Život je krásný

It's a Wonderful Life

Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický

USA, 1946, 130 min

Frank Capra

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner, Samuel S. Hinds, Mary Treen, Frank Albertson, Virginia Patton, Ray Walker, Ellen Corby, Marian Carr, Ernie Adams, J. Farrell MacDonald, Sheldon Leonard, Lane Chandler, Charles Sullivan, Mike Lally, Moroni Olsen, Max Wagner, Dick Elliott, Al Bridge, Sam Ash, Stanley Andrews, Charles Halton, Brick Sullivan, Charles C. Wilson, Wilbur Mack, Frank Fenton, Harry Holman, Milton Kibbee, John Indrisano, Lillian Randolph, Charles Lane, Charles Williams, Sarah Edwards, William Edmunds, Argentina Brunetti, Frank Hagney, Edward Keane, Frank O'Connor, Brooks Benedict, Bert Moorhouse, Jack Cheatham, Sam Flint, Almira Sessions, Mark Roberts, Harry Cheshire, Tom Fadden, Eddie Kane, Todd Karns, Edward Clark, Garry Owen, Suzanne Ridgway, Charles Meakin, Karolyn Grimes, Larry Wheat, Constantine Romanoff, Carl 'Alfalfa' Switzer, Eddie Fetherson, Georgie Nokes, Joseph E. Bernard, Arthur Stuart Hull, Herbert Heywood, Franklin Parker, Tom Coleman, Herschel Graham, Jack Lomas, Jeanine Ann Roose, Carol Coombs, Ronnie Ralph, Danny Mummert, Jean Acker, Philip Morris, Netta Packer

Frank Capra

Kostýmy:

Edward Stevenson

Tenhle film není bez chyby. Ve druhé polovině se komplikace hlavního hrdiny až příliš začnou natahovat a závěrečná procházka s andělem neskutečně irituje tím, že George ani po x-té názorné ukázce své hypotetické neexistence nedokáže pochopit, která bije. Jenže o tom Caprova vánočně rodinná oslava života není. Není o detailech, není o tom, že bude divák studovat příběh. Je to jenom o tom, že stojí za to žít, mít někoho rád a i přes nutnost vzdát se svých životních snů se nezastavovat ve snaze o cokoliv. Je zvláštní shoda náhod, že jsem film pustil právě v náladě, kdy se mi zdálo, že osobní, studijní i jakákoli jiná situace je prostě špatná a oproti mým libovolným dřívějším problémům mě žádný film nedokáže rozptýlit. A právě Život je krásný ve mě něco probudil. Ten pocit, že právě ve chvílích, kdy si myslíme, že nemůže být hůř, může blízko nás být třeba právě naše životní štěstí.(19.5.2007)

klenot světové (resp. americké) kinematografie o dobrákovi, který právě na své dobráctví doplácí a neustále je nucen obětovat své vlastní sny kvůli druhým... ve druhé polovině začne sice film působit trochu natahovaným dojmem a zejména procházka s andělem je zbytečně dlouhá (a trochu otravná díky "natvrdlosti" hlavního hrdiny), ovšem pak přijde závěr, který by dnes byl hodnocen jako obrovské klišé, ale v takřka 70 let starém snímku působí neuvěřitelně přirozeně, upřímně, laskavě a mile.. suma sumárum jde bez debat o jeden z nejdojemnějších filmů, co jsem kdy viděl.. ty nejsilnější 4*(4.1.2014)

James Stewart sa pomaly stáva jedným z mojich najobľúbenejších hercov a tento film chcem vidieť ešte aspoň 20x, pretože je proste úžasný. George síce nemá ľahký život a musí sa ním doslova pretĺkať, no koľko málo má peňazí, také veľké má srdce a keď príde ľúbostná scéna s ním a Marry, tak som namäkko.(26.12.2008)

Tento snímek rozhodně není celou dobu striktně pozitivní komedií, naopak je zajímavý tím, jak dokáže do romantické komedie nenásilně přimíchat nadčasová životní moudra o člověku a penezích a jak krásně plynule (!) na 20 minut dokonce komedii úplně opustí a v závěru se k ní zase vrátí. Snad více než kde jinde zde platí "konec dobrý, všechno dobré" a ve výsledku přeci jen Život je krásný ukáže, že život JE krásný, pokud se na něj díváme z toho správného úhlu... It's a Wonderful Life dokáže efektivně zvednout náladu a předat divákovi značnou dávku optimismu a naděje. Na svou dobu se jedná o velice nadčasový a inspirativní film, proto přestože na plné hodnocení to prostě necítím (za což si zasloužím pohlavek), značně jej respektuji (za což si zasloužím pohlazení). 8/10(23.12.2008)

8/10. Nádherný film, díky kterému – minimálně na těch pár závěrečných minut – zaručeně uvěříte, že život je krásný. Čistá esence prosté životní radosti, jíž se v tomto případě snad ani nelze nabažit. Perfektně promyšlený příběh s (ne)citlivým zásahem vyšší moci. Léty prověřená americká vánoční klasika a opět jeden z těch nemnoha snímků, které si někdy v budoucnu moc rád pustím i podruhé.(30.7.2013)

• - Snímka sa nepozdávala ani americkým strážcom politickej korektnosti. Tuzemskí mccarthyovskí súdruhovia ju brali ako „komunistickú infiltráciu filmového priemyslu,” pretože hlavnou zápornou postavou je bankár - to je vraj zvyčajný trik používaný komunistami. (classic)

• - Lionel Barrymore přesvědčil Jamese Stewarta, aby vzal roli George i přes Stewartův pocit, že tak brzy po válce na ni nemá. (džanik)

• - Film byl uveden týden po Wylerově dramatu Nejlepší léta našeho života (1946), což může vysvětlovat jeho kasovní a oskarový neúspěch. (džanik)