Reklama

Reklama

Šílenství

  • Česko V zajetí šílenství (více)

Pojišťovací vyšetřovatel John Trent (Sam Neill) je pověřen prozkoumáním náhlého zmizení fenomenálního hororového spisovatele Suttera Cane (Jürgen Prochnow). Ten má těsně před uzávěrkou své doposud nejlepší knihy, ale stále nedoručil poslední kapitolu. Trentovi se podaří lokalizovat zapomenuté městečko v němž spisovatel pravděpoodbně žije i čerpá inspiraci pro své zneklidňující příběhy. Spolu s Caneovou editorkou Lindou Styles (Julie Carmen) se vydávají po spisovatelových stopách. Začínají se kolem nich však dít podivné věci, občané městečka se chovají zvláštně a až nápadně připomínají postavy jednotlivých knih. Trent se domnívá, že jde jen o zvrhlý způsob jak upozornit na novou knihu, ale je tomu skutečně tak? (TobRieper)

(více)

Recenze (354)

Gemini 

všechny recenze uživatele

No, i mistr Tesař se někdy utne, ale dostaňte se na hodinu a půl Do Spárů Šílenství a uznáte, že se tak tentokrát rozhodně nestalo. Carpenter poslepoval propriety a atmosféru temného zla chapadlovitého charakteru jako vystřiženého z Cthulhu se zombie horrorem a vyšlo mu to dokonale. Tedy ne že byste umírali strachy, ale to se nestalo ani u Věci...spíš vás bude neustále tak trochu mrazit a budete pořád mít ten pocit nejistoty, o tom jak to vlastně celé je...a to je věc bohužel poměrně málo vídaná...vítá vás brilatní Šílenství, v hlavní roli John Trent. 80% ()

Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

Snímek balancující na hranici těžkého klišé a geniálního využití žánrových lahůdek. Vzhledem k zajímavému příběhu a dusné atmosféře, určitou lacinost některých momentů s radostí přehlédnete. Ukázkové zpracování bezútěšné atmosféry a postupné budování depresivní atmosféry, která člověka neděsí pouze povrchně, ale především mu brnká na duší. Není to čistých 5 hvezdiček, ale na 4 je to až PŘÍLIŠ dobré... ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Jsme všichni šílení, nebo je šílený svět kolem nás? Odpovědět na tuto otázku je stejně obtížné jako pochopit pointu Ve spárech šílenství. Dělal si z nás John celou dobu jenom prdel, anebo je všechno mnohem složitější než naznačuje první dojem? 80% Zajímavé komentáře: Gemini, ScreamJay ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Podivuhodná bizarnost, které by měl každý hororový fanoušek věnovat náležitou pozornost. Příběh, ne nepodobný Carpenterovu mladšímu příspěvku do Masters of Horror - Cigarette Burns, se prolívá mezi realitou a fikcí, divák má pozoruhodnou možnost tápat spolu s hlavním hrdinou. Výkon Sama Niella měl jisté drobné rezervy, nicméně pořád je Šílenství herecky kvalitně odvedeným dílem, vysoko čnícím nad jinými béčkovými horory. Atmosféra by se místy dala krájet, hororové městečko bylo vykresleno dokonale. Horror movie of the year ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Po dějové stránce nebyly Carpenterovy filmy ničím inovantní nikdy, takže neskrývaný béčkový námět o pragmatickém pojišťovacím agentovi, jenž je konfrontován s podivínským spisovatelem hororů, je velmi příjemným popichování všech milovníků jednoho nekorunovaného „krále“ psané hrůzy. Režisérova nezaměnitelná scénografická stavba, která odsouvá všechny možné rušivé elementy stranou a pomocí kamery jdoucí do podstatných detailů, je dokonalým základem pro budování stísněné atmosféry maloměsta. Herecké výkony sice odpovídají hloubce charakterů předepsaných scénářem, ale přesto je Jurgen Prochnow dostatečně démonický a Sam Neill nadprůměrně výrazný, aby dokázali unést i některé dějové přešlapy, jež víceméně kulminují asi 15 minut před koncem, kdy si Carpenter neodpustí latexový nášup. Ale i sebevětší porce chyb je odpustitelná díky pevně držené atmosféře po celou stopáž a především mistrovsky otevřenému konci, který je až po okraj naplněn pesimismem a v němž si Carpenter udělal maximální srandu sám ze sebe. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (19)

  • Sam Neill měl film původně režírovat. (D3VIL)
  • Robot Monster, na které se Sam Neill dívá v hotelu, je jedním z oblíbených "monster" filmů Johna Carpentera. (D3VIL)
  • Název městečka "Hobb's end" je vtipnou narážkou na stanici metra, kde je vykopána mimozemská loď ve filmu Pět milionů let k Zemi. (D3VIL)

Související novinky

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Nekorunovaný král filmových „záporáků“ a britský džentlmen s neuvěřitelně plodnou kariérou, která čítá na dvě sta třicet filmových a televizních rolí - těmito slovy by se dal představit David Warner,…

Tvůrci Hry o trůny chystají Lovecrafta

Tvůrci Hry o trůny chystají Lovecrafta

13.12.2019

Dvojice tvůrců seriálového hitu Hra o trůny David Benioff a D. B. Weiss teď po opuštění Star Wars projektu má konečně volné ruce k chystání svých nových věcí exkluzivně pro Netflix. Několika set…

Reklama

Reklama