Krvavé Vánoce

Alan Birkinshaw

Alan Pudney

Stephen Minasian
  • eraserhead666

Zase film, kdy je plakát mnohem výživnější než film samotný. naštěstí jsem se celou dobu koukání bavil představou, jak sovětský Děda Mráz infiltroval do Londýna a rozhodl se vraždit jeden ze symbolů kapitalismu, tedy ryze západního Santa Clause. Tahle myšlenka alespoň hodila film do zábavné roviny. Jinak se britové rozhodli spojit ryze americký slasher s ryze italským giallem a naservírovali nesmírně tupou a v jistých okamžicích samospásně vrstvenou (mnoho scén nevyplývá z děje ale z toho, že někoho někam potřebovali dostat, protože to tam moc hezky vypadá (galerie, koncertní klub - s poměrně zábavným cameem Caroline Munro - peep show)) krvavou vyvražďovačku. Nad plynulostí děje opravdu občas zůstává rozum stát, naštěstí zde jsou velmi hezké a sympatické slečny a samotné mordy jsou poměrně nápadité a krvavé. Příběh, pointa a vyvrcholení však stojí opravdu za hovno.(1.9.2018)

Celkem povedený slasher. Vrah řádí tentokrát v Londýně a vybírá si Santy a to takovým způsobem, že každá vražda je jiná a mrtvol přibývá jak na běžícím pásu. Do toho tu svoje vyšetřování vede dvojice detektivů a jedna mladá žena chce rovněž odhalit vraha, který zabil jejího otce. Film má spád, nenudí a rychle se blíží k závěru, který mě ale svoji smrští debilních odhalení, zvratů a scén vrátil na zem k průměrnému hodnocení. Nicméně na jedno zkouknutí rozhodně slušná zábava.(3.2.2015)

Když občas slyším ty žvásty o tom, jak je třeba bránit Ježíška proti Santa Clausovi, otvírá se mi kudla v kapse, jak zase samozvaní spasitelé chtějí zachraňovat všechny kolem sebe, aniž by se zeptali, zda o to někdo stojí. Co mě se týče, tyhle levičácký tendence si mohou narvat do Řitky, z jejíž produkce jsem tenhle ujetej film, kde vrahoun sdílí vůči Santovi podobné pocity jako výše zmiňovaní, poprvé viděl. Film je to vlastně úděsnej: amatérské triky, horší než amatérské herecké výkony (na některých hercích mi přišlo, že se skoro během hraní stydí), mimořádně amatérské dialogy a tradičně dementně nepochopitelný jednání všech postav včetně policie. Tak proč ty tři hvězdy? Když ona je to (i vzhledem k občasné zábavné brutalitě - vrah žádného Santu, a že obětí je požehnaně, nezabije stejným způsobem, pokaždé je originální) zkrátka po čertech dobrá zábava :-)(27.12.2013)

• SOLOM.

Tento britský slasher mírně zavání italským giallem, ale kvalitně je úplně někde jinde. Někteří fanoušci jej berou jako další vánoční „pecku“, ale v mých očích jde jen o podprůměrnou podívanou, kterou stačí vidět jednou. Přitom atmosféra se alespoň zpočátku vezla na docela příjemné vlně. Stupňující napětí a každá další vražda přímo vybízeli k dobré podívané, jenže nepříliš vábivé mordy všechnu snahu poslali vniveč. Některé scény jsou skutečně vyvedené a určitě si pochvalu zaslouží, ale těch je zde jen poskrovnu. Převládají spíše ty laciné, z nich gumovitost smrdí na sto honů (viz. střep v oku). Místy až céčková podívaná rozhodně neuspokojovala mé potřeby a já se po čase začal mírně nudit. Scény, při nichž vrah bodá do svých obětí, zvládnou lépe i čeští amatéři. Podobně jsem to cítil i u stupidního chování některých obětí, ale tento nešvár je vidět snad v každém druhém filmu.(25.1.2012)

Vánoční slasher s lehkým detektivním přesahem. Do ruda se tentokrát zbarví londýnské ulice, ve kterých řádí maniak s patrnou nenávistí k Santa Clausům. Samozřejmě se nabízí srovnání s jinou vánoční vyvražďovačkou 'SILENT NIGHT, DEADLY NIGHT', která je ze stejného roku, ale kvalitativně je úplně jinde. Don't Open Till Christmas je jen slabším odvarem, ačkoli místy dokáže vytvořit slušnou atmosféru a ani v rámci vražd to není nejhorší. Nejedná se zkrátka o žádný propadák a nechám to za tři hvězdy, i když slabší.(25.12.2013)