Krtek ve snu

všechny plakáty
Animovaný / Krátkometrážní / Rodinný
Československo, 1984, 29 min

Krtečka zaujme pán, který ovládá opravu píchnutého kola na autě pomocí dálkového ovládání. Nasedne k němu a nechá se odvést do jeho domu, kde využije dalšího z výdobytků techniky - stroje, který mu sám naservíruje jídlo. Pán usne u televize a zdá se mu o tom, jaký by byl svět bez elektřiny a benzínu do auta. Není bez energií schopen ničeho a tak ho až krtek zachrání před umrznutím tím, že rozdělá ohýnek na jeho koberci a postupně na něm společně oba spálí veškeré vybavení domu. S příchodem jara pak teprve oba poznají, čemu budou muset v ,,novém" světě čelit. (HawkeyeSaw)

piranha

To měl asi být příběh apokalypsy a zániku lidského pokolení, nicméně postupný výskyt člověka, medvěda a lva v jednom teritoriu byl přinejmenším zarážející. Prostě jsem se nestačila divit. Ke konci už mi to ani nedávalo moc smysl a dokonce přišel mamut, načež jsme se dozvěděli, že to byl jen sen. Na chvíli zavládla hořká příchut x-té řady seriálu Dallas. ()

zdeny99

Krtek ve snu je jedním z těch půlhodinových snímků o krtečkovi. Líbí se mi především ten začátek, kdy potká chlapa, který žije v domě budoucnosti. Takže dá se říct, že krteček si tu zahrál i v takovém malém sci-fi, v němž mu například stroj sám naservíruje jídlo. Jenže jak pán domu usne u klasické televizní estrády 80. let, tak se příběh dostává do nějakých halucinogenních představ. Z nich se mi už líbilo jen to, jak byla v domě zima a museli si s krtečkem zatopit dřevem z nábytku. A to jak dali televizor na oheň, jak jim bouchnul. Ostatní mě už tak nebavilo. [1905. hodnocení, 51. komentář, 86%] ()

baiskon108

Pro mě ten nelepší díl Krtka. Jedná se o delší epizodu a také proto odvypráví mnohem větší dobrodružství. Moderní dům je naprosto skvěle vystižen a až doteď si pamatuju vůně i chutě, které jsem jako malý vnímal při pohledu na jídla ve snímku. Geniální zpracování, které navždy zůstane součástí mého dětství. ()

Balakriele

Už tenkrát jsem popotahovala, když pán v televizi agitoval: "Zničit krtka, zničit krtka..." ale po tomhle jsem musela svůj žebříček nejdepresivnějších filmů přehodnotit....přesto ho ale miluju :-) ()

LokiZombie

Mája(2) : ,,Iviku, pusť mi teteta s pánem" Já(20) : Na filozofické rovině je tohle fajnová satira. Člověk zhýčkaný high-tech industializovanou dobou sní o návratu ke svým kořenům, návratu k přírodě, zahození všeho povrchního a nepraktického, o upřímné radosti z vlastních malých úspěchů a maličkostí vůbec. O něčem takovém asi přemýšlel Palahniuk, když psal anarchistické monology Tylera Durdena v Klubu rváčů nebo Rousseau, když v hlavně rozvíjel svou teorii o Ušlechtilém divochu. Když se nakonec Člověk probudí, k žádnému prozření nedojde, jen se upřímně raduje ze svého života a všech udělátek, které ho v apokaliptické vizi budoucnosti přestaly poslouchat. Pointa tohohle milého krátkometrážního počinu je podle mě ve dvou důležitých myšlenkách:1)Měli bychom si vážit toho, co nám pokrok dal, nemusí to být nastálo. 2)Zároveň se zde objevuje obrovský optimismus, co se lidského osudu týče. Člověk si našel zvířecí přátele, splynul s přírodou, přežil. ()

Dinoroth

Výborná polhodina divokej antiutopistickej jazdy. Svet prechádza grandióznou obrátenou evolúciou, človek psychologickým vývojom... a Krtko popritom obom zachraňuje riť. _____ Diel sa vyznačuje živočíšnosťou (opakovaná necenzúrovaná nahota) a živočíšnou diverzitou (dôjde na medveďa, diviaka či slona). _____ Krtka milujem od malička a diel s raketou som považoval za vrchol tajomnej psychedeliky. Zjavne preto, že mi rodičia nepustili Krtečka ve snu. _____ (Videné v horúčkach v noci na Štedrý deň, film #1198, komentár #10) ()

Merenre

Fascinující... tím spíš, že jsem epizodu objevil až v dospělosti. Ten závěr by se klidně mohl zapsat do dějin jako jeden z nejbrutálnějších vůbec. Kde se sere nějaký šestý smysl, tohle má svou mrazivou řízností blíž k Planetě opic, ale celkově mi to připomnělo Lemův Futurologický kongres. Hodně rozjetá šou, která silně otřásla mým vnímáním Krtečka jako takového. Jsem z toho stále otřesený. ()

antragus

OK, ve snu sice je možné všechno, ale takovou punk anarchii s přídavkem spíše gay erotiky jsem fakt nečekal. Krtek trhající parkety a likvidující veškeré zařízení jednoho domu ohníčkem rozdělaným uprostřed obýváku? Maník nahotící na své zahradě? Jezdící nahej na kole? Divoký prase jezdící na kole? Medvěd jezdící na kole? Lev a slon v našich zeměpisných šířkách? No, aspoň to péro z gauče zapíchlý do zádele jsem zažil taky. Ale jinak...pretty psycho! ()

2xG

V alternativní budoucnosti se odehrávající postapo se stále temnějším příběhem a lynchovsky schizofrenním koncem, ve kterém je freneticky se smějící krteček ztělesněním noční můry. Jako fakt. A jsou tam taky nějaký penisy, kritika konzumerismu, technologizace a tak. ()