Hlavní postavou je tu penzionovaný kriminalista Václav Gaudl, který si začíná všímat podezřelého chování elegantního manžela své neteře Hedviky. Požádá svého přítele, podplukovníka Mácu, aby mu zjistil, kam profesor Horáček jezdí ve vypůjčeném taxikářském autě. Horáček je finančním expertem podniků zahraničního obchodu a přednáší na vysoké škole, Hedvika pracuje jako redaktorka v nakladatelství. Žijí si nad poměry, nejen díky svým profesím, ale také díky dědictví po bohatém otci Hedviky. Bydlí ve velké vile, mají dvě auta, chatu. Žena, která se snaží udržet si manžela, netuší, že má mladou milenku, jejich podnájemnici Danielu, s níž po přednáškách odjíždí na chatu. Když se Horáček rozhodne rozvést, ztropí Hedvika hysterickou scénu při níž nejprve prohlásí, že se nikdy nerozvede a nakonec způsobí nehodu, při níž zahyne mladá stopařka. Hedvika přemluví manžela, aby z místa nehody ujel. Muž to udělá protože netuší, že ho žena vyfotila, když táhl mrtvolu do křovin. Profesor Horáček se rozhodne pro radikální řešení. Chladnokrevně připraví a provede vraždu... (oficiální text distributora)

PTuranyi

Slušná československá kriminálka o nevere, nehode, vydieraní a vražde. Produkcia je veľmi dobrá. Prvú polovicu filmu len rozohráva hru, oboznamuje diváka s charaktermi a buduje atmosféru. Napomáha tomu aj dobrá hudba. Herci v tomto smere pôsobia dobre akurát Slávka Budínová pôsobí miestami trocha odťažito a milostné scény sú slabinou takmer v každom filme tejto doby. 65% ()

Adah

Nuda. Až do poloviny filmu se žádné psychologické drama ani krimi nekoná. Když se konečně objeví mrtvola a nějaká zápletka, vývoj je dost předvídatelný, bez nápadu, chybí napětí, postavy jednají naivně, některé věci jsou nedomyšlené (např. ta nacucaná předložka na suché podlaze by snad vyšetřovatele hned trkla (i oběť by si musela všimnout!) a kdo jde nahodit pojistky, aby se pak hrabal v objímce? A další... ) Jedna hvězda za atmosféru a půl druhé za ten otevřený konec. 30% ()

Cesty timem

Adamíru jsem měl rád snad ve všem, nepamatuji, že by bylo něco, co by s ním bylo slabé či nejde bože on. Byl solidní a stejně i tato detektivka. A Šustova muzika to je šustivá třešnička na tomto starém, ale pro mne díky uvedenému, stále dobrém dortíku. ()

Hombre8

Otravné a nesympatické postavy fízla - důchodce, milenky a manželky. Jinak by to šlo, i když režie a i tím pádem některé herecké výstupy mi přišly místy poněkud rozpačité. Chudák Horáček si chce užívat života plnými doušky a všichni mu to kazí. Tak co s tím... ()

evangelik

Jiří Adamíra - noblesní herec a podmanivým hlasem. V téhle roli se mně líbil - na rozdíl od S. Budínové. Děj se dost vlekl a to s těmi Angličany na večírku, to tvůrci ale opravdu přehnali... ()

corax8

nic výrazného, kromě několika dobrých hereckých momentů. myslí, že tenhle film mi v mysli neuvízne a asi ho brzy zapomenu. ()

Jasmín

V tomto filmu převažuje spíše to drama nad krimi. Policisté a pan Šmeral zde hrají druhé housle ústřednímu manželskému páru. U něj mi však něco chybělo .... na začátku filmu, když byli spolu, tam byla docela idilka a šlo spíše o příběh záletného manžela. To, že tam jsou nepřekonatelné rozpory, vyplynulo z ničeho nic ke konci v automobilové scéně, ve které se rozvodové drama v pár vteřinách smrtí stopařky posunulo zase do otázky života a smrti. Závěr filmu se mi pak už líbil a pan Adamíra si zaslouží za jedna. ()

Dr.Kongo

Taky se mi zdá celkové hodnocení trochu nízké. Film má slušnou atmosféru a přes rok výroby patří celkovým pojetím spíš do 60. let. Což je plus. Souhlas s ViktorD, Fukův první a nejlepší film.70 %. ()

benden

Tento film mne upoutal skvělými hereckými výkony snad všech postav filmu. Ovšem zahrát tak protivnou a egoistickou postavu ženy dovedla snad jen výborná Budínová. Opravdu skvělá herečka! Jinak film je docela zajímavý a určitě si ho pustím za nějakou dobu znova. ()

karelondatra

Klasická česká kriminálka sedmdesátých let. Nijak výjimečná, ale po všech stránkách poctivě napsaná, natočená a zahraná. Takže dívatelná. ()