Život je krásný

It's a Wonderful Life

Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický

USA, 1946, 130 min

Frank Capra

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner, Samuel S. Hinds, Mary Treen, Frank Albertson, Virginia Patton, Ray Walker, Ellen Corby, Marian Carr, Ernie Adams, J. Farrell MacDonald, Sheldon Leonard, Lane Chandler, Charles Sullivan, Mike Lally, Moroni Olsen, Max Wagner, Dick Elliott, Al Bridge, Sam Ash, Stanley Andrews, Charles Halton, Brick Sullivan, Charles C. Wilson, Wilbur Mack, Frank Fenton, Harry Holman, Milton Kibbee, John Indrisano, Lillian Randolph, Charles Lane, Charles Williams, Sarah Edwards, William Edmunds, Argentina Brunetti, Frank Hagney, Edward Keane, Frank O'Connor, Brooks Benedict, Bert Moorhouse, Jack Cheatham, Sam Flint, Almira Sessions, Mark Roberts, Harry Cheshire, Tom Fadden, Eddie Kane, Todd Karns, Edward Clark, Garry Owen, Suzanne Ridgway, Charles Meakin, Karolyn Grimes, Larry Wheat, Constantine Romanoff, Carl 'Alfalfa' Switzer, Eddie Fetherson, Georgie Nokes, Joseph E. Bernard, Arthur Stuart Hull, Herbert Heywood, Franklin Parker, Tom Coleman, Herschel Graham, Jack Lomas, Jeanine Ann Roose, Carol Coombs, Ronnie Ralph, Danny Mummert, Jean Acker, Philip Morris, Netta Packer

Frank Capra

Kostýmy:

Edward Stevenson

Film s ohromne pozitívnym vyžarovaním, silným príbehom a famóznym J. Stewartom, ktorý postavu G. Baileyho podľa môjho názoru ani nemusel nejak výrazne hrať. Čo viem, tak podobne ľudsky a so srdcom na dlani sa správal tento jeden úžasný herec a človek aj v súkromí. Preto mu podobné postavičky dobráčiskov idú najlepšie a v takýchto pózach ho mám aj najradšej. Najlepšia náladovka akú som kedy videl, jedno nádherné pohladenie na duši. Snímok je ako stvorený pre vianočné obdobie.(23.4.2016)

Tohoto filmu jsem se docela bál a to z toho důvodu, že mám s těmito klasikami problém a strašně nerad při jejich sledování zjišťuju, že se nudím a nevidím v nich tu genialitu jako ostatní. Byl to případ filmu "Cassablanca" a spousty jiných -převážně vyosoce ceněných a oskarových- filmů a bohužel je to i tento případ. Výborní herci, řada silných scén ale já se nudil a to tak, že nemohu dát více jen proto, že se jedná o takovou klasiku.(12.7.2011)

Tento snímek rozhodně není celou dobu striktně pozitivní komedií, naopak je zajímavý tím, jak dokáže do romantické komedie nenásilně přimíchat nadčasová životní moudra o člověku a penezích a jak krásně plynule (!) na 20 minut dokonce komedii úplně opustí a v závěru se k ní zase vrátí. Snad více než kde jinde zde platí "konec dobrý, všechno dobré" a ve výsledku přeci jen Život je krásný ukáže, že život JE krásný, pokud se na něj díváme z toho správného úhlu... It's a Wonderful Life dokáže efektivně zvednout náladu a předat divákovi značnou dávku optimismu a naděje. Na svou dobu se jedná o velice nadčasový a inspirativní film, proto přestože na plné hodnocení to prostě necítím (za což si zasloužím pohlavek), značně jej respektuji (za což si zasloužím pohlazení). 8/10(23.12.2008)

James Stewart sa pomaly stáva jedným z mojich najobľúbenejších hercov a tento film chcem vidieť ešte aspoň 20x, pretože je proste úžasný. George síce nemá ľahký život a musí sa ním doslova pretĺkať, no koľko málo má peňazí, také veľké má srdce a keď príde ľúbostná scéna s ním a Marry, tak som namäkko.(26.12.2008)

Celé kouzlo této filmové legendy tkví v tom, že i v nejzarytějším pesimistovi dokáže vydolovat chuť do života na několik měsíců dopředu a také víru v to, že všude kolem nejsou jen ziskuchtivé svině, jejichž smyslem života je potopit ten váš. Možná se to nezdá, ale není to málo. Při závěrečné katarzi navíc slušně mrazí z toho, že ve 40. letech řešili úplně ty samé problémy, které máme teď my, ale stejně jsme suverénně najeli na stejně nemocný systém jako v té době Spojené státy, i když lék stále nikdo nenašel. Už jen proto se jedná o nadčasové dílo.(25.12.2014)

• - Film byl dodatečně kolorován. Poprvé v roce 1986, kdy náklady činily půl milionu dolarů, existují i kolorované verze z let 1989 a 2007. (sator)

• - Frank Capra vždy říkal, že toto je jeho nejoblíbenější film. (Kulmon)

• - Film se měl původně jmenovat The Greatest Gift, v češtině Největší dar. (kosticka7)