Před úsvitem

• USA Before Sunrise (více)

Mladý Američan Jessie, který cestuje po Evropě, se ve vlaku z Budapešti do Vídně náhodou seznámí s francouzskou studentkou Celine. Cesta je dlouhá, Celine půvabná, a tak ji Jessie osloví a dají se do řeči. O několik hodin později si stále ještě povídají. Ač jsou každý jiný, mají si stále co říci a ani jeden z nich nechce, aby ta nečekaně kouzelná chvíle skončila. A když vlak dorazí do Vídně, přemluví Jesse dívku, aby odložila svou cestu do Paříže a vydala se s ním do ulic Vídně, kde jejich rozhovor pokračuje a přerůstá ve vášnivou romanci plnou krásných a pro oba nezapomenutelných chvil. Když pak přijde těžký čas rozloučení, slíbí si, že o půl roku později se znovu setkají. (TV Nova)

GIK

Příde mi to o něco horší než dvojka. Celkem to ušlo kvůli dobrým hereckým výkonům hlavních představitelů. Věřil jsem jim téměř vše. Ale to předlouhé vykecávání mi zde stejně jako ve dvojce moc nesedělo a místo abych si u sledování filmu odpočinul, byl jsem dvacet minut před koncem docela hotovej. Hrdinové občas probírají naprosté bludy, třeba o těch duších. Nelíbila se mi rovněž jejich náklonnost ke kdejakým pobudům. ()

Mashak

Režisér popsal čistou lásku. Nezprzní ji stereotyp, nevěra, nenávist. Je krátká, ale o to intenzivnější! Myslím si, že to o čem vypráví toto dílko by chtěl zažít každý! Bravo! ()

truby

Mám z toho trochu smíšené pocity, líbilo se mi to moc, ale cítím se trochu nemužsky, když hodnotím 5 hvězdičkami. Pokud se nad tyto své primitivní pocity povznesu, nemám téměř co bych vytknul. Bylo to skvělé: pro tu atmosféru, pro ten dialog, proto, že někdo dokázal zfilmovat můj sen. ()

Gixian

Nízkorozpočtová romantika kde, jak se říká, i malý kašpárek zahrál slušně velké divadlo. I přes silnou naivitu některých "reálií" dokáže film člověka obstojně vtáhnout, a to především díky slušným dialogům a uvěřitelným výkonům obou hlavních představitelů (kde Delpy je z těch dvou jasně lepší). Závěrečné ohlédnutí za místy, která jsou už chladná a opuštěná, zatímco o pár hodin dřív na nich vznikali a zanikali celé světy, bylo pro mne emocionálně velmi silné a povedené, přesto však pocit jisté plochosti a prázdnoty, který jsem většinu filmu měl, mi nedovolí jít ze silných tří až na celé čtyři hvězdičky. ()

Stíba

Žít tady a teď a neplánovat je asi ten nejkrásnější moment žití a přesto je to někdy tak těžké a pro mnohé svazující. Nádherný romantický film u něhož mi k dokonalosti chyběl jen můj o něco silnější osobní prožitek. ()

Biopler

Ako námet na film výborné, pýta si to pútavejších hercov, ktorým by som fandil. Vystavať film na dialógoch iba dvoch postáv si pýta veľkú dávku nápadov, výborné herecké výkony a dynamiku a to sa v tomto prípade nepodarilo. Avšak príbeh končí veľmi milo. ()

candy_daze

"Před úsvitem" jsem si pouštěla s velice příjemným očekáváním. Opravdu jsem se těšila na to, že se po dlouhé době podívám na slušný romantický film, což se ukázalo jako velká chyba. Možná se tvářím jako cynik, ale uvnitř jsem měkká jak marshmallow, tak co je špatně? Protože toto se opravdu nedalo. Film mi vadil už od začátku. Ač mám Ethana Hawkea poměrně ráda, přišel mi tu on i Julie Delpy přechytralí, nepřirození a zkrátka naprosto nesnesitelní. S genialitou zde oslavovaného scénáře si tedy dovolím nesouhlasit, protože nesnesitelní byli samozřejmě hlavně jeho vinnou. Dialogy se táhly, necítila jsem žádnou jiskru. Nedala jsem ani tu hodinu a půl, prostě jsem to psychicky nezvládla. Možná jindy... nebo spíš ne. ()

KubiiiCZek

Film pro holky, stejně naivní jako plynule anglicky hovořící rakouský žebrák, co za bůra na počkání skládá brilantní básně vytříbeným jazykem, kterému nerozumí. ()

chrispe

Na tento film jsem si brousila zuby několik let a pořád jsem se k němu nedostávala a nedostávala... pravda je ta, že kdybych si ho pustila dřív, to znamená ještě když mi bylo náct, tak mám pocit, že by mě možná zaujal víc. Člověk očekává (nebo alespoň já), že ho rozhovor dvou hlavních hrdinů bude pomalu vtahovat a vtahovat a že v něm objeví třeba i něco nového či úderného. Při zpětném zamyšlení si nemůžu vzpomenout na jedinou myšlenku. A to je sakra škoda. Alespoň, že Julie Delpy byla opravdu roztomilá francouzska, na kterou bylo radost pohledět,a i když její "ženství" mi bylo chvílemi dost protivné, prezentovala zároveň i sílu, kterou v sobě každá žena má. A to se mi naopak líbilo moc. ()

tranquill

"Takže nahoře na tom obřím kole se líbala jedna stařena s malým klukem..." Konverzační filosofická romantika. Proč ne? ()

ICTS

Neobyčejné osudové drama, které mě postavilo ze židle. Tento nezávislý film má své kouzlo a je především založený na dialogu. Synonymum pro slovní spojení láska na první pohled je Before Sunrise. ()

Razzor_82

"Tohle je naše jediná noc." Láska na první pohled dvou egoistů. Nekonečný monolog filozofických keců. Já byl taky vynikající v plavání, čepýří se slizký Hák před asexsuální šprtkou Díply. Nekonečné záběry dvou hlavních postav. Totálně bez emocí a romantiky. Jen chlubení se na přeskáčku. Všechno strojené a přeslazené. 4/10 ()

duffi

Nádherné, něžné, romantické, okouzlující a mohl bych pokračovat. Je to opravdu krásný příběh o lásce a setkání dvou lidí, každý si určitě vybaví vlastní pocity a vzpomene si, o čem všem si povídal se svým protějškem při seznámení. Herci jsou skvělí a uvolnění, úplně z nich byla ta láska cítit, ode mne je to 5* ()

Perr

Dva lidé se potkají ve vlaku, vystoupí ve Vídni a rozhodnou se, že spolu stráví noc, obchází anglicky mluvící bezdomovce a dávají jim prachy, aby později zjistili, že nemají na víno, vedou stupidní intelektuální kecy a navíc jsou oba velmi nesympatičtí, ach to je romantika. ()

Ladson

Bohuzel jsem driv videl Pred soumrakem. Tak dost mozna proto me film nenadchl, kdyz jsem vedel, jak to bude pokracovat. Ale i tak jsem se dobre bavil. Pokracovani, ale bylo o dost lepsi. Proto jen 70% ()

Kvasekus

souhlasim s Tsunamim...Byl to hezkej pokus, ale vážně se to nezdařilo. Slečna opravdu moc hezká neni a ty dialogy ne místy, ale dost často velmi nudí. Film vsadil na romantiku, která se v těch inteligentních rozhovorech dost ztrácí. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!