012)

• Paldini

Režisér McLanglen si asi udělal z diváka srandu. V tomhle filmu jsem nenašel nic, co by fungovalo. Špatný scénář, nevěrohodné postavy, nezvládnutý casting, odbytá režie. Zajatci se chovají k ozbrojeným "bachařům" přímo drze a nic se jim nestane. Mají milión šancí utéct a neutečou, i když okolí zajateckého tábora je doslova prošpikováno partyzánským hnutím. Různé dějové zvraty na cestě zajatců do Japonska jsou už pak pro diváka jen utrpením (přepadením vlaku počínaje a koncem ??? konče :-)). K tomu castingu - umíte si představit Denholma Elliotta jako akčního vůdce partyzánů. Já tedy ne. Když už si ho režisér pro tuhle roli vybral, tak mu měl alespoň vysvětlit, jak se drží samopal. Ale ani ostatní nepředvedou nic světoborného. Je to jen velká prezentace břídilství. Už nikdy více.(20.8.2006)

Rozhodně ne taková tragédie, jak to vypadá podle komentářů. Jde o slušný válečný film s několika silnými scénami jako poprava vojáka pokoušejícího se o útěk. Reálie zajateckého tábora jsou taky vylíčeny dost přesvědčivě, film má i slušnou hudbu. Celkově jde spíše o dobrodružnou podívanou, na tomto poli je však mnohem lepší, než nepochopitelně přehodnocené ptákoviny jako Kam orli nelétají nebo Tucet špinavců.(2.10.2008)

Nie zlá vojnová dráma z prostredia džungle v Juhovýchodnej Ázii a neskôr z námorného prostredia. Herci sú obstojní, dokonca v jednej rolí sa objaví (už trochu staršia) japonska hviezda - Nakadai. Príbeh síce nie je to, čo zaujme, ale spracovanie ohľadom akcie a tiež realičnosti podmienok zajatcov je chválitebné.(4.5.2015)