Život je krásný

• slovenský

Život je krásny

Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický

USA, 1946, 130 min

Osobně bych tomuto filmu nemohl dát plný počet, ani kdybych se rozkrájel, na to jsem až příliš cynický. Snad i proto mě film nejvíce bavil hlavně zpočátku, kdy sledoval, jak se George Bailey postupně dostával (?) do sraček - i když i to je na pováženou, protože jednoduchou změnou optiky je v závěru ukázáno, že všechny jeho domnělé trable byly zrelativizovány v milosrdenství. Nezastírám, že by se mi film asi líbil víc, kdyby to bylo něco na způsob JASMÍNINÝCH SLZ, tedy filmová zpráva o prohlubující se beznaději jednoho zmařeného života, jemuž štěstí nepřálo a jehož konec má k happy endu na míle daleko. Ale budiž, chápu, že doba vzniku si žádala své a doznívající poválečný entuziasmus a životní optimismus je ze snímku cítit i po tolika letech. Jistě je správné, že existují takové filmy, a že je lidi mají stále rádi, i když se stále nemohu ubránit pocitu, že zrovna v tomto případě je to skutečně nejčistší filmové opium, které má k realitě nekonečně daleko a které muselo působit lehce směšně už tehdy - například pro úvodní scénu, v níž na hvězdném nebi blikají dvě galaxie coby božské hlasy, nacházím jen čistý výsměch - něco tak pitomého aby pohledal. Takových momentů by se ve filmu našlo i víc, a ostatně i samotný závěr je na mě asi už moc, ale ve výsledku se mi film stejně líbil. Především zásluhou kvalitního obsazení (u Donny Reed lze v mém případě mluvit skoro o lásce na první pohled) a kvalitního scénáře mě film bavil, respektive nenudil - přece jenom je zde doba vzniku hodně znát, což se projevuje třeba ve stylu herectví, které se od té doby diametrálně změnilo (včetně takových detailů, jako je líbání - herci ve filmech ze 40. let se líbají jinak než herci z filmů v 80. letech, a ti zase líbají jinak než herci v současných filmech). Stejně tak bylo zajímavé vidět mladého Jamesa Stewarta, dávno před tím, než hrál v mistrných Hitchcockových dramatech PROVAZ, OKNO DO DVORA a VERTIGO, které jsem viděl už dříve. Za mě celkově silné 4 *, je to velmi pěkný film, který teď v čase adventu určitě stojí za vidění.(11.12.2013)

(Ministerstvo zdravotnictví varuje: následující komentář obsahuje spoiler). Je pravda, že člověk musí občas dostat od prozřetelnosti pár facek, aby si uvědomil, jak veliký je život dar. Pokud mám být hodně stručný, režisérovi se tímto snímkem povedly především dvě věci. Divákovi se v něm dostává vřelého vyznání víry ve skutečnou lidskou dobrotu, která se v konečném důsledku vždy vyplácí (a je to vyznání natolik upřímné, že filmu odpustíte i občasné hraní na city). A pak je zde také patrná velmi mazaná vypravěčská technika. První (hanlivě by se dalo říct skoro uspávací) 2/3 filmu dostanou skutečný smysl až ve třetině poslední. Jinými slovy, divák si teprve v poslední části filmu uvědomí, jak moc byly všechny předchozí události důležité k finálnímu rozuzlení. S tím, že celkové vyznění filmu je několikrát předznamenáno vícero drobnými epizodami (nejvýraznější je ta s otráveným receptem, na který upozorní hlavní hrdina, aby za záchranu života dostal nejprve pořádný výprask, ale nakonec byl s vděkem objat).(14.9.2016)

Velice dobrý film s krásným příběhem. Je tam spousta podařených vtipných momentů i chvil, které působí spíše melancholicky až vyloženě smutně. Celý snímek je také prodchnut úžasnou starosvětskou atmosférou. Ke konci se mi ale zdálo, že film poněkud ztratil spád a zbytečně se protahuje a navíc si myslím, že ne každý (rozuměj dnešní cynický a protřelý divák) skousne ten přelazený dojímavý konec.(30.11.2006)

Když je Lister v Červeném trpaslíkovi pohlcen virtuální realitou hry Lepší než život, může si vybrat jakékoliv místo na světě kde by chtěl být - a vybere si Bedford Falls, městečko kde jsou na sebe všichni hodní a kde nikdy nekončí Vánoce. A je to právě to městečko Bedford Falls, které se vyskytuje v Život je krásný. Příběh v tomto filmu je pramálo dramatický - v podstatě by se dal shrnout do konstatování, že pravda a láska zvítězí nad zlým, starým a šeredným kapitalistou, toužícím po ovládnutí městečka. Ale tyhle sentimentální snímky pro pamětníky tak nějak patří k vánoční pohodě, zvláště když jsou plné charismatických herců a dobře napsaných dialogů - a to tento film rozhodně je. Bezstarostné komedie Franka Capry prostě mají něco do sebe. A nezapomeňte: Vždycky když zvoní zvonec, nějaký anděl právě dostal křídla...(16.5.2005)

Tak tohle je ono!!!! To je přesně ten druh filmu, jaký můžu... Plný příjemného, místy krásně ironického humoru, zároveň nádherně nepodlézavý film o jednom velice dobrém člověku, který se díky svým zásadám dostane až na samé dno... A když už to vypadá na konec, přiřítí se anděl Clarence (s I.Q. králíka :-D) a ukáže mu, co vše by se událo (resp. neudálo), kdyby se náš hlavní hrdina nikdy nenarodil.... Nevím jak vás, ale mě ten film jak rozesmál, tak i hluboce dojal...(20.12.2009)

• - Havran jménem Jimmy se objevuje v každém Caprově filmu. (Kulmon)

• - Film byl uveden týden po Wylerově dramatu Nejlepší léta našeho života(1946), což může vysvětlovat jeho kasovní a oskarový neúspěch. (džanik)

• - Keď Clarence (Henry Travers) ukazuje Georgovi (James Stewart) aký by bol život bez neho, zavedie ho na cintorín, kde má pomník jeho brat. Hovorí mu, že jeho brat zomrel ako 9-ročný, avšak podľa nápisu na pomníku (1911-1919) sa tohto veku ani nedožil. (shimik77)