Šílenství

V zajatí šialenstva

• Austrálie

Fantasy / Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 1994, 95 min

Naprostá špička od Carpentera. U Šílenství jsem během promítání měl strašně divný pocit a neumím si to ani vysvětlit. Škoda, že snímek neměl větší rozpočet, protože nestvůry vypadaly strašně lacině. Ani nevím zda jsem snímek pochopil, ale to mi vůbec nevadí, protože Carpenter dokázal dokonale vystupňovat atmosféru. Škoda, že nenatočil více takových pecek. Potenciál určitě měl/má.(14.10.2010)

Carpenterov ďaľší hororový kúsok tentokrát zo sveta spisovaťeľa. Začiatok pekne svižne ide až pokým sa hlavný hrdina nedostane do mestečka Hobbs End vytvorené hororovým spisovaťelom. Niekedy tomu neverí čo je realita a čo je fikcia až to potom zistí. Príšeri sa tu objavia a to hneď uprostred 50 minuty. Hlavní hrdina sa bude snažiť z tochto mestečka utiecť ale márne vždy sa vráti spať. Keď sa vráti do New Yorku bude varovať ľudí aby tú knihu od Canea nečítali ale oni ho neposlúchnu a nastane epidémie. Lenže hlavní hrdina rozpráva príbeh ako sa mu to stalo a je v blázinci a nakoniec zistí že ten film čo sa natáčal bol vlastne oňom. Atmosféra je priam božská Carpentera musím pochváliť od začiatku do konca ani len nenudí.(7.12.2008)

CITÁT - Promiň mi za ty koule, já jsem se netrefil............ Škoda, že hudebního doprovodu je tak málo. To co je však slyšet je velmi povedené. CITÁT - Ale né, hlavně ne tyhle Carpenterovský hity............ Tohle však není konec, to teprve začíná. Zmizel Sutter Cane, spisovatel hororů, prý lepší než Stephen King a náš hlavní hrdina se jej vydává hledat. Ještě před tím je však divák na začátku ujištěn, že zas tak jednoduchá cesta to není. Scéna z blázince nám dá za pravdu a příběh nám pomalu ukazuje , co že se to vlastně při hledání Suttera Cana stalo. CITÁT - Jeho příběhy nejsou smyšlené, ale skutečné........... Má to napětí, pár lekaček, dobrá monstra, střední triky a povedené herecké obsazení. Cesta za hledáním Suttera Cana je čím dál šílenější. CITÁT - Musím!! Napsal mi to tak............ Příběh z prvky Lovecrafta, trochu z filmu Věc, něco málo z Kinga a několik dalších podobností, kterých je v malé míře ve filmu nespočet. Jako celek je to působivý horor. CITÁT - Předemnou neutečeš, chápeš? Jsem teď Bůh............... No a pak, že se ze čtení knih nedá zblbnout. Protože už teď sedím v blázinci. CITÁT - Za měsíc má premiéru film..........(29.3.2015)

Nejlepší Carpenter devadesátých let a současnosti vůbec. První polovina, či spíš třetina filmu není nic extrózního. Nabízí se jistá podobnost s nepříliš povedeným Městečkem prokletých z téhož roku, protože v těch pár úvodních minutkách trochu skřípe budování úderné atmosféry příběhu. Ovšem pak, stejně jako hlavní hrdina obrací stránky hororové knížky, tak divák stále více a více rozkrývá temná a neuvěřitelná zákoutí děje, celého překvapivého příběhu. S každou další minutkou ta zprvu se hledající atmosféra houstne a celičké snažení se začíná klonit k těm nejlepším kouskům téhle hororové legendy, jako je třeba Vládce temnot, včetně typické zrůdnosti postav, monster a pekelných stvůr. Efektová stránka filmu je nadprůměrné, nikoliv skvělá, monstra správně odporná, leckdy zdařile teatrální. Typická hudební složka pak jen dodává potřebnou oblohu k hlavnímu chodu. Herecky je film až překvapivě vyvážený, jak skvělý Sam Neill v hlavní úloze, tak i démonický a temný Jürgen Prochnow za tým zla. Až v závěru se v pavučině, kterou snová vaše podvědomí vymotáte ke středu, který vás překvapí ba možná až šokuje a co se v první třetině zdálo jako televizně střižený horůrek, to se dostává do zcela jiného světla. Nebo spíše temnoty temnější než ona mýtická zákoutí nejhlubší lidské mysli. Proč tedy dávám za 4 a půl? Vhledem k současným a nedávno minulým Johnovým filmům bych měl dát za 5, protože Šílenství / Ve spárech šílenství je o několik tříd lepší, ale zase s ohledem na doby dávno minulé, tak oproti Věci už jde přeci jen o trošku slabšího brášku. Klišé neklišé, tenhle film bych směle zařadil mezi 20 nejzdařilejších hororů druhé poloviny let devadesátých a současnosti. Johne, vyslyš motlitby fanoušků a natoč zase něco alespoň podobného. Amen.(12.12.2004)

Carpenter opět na scéně se svýma rádoby strašidelnýma příšerkama. Bohužel po 17ti letech se nejedná ani o strašidelný ani o nějak kostýmově a efektově kvalitní snímek. Dříve to možná bylo strašidelné, ale v dnešní době je divák zvyklý na větší maso. Ze současného pohledu nic moc děj, nic moc horor, nic moc duchařina. Takže další ze starších, těžko hodnotících filmů. 3*, 17.4.2014, pc(17.4.2014)

• - Šest románů Suttera Canea, z nichž Trent čerpá : "The Hobb's End Horror", "The Feeding", "The Whisperer in the Dark", "Something in the Cellar", "The Breathing Tunnel" a "In the Mouth of Madness". (D3VIL)

• - Robot Monster, na které se Sam Neill dívá v hotelu, je jedním z oblíbených "monster" filmů Johna Carpentera. (D3VIL)

• - Sama Neilla pořezal na krku kus falešného skla, který odletěl při natáčení scény, kde je sklo v jeho cele proraženo. (D3VIL)