Brainscan

John Flynn

Andrew Kevin Walker

Scénografie:

Paola Ridolfi

O tom, že kanadský horror na tom není jako český a že už delší dobu má vysokou kvalitu, myslím si, není pochyb. John Flynn natočil v roce 1994 dobrý, 80. léty načichlý "teenage" horror s Edwardem Furlongem v hlavní roli, kterého já osobně mám hodně rád a už jenom kvůli němu bych se na ten film dodíval do konce, ať už by to byla sebevětší sračka. Jenže jak už jsem naznačil výše, BRAINSCAN je kvalita. Nejde tu tak ani o gore detaily, ale spíš o atmosféru doplňovanou jednoduchým, ale skvělým hudebním motivem. Na plný počet nejdu, protože takový skvělý nápad, jakým scénář BRAINSCANu bezesporu je, šel dotáhnout ještě dál a kdyby se toho chopil dejme tomu třeba takový David Cronenberg (podobné téma zpracovává ve svém filmu eXistenZ), mohlo by to dopadnout ještě daleko líp.(23.9.2006)

Je to fakt dost úsměvný, leč atmosféra, osmdesátkovej béčkovej feeling v devadesátkovým filmu a super nechuťárny alá umírněnější Cronenberg vás vtáhnou do filmu jako ďábelsky komickej Trickster pařiče Michaela do smrtící hry. Námět je fajn, ztvárnění víceméně taky, je to zábava, a tak na detaily a předvídatelnost kašlu a Furlong...tomu jsem to věřila. "Death, death, death....part two."(18.9.2012)

Je zvláštne, zábavné aj poučné sledovať staršie filmy - o tom, čo by mohla dokázať výpočtová technika - dnes. Počítačová hra sa tu stáva realitou, virtuálny sprievodca sa zhmotňuje a zdá sa, že je to zlý radca a diabol-pokušiteľ. No skôr ako horor či sci-fi je Brainscan príjemný film o dospievaní a hľadaní vlastnej identity, o prvej láske, o nájdení odvahy a sebavedomia.(17.7.2014)

Hi-tech horror s Edwardem Furlongem a chlapem s pololatexovým obličejem v hlavní roli? To zní jako průser. Po dlouhém chození okolo horké kaše ´sem ale ani já neodolal a došel k následujícímu Když se poprvé rozezněl hlavní motiv George S. Clintona, hnulo to se mnou v křesle. Tak laciný a jednoduchý, přesto svěží a nápaditý. A záhy ´sem si uvědomil, že tak funguje i celý film. Brainscan je vlastně nová počítačová hra slibující opravdu děsivý a nepříjemný zážitek, tudíž neunikne pozornosti šestnáctiletého Michaela, nadšeného čtenáře Fangorie a fanouška horror filmů. Po spuštění hry se Michael ocitá v domě neznámého muže, kterého má zavraždit a brutálně zohavit. Je hrou nadšen. Tedy aspoň do chvíle, než se dozví o brutální vraždě, která byla spáchána jen o pár bloků dál a naprosto identickým způsobem. A právě v té chvíli se na scéně objevuje tajemný Trickster, osoba, která je za celý Brainscan zodpovědná. A právě v té chvíli začíná opravdová zábava, která nepoleví až do poslední minuty. Co na tom, že příběh má pár hluchých míst. Jeho nápaditost, občasná naivita, vtip a dokonce i Furlong(!) vám to vynahradí. Určitě to tedy riskněte. Věřím, že Brainscan nezklame.(1.11.2005)

Priemerný hororík so zaujímavým námetom, ktorému najlepšie "vypomáha" charizmatický Langella. Hlavne kvôli nemu sa oplatí pozrieť tento snímok. Spracovanie nie je zlé, ale má pár väčších múch - jasne predvídateľný záver či čiastočný atak na logiku (videohra, ktorá pracuje s mojou mysľou predsa "nesmíma" udalosti a dialógy iných postáv). Inak, postava Trickstera ma po čase začala iritovať.(3.6.2015)