Život je krásný

• USA It's a Wonderful Life (více)
Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický
USA, 1946, 130 min

Režie:

Frank Capra

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner (více)

Nikdo není na světě zbytečný. Klasický vánoční příběh režiséra Franka CapryJamesem Stewartem v hlavní roli. Jestli existuje opravdu klasický vánoční filmový příběh, tak je to určitě Caprův Život je krásný, který měl svoji premiéru o Vánocích roku 1946. Byl to Caprův první snímek, natočený po druhé světové válce, kterou trávil jako dokumentarista (známá série Zač jsme bojovali), a známý tvůrce v něm chtěl apelovat na dobrou stránku komplikované lidské povahy. V době své premiéry se Život je krásný dočkal velmi smíšeného přijetí odbornou kritikou a rovněž tak vlažného diváckého zájmu (po prvním uvedení v kinech byl stále prodělečný). Byl sice nominován na pět Oscarů (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli – J. Stewart, střih a zvuk), ale žádného nezískal v těžké konkurenci jiného klasického díla, Wylerových Nejlepších let našeho života. Caprovi se ani dalšími filmy nikdy nepodařilo navázat na skvělé úspěchy ve třicátých letech. Zlom přišel v roce 1974, kdy vinou nepozorného úředníka nebyl obnoven copyright filmu a ten přešel do veřejného vlastnictví (public domain). Jakákoli televizní stanice, která měla k dispozici vysílací kopii, ho mohla hrát zadarmo, kolikrát se jí zalíbilo. Díky častému hraní na obrazovce se také tento snímek stal tím, čím je dnes – opravdovou filmovou klasikou. Caprův sen o tom, že tohle bude jeho nejlepší film, se po letech naplnil. Vlastní příběh George Baileyho (vynikající James Stewart), který se dostane do těžké životní deprese, z níž ho dostane anděl druhé kategorie Clarence, vznikal poněkud kuriózním způsobem. Když Philip Van Doren Stern, autor krátké povídky Největší dar, nemohl najít žádný časopis, který by ji publikoval, poslal ji jako vánoční pohlednici svým přátelům. Díky kladnému ohlasu se dočkala nejen zveřejnění ale i prodeje filmových práv společnosti RKO, která její zfilmování nabídla Franku Caprovi. Natáčelo se na filmovém ranči RKO v kalifornském Encinu, kde bylo na ploše čtyřech akrů postaveno fiktivní severoamerické městečko Bedford Falls. Vzhledem k tomu, že mimořádnou úlohu ve filmu hraje sníh, který v Kalifornii existuje jen na vrcholcích hor, bylo nutné použití umělého sněhu. Do té doby používané obílené ovesné vločky byly dost hlučné, což by vylučovalo použití kontaktního zvuku, na němž Capra trval. Proto přišli specialisté z trikového oddělení RKO s náhražkou, tvořenou foamitem (chemická směs z hasicích přístrojů), mýdlem a vodou, a za tento nápad byli oceněni zvláštním technickým Oscarem. Vedle Jamese Stewarta se ve filmu objevují další skvělí herci – Donna Reedová (jeho žena Mary), Lionel Barrymore (zlý pan Potter), Thomas Mitchell (popletený strýček Billy) a Henry Travers (Clarence). (Česká televize)

motyka52

Poslední půlhodina byla fajn a konec byl pěkný, fungoval. Bylo to taky přesně to, co jsem od filmu čekal. "Když zazvoní zvoneček, dostane anděl křídla". Ale těch prvních 90 minut, které k tomu všemu vedou, mě připoutat nedokázalo. Ústřední herecká dvojice má charisma, James Stewart pěkně hláškuje, ale příběj jako kdyby vedl odnikud nikam. Neberu nikomu, pokud to považuje za vánoční klasiku, ale mě to minulo. Což mě mrzí, poněvadž jsem si od toho dost sliboval. ()

cane991

tento film by som doporučoval všetkým,ktorý pochybujú o svojom bytí či nebytí je to nádherný film o tom čo by bolo keby jedného nešťastlivca nebolo.Samozrejme so skvelým Jamesom Stewartom a mojim oblúbencom Lionelom Barrymoreom. ()

weetya

Nádhera. Opravdu skvělý doják. Vždy, když už má klaďas James Stewart nakročeno k vysněnému cestování, zatáhne Potter za nitky nebo přijde jiná nepříjemnost a uvízne opět v Bedford Falls. Utíká to docela rychle a ten konec, připravit kbelík na slzy! ()

StandikK

Dávam pouze 4 hvězdičky. Hodinu a půl mi film případal bez nápadu a nějakého pořadného děje, pořad jenom nějaké přeskakování apod. Ty 4 hvězdičky jsou hlavně za konec, aspoň s tím jsem byl spokojený. Jinak pro mě byl tento film velice průměrný. Rozhodně jsem viděl lepší filmy od Franka Capry. ()

JARDAHONDA

Život je krásný je dokonalým příkladem filmu,s nímž se bude divák cítit dobře.Nezapomenutelný James Stewart tu hraje George Baileyho,,,,,,,muže,který dostane nejbáječnější ze všech vánočních dárků.... **** ()

panthera

Film, který mě dostal zpátky v čase, kdy na sebe byli lidé ohleduplnější, i když existovali i zlí "Potterové", jednoduše zapomenutá pohádka. Životní cesta snad až příliš dokonalého George Baileyho, jako "fajn" člověka s ušlechtilými ideály a anděla, který konečně získal svá křídla. Další z mála děl, u kterého jsem zůstala celé dvě hodiny. Nu což, život je přeci krásný... ()

rbr

Tragédie zobrazující kterak George Baily, nepříjemnej muž se socialistickejma sklonama, hatí plány pana Pottera, pracovní místa vytvářejícího podnikatale. Pankáč ve mně říká, že bych měl nenávidět všechno, co je v tomhle filmu. Kýčovitou hezoučkost, sladce přeslazený dětský herce a hloupě sentimentální hodnoty middle class emerikn rodiny. Pankáč ve mně by na konci nebrčel. A jestli v tobě tenhle film ničim nepohnul, tak musíš bejt fakt ňák psychicky dosranej nebo se až moc snažíš bejt kůl exemplář bezstarostnosti a obrazoborectví. ()

klistynka

Je krásné si uvědomit, že každý člověk na světě má velký vliv na ostatní členy společnosti. A také - když máme pocit, že horší to už být nemůže, možná, že se nám zrovna nabízí životní příležitost - jen ji vidět!! ()

viax

Moc krásný není, když člověk musí obětovat své žití ve prospěch ostatních, takže zatímco jiní, kteří původně žádné sny neměli, resp. o nich nemluvili nebo jejich sny byly malé a jednoduché, si plní sny a tak nějak berou za samozřejmé, že se tím taky budu těšit. Netěším. Jsou to mé vlastní sny, k jejichž splnění jsem neměla dost odvahy vykašlat se na ostatní, dost sobectví jít za svými sny a naplnit svůj vlastní pohár až po okraj. A tak teď přihlížím a říkám si — jo, fajn, tak nebyl to úplně marný život, kolika lidem jsem alespoň trochu pomohla... hmm, už je čas pomoci taky mně, haló, tady jsem! ——— A ták, ten film? Jo, tak ten je dobrý. A nebojte, je typicky vánoční. Tak ať vám nezaskočí kostička :) ()

parmesaan

Film, pri ktorom sa človek smeje i plače, hlboké a krásne. Vygradovanie záveru nemá obdobu. Milujem tento film. Jimmy Stewart a Frank Capra :)) ()

RomeoJ

Skvělý film, který umí vyvolat ty nejsilnější emoce. Kdo má alespoň trochu lidskosti v srdci, určitě popřemýšlí o svém životě na základě shlédnutí tohoto úžasného filmu. ()

Chung

Jeden velký filmový Omyl. Ne že by to nebyl skvělý film – je přímo vynikající. Jen opravdu, opravdu nechápu, jak ho může tolik lidí vnímat jako „feel-good movie“, protože je to jeden z nejdepresivnějších filmů, jaký jsem kdy viděl. Příběh muže, který postupně přišel o vše: vánoční klasika. No jak myslíte. A pokud jde o ten slibovaný happyend, tak ten mi přišel ze všeho nejdrsnější. Jako tragédie film obstojí na výbornou. Doporučuji, leč podtrhávám nesouhlasnou vlnovkou. ()

PowPow

Možná je to kýč, ale některé filmové kvality se mu nedají upřít: propracovaný scénář, herecké výkony hlavních hrdinů, podařená stylizace, originální námět. Ale za ně vysoké hodnocení fakt nedostává. Spíš za to, že zvedne náladu jako... žádný jiný film. Dá se říct, že je vlastně pohádka - ale protože je "moderní", můžeme se snadno sžít s hlavním hrdinou, jeho pocity a dilematy. A zároveň vědět, že všechno dopadne vzorovým happyendem. Souběžně nutí člověka k zamyšlení - přistihl jsem se, jak přemýšlím, jak by mohlo vypadat moje okolí beze mě. Většinou hodnotím staré filmy vysoko jenom s velkým přihlédnutím k datu vzniku - ale tady ne, tohle bych s čistým svědomím doporučil komukoli. ()

McGuffin

Život je krásný, It's a Wonderful Life. Jak kdy a jak pro koho. Ve fiktivním Bedford Falls staví neziskovka hlavního hrdiny levné domy bez zisku, což se líbí jejím klientům a příčí hlavnímu gaunerovi, který by rád stavěl a prodával domy se ziskem, jak to umí i v jiných oborech. Oba mají krásný život, první se svou rodinou a druhý se svým výdělkem. Nenadálá finanční ztráta sice srazí kladného hrdinu na kolena a vezme mu chuť žít, ale v představách se mu ukáže svět jaký by byl, kdyby on v něm nebyl, dobro nečinil a nechal prostor svému rivalovi s jeho honbou za ziskem. Takový svět by nebyl krásný. To mu dodá kuráže, ale hlavně ho spasí klienti jeho neziskovky, kteří se na její nevelkou ztrátu solidárně složí, a život je znovu krásný. Na obrysu krátké povídky Philipa Van Doren Sterna scénář sepsali Frances Goodrich, Albert Hackett a též režírující a produkující Frank Capra. P.S. To je zpráva o příběhu, ne o filmu z něj. MacGuffin ()

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

16.06.2022

Slavnostní zahájení 48. Letní filmové školy proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho… (více)

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006