Život je krásný

• Austrálie

Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický

USA, 1946, 130 min

Frank Capra

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner, Samuel S. Hinds, Mary Treen, Frank Albertson, Virginia Patton, Ray Walker, Ellen Corby, Marian Carr, Ernie Adams, J. Farrell MacDonald, Sheldon Leonard, Lane Chandler, Charles Sullivan, Mike Lally, Moroni Olsen, Max Wagner, Dick Elliott, Al Bridge, Sam Ash, Stanley Andrews, Charles Halton, Brick Sullivan, Charles C. Wilson, Wilbur Mack, Frank Fenton, Harry Holman, Milton Kibbee, John Indrisano, Lillian Randolph, Charles Lane, Charles Williams, Sarah Edwards, William Edmunds, Argentina Brunetti, Frank Hagney, Edward Keane, Frank O'Connor, Brooks Benedict, Bert Moorhouse, Jack Cheatham, Sam Flint, Almira Sessions, Mark Roberts, Harry Cheshire, Tom Fadden, Eddie Kane, Todd Karns, Edward Clark, Garry Owen, Suzanne Ridgway, Charles Meakin, Karolyn Grimes, Larry Wheat, Constantine Romanoff, Carl 'Alfalfa' Switzer, Eddie Fetherson, Georgie Nokes, Joseph E. Bernard, Arthur Stuart Hull, Herbert Heywood, Franklin Parker, Tom Coleman, Herschel Graham, Jack Lomas, Jeanine Ann Roose, Carol Coombs, Ronnie Ralph, Danny Mummert, Jean Acker, Philip Morris, Netta Packer

Frank Capra

Kostýmy:

Edward Stevenson

Měla jsem výhrady... možná až přes půlku stopáže, příliš mi neseděla hlučná pojatá idealizace, přesto jsem doufala, že na tom filmu něco musí být, i přes jeho vysoký věk. Nu, dočkala jsem se - teď mohu ocenit skvělou zápletku a v skrytu duše si neskromně pohrávat s myšlenkou, o co všechno by svět mohl přijít, kdybych se nenarodila :-). NEJLEPŠÍ SCÉNY: Poznávání města a jeho obyvatel v paralele bez Georgeovy existence.(23.3.2012)

Taková obrácená Vánoční koleda po americku, ovšem z let dávno minulých, černobílých a proto velmi sympatická. I když jsou zde postavy vylíčeny velmi jednostranně, buďto dobré až na půdu nebo zlé jak samo peklo, a dějová linie velmi naivní, nevadí to ani co by se za můj krátký nehet vešlo, protože.. prostě proto, herci vás o tom přesvědčí, 130 minut uplyne jako voda a na konci slepecky tápete kolem sebe, kam že jste odložili kapesník.(18.7.2014)

Kouzelný vánoční skvost, který blaženě zahřeje u srdce tak silně jako málokterý snímek. U sladkého, nejpozitivnějšího filmového konce vždycky ráda roním krokodýlí slzy a naplno si vychutnávám pocit, že život je opravdu krásný. A to je právě geniální na prvotřídním filmovém kumštu, že v nás dvě hodiny pohyblivých obrázků s hudebním doprovodem dokáží vyvolat nejrůznější emoce a třeba i pozměnit náš pohled na svět a na život. Každý film, který v tom uspěje, zaslouží plné hodnocení.(30.11.2009)

Přiměl jsem před časem sestru, aby se se mnou na tento film - jeden z mých nejmilejších - podívala. Svůj zážitek zhodnotila asi těmito slovy: "Hezké, škoda, že je to jen taková pohádka." A ona to skutečně v jistém smyslu pohádka je - pokud však to slovo chápeme jako označení pro příběh o základních pravdách a ne jako termín pro neskutečnou báchorku. "Život je krásný" ukrývá pod vrstvou hladivého vánočního sentimentu mnoho moudrosti - třeba tu, že velikost lidského života není poměřována velikostí snů a úspěšností jejich realizace, ale naopak schopností umenšít se před druhými lidmi a před jejich potřebami v poušti všedního dne. Selhání není, když se nám nepodaří naše vzdálené ideály uskutečnit, ale když na cestě za jejich realizací přehlédneme člověka ve své blízkosti. George Bailey celý život ustupoval ze svých představ a nakonec mu bylo dáno, aby poznal, jak jeho rozhodnutí skrytě měnila svět k lepšímu. Jeho postavu si před sebe chci klást jako vzor a snímek, v němž vystupuje, považuji za jeden z duchovně nejvíce povznášejících počinů v dějinách filmu, za skutečný zázrak.(24.5.2006)

Film, u kterého jsem si pořád kladl otázku, proč že se tohle stalo klasikou? Ale pak přišla poslední půlhodina a já věděl, že kvůli tomuhle. Překrásný film, jehož konec je tak krásný, až se některým cynikům bude chtít zvracet… jejich chyba, protože si neuvědomují, že život je opravdu krásný a někdy prostě potřebujeme jen menší zázrak… nebo většího strážného anděla. 100 %.(12.8.2010)

• - Scény v “The Bailey Park“ byly natočeny v kalifornském La Crescenta. (džanik)

• - James Stewart a Donna Reed si svoje role zopakovali v roce 1947 v rozhlase. James Stewart pak ještě v rozhlasové verzi pro NBC Radio Theater (1949). (džanik)

• - Snímka sa nepozdávala ani americkým strážcom politickej korektnosti. Tuzemskí mccarthyovskí súdruhovia ju brali ako „komunistickú infiltráciu filmového priemyslu,” pretože hlavnou zápornou postavou je bankár - to je vraj zvyčajný trik používaný komunistami. (classic)