Reklama

Reklama

Děla z Navarone

  • USA The Guns of Navarone (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jen šest mužů stálo mezi životem a smrtí dvou tisícovek vojáků. Píše se rok 1943 a Němci jsou na vítězném tažení Evropou. Jsou už i v Řecku a na všech jeho ostrovech, s výjimkou Kréty a ostrůvku Chrenos blízko tureckých hranic. Ostrůvku, na němž našly dočasný azyl dvě tisícovky unavených, vyčerpaných britských vojáků. Měli by být evakuováni dřív, než vstoupí do války Turecko. Jedinou únikovou cestu po moři však neprodyšně střeží dvě obří, radarem řízená německá děla na ostrově Navarone. Ta nemohou být zničena ani z vody, ani ze vzduchu. Je tu jediná možnost: pokusit se zlikvidovat je přímo. Do vyplutí záchranného vojenského konvoje zbývá jen několik dní a skupinka šesti diverzantů míří v malé rybářské bárce k ostrovu, který je přístupný jen nebezpečným horolezeckým výstupem. Jen na nich záleží, jestli ty dvě tisícovky mužů příští středu zemřou, nebo budou žít... Natočeno na motivy skutečné události, zachycené v románovém bestselleru Alistaira MacLeana. Hvězdnému obsazení dominují Gregory Peck v roli kapitána Malloryho, David Niven jako „génius přes výbušniny“ desátník Miller a Anthony Quinn coby nekompromisní Řek Andrea. Duší celého natáčení byl scénárista a producent Carl Foreman, jehož vliv byl tak velký, že dokonce po prvním natáčecím dni prosadil odvolání původně designovaného režiséra Alexandra Mackendricka a jeho nahrazení J. Lee Thompsonem. Celé natáčení bylo mimořádně náročné a plné nečekaných překážek: David Niven si např. při scéně ztroskotání poranil ret a natáčení dokončoval s otravou krve de facto na revers. I přes vydatnou podporu řecké vlády překročili filmaři rozpočet i termín, odměnou jim ovšem byla řada ocenění oficiálních (Oscar za zvláštní efekty plus 6 dalších nominací, dva Zlaté glóby – nejlepší film-drama, nejlepší hudba – D. Tiomkin) i diváckých. Děla z Navarone se stala jedním z nejúspěšnějších filmů roku 1961. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (115)

Shakers 

všechny recenze uživatele

Teda musím povedať, že na ten rok výroby to ma fakt slušné efekty, ktoré vyzerajú aj dodnes dosť dobre. Guns of Navarone mi pripomínajú jednu s mojich obľúbených hier Commados II, kde som mal za úlohu zničiť práve Delá z Navarone. Film som inak zožral aj s navijakom, príbeh ma tempo, herci sú brilantne obsadený, dialógy prekvapivo chytré, nájdu sa aj zvraty a samozrejme nechýba slušná akcia, ale na nejakú vojenskú reálnosť zabudnite. Rozhodne jeden s tých vojnových filmov, ktoré sa môžu zaradiť medzi elitu. 85%- 4* ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Minutaz 150 minut je na divaka doslova sialena a nie vzdy sa nieco deje. Dialogy obcas dobre, obcas blbe, a herecke vykony hlavnych predstavitelov - Anthony Quinn /La Strada, Viva Zapata s istym Marlonom Brando/ tiez nic moc. Pribeh ani reziser J. Lee Thompson /Bily Bizon, Death Wish 4 a Huckleberry Finn/ sa nesnazia o nadsazku ani o nadhlad. Prestrelky smrdia az samoucelnostou : 50 % ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Pokud se film tváří jako válečný film, měl by se tak i chovat. Naprosto fasicnující bylo, že hlavním hrdinům těmř nic nevyšlo přesně podle představ a vždycky na jeden plán přišel jeden nečekaný výser. Což o to až sem je to v pohodě, ale pak ? Každý výser hlavní hrdinové vyřešili během několika sekund, třeba to jak se dostali ze zajetí na SS základně, proboha živého ani Rambo s Jamesem Bondem dohromady by to nezvládli líp. Pokud se v jednom záběru objeví němec, tak jen proto aby byl v druhým zabit našimi hrdiny, kdyby přiletěl americký cvičený holub a vysral se na nácka, a ten by potom padnul mrtvej k zemi, vyšlo by to nastejno. Navíc třeba při lezeckých záběrech jsem si pořád vybavoval film Zvíře, jak Bebel simuluje, že leze na vysoký barák, ale ve skutečnosti se plazí ve studiu po zemi. To vůbec nemá cenu, spousta z vás vyčítá kde jakýmu akčnímu filmu (die hard 4 ) nereálnost a přitom je na tom podobný druh film postaven. Naopak válečný film, pokud se má pyšnit skutečně slovem válečný by měl snad alespoń trochu odpovídat realitě a ne připomínat setkání supermanů se spidermany ve druhé světové válce, ale jak je vidět z hodnocení, vnímám to tak asi sám. Filmu přiznávám pár zajímavých scén, dobrý herecký výkony a kvalitní dialogy, Zejména když jeden z komanda mluví o tom, že je rozdíl někoho zabít střelnou zbraní a nožem. Ovšem stačí si vzpomenout například jak se všichni dostali do zajetí Němců a nikdo z nich neřešil, jak se to mohlo stát, přitom bylo jasný, že je někdo musel udat, až po čase najednou bum, byl odhalen viník, do tý doby ani slovo že by to někoho sralo. Už dlouho jsem neviděl válečný film, který se bere tak vážně a přitom působí tak naivně až trapně. ()

Mrkvič 

všechny recenze uživatele

Silné scény, silná témata a skvělí herci (i herečky). Děla z Navarone jsem si pustil s tím, že u tak dlouhé stopáže nejspíš usnu (nojo, ke konci jsem fakt chvíli uchrápnul). Místo toho jsem od začátku žasl nad tím, jak se film prezentuje. Žádné jednoduché válčení, ale v první řadě budování charakterů, které v průběhu filmu musí dělat těžká rozhodnutí. Právě až ten vojenský závěr mě uspal, ale vůbec mi to nevadilo, protože to stěžejní už bylo odvysíláno. ()

sud 

všechny recenze uživatele

S odstupem času a let jsem zjistil, že "Děla z Navarone" už nemají takové grády, jako kdysi. Scéna na skále je sice stále napínavá, Anthony Quinn exceluje na plné čáře, ale stopáž je dost přemrštěná, příběh se nesnaží o nadsázku a tudíž spoustu scén působí nepřesvědčivě a Gregory Peck se (při vší úctě a mé oblibě) do této role moc nehodí. Volné, o sedmnáct let mladší, pokračování s Robertem Shawem a Harrisonem Fordem je IMHO o třídu lepší. 50%. ()

Galerie (87)

Zajímavosti (28)

  • Píseň "Yialo Yialo" ("Pobřeží, Pobřeží"), kterou slyšíme zpívat na svatbě, je řecká lidová píseň o lásce a moři. Píseň má různé verze - během zpěvu se, tak jako u mnoha jiných venkovských lidových písní, improvizuje. První verze, kterou slyšíme ve filmu (prosba, aby moře neprobudilo zpěvákovu milou) je standardní. Druhá verze, kterou zpívá herec/zpěvák James Darren (filmový vojín Spyros Pappadimos), je zdánlivou improvizací (prosba k horám, aby se sklonily a on tak mohl spatřit svoji milovanou dívku "Anoulu" a vzdálený domov "Rahoulu"). (džanik)
  • David Niven nosí na svém baretu odznak Lehké pěchoty, u které sloužil ve 2. světové válce. (džanik)
  • Jedna z lokalit ostrova Rhodos, kde se natáčelo, byla přejmenována na "Zátoku Anthonyho Quinna" (Anthony Quinn Bay), který nedaleko odtud údajně zakoupil nemovitosti. Na Rhodosu se také natáčel válečný film Útěk do Atén (1979). (džanik)

Související novinky

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu

02.09.2008

A nemusíte daleko. Stačí v sobotu 6. září ve 20 hodin zavítat do Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Tam se totiž koná slavnostní koncert filmové hudby A Night in Hollywood. Pod moderátorským vedením… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno