Legenda o vášni

Legends of the Fall

Legenda o vášni

Drama / Romantický / Western / Válečný

USA, 1994, 127 min

Príjemnú rodinnú ságu nakrútil ešte pred Posledným samurajom a Krvavým diamantom režisér Edward Zwick. A že je na čo sa pozerať sa presvedčíte aj sami. Hlavne po skvelom začiatku. Celkom vydarený romantický film určený hlavne pre dievčenské (ženské) publikum. Brad Pitt hrá veľmi dobre a dobre mu sekundujú Anthony Hopkins, Julia Ormond a Aidan Quinn. Bohužiaľ ale film plynie dosť pomaly a ku koncu sa toho vo filme deje toľko, že by to vystačilo na miniseriál.(10.12.2012)

Divošsky přitažlivý Brad Pitt? Nóóó... divošsky chvílemi vypadá, ale vsadím svou čest (a pěkně vás nachytám, protože žádnou nemám), že je to čistě proto, že jeho Tristan nemá mamku, která by na něj ve správnou chvíli zahulákala: "Sakra, kluku, přestaň lítat po lese jak praštěnej, koukej se učesat, než ti ty pačesy ustřihnu, a mazej umejt nádobí!" To by ta divošská fasáda vzala rychle za své, jenže milý Tristan holt mamku nemá, má akorát macechu a každé malé dítě díky Popelce ví, že macecha a malér jedno jsou. Kdyby Julia Ormondová nutila nejžádanějšího blonďáka Hollywoodu přebírat hrách a smejčit kouty, třeba by se z toho ještě dalo nějak vyklouznout, přinejhorším by se použil ten starý trik s oříšky, dýní, myšmi a kocourem, jenže ona musí mít něco extra a tak se do něj zakouká. A pro změnu každý dospělý ví, že láska a malér jedno jsou, zvlášť když se v té lásce zajímavě kombinuje nevěra s incestem. Anthonymu Hopkinsovi na to nezbývá než koukat tak smutně, že se i jeho herecké mistrovství ke konci snímku mírně vytrácí, snad do zalesněných montanských kopců... Scenérie jsou vůbec tak nádherné a ochromující, že se mi v jejich stínu zdála ta lidská část příběhu ještě bezvýznamnější a malichernější, než je k ní spravedlivé, ale i díky nim jsem se zbytečně dlouhou, nevášnivou a nelegendární ságou prokousala docela v pohodě a přece jen z ní na mě dýchl závan jehličím a pryskyřicí vonící touhy vyhoupnout se na neosedlaný hřbet polozkroceného mustanga, cválat do výšek, kam mohou jen rychle ubíhající mraky, opíjet se horským vzduchem místo pašovanou kořalkou a prožívat vášeň, kterou nemůže odměřit studené pásmo celuloidu.(8.3.2008)

Anthony Hopkins, úžasná práce Johna Tolla za kamerou, který si nenechá ujít jedinou malebnější příležitost a romanticky rozmáchlá hudba Jamese Hornera (o chlup, ale jsou i lepší příklady Jamesova umu) tvoří mocný protipól k poněkud komplikovanějšímu dějovému pletenci, kde to jen hraje antickou tragikou. Přijde mi, že Zwick (poklona, pane) si nemůže ve svých filmech nechat ujít příležitost k válečným šarvátkám, ale když to někdo umí, tak proč ne. A už jsem se zmiňoval, že tam hraje Anthony Hopkins?_____Nakrmen vtipnou kaší bych se ale vyjádřil spíše takto: Trochu jako sága rodu XYZ, trochu jako reklama na Marlboro, trochu jako Já, písnička (Divocí koně) a navrch vědomí, že na Západní frontě rozhodně není klid...(12.6.2008)

Zwickovy filmy jsou pro mě synonymem kvalitních blockbusterů. Neboli kvalitních výpravných spektáklů, které dokážou oslovit jak náročnějšího, tak i běžného diváka. To celkem splňuje i Legenda o vášni, jenže narozdíl od Zwickovo pozdějších Samurajů a Diamantů je plná patosu, který ale není ukočírovaný v mezích, které u podobných snímků čekám, což následně podlamuje zážitek, který by třeba jen i samotné herecké obsazení mělo jistojistě nabídnout. 6/10(1.7.2014)

Edward Zwick ani v Legendě o vášni nezklamal. Jen nechápu, jak je možný, že jsem o tom filmu v životě neslyšel. Přitom je to velkofilm jako Brno, který Nova musela a měla protáčet na své televizi půlrok co půlrok. Každopádně se tak nestalo a možná je to lepší. Legenda o vášni je totiž výborný film po všech stránkách. Příběh, herci, hudba, kulisa....jen ta klasická Zwickova amerikanizace, patriotismus a to všecko kolem. A dost možná ještě hrozně zničená postava Brada Pitta, že horší to snad ani být nemohlo. I tak to ale stálo za to. Nedokázal jsem od toho odtrhnout oči, bavilo mě to, mělo to spád, jako velkofilm má mít a jak to Edward Zwick umí. Jeho filmy miluju. Není jedinej, který by mě dokázal zklamat. Ať už je to Poslední samuraj, Odpor nebo Krvavý Diamant (to je taky jeden z nejlepších filmů co jsem kdy vůbec mohl vidět). Určitě mu za to přispívají také herci. Na svojí dobu se výborně sešli. Právě třeba Brad Pitt jako mladík, který se rozjíždí, nebo oskarový Anthony Hopkins, který nikdy nezklame. Nebýt toho, že je tenhle film vlastně o vášni, citech, a lásce, dal bych možná za pět, ale to bych musel hodnotit jiný film.(12.10.2009)

• - Film se měl původně natáčet ve Winnipegu v Manitobě (Kanada), ale město natáčení odmítlo kvůli žádosti na odstranění několika stromů. (PußyMagnet)

• - Calgary bylo vybráno pro filmování hlavně kvůli suchému podnebí. Jakmile se začalo filmovat, tak štáb zažíval rekordní srážky. (PußyMagnet)

• - Přesun filmování z Montany do Kanady ušetřil produkci celkem 2 miliony amerických dolarů. (PußyMagnet)