Reklama

Reklama

Život je krásný

  • USA It's a Wonderful Life (více)
Trailer
Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický
USA, 1946, 130 min

Režie:

Frank Capra

Hrají:

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner (více)
(další profese)

Nikdo není na světě zbytečný. Klasický vánoční příběh režiséra Franka CapryJamesem Stewartem v hlavní roli. Jestli existuje opravdu klasický vánoční filmový příběh, tak je to určitě Caprův Život je krásný, který měl svoji premiéru o Vánocích roku 1946. Byl to Caprův první snímek, natočený po druhé světové válce, kterou trávil jako dokumentarista (známá série Zač jsme bojovali), a známý tvůrce v něm chtěl apelovat na dobrou stránku komplikované lidské povahy. V době své premiéry se Život je krásný dočkal velmi smíšeného přijetí odbornou kritikou a rovněž tak vlažného diváckého zájmu (po prvním uvedení v kinech byl stále prodělečný). Byl sice nominován na pět Oscarů (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli – J. Stewart, střih a zvuk), ale žádného nezískal v těžké konkurenci jiného klasického díla, Wylerových Nejlepších let našeho života. Caprovi se ani dalšími filmy nikdy nepodařilo navázat na skvělé úspěchy ve třicátých letech. Zlom přišel v roce 1974, kdy vinou nepozorného úředníka nebyl obnoven copyright filmu a ten přešel do veřejného vlastnictví (public domain). Jakákoli televizní stanice, která měla k dispozici vysílací kopii, ho mohla hrát zadarmo, kolikrát se jí zalíbilo. Díky častému hraní na obrazovce se také tento snímek stal tím, čím je dnes – opravdovou filmovou klasikou. Caprův sen o tom, že tohle bude jeho nejlepší film, se po letech naplnil. Vlastní příběh George Baileyho (vynikající James Stewart), který se dostane do těžké životní deprese, z níž ho dostane anděl druhé kategorie Clarence, vznikal poněkud kuriózním způsobem. Když Philip Van Doren Stern, autor krátké povídky Největší dar, nemohl najít žádný časopis, který by ji publikoval, poslal ji jako vánoční pohlednici svým přátelům. Díky kladnému ohlasu se dočkala nejen zveřejnění ale i prodeje filmových práv společnosti RKO, která její zfilmování nabídla Franku Caprovi. Natáčelo se na filmovém ranči RKO v kalifornském Encinu, kde bylo na ploše čtyřech akrů postaveno fiktivní severoamerické městečko Bedford Falls. Vzhledem k tomu, že mimořádnou úlohu ve filmu hraje sníh, který v Kalifornii existuje jen na vrcholcích hor, bylo nutné použití umělého sněhu. Do té doby používané obílené ovesné vločky byly dost hlučné, což by vylučovalo použití kontaktního zvuku, na němž Capra trval. Proto přišli specialisté z trikového oddělení RKO s náhražkou, tvořenou foamitem (chemická směs z hasicích přístrojů), mýdlem a vodou, a za tento nápad byli oceněni zvláštním technickým Oscarem. Vedle Jamese Stewarta se ve filmu objevují další skvělí herci – Donna Reedová (jeho žena Mary), Lionel Barrymore (zlý pan Potter), Thomas Mitchell (popletený strýček Billy) a Henry Travers (Clarence). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (448)

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Musím se přiznat, že jsem byl na konci docela na měkko. Celý film si vlastně tak nějak v poklidu plyne. Dokonale seznamuje diváky s dobrosrdečným hlavním hrdinou, aby v poslední půlhodince, hned po zásahu andělské moci, mohl vychrlit tak dojemný příběh, který se úplně běžně nepotkává. Rozhodně ne v roce 1946. Těžko si představit něco více vánočního. Dlouho jsem se kvůli předsudkům vůči žánru tomuto filmu vyhýbal. Teď už vím, že to byla chyba. Obrovské překvapení. Kdyby nebyla stopáž do zásahu andělské moci, tak zdlouhavá a místy nudná, tak by to byl asi plný počet. Ovšem na druhou stranu, kdyby nebyla tak dlouhá, tak by třeba konec nevyzněl tak dojemně, jak nakonec vyzněl. Mám pocit, že jsem tu uvízl v začarovaném kruhu, z kterého se dá dostat pouze udělením 4* a doporučením ke zhlédnutí. Edit(2016): S chutí jsem si snímek na Vánoce zopakoval. Hodnocení vidím stejně jako před lety. Před zásahem anděla to trošku skřípe. ()

Javert 

všechny recenze uživatele

Nádhera! První půlka má možná pomalejší rozjezd, ale to mi vůbec nevadilo. Prožíval jsem spolu s Georgem Baileym celý jeho život. Druhá půlka pak byla naprosto dokonalá. Hlavně poslední půlhodina -tj. od příchodu Clarence (ano, anděl tam je bohužel až na konci) měla spád a závěrečná scéna mi vehnala slzy do očí (a to nemám ve zvyku). Mluvit o hereckém mistrovství Jimmyho Stewarta by bylo jen zbytečným opakováním, stejně tak jako o režii Franka Capry. Achjo, nějak na mě začíná doléhat atmosféra Vánoc, která z toho filmu přímo neuvěřitelně sálá. Ha,... slyším zvonit zvonek...další anděl dostal křídla. A třeba to byl zrovna ten můj anebo váš...:-) ()

Reklama

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Pekne vystavané, skvelo natočené a zahrané. Bohužiaľ tá fantasy rovina je tam na druhej koľaji. Čo zamrzí. Práve tá dáva tomu filmu na významovosti. A dodáva tomu značné presahy. James Stewart sympatický od prvej scény po poslednú. Veľmi sa mi páči raz za čas sa vrátiť k takýmto nostalgickým veciam čo fungujú a nechať nech zarezonujú. A dôvod toho prečo je ten film taký silný je aj fakt, že jeho téma je aktuálna rovnako dnes, ako bola aj kedysi. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Osobně bych tomuto filmu nemohl dát plný počet, ani kdybych se rozkrájel, na to jsem až příliš cynický. Snad i proto mě film nejvíce bavil hlavně zpočátku, kdy sledoval, jak se George Bailey postupně dostával (?) do sraček - i když i to je na pováženou, protože jednoduchou změnou optiky je v závěru ukázáno, že všechny jeho domnělé trable byly zrelativizovány v milosrdenství. Nezastírám, že by se mi film asi líbil víc, kdyby to bylo něco na způsob JASMÍNINÝCH SLZ, tedy filmová zpráva o prohlubující se beznaději jednoho zmařeného života, jemuž štěstí nepřálo a jehož konec má k happy endu na míle daleko. Ale budiž, chápu, že doba vzniku si žádala své a doznívající poválečný entuziasmus a životní optimismus je ze snímku cítit i po tolika letech. Jistě je správné, že existují takové filmy, a že je lidi mají stále rádi, i když se stále nemohu ubránit pocitu, že zrovna v tomto případě je to skutečně nejčistší filmové opium, které má k realitě nekonečně daleko a které muselo působit lehce směšně už tehdy - například pro úvodní scénu, v níž na hvězdném nebi blikají dvě galaxie coby božské hlasy, nacházím jen čistý výsměch - něco tak pitomého aby pohledal. Takových momentů by se ve filmu našlo i víc, a ostatně i samotný závěr je na mě asi už moc, ale ve výsledku se mi film stejně líbil. Především zásluhou kvalitního obsazení (u Donny Reed lze v mém případě mluvit skoro o lásce na první pohled) a kvalitního scénáře mě film bavil, respektive nenudil - přece jenom je zde doba vzniku hodně znát, což se projevuje třeba ve stylu herectví, které se od té doby diametrálně změnilo (včetně takových detailů, jako je líbání - herci ve filmech ze 40. let se líbají jinak než herci z filmů v 80. letech, a ti zase líbají jinak než herci v současných filmech). Stejně tak bylo zajímavé vidět mladého Jamesa Stewarta, dávno před tím, než hrál v mistrných Hitchcockových dramatech PROVAZ, OKNO DO DVORA a VERTIGO, které jsem viděl už dříve. Za mě celkově silné 4 *, je to velmi pěkný film, který teď v čase adventu určitě stojí za vidění. ()

Falko 

všechny recenze uživatele

Krasny vianocny pribeh, pri ktorom som mal zo zaciatku trosku problem zoznamit sa s hlavnym hrdinom Georgeom Baileym, ale po polhodinke sa scenar konecne vykrystalizoval a vsetko mi bolo hned jasne. Najkrajsia bola zaverecna tretia tretina, ale nechcem nic prezradzat, len podotknut, ze dej mi pripominal filmy, ktore mam najradsej s temou: ,,Co by bolo, keby..." A v ktorych filmoch tato tema bola? Napriklad trilogia NAVRAT DO BUDUCNOSTI (1985), FREKVENCE (2000), SRDCOVA SEDMA (1998). Ak ste tieto filmy videli a mate ich radi, mal by sa vam pacit aj Zivot je krasny. James Stewart bol nominovany na Oscara za najlepsieho herca v hlavnej ulohe, avsak Oscara si v roku 1947 prevzal konkurent Fredric March za ulohu vo vojnovej romantickej dramy NEJLEPSI LETA NASEHO ZIVOTA (1946). Podobne to bolo aj s reziou, s filmom a so strihom, za ktore bol Zivot je krasny nominovany, ale vsetky tri ocenenia si prevzal uz spominany film Nejlepsi leta..., ktoreho reziserom bol William Wyler. Jedine v piatej nominancii za strih si sosku prevzal opät iny film a to muzikal THE JOLSON STORY (1946)... 14.11.2009 _____ James Stewart - (George Bailey) +++ Donna Reed - (Mary Hatch Bailey) +++ Lionel Barrymore - (Henry F. Potter) +++ Thomas Mitchell - (Strýko Billy Bailey) +++ Henry Travers - (Clarence) +++ Frank Faylen - (Ernie) +++ Ward Bond - (Bert) +++ Gloria Grahame - (Violet) +++ Hudba: Dimitri Tiomkin +++ Produkcia: Frank Capra +++ ()

Galerie (72)

Zajímavosti (71)

  • Autor Philip van Doren Stern (1900-1984) napísal svoj príbeh už v roku 1939, ale márne sa snažil o jeho zverejnenie. V roku 1943 preto poslal 200 kópií svojim príbuzným a priateľom. Touto cestou sa novela dostala až k producentovi štúdia RKO, ktoré ju odkúpilo za 10 000 amerických dolárov. (classic)
  • Horúčavy robili pri nakrúcaní tvorcom také problémy, že režisér dal všetkým zúčastneným deň mimoriadneho voľna na zotavenie. (classic)

Související novinky

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

16.06.2022

Slavnostní zahájení 48. Letní filmové školy proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho… (více)

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006

Nepřišlo vám někdy, že ve skupině rodinných amerických filmů o Vánocích a Santa Clausovi a znovunalézání Ducha Vánoc něco chybí? Mně ne a velmi jsem se mýlil. Jean-Claude La Marre, herec, producent a… (více)

Reklama

Reklama