Byli jsme best in covid? Kdo měl plán: lidstvo, nebo virus? Filmový štáb Víta Klusáka (V síti) a Mariky Pecháčkové se na jaře 2020 vydal do prázdných ulic a dva roky sledoval reakce české společnosti na pandemii covid-19 v odrazu vládních nařízení. V dokumentární tragikomedii Velké nic tvůrci nasbírali silné příběhy lidí z různých oblastí, zachytili bizarní obrazy krize a vytvořili tak absurdně úsměvnou zprávu o naší společnosti. (Aerofilms)

FojtikDesign

Je to takové naleštěbé hovno. Pro jistotu černobílé, aby to nebylo tak okaté. Sem tam je tam pěkný statický záběr. Více od toho nečekejte… ()

Maraboy

Některé věci působí úsměvně, snad se tohle už nebude v brzké době opakovat a snad jsme se v něčem poučili. 70% ()

Strelkyne1

Vlastně mě to celkem i nudilo. Ale jinak to byl celkem zajímavý pohled - ať už od rozumných lidí, kteří chápali vážnost situace, až po negramotné, kteří zase měli další důvod si jít zařvat do ulic. Zároveň pohled do různých povolání, jak si lidé museli poradit, když bylo vše zavřené, až po dezinformátory, jejichž nepodloženým názorům jsem se upřímně zasmála. Tomuhle celému možná jednou neporozumíme, ale je to spravedlivý pohled ze všech stran - toho dobrého i špatného, co doba přinesla. Jen název je zavádějící - bylo to všechno, jen ne NIC - protože všechny to nějak ovlivnilo a poznamenalo. ()

Germanicvs

Dokument vyrobený na jistotu. Artová černobílá ležérnost je tak trochu v protikladu Vachkova aktivně rušícího kontroverzního ducha. Každý názor dostává svůj díl a tvůrce nemá příliš potřebu vystupovat před kameru a vytvářet nějaké dusno. Místy má člověk pocit falešné romantiky vyprázdněných míst. Nosné prvky, smysl a přidanou hodnotu jinak učesaného díla přináší promluvy Klusákova učitele Karla Vachka, který je covidem uvězněn mezi horami knih, televizní obrazovkou a gramofonem ve svém pražském bytě. ()

kpt.Johanson

Neřekl bych tragikomické, ale surealistické.  Umělecká stránka celé věci mě neskutečně bavila. Navíc dokonale vystihuje název sám.. velké nic jako pojetí...  Přesně načasované velké nic  po splasklé bublině do nebevolajícího problému, po kterém tu zůstala jen ulice z westernu, po které se valí chuchvalec klestí... Velké nic...  Velké nic, které rozdělilo republiku a z různých názorů udělalo ve vlastních optikách hlupáky a idioty, paradoxně však vždy na opačné straně, než kde začíná vizor pozorovatele. Velké nic, které v ČR zahájilo již do té doby světově vzrůstající éru módy, že nad fakty, se dá polemizovat a dokonce snad s nimi nesouhlasit. A možná si tak někde mezi řádky klade otázku, zda za tohle mohou ti dole, nebo ti nahopře, nebo snad někde uprostřed asi všichni? Každopádně za mě umělecky bravurní počin. Musím však hodnotit jen čtyřmi a to proč? Protože tento dokument je zrcadlem do duše současníkům. Zrcadlem všem nám, kteří to zažili, prožili a kteří si to pamatují... Není bohužel určen dál... Protože nic nevysvětluje, nic neuvrhá do kontextu a i ty blázny nejen, že nekomentuje, ale ani nejmenuje... Takže až někdo si pustí velké nic za dvacet let a bude mu patnáct bude z něj vědět jen jedno... "velké nic" útržky mezi řádky, náhledy za zprávy a za dějiny, které si dokonce zaslouží být zapomenuty. ()

hony23

Klusákovým dokumentem se vracíme do nedávné doby, kdy zemi ochromila opatření proti Covidu. Vidíme bizarnost některých nařízení, kdy nudisti na pláži mají roušky přes obličej, sledujeme dění v nemocnicích i demonstrace magorů bojících se očipování. Mínusem tohoto dokumentu je zbytečně dlouhá stopáž. ()

rezor

Na pomezí 3/4 hvězdiček - Klusáka skvěle napadlo zaznamenat dobu se všemi jejími absurditami a extrémy a zároveň k tomu nepřidávat žádný vlastní názor a nechává diváka si udělat vlastní. Dějově film sleduje pár vybraných jedinců a vliv na jejich životy. Ze sedačky diváka v kině by se mi líbil větší výběr postav v dokumentu, které by více obsáhly danou dobu (např. zde úplně chybí dopad na žáky a učitele, zavřené hospody, uzávěry obcí a další). Po bitvě je však každý generál, a tak můžeme být rádi, že Klusák už takhle prorocky předvídal zajímavost tématu. Nicméně kvůli zmíněnému chybějícímu pokrytí všech hlavních momentů mi připadlo, jakoby se film musel natahovat o scény, které by se v případě dostačujícího materiálu jinak vystřihli. Hlavní otázka tedy zní, stojí na to jít do kina? Pokud chcete podpořit Klusáka, tak ano, ale jinak bych klidně počkal, až budou dokument vysílat po letech v televizi, tehdy to bude mít ještě větší připomínkovou hodnotu. ()

Nick321

Tak jsem na tom také byl v kině a nebylo to úplně mizerné, ale čekal jsem od toho trochu víc . Bylo tam několik zbytečných němých záběrů na vyplnění , hodně prostoru dostala fanatická kráva Peterková, která rozhodně netrpí nouzí o fantazii, například co se očipování nebo své prezidentské kariéry týče . Je škoda ,že dokument je, jak je u Klusákových filmů zvykem, natáčen jen z jednoho úhlu pohledu . Na jedné straně tu máme pilně pracující soudruhy ze zdravotnického personálu , na druhé blouznivé odmítače co věří na očipování a např . vrstva lidí , jako jsem já, kteří nešli na vakcínu ale ne proto že by věřili na ilumináty, Sorose a jiné hovadiny, ale proto že prostě nechtějí , tam nebyla. Myslím že každý z nás si z doby koronaviru odnesl nějakou myšlenku , nějakou zkušenost . Já například to, že během covidu svoboda (hlavně svoboda názorů ) dostala pěkně na prdel a v tomto duchu se volně pokračuje nyní během války na Ukrajině . ()

Accuphose

Bylo by to celkem fajn, kdyby to Klusák neposral při postprodukci... chybí spousta věcí. Identifikace zdravotnického personálu je až v titulcích, a vlastně nevíte, kdo byl kdo. Chybí data, chybí časová osa, která je extrémně důležitá a pro ty, kteří se na to budou koukat za pár let, ji lehce připomenu. Epidemie tu začala zhruba v 03/2020 a přijala se různá drakonická opatření, nicméně přes podzimní silnou vlnu, to zdaleka nebyl peak pandemie, ten nastal v 03/2021 s variantou delta, která byla nakažlivější než púvodní, nicméně minimálně stejně smrtící, avšak s horším průběhem a příznaky. Tehdy bylo české zdravotnictví skutečně 100% vytížené. Shrnout objektivně veškerý problém Covid 19 by bylo na hodinový monolog. Pokud chce někdo opravdu nezávislé hodnocení - co a jak se mělo dělat (pokud člověk onemocněl), pak doporučuju podcast Margit Slimákové, kde to řešila reálně ex post s profesorem Beranem na Spotify v lednu 2022. Covid si zasloužil více péče. ()

Annaroz

Hodně jsem se těšila, ale byla jsem velmi zklamaná. Z mého pohledu -  velká nuda, velká neobjektivita. Spíš taková covidová agitka. Nezajímaví lidé a jejich povrchní žvásty. Celý film se táhne, nemá žádný spád, záběry jsou neuvěřitelně dlouhé. Nenajdeme tu vyvážené výpovědi, nevystupuje zde nikdo, kdo by covid přestál v pohodě, jen opakující se záběry na umírající. Jako protipól fanatika Flégra je předkládána potrhlá Jana Peterková, avšak žádný zástupce lékařských či vědeckých kapacit, kteří nešli s proudem a nabízeli alespoň nějakou léčbu a upozorňovali na nesmyslnost covidových opatření. Žádné zamyšlení nad nestranností sdělovacích prostředků, nic o očkování na nádražích, spojené s losováním o tenisky, nic o Tečce, která měla znamenat konec covidu a ten samozřejmě nenastal. Takže suma sumárum název filmu je opravdu výstižný... ()

BarbarellaHa

Velké nic je Opravdu VELKÉ NIC! Já mám ty dokumenty od Klusáka fakt ráda, všechny, ale tohle bylo totálně o ničem- aspoň pro mě. Možná jsem od toho hodně čekala (asi jo), ale pro mě vážně zklamání. Ani nevím, co mám vypíchnout nebo zhatit dřív, no vlastně asi nic, protože to nestojí za zmínku, leda snad znechuceně zmínit pitomou Peterkovou (kterou by asi ani nikdo neměl znát neb má pocit, že je celebrita-je, asi jako Shopaholicadel-takže stupido hovniváloš), která tam půlku filmu řve a představuje svoje bydlení a rodinu (proč?), jako bláznivou ukecanou fanatičku a řešitelku hovna (kterou je) a to je tak všechno! Radši mlčim, jsem fakt otrávená🙄 ()

Pignon

Nebýt to reálný filmový materiál z doby šílené, tak by.to byl nejlepší hraný film. Invaze virů byla od invaze hnussáků v roce 68 největším dramatem našich dějin. Děkuji čipnské špindírnosti za odstranění Bejbyše od koryta. ()

BIG.NINE.CF

Ano. Tak to bylo a ještě dlouho se z tohohle diktátorského období bude ekonomika vzpamatovávat. Top momenty - plavec a veslař. Takhle jsem se nenasmál dlouho... Zbytek byl spíše k pláči. Chybělo více záběrů policejní šikany, ať lidé nezapomenou, kdo se obrátil vůči vlastnímu lidu, které má "Pomáhat a chránit" ()

motyka52

Jako svědectví jedno doby to fungovat bude, ačkoliv pro celkový obrázek mi tam chybělo větší zaměření na vládní chaos. Ale chápu, že Klusák cílil spíš na "obyčejné" lidi. ()

Holly_Molly

Ty pseudo-intelektuální kecy toho random kniho-dědka z Malý Strany tam vůbec být nemuseli, ale jinak parádní dokument. Předevšim pasáže z demonstrací a sonda do prázdných dutin lebečních českých "vlastenců" a dezinformátorů..hezkej trip 2-3roky nazpět! ()

M43x

Třetí hvězda za Vachka (mimořádnej člověk, asi bych si přál, aby byla ta hodina a půl na plátně jen jeho) a Muzikanta Králíčka u titulků. Cožpak o to, řemeslně je to všechno slušně odvedená práce, až na několik povedených hlášek ale tahle nejnovější Klusákovina nepřekvapí vůbec ničím. Možná je chyba očekávat, že je něco takového vůbec možné, vzhledem k tomu, jak moc je to všechno ještě čerstvý a že jsme v tom žili všichni bez výjimky. ()

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

15.01.2024

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (více)

Dokumentární film Velké nic vstupuje do kin

Dokumentární film Velké nic vstupuje do kin

14.03.2023

10 milionu lidí a 1 virus. Dokumentární režiséři Vít Klusák a Marika Pecháčková téměř tři roky sledovali českou společnost a její pojetí pandemie nemoci Covid-19. V černobílé dokumentární… (více)