Život je krásný

• slovenský

Život je krásny

Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický

USA, 1946, 130 min

Nezmyselné peripetie a dianie len kvôli nádhernému koncu. Keby niet jeho, tak ani by som nepovedal, že je to vianočný film. Idealistický a fantastický film, veľmi ukecaný, navyše príznačný svojej dobe a kapitalistickému svetu. Prekvapili ma umelecké prvky ako zastavenie obrazu, či iné filmové vychytávky v tomto priam životopisnom diele.(7.3.2014)

Životní odysea George Baileyho pod taktovkou Franka Capry rozkrývá životní cestu syna bankéře, který díky událostem v životě nikdy nedosáhne toho co původně chtěl. Divák tak má možnost si projít celým životem a udělat si tak obrázek na jeho osobu po svém, který poté pomůže při závěrečné pasáži, která odhaluje pravé bohatství Georgova života. A právě už jen díky této neskutečně působivé závěrečné pasáži si snímek své místo v TOP žebříčcích zaručeně zaslouží. Alespoň já na závěr tu slzu zamáčkl.(18.4.2011)

„Život je krásný“, to je snad to nejčistší a nejhlubší spojení „světského“ a duchovního dramatu, s jakým jsem se dosud setkal. Oba pomyslné žánry – či spíše umělecké tendence (určené odlišně magnetizovanými hledisky) – se v něm dokonale sjednocují, a jednoznačně tak vypovídají o světě hmatatelně naplněném Boží láskou, v němž není nesnadné propadnout beznadějí – přímo do záchranné sítě husté (či řídké) láskou lidskou, tou, kterou sám člověk dosud stačil rozdat. Důvěrným vhledem do prostého osudu poskytuje divákovi nepatetické memento a podnět k sebereflexi – podobně jako jiné poválečné neortodoxně duchovně orientované filmy jako Monsieur Vincent nebo Nelitujeme svého mládí. Souzní s aktuální kritikou západního měšťáckého individualismu, shledávaného jednou z hlavních příčin druhé světové války, a navrhují proti němu – obrodnou, spásnou a osvobozující – alternativu v sebeobětování. Na rozdíl od zmíněných podobných děl ovšem Caprův první poválečný hraný snímek překvapuje humorem – barvitě prostínovaným, jímž se – nijak snižovaná – náboženská dimenze zdůvěrňuje a rozšiřuje i na místa nejprofánnější – mezi nás – a posvěcuje je – námi.(14.7.2016)

Nádherný film! Již samotný úvod navodil skvělou atmosféru, která byla sama o sobě na 5*! Následně byl snímek také skvělý a záživný, neustále se něco dělo, avšak celkově mi prostředek přišel nejslabší. Jakmile však nastala pasáž s 8000 dolary, nabral počin Franka Capra úžasný spád a celá fantasy část je neskutečně dokonalou podívanou s jedinečnou myšlenkou (jaký by byl život, kdybych se nenarodil?). Závěr snímku pak úžasně vysvětluje název Život je krásný. Poslední minuty jsou tak krásně lidské, emotivní a působivé, že i bez závěrečné hluboké myšlenky napsané v knize, je nutno dát 5*! O hereckých výkonech není třeba se rozepisovat. James Stewart dokonalý jako vždy.(1.1.2014)

Je to pěkný film. Dojemný příběh, všechno. Zároveň je ale tak trochu schizofrenní. George se vzdal všeho, komplet všeho, čeho chtěl kdy v životě dosáhnout... Pro co? Kvůli čemu? A přesto je na světě rád... Co si z toho má / může člověk odnést? Neplňte své životní ambice, nenásledujte své sny, nedělejte, to co chcete, je to úplně jedno, protože přes to přese všechno budete spokojení? Nemohu to nějak uchopit. Kdybyste si chtěli někdo zafilosofovat, dejte vědět... 70%(12.5.2016)

• - Film byl dodatečně kolorován. Poprvé v roce 1986, kdy náklady činily půl milionu dolarů, existují i kolorované verze z let 1989 a 2007. (sator)

• - Autor napísal svoj príbeh už v roku 1939, ale márne sa snažil o jeho zverejnenie. V roku 1943 preto poslal 200 kópií svojim príbuzným a priateľom. Touto cestou sa novela dostala až k producentovi štúdia RKO, ktoré ju odkúpilo za 10 000 amerických dolárov. (classic)

• - Horúčavy robili pri nakrúcaní tvorcom také problémy, že režisér dal všetkým zúčastneným deň mimoriadneho voľna na zotavenie. (classic)