Legenda o vášni

Legends of the Fall

Legenda o vášni

Drama / Romantický / Western / Válečný

USA, 1994, 127 min

Pozoruhodné drama uvádějící nás do života jedné rodiny a jejich strastiplných osudů a zvratů. Jednotlivé postavy jsou poměrně dobře vykreslené a hlavně dobře zahrané, Anthony Hopkins opět ukazuje zač je toho loket, zvláštní povaha Tristana byla v podání Brada Pitta ještě zvláštnější a Julia Ormond na mě působila až možná mysticky (škoda, že tak dobrá herečka nehraje více). Její osud je zvlášť dojemný a budí soucit. Kamera si naprosto jistě zasloužila Oscara, záběry na montanskou přírodu jsou úchvatné. S tím souvisí i výjimečná výprava. Hudbu si až tak dobře nevybavuju, ale špatná zcela určitě nebyla. Člověk od tohoto zamyšleníhodného filmu čekal něco víc a taky se mu toho podle mě víc dostalo.(9.3.2008)

Dávno předtím, než jsem dokázala plně ocenit ságy z počátku 20. století, zamilovala jsem si strasti rodiny tří synů plukovníka Ludlowa odehrávajícící se nejprve v magickém čase před 1. světovou válkou a po té zasahující až do doby prohibice. Dokonalá výprava, výtečné obsazení (Brad Pitt, Anthony Hopkins, Aidan Quinn, Julia Ormond, Henry Thomas, Karina Lombard a Gordon Tootoosis) a gradace dramatu v nadčasové podobě, dělá z Legendy o vášni smělého nástupce legendy o Tristanovi a Isoldě, jen s tím malým rozdílem, že v této verzi získá Tristana mladičká míšenka Isabel.(21.6.2010)

Druhý slávny film Edwarda Zwicka predstavuje vtedy vychádzajúcu hviezdu Brada Pitta a Juliu Ormond na vrchole kariéry, kedy som ju považoval za najkrajšiu herečku na svete. Túto trochu dlhú melodrámu som videl už dosť dávno, takže s konečným hodnotením počkám až po druhom vzhliadnutí. Alebo jej pozeranie prenechám radšej citlivým diváčkam, ktoré tú osudovosť a dlhé vlasy Brada Pitta ocenia zopár úprimnými slzami.(15.2.2007)

Divošsky přitažlivý Brad Pitt? Nóóó... divošsky chvílemi vypadá, ale vsadím svou čest (a pěkně vás nachytám, protože žádnou nemám), že je to čistě proto, že jeho Tristan nemá mamku, která by na něj ve správnou chvíli zahulákala: "Sakra, kluku, přestaň lítat po lese jak praštěnej, koukej se učesat, než ti ty pačesy ustřihnu, a mazej umejt nádobí!" To by ta divošská fasáda vzala rychle za své, jenže milý Tristan holt mamku nemá, má akorát macechu a každé malé dítě díky Popelce ví, že macecha a malér jedno jsou. Kdyby Julia Ormondová nutila nejžádanějšího blonďáka Hollywoodu přebírat hrách a smejčit kouty, třeba by se z toho ještě dalo nějak vyklouznout, přinejhorším by se použil ten starý trik s oříšky, dýní, myšmi a kocourem, jenže ona musí mít něco extra a tak se do něj zakouká. A pro změnu každý dospělý ví, že láska a malér jedno jsou, zvlášť když se v té lásce zajímavě kombinuje nevěra s incestem. Anthonymu Hopkinsovi na to nezbývá než koukat tak smutně, že se i jeho herecké mistrovství ke konci snímku mírně vytrácí, snad do zalesněných montanských kopců... Scenérie jsou vůbec tak nádherné a ochromující, že se mi v jejich stínu zdála ta lidská část příběhu ještě bezvýznamnější a malichernější, než je k ní spravedlivé, ale i díky nim jsem se zbytečně dlouhou, nevášnivou a nelegendární ságou prokousala docela v pohodě a přece jen z ní na mě dýchl závan jehličím a pryskyřicí vonící touhy vyhoupnout se na neosedlaný hřbet polozkroceného mustanga, cválat do výšek, kam mohou jen rychle ubíhající mraky, opíjet se horským vzduchem místo pašovanou kořalkou a prožívat vášeň, kterou nemůže odměřit studené pásmo celuloidu.(8.3.2008)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $66,638,883Tržby Celosvetovo $160,638,883║ Možno miestami trošku príbehovo rozťahané ale celkovo vďaka niektorým silným momentkám to naberie na takej sile, že na tie slabšie chvíľky to dá zabudnúť, krásna hudba, uhladený vizuál, dobré obsadenie, presne tak ako to býva zvykom u Edwarda Zwicka. /80%/(18.10.2005)

• - Přesun filmování z Montany do Kanady ušetřil produkci celkem 2 miliony amerických dolarů. (PußyMagnet)

• - Edwardu Zwickovi trvalo 17 let, než příběh přetvořil na scénář. (PußyMagnet)

• - Calgary bylo vybráno pro filmování hlavně kvůli suchému podnebí. Jakmile se začalo filmovat, tak štáb zažíval rekordní srážky. (PußyMagnet)