Legenda o vášni

Legends of the Fall

Legenda o vášni

Drama / Romantický / Western / Válečný

USA, 1994, 127 min

Úžasně natočené napínavé romantické drama a moderní western s krvavými válečnými scénami v životním příběhu tří bratrů (Ai.Quinn, B.Pitt, H.Thomas) a jejich otce bývalého plukovníka (A.Hopkins) na počátku 20. století na ranči v divočině v Montaně. Je to epický příběh, jak jejich životy ovlivnila vláda, 1.světová válka, prohibice a zrada a láska všech tří bratrů k jedné ženě (Julia Ormond). Je to o citech a ty vyvolává nejvíce divoký vlasatý Tristan (Pitt) a krásná, ohnivá a nešťastná Susannah (Ormond). Je to o hercích - dobří jsou všichni, nejvíce září Anthony Hopkins (zvláště v závěru - po mrtvici - je nepřekonatelný) a Brad Pitt se svým neklidným charismatem (scény uklidňování Julie před odjezdem do války a zároveň již z náznaků jasná jejich počínající vášeň, zuřivá pomsta bratra ve válce, napadení hostinského kvůli pivu pro přítele indiána, divoká jízda na koni nad srázem), dobrý je také chladný Aidan Quinn (nejlepší ve vypjatých střetech s Tristanem). Trailer: http://www.csfd.cz/film/13350-legenda-o-vasni-legends-of-the-fall/videa/(5.4.2009)

Silný dojemný příběh, který mě ohromil hned po prvním zhlédnutí. Nádherná hudba Jamese Hornera, krásná příroda divokého západu, romantická atmosféra a kouslo drsného divokého života. Film stojí na třech hlavních postavách a myslím, že lépe Edward Zwick vybrat nemohl. Divoký tvrdý hoch v podání Brada Pitta, kterého zkrotí až láska ženy, skvělé Julie Ormond - oba ukazují, jak dobří herci jsou. Anthony Hopkins v roli otce třech synů exceluje a pro mne je to po Hannibalovi a Mlčení jehňátek jeho další nejlepší výkon. Legenda o vášni je v mé TOP 10 a tudíž nemám, co bych vytknul.(25.6.2011)

Film je uveden jako drama, romantický, western a válečný. No tak s tím lze souhlasit jenom v páru záběrech tohoto filmu. Western v žádném případě. Válečná podívaná jenom v krátké životní epizodě všech tří bratrů. Romantika ? Prosím vás při jaké příležitosti ? Že se tam Julia ORMOND vyspala s Bradem PITTEM, protože její snoubenec a jeho bratr padl ve válce ? Film bych zařadila do společenského drama, protože tam dramatických chvil bylo až dost. Mě to nijak nevzalo za srdce, tím neříkám, že se na to nedalo koukat, ale jak říkám pustím si to podruhé až za 5 let (pokud se dožiju).(9.8.2010)

Pozoruhodné drama uvádějící nás do života jedné rodiny a jejich strastiplných osudů a zvratů. Jednotlivé postavy jsou poměrně dobře vykreslené a hlavně dobře zahrané, Anthony Hopkins opět ukazuje zač je toho loket, zvláštní povaha Tristana byla v podání Brada Pitta ještě zvláštnější a Julia Ormond na mě působila až možná mysticky (škoda, že tak dobrá herečka nehraje více). Její osud je zvlášť dojemný a budí soucit. Kamera si naprosto jistě zasloužila Oscara, záběry na montanskou přírodu jsou úchvatné. S tím souvisí i výjimečná výprava. Hudbu si až tak dobře nevybavuju, ale špatná zcela určitě nebyla. Člověk od tohoto zamyšleníhodného filmu čekal něco víc a taky se mu toho podle mě víc dostalo.(9.3.2008)

Musím priznať, že som túto pomerne zložitú rodinnú ságu plne docenila až po treťom zhliadnutí a hĺbala nad všetkými filmovými zložkami, ktorými disponuje od klasického príbehu podtrhnutého vášňou, túžbou a žiarlivosťou cez krásnu kameru, úchvatné prírodné prostredie Montany, nadčasovú hudbu Jamesa Hornera až po znamenité herecké výkony, z ktorých mi najviac imponoval nenápadný Aidan Quinn. Nedá sa povedať, že ide o bežný romantický film napriek pomerne známej dejovej línii. Vďaka širokému obsahovému spektru, vzájomne prepleteným ľudským osudom, pohotovému strihu či neustálym záberom na pokoj vyžarujúce scenérie divej prírody, ide o neuveriteľne emocionálny film, nie patetický. Verím tomu, že keď si dám štvrtú, piatu projekciu, tak sa dopracujem už aj k slzám. Nenápadný filmový drahokam, ktorý v mojich myšlienkach naberá na stále väčšej dôležitosti a spolu s Posledným samurajom patria od Zwicka k mojim malým pokladom, ktoré by som si dokázala púšťať na potešenie zmyslov i vnútra od rána do večera.(24.4.2011)

• - Calgary bylo vybráno pro filmování hlavně kvůli suchému podnebí. Jakmile se začalo filmovat, tak štáb zažíval rekordní srážky. (PußyMagnet)

• - Příběh, který čte plukovník Ludlow chlapcům před spaním, je "Rikki-Tikki-Tavi" z knihy Rudyarda Kiplinga "The Jungle Book". (PußyMagnet)

• - Původně koncipováno jako "odrazový můstek" pro Seana Conneryho a Toma Cruise. (PußyMagnet)