Super Mario Bros.

• Česko Superbratři (více)

V Brooklynu začnou záhadně mizet mladé dívky. Jednoho dne je unesena i krásná archeoložka Daisy (Samantha Mathis), do které je zamilovaný instalatér Luigi Mario (John Leguizamo), kterému nezbývá nic jiného, než se se svým parťákem Mariem (Bob Hoskins) vydat do dinosauřího světa ukrytého v podzemí Brooklynu, kde vládne krutý vládce Koopa (Dennis Hopper). Snímek Super Mario Bros. vznikl na motivy světoznámé videohry od společnosti NINTENDO. (oficiální text distributora)

instageek_cz

Tohle je jedna z těch věcí, které se musí vidět, aby člověk uvěřil. Která se musí skutečně stát, protože by to nikdo nevymyslel. Kdybyste tenhle film v jakémkoliv momentu zastavili, v 99 % případů by vás v životě nenapadlo, že se to jakýmkoliv způsobem týká Super Maria, milované videoherní série od Nintenda. Spíš byste to považovali za záběry z Blade Runnera, Demoliton Mana, nebo Šíleného Maxe 3. Jen byste si nepamatovali, co je to tam za odporný houbovitý hnus, který se rozlézá po celém městě:)) Super Mario Bros. byl první velkou videoherní filmovou adaptací. Šlo tedy o průkopnický projekt, kde nikdo moc nevěděl, jak to uchopit. Tím můžeme výsledek částečně omluvit, zároveň se v něm ale jasně odráží filmařská arogance, kdy tvůrci zdrojový materiál (nejčastěji hry nebo komiksy) považují za něco podřadnějšího, nehodného jejich génia. Proto si vezmou jen tu a tam nějaký prvek, nebo nejlepší část dějové zápletky, a zbytek zahodí. Maria dostala do rukou dvojice totálně nezkušených režisérů, která ve své době proslula hlavně experimentálními krátkými videi. Není náhoda, že poté už nikdy nic nenatočili a dá se hovořit o zázraku, že z toho psychedelického mixu vznikl celistvý film. Jako malý jsem ho viděl na VHS nesčetněkrát. Casting je za mě naprosto boží. Bob Hoskins JE Mario a John Leguizamo (Luigi) bude už navždy patřit mezi mé oblíbence. Samantha Mathis byla velmi půvabná princezna Daisy a Dennisu Hopperovi se povedlo ztvárnit zábavně zlého záporáka. Skvělá je hudba, přímo úžasné pak speciální efekty (Yoshi!!). Odkazů na hru tu najdete minimum, jsou to spíš easter eggy pro fanoušky. Zároveň se zde vyskytuje několik scén i postav mnohem děsivějších než cokoliv, co nabízí běžné hororové produkce!:)) Ve výsledku se jedná o šílenou jízdu, po níž vám možná bude trochu šoufl, ale pokud jste fandové Maria, MUSÍTE jí aspoň jednou absolvovat!:)) Hodnocení: 5/10. PS: Mé další recenze najdete na Instagramu, profil instageek_cz , díky!:) ()

hrumsrt

Pokud by se posuzovaly videoherní adaptace podle Super Mario Bros. (aneb dle zmatenosti českého distributora - Superbratři), už nikdy žádná nevznikne.. Populární hra o instalatérovi Mariovi, který musí zachránit princeznu a sníst ty správné houbičky, se dočkala filmové předělávky, jen aby nahnal fanoušky do kina a započal novou filmovou sérii (ano, bylo v plánu více dílů).. S vizí oblíbenosti a velkého potenciálu monetizace značky studio přešlo i přes ztrátu Dannyho DeVita, který by do hlavní role opravdu sedl, a Maria za každou cenu muselo uvést včas. Natáčení, v němž nikdo nechápe, co se dělá, nic neví o hře samotné a přes nepříliš sympatické herecké obsazení vypráví čím dál víc zmatečný příběh, který postupně nemá se samotnou hrou moc společného.. Můžeme pochybovat o samotné možnosti převést arkádovou hru jako je Mario do skutečného světa, ale tohle přesně si měli rozmyslet tvůrci. A proto konečný výsledek je naprostou tragédií.. Zoufalí tvůrci, zmatené herecké obsazení a naprosto tristní scénář.. Špatný film, který se drží pohromadě jen díky jisté bizarnosti a diváků bavící se nad nekonečnou zmateností všech zúčastněných.. Loni jsme jasně viděli, co má v sobě SuperMario za potenciál. A bez princezny Peach bylo přece už od začátku jasno.. Bizár! 25% ()

onlyK2

Možná v době svého vydání to bylo trochu koukatelné, ale nyní už vůbec. Absolutně nechápu, že tohle mohlo někdy vůbec vzniknout. ()

J.Mayen

Normalne bych dal samozrejme odpad, protoze tahle silena splacanina bez spetky soudnosti si nic jineho nezaslouzi,ale z nostalgie a vzpominek na tu dobu budu preci jen mirnejsi a dam jednu hvezdu. Po 30 ti letech, kdy film bezel v TV a ja mel mozno ho videt, jsem celou dobu jen nevericne kroutil hlavou. Jak mohlo proboha neco takoveho spatrit svetlo sveta? Navic opravdu nesymptaickej Kolumbijec tu dostal roli Lugiho (patrne italskeho instalatera), ten jeho hispano ksicht je do oci bijici. Predstavte si, ze by jste hrali Super Maria na Nintendu a ovladali by jste skakajiciho Kolumbijce. ()

Víteček

Vše co si člověk kdy přál od Mária v jednom úhledném balíčku. Špinavý Bronx, slizké houby a ještě sliztější politici, auta a automobilové honičky, punková stylizace, dinosauří dimenze s humanoidními dinosaury a monarchií, stroj na evoluci, několik různých love story, skákací boty, stále se opakující hudební smyčku. Opravdu, věrněji asi zadaptovat Mária nešlo. ()

blondboss

Jedna z najväčších kravín, aké som na filmovom plátne videl. Neviem, či toto mala byť pocta videohernej legende alebo to mala byť skôr paródia. Tipoval by som na to druhé, ale vyzerá, že tvorcovia to mysleli vážne a Hoskins s Leguizamom asi museli dosť trpieť. Scenár čisté peklo, kostýmy radšej nekomentujem a celkovo ten feeling z filmu by som očakával niekde na úrovni tej hry a nie na úrovni podpriemernej televíznej parody show bez výraznejšieho momentu. Škoda reči. Druhú hviezdu ale dávam za úžasnú titulnú pieseň od Roxette, ktorá to výrazne oživila. 35 % ()

Skeevee

Dyz sem byla mala, tak se mi to hrozne libilo =))) a Dennis Hopper je bombastickej slizoun a cely, i kdyz maximalne ujety, je to docela zabavicka =))) a ty vsemozny vobludky =) no, bavilo me to asi stejne jako hru ;) mozna bych to mela zase nekdy omrknout, abych se na to koukla trochu kritictejsim okem =) ale radsi ne...necham si tu iluzi o tom, jakay to bylo hezky ;) ()

MFA

Super Mario Bros je dost hloupý film podle počítačové hry, kde se scénář zoufale chytá reálií skákací hry z osmibitové éry, což už opravdu není daleko tomu pokoušet se zfilmovat například hru tetris nebo pong. Tomuhle filmu, kterému se dá vytknout hodně, však v době kdy jsem ho viděl (2012) přidává na hodnotě ta bláznivá hravost a naivita se kterou byl v roce svého vzniku udělaný. Hrdiný instalatér zachraňuje svět před dinosauří rasou. Logika naprosto ustupuje před zábavou a hravostí. Film je poměrně výpravný a má skvělou atmosféru devadesátkových filmů - viniká barevností a kvalitním ztvárněním jiného světa. Je to však blbost! ()

alex011

Cakal som nieco viac. Ako namet podla hry to bolo fajne, aj prostredie bolo vytvorene skvele a napad ze evolucia cloveka by mohla vzniknut aj z plazov je paradny ulet :D Film inak primitivny ale na take pozeranie za dazda sa da aj to :) ()

Kalda69

Videl jsem to jako maly dite a diky vzpominkam si to drzi prumerne hodnoceni a bojim se ze kdybych to shlednul dnes, hodnoceni by slo do kytek. Takze davam 3 Gumby z 5 ()

JesterKruger

Explodující mauzoleum. Zpočátku jsem si u tohoto filmu řekl, že nebude tak špatný, jak podle hodnocení může vypadat. Já se ale mílil. U tohoto filmu jsem v polovině usnul, a pak mě ke konci vzbudila má ségra, která se se mnou na to dívala. Omlouvám se, ale tohle podle mě není dobrý film. Nudil se, a špinil jméno kultovní videohry. ()

FxXxR

ak sa natoci film podla videohry pre deti, sotva sa da ocakavat ze bude urceny dospelemu publiku. Super Mario Bros nie je vynimka. a svoju ulohu splnil uspokojivo. ako desatrocne decko som bol nadseny, akurat odstupom casu si spominam aka to bola hovadina. skoda, ze uz nemam tu videokazetu, aby som si "osviezil" spomienky. a vlastne je to asi len dobre. ()

BufordTannen

Rovnako temná a bizarná atmosféra, ako v hre. Filmu nemôžem vyčítať ani jeho zvrátenosť, lebo filmy rokov devedesiatych sú tým charakteristické. Možno zo mňa hovorí iba nostalgia, lebo pri hre som strávil noci hrôzy :) ()

Jurator

Musím říct, že narozdíl od jiných převodů her na filmové plátno jsem až tak zklamán nebyl - s ohledem na to, že v originální nintendovské hře se jen pohybujete s panáčkem po plošinách a skáčete na nepřátele. Pak zabijete draka a osbobodíte princeznu. Má to samozřejmě své kouzlo, ale jak k něčemu takovému udělat scénář? Nejlépe tak, že použijete jen hlavní postavy a nebudete se držet dějové linie (která je v herní předloze primitivní). Autoři správně zapojili fantazii, udělali z toho prima oddechovou sci-fi pohádku a nezklamali ani fanoušky. Rozhodně úspěch. ()

Ros_tik

Když jsem byl mladší, tak jsem ten film měl hrozně rád. Nyní už mne tolik neoslovuje. Stejně si ale tři hvězdy zaslouží. ()

Cruise a Stiller opět spojí síly

Cruise a Stiller opět spojí síly

17.02.2009

Čím by byla Tropická bouře bez Toma Cruise? Něčím asi ano, ale určitě by ztratila svůj bezkonkurenčně nejzábavnější prvek. A Tom bude mít opět příležitost dokázat, že je za jistých okolností lepší… (více)