Šílenství

• Austrálie

Fantasy / Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 1994, 95 min

• mat.ilda

Nebylo to úplně k ničemu, jelikož jsem podle reakcí většiny poserů zde zjistila, že mám pro strach uděláno... ale nejsem si jistá, jestli to neplatí jen pro tento případ, takže pro sichr rekapituluju - na slizovité příšerky mě nikdy neužilo, neosvětlení šedovlasí senioři, nedodržující pravidla silničního provozu, mě už vyděsili bezpočtukrát a s narušenými dětmi pracuju... tak čeho bych se tady mohla bát? Snad hospitalizace v psychiatrickém zařízení, ale nepřichází v úvahu, protože nervy, ty já mám jak špagáty... Jedna hvězda za Sama Neilla.(30.10.2014)

Brakové prolínání fikce, skutečnosti a metafilmu s vyvrcholením ukazujícím divákovi, že je jednička. Což o to, rád bych sestoupil do močálů Lovecraftových šílenství a běsů Nové Anglie, ale to by z něj nesměla čpít stařecká moč Carpenterovy stereotypní režie. Když se tak ohlédnu za jeho Apocalypse Trilogy, nebo vlastně nad celou biografií, nenajdu nic, co by mohlo zůstat nad Věcí..(8.10.2013)

Zvláštní film, který neměl točit Carpenter, natož k němu dělat hudbu. Scénář nadhazuje pár zajímavých myšlenek (přestože poučka, že reálné je to, na čem se shodne většina, se u nás probírá snad už na základní škole) a i v jiných místech si dokáže udržet divákovu pozornost. Tahle látka by víc slušela De Palmovi nebo Copollovi, kteří jsou stejně drsní, ale navíc... řekněme umělci.(15.12.2004)

No já vám nevím, není 77% trochu moc. Chvílemi to sice je výborná podívaná se super lekačkami, ale jinak mě film docela uspával. Přišlo mi to jako dílo z 80. let, ne z roku 1995. Sam Neill mi příjde po filmu "Horizont události" dost nechutný a nesympatický a tady mě nijak nezaujal. Děj je zajímavý, ale nakonec se nedá nijak logicky vysvětlit a to mi trochu vadí. Průměrný horor, ve kterém byla nejlepší atmosféra a sem tam nějaké ty lekačky. 60%(10.9.2009)

Očekávání byla úplně jiná. Divák je do příběhu krásně a ladně zanesen, aby se mohl připravit na nepříjemné pocity nejistoty, které se objevují ve druhé půli. Atmosféra je zde spíše průměrná a spolu s dobrým příběhem se trošku hádají a škodí si. Hlavní hrdina Sam Neill není zrovna hvězda největšího kalibru, ale ani tak filmu rozhodně nijak neublížil. Škoda vzhledu kreatur, které se ale ovšem dají vzhledem k rozpočtu odpustit. /75%/(27.10.2014)

• - Sama Neilla pořezal na krku kus falešného skla, který odletěl při natáčení scény, kde je sklo v jeho cele proraženo. (D3VIL)

• - Hobb je zastaralé slovo označující ďábla. (D3VIL)

• - Cane řekne o kostelu, že to je "sídlo zla staršího než lidstvo a většího než celý známý vesmír". Tato věta pochází z Lovecraftovy povídky The Haunter of the Dark. (gjjm)