Šílenství

• Kanada

• Austrálie

Fantasy / Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 1994, 95 min

Jedna z mála posledních věcí, co mi od Carpentera chyběla a kdybych jí úplně vynechal, asi by se nic nestalo. Carpi už tady začíná těžce blbnout, místo synťáků používá příšerný trash metal nebo co to je za sračky, stejně neposlouchatelný jako v jeho příšernosti Duchové Marsu. Efekty jsou strašný a už i v roce 1994 to muselo působit směšně. Vemte si, že za necelé čtyři roky se začal natáčet Matrix. Jediné pozitivum na filmu je příjemně šílený Sam Neill a jeho démonické přehrávání vedoucí skoro až k dokonalosti. Víc bych ocenil, kdyby film začínal rovnou v šíleném městečku a finální apokalypsy bylo mnohem více, včetně brutálního masakru v ulicích. Tady už Carpentrovi docházel dech a je dobře, že potom už moc filmů nenatočil, jeho čas pominul s koncem osmdesátých. 50%.(6.12.2018)

,,Já nejsem jen fikce.“ ,,Myslím, že jsi!“ ,,Přečti si to, když mi nevěříš. Uvidíš, co jsem pro tebe připravil.“…. Zajímavý horor, který by mohl zaujmout i příznivce ,,duchařin“. K čemu jinému přirovnat dezorientaci, ztrátu paměti a paranoické jevy. A nesmím zapomenout na knihy jako realitu. Nebo je to jen fikce? Strašidelný děti. On jde vlastně strach z každého, kdo má hubu od krve. Solidní řemeslo J.Carpentera, ale předně: PERFEKTNÍ Sam Nelil! PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** P.S.: Je čas přečíst si Suttera Cane!(29.9.2009)

Lovecraft se potkává s Kingem v ultimátní literárně/filmové hororové vizi Johna Carpentera. Co je realita, co fikce a jak fikce může ovlivnit realitu? Ve filmu je na jednu stranu hodně (klasických) motivů (uctívání, apokalyptická invaze a epidemické šíření zla, příběh v příběhu, šílenství), na druhou stranu málo děje, což jde na vrub četným hororovým výjevům, které mě ale moc nezaujaly. Zároveň se bere s nadhledem, což se odráží ve vtípcích i hereckých výkonech - Sam Neill si to dává, ale jeho zfetovaně působící sexy parťačka je na pár facek. Celkově z toho mám i po třetím zhlédnutí tytéž rozporuplné dojmy, ale zajímavý horor to rozhodně je.(10.10.2010)

Výtečný Carpenter, byť jeho starší filmy mi přece jen přijdou lepší. Obsazení je zde podle mě spíše průměrné, ne vše jsem tam asi pochopil, a občas se mi tam trochu vkrádala nuda, ale jako celek mě to bavilo, a několik scén tam je naprosto výborných. Soundtrack a kamera - jak je u mistra zvykem - nemají chybu. Když to srovnám s tím, jak hrozné horory se točí dnes, tak tenhle film je úplně někde jinde; jeho specifické kvality ale asi nedocení každý.(28.5.2019)

Na mňa film zapôsobil pozitívne. Vôbec som nečakal také množstvo lakačiek, ale boli a fungovali. Veľké plus. Vyzdvihujem aj super atmosféru a zaujímavý dej, ktorý ma bavil až do konca. Škoda, že film nebol natočený v tejto dobe, pretože úroveň efektov a celková vizualizácia filmu neboli bohviečo, a to aj v kontexte tej doby. Bubáci sa mi zdali príliš gumení a umelí na to, aby som sa ich zľakol. To isté platí aj pre masky. Ešte zo základnej školy si pamätám jednu akciu, kde sme v rámci brannej výchovy nacvičovali prvú pomoc. Pre názorné zranenia nám nalepili na telo a na tvár rôzne lepky, aby zranenia vypadali čo najreálnejšie. To isté asi použili vo filme. Proste guma na tvári... to moc nevydesí. V súčasnosti by sa tento problém ľahko odstránil a pôžitok z filmu by bol ďaleko lepší, pretože námet a scenár fakt za to stojí. 80/100(3.1.2014)

• - Robot Monster, na které se Sam Neill dívá v hotelu, je jedním z oblíbených "monster" filmů Johna Carpentera. (D3VIL)

• - Na svém útěku z prokletého městečka se hrdina ubytuje v hotelu. V jeho hotelovém pokoji je krátký záběr na televizor, kde se zrovna vysílá sci-fi horrorová klasika 50tých let Robot Monster. (Scytale)

• - Sama Neilla pořezal na krku kus falešného skla, který odletěl při natáčení scény, kde je sklo v jeho cele proraženo. (D3VIL)