Před úsvitem

• USA Before Sunrise (více)

Mladý Američan Jessie, který cestuje po Evropě, se ve vlaku z Budapešti do Vídně náhodou seznámí s francouzskou studentkou Celine. Cesta je dlouhá, Celine půvabná, a tak ji Jessie osloví a dají se do řeči. O několik hodin později si stále ještě povídají. Ač jsou každý jiný, mají si stále co říci a ani jeden z nich nechce, aby ta nečekaně kouzelná chvíle skončila. A když vlak dorazí do Vídně, přemluví Jesse dívku, aby odložila svou cestu do Paříže a vydala se s ním do ulic Vídně, kde jejich rozhovor pokračuje a přerůstá ve vášnivou romanci plnou krásných a pro oba nezapomenutelných chvil. Když pak přijde těžký čas rozloučení, slíbí si, že o půl roku později se znovu setkají. (TV Nova)

waska

Byl jsem na tenhle film zvědavý a i když jsem tušil, že bych mohl být velice zklamán, zvědavost vyhrála. Bohužel. I když je to film o dialozích "ze života", je to neskutečná nuda. Vážně, hrozná nuda.. ()

Zuzzka

Ethan Hawke mi zde tolik připomínal jednoho mě nepříjemného člověka, že se to pro mě stalo téměř nesledovatelné. A pořád jsem nechápala, že to ta Julie nevidí, co je on vlastně zač. Moc romantické mi to tudíž nepřišlo, ale reálné, to zase ano. ()

007.

Film začal velmi slibně , ale postupně začal trochu sklouzávat do určitého stereotipu dialogů. Víc jak 72% nedám. ()

Lasombra

Moc a moc mi film sedl do nálady. Evropská atmosféra. Dva příjemní, mladí lidé. Dvě zasněné duše, natolik rozdílné, natolik stejné. A jedno nádherné město Vídeň. ()

sanikope

Pre mňa osobne óda na zač. 90-tych rokov. Asi takto isto som ich prežival aj ja a preto sa asi nevyhnem kliše. Toto zvyčajne nie som schopný len tak povedať ale tento film ma úprimne dojal a nádherne opisal tie pobláznené momenty keď nevieme prečo sa chováme tak ako sa chováme . Všetko čo hrdinovia prežívaju mi pripomína moje vlastné zažitky a tak som absolutne nemal problem stotožniť sa s tým čo asi prežívaju. Bolo to ako pozerať sa na seba po 20 rokoch. Pri pozeraní som sa často zamyšlal ako som sa zmenil alebo ani nie zmenil ale moje hodnoty sa troška pomenili. Taktiež si občas kladiem tie otázky či by som chcel vedieť čo bolo po a vďačim dobe že vtedy neboli mobily, emaily, facebooky. Tie romaniky majú možnosť zostať nedotknuté všemožnými novými apdejtmi ktoré by mi moju spomienku na minulosť mali možnosť zmeniť a pokaziť. Predsa len straviť s niekym intenzívny ale i tak krátky čas v mladom veku a potom ho už nikdy nevidieť bolo síce bolestivé ale mladosť je predsa aj o tom- Žiť na plno a nepozerať sa dopredu či to raz budem ľutovať... ()

mazic

původně jsem chtěl dát celé sérii dát celkově 4, ale za 5 se stydět nebudu. Přitom v prvním díle ona nesympatická, on nesympatickej, ale pobavil pobavil a posledních 40 minut poslední části jsem viděl a slyšel v reálu asi stokrát. ()

Brinkley

Ono je těžko okomentovat film, který patří již dlouhou dobu k mým osobním nej. Postpubescentní část "PŘED..." trilogie jsem poprvé viděla zcela náhodou v rámci Amerického nezávislého léta na ČT2, a to právě ve věku hlavních postav. Spolu s nimi jsem dorostla až do Soumraku (jenž stavím ještě o stupínek výše) a za nějaký čas Céline a Jesse doženu i o Půlnocí. Filmové slovní spojení "cizinec ve vlaku" pro mě díky Úsvitu dostalo další význam. Před Úsvitem představuje splnění všech idealistických představ o spontánnosti a volnosti dvou náhodně střetnutých "diskutérů, a to nejen při sdílení myšlenek. Je štěstí, že tyto představy máme šanci prožít díky skvělému scénáři i hercům, neboť v reálu je málokdo ochoten riskovat při pomyšlení, že se z toho druhého s největší pravděpodobností vyklube cvok nebo v lepším případě fádní jedinec..... a co pak s takovým dělat až do rána . ()

andrew88

...film plný otázek o lásce a osudu.... Není to žádná romantická slátanina plná klišé se šťastným koncem jako u většinu filmů tohoto žánru. ()

RajAthen

Co kdybyste potkali někoho zajímavého cestou někam... a strávili s ním jeden den? Film, který jasně potvrzuje rčení, že méně je někdy více a věnovat čas charakterům se prostě vyplácí. Dva lidé se potloukají po Vídni a povídají si a vy máte pocit, že se tam vlastně potloukáte taky. Nedojdete k žádným hlubokomyslným závěrům, podstatě lidství či tajemství života (...a nebo možná trochu i ano), ale civilnost a zdánlivá všednost propůjčuje filmu, alespoň z mého pohledu, neuvěřitelnou sílu a atraktivitu pro každého zvědavého cestujícího. ()

pirulka

Film, ktorý u mňa vyčnieva medzi všetkými ostatnými. Nie je komerčný a prvoplánový, nie je pre široké publikum..Keď som ho pozerala prvýkrát, bola som unesená tým závanom originality..veď romantických filmov je na tucty, ale celý film prežiť ako divák pozerajúci sa na stretnutie dvoch mladých ľudí., ktoré je .nečakané neplánované..magické..no namôjdušu bola som uchvátená, túžila som zažiť niečo také aj ja..Five stars ;) a dve pokračovania? i am more than happy :D ! ()

Psycho.R

Úžasně vybroušený scénář a hlavní dvě role úžasně procítěné. Měl bych si dát facku, že jsem tak dlouho otálel se shlédnutím. ()

gemi

Vida, jak krásně o ničem a zároveň o všem může být nezávazné plkání dvou naprostých cizinců, kteří se zrovna potkali a mají na sebe jenom jednu jedinou noc. Velmi vkusný romantický film, o kterém jsem si myslel, že už jsem jej viděl. A přestože je už čtvrt století mladý, není tomu tak. EDIT: 16. 4. 2023, druhé zhlédnutí. Páni, to má kouzlo, zanechá zvláštně nostalgickou náladu. Jako když člověk náhodně objeví poklad, který se ale nad ránem vypaří stejně náhle, jako se objevil. Nelze se ubránit vlastním vzpomínkám... Krom toho je to úžasná studie v mistrovství konverzace. Dva rétoricky rovnocenní (a v rétorice velmi dobří) partneři, kteří si vzájemně nahrávají na smeč ve slovních výměnách, které dávají smysl a jsou uvěřitelné. A právě v tom je nevětší síla filmu. Dialogy netvoří tupé repliky šustící papírem. Nevím, jestli to měli scénáristé odžité, ale rozhodně to tak působí. Zajímavé jsou závěrečné ranní záběry všech těch destinací z noční toulky, které v denním světle a nastalém osamění působí strašně prázdně a obyčejně, veškeré kouzlo se z nich vytratilo s ústřední dvojicí. ()

Zikus

Moc tlachání a takřka žádný děj. Po delší době by mi ta sluníčkářka, co se oblíkala jako babka, začala lézt na nervy. Měl jsem co dělat, abych to dokoukal do konce. Kdyby tam přidali nějaké drama a trochu akce, bavilo by mě to víc. ()

Likan7

Bohužel tam tu vytříbenost, kouzlo a chemii vůbec nevidím. Je to fajn konverzačka s nesympatickým klukem a asexuální holkou, kterým tu osudovost vůbec nepřeju, nebo spíš mi to je absolutně jedno. Nemohu říct, že bych se nudil, je to hodinu a půl trvající rande během jedné noci, ale moje pozornost a plusové body postupem času spíš klesaly, než že bych se filmem nechal unést. A že se romantikou hodně rád nechávám unést, tady ale nebylo čím. ()

kebo

Kto z nas by nechcel zazit nieco podobne? Len tak si cestovat vlakom a stretnut osobu, ktora nas zaujme natolko, ze sme kvoli nej ochotni vystupit z vlaku na inej stanici ako sme povodne planovali, a zazit nezabudnutelny vecer vo Viedni? Ja osobne by som nebol proti. Skvely film bez akcnych a typicky americkych scen. Len dvaja uchvatni herci, ktori sa rozpravaju o zivotnych etudach tak zaujimavym sposobom, ze sa clovek nenudi. Chvalim tak Richarda Linklatera, Ethana Hawka ako aj Julie Delpy ()

fojtas

velmi prijemny film, skoda jen, ze jsem prvne videl nemene povedeny druhy dil...jeden z mala romantickych filmy, ktery opravdu stoji za shlednuti ()

JamesLeon

Dva lidé se potkají ve vlaku, vystoupí ve Vídni a společně se po ní den a noc procházejí. Zní to jako klišé, ale díky inteligentním smysluplným dialogům tomu tak v tomto případě není.. Moc mám rád scénu v posluchárně obchodu s deskami - to jiskření a váhavost, které se pak naplní/zmizí na ruském kole. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!