Život je krásný

It's a Wonderful Life

Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický

USA, 1946, 130 min

Frank Capra

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner, Samuel S. Hinds, Mary Treen, Frank Albertson, Virginia Patton, Ray Walker, Ellen Corby, Marian Carr, Ernie Adams, J. Farrell MacDonald, Sheldon Leonard, Lane Chandler, Charles Sullivan, Mike Lally, Moroni Olsen, Max Wagner, Dick Elliott, Al Bridge, Sam Ash, Stanley Andrews, Charles Halton, Brick Sullivan, Charles C. Wilson, Wilbur Mack, Frank Fenton, Harry Holman, Milton Kibbee, John Indrisano, Lillian Randolph, Charles Lane, Charles Williams, Sarah Edwards, William Edmunds, Argentina Brunetti, Frank Hagney, Edward Keane, Frank O'Connor, Brooks Benedict, Bert Moorhouse, Jack Cheatham, Sam Flint, Almira Sessions, Mark Roberts, Harry Cheshire, Tom Fadden, Eddie Kane, Todd Karns, Edward Clark, Garry Owen, Suzanne Ridgway, Charles Meakin, Karolyn Grimes, Larry Wheat, Constantine Romanoff, Carl 'Alfalfa' Switzer, Eddie Fetherson, Georgie Nokes, Joseph E. Bernard, Arthur Stuart Hull, Herbert Heywood, Franklin Parker, Tom Coleman, Herschel Graham, Jack Lomas, Jeanine Ann Roose, Carol Coombs, Ronnie Ralph, Danny Mummert, Jean Acker, Philip Morris, Netta Packer

Frank Capra

Kostýmy:

Edward Stevenson

„Život je krásný“, to je snad to nejčistší a nejhlubší spojení „světského“ a duchovního dramatu, s jakým jsem se dosud setkal. Oba pomyslné žánry – či spíše umělecké tendence (určené odlišně magnetizovanými hledisky) – se v něm dokonale sjednocují, a jednoznačně tak vypovídají o světě hmatatelně naplněném Boží láskou, v němž není nesnadné propadnout beznadějí – přímo do záchranné sítě husté (či řídké) láskou lidskou, tou, kterou sám člověk dosud stačil rozdat. Důvěrným vhledem do prostého osudu poskytuje divákovi nepatetické memento a podnět k sebereflexi – podobně jako jiné poválečné neortodoxně duchovně orientované filmy jako Monsieur Vincent nebo Nelitujeme svého mládí. Souzní s aktuální kritikou západního měšťáckého individualismu, shledávaného jednou z hlavních příčin druhé světové války, a navrhují proti němu – obrodnou, spásnou a osvobozující – alternativu v sebeobětování. Na rozdíl od zmíněných podobných děl ovšem Caprův první poválečný hraný snímek překvapuje humorem – barvitě prostínovaným, jímž se – nijak snižovaná – náboženská dimenze zdůvěrňuje a rozšiřuje i na místa nejprofánnější – mezi nás – a posvěcuje je – námi.(14.7.2016)

Ve čtyřicátých letech vznikly v Americe opravdové klenoty, a tenhle film rozhodně patří mezi ně. Doba, kdy se točily filmy hlavně kvůli skvělým lidským příběhům a "boxoffice" byl až na druhém místě. Tehdy mohli vzniknout filmy jako je tenhle - filmy které pohladí na duši a které (pokud nemáte srdce z kamene) jsou schopny vyvolat ty nejsilnější emoce. Nezapomenutelný snímek ! ... P.S. Tuhle klasiku jsem si sehnal (horko těžko) bohužel až teď (podzim 2007). To úsilí za to stálo :)(16.10.2007)

Taková obrácená Vánoční koleda po americku, ovšem z let dávno minulých, černobílých a proto velmi sympatická. I když jsou zde postavy vylíčeny velmi jednostranně, buďto dobré až na půdu nebo zlé jak samo peklo, a dějová linie velmi naivní, nevadí to ani co by se za můj krátký nehet vešlo, protože.. prostě proto, herci vás o tom přesvědčí, 130 minut uplyne jako voda a na konci slepecky tápete kolem sebe, kam že jste odložili kapesník.(18.7.2014)

Opět Frank Capra a James Stewart a opět úžasný snímek. Jimmy Stewart je ve svých filmech vždycky takový sympaťák, že se po celou dobu musím usmívat a říkat si jak je výborný, tady to samozřejmě platí taky. Opět skvělý herecký výkon. Tento krásný film s mnoha pro mě nezapomenutelnými scénami mě pokaždé dojme a potěší. It's a Wonderful Life is a Wonderful movie:) Jedna z nejhezčích milostných scén klasického Hollywoodu - http://www.youtube.com/watch?v=Qf6e6dY1F0E&feature=related(13.2.2011)

Donna Reedová je prostě úžasná. Milující a přitom sama sebou, vtipná a sebejistá i jistá si volbou svého muže. A James Stewart? Uznávám, že chvilkami přehrává, ale pro ten rozmrzelý kukuč dospělého kluka mu to odpouštím a hlavně za závěrečný úsměv, kdy si uvědomí, že je opravdu nejbohatší muž ve městě. Pohádkový film, jehož atmosféra mě nutí pominout třeba i přílišnou délku střední pasáže. Prostě mě zasáhlo filmové kouzlo, jsem tolerantní a beru se vším všudy, jak to je.(20.7.2010)

• - Celosvětová premiéra proběhla 20. prosince 1946 v New Yorku. (Varan)

• - V roce 2004 skončil film Život je krásný druhý v anketě BBC o nejlepší film, který nezískal Oscara. První bylo Vykoupení z věznice Shawshank. (Kulmon)

• - Když strýc Billy opouští opilý Georgův dům, zní to, jakoby klopýtal přes nějaké odpadky na chodníku. Ve skutečnosti v okamžiku kdy opustil plátno, jeden člen štábu vhodil nějaké odpadky do koše. Oba herci pokračovali ve scéně a režisér Frank Capra byl rozhodnut, že to použije v konečném sestřihu a nemotoru navíc ocenil 10 dolary pro zlepšený zvuk. (Kulmon)