Legenda o vášni

Legends of the Fall

Legenda o vášni

Drama / Romantický / Western / Válečný

USA, 1994, 127 min

Naprostý filmový orgasmus!. Není to sice čistých 5*, ale v tomhle případě spíš rád přidám než uberu. Nádherně odvyprávěný příběh, který musí zasáhnout i totálního neznaboha se srdcem z kamene. Nevím co si zaslouží největší chválu, jestli kamera, režie, hudba a nebo herci. Nicméně Edward Zwick odvedl prvotřídní práci a všechny atributy sladil v nezapomenutelnou podívanou, která je pro mě pohlazením na duši. Úžasný film. 95%(12.3.2011)

Pozoruhodné drama uvádějící nás do života jedné rodiny a jejich strastiplných osudů a zvratů. Jednotlivé postavy jsou poměrně dobře vykreslené a hlavně dobře zahrané, Anthony Hopkins opět ukazuje zač je toho loket, zvláštní povaha Tristana byla v podání Brada Pitta ještě zvláštnější a Julia Ormond na mě působila až možná mysticky (škoda, že tak dobrá herečka nehraje více). Její osud je zvlášť dojemný a budí soucit. Kamera si naprosto jistě zasloužila Oscara, záběry na montanskou přírodu jsou úchvatné. S tím souvisí i výjimečná výprava. Hudbu si až tak dobře nevybavuju, ale špatná zcela určitě nebyla. Člověk od tohoto zamyšleníhodného filmu čekal něco víc a taky se mu toho podle mě víc dostalo.(9.3.2008)

7/10. Edward Zwick je zkušený rutinér, který snad ani neumí natočit špatný film. Hodně mu k tomu dopomáhají, stejně jako třeba v „Krvavém diamantu“, kvalitní herci; tady vedle Brada Pitta boduje hlavně svérázný Anthony Hopkins. Zručně natočený snímek s krásnou hudbou, lokacemi a silným, i když možná až zbytečně zamotaným příběhem. Dvouhodinová lahůdka na – alespoň pro mě – jedno zhlédnutí.(3.8.2010)

Edward Zwick ani v Legendě o vášni nezklamal. Jen nechápu, jak je možný, že jsem o tom filmu v životě neslyšel. Přitom je to velkofilm jako Brno, který Nova musela a měla protáčet na své televizi půlrok co půlrok. Každopádně se tak nestalo a možná je to lepší. Legenda o vášni je totiž výborný film po všech stránkách. Příběh, herci, hudba, kulisa....jen ta klasická Zwickova amerikanizace, patriotismus a to všecko kolem. A dost možná ještě hrozně zničená postava Brada Pitta, že horší to snad ani být nemohlo. I tak to ale stálo za to. Nedokázal jsem od toho odtrhnout oči, bavilo mě to, mělo to spád, jako velkofilm má mít a jak to Edward Zwick umí. Jeho filmy miluju. Není jedinej, který by mě dokázal zklamat. Ať už je to Poslední samuraj, Odpor nebo Krvavý Diamant (to je taky jeden z nejlepších filmů co jsem kdy vůbec mohl vidět). Určitě mu za to přispívají také herci. Na svojí dobu se výborně sešli. Právě třeba Brad Pitt jako mladík, který se rozjíždí, nebo oskarový Anthony Hopkins, který nikdy nezklame. Nebýt toho, že je tenhle film vlastně o vášni, citech, a lásce, dal bych možná za pět, ale to bych musel hodnotit jiný film.(12.10.2009)

Dříve než jsem viděl film, přečetl jsem si knihu (jen tak pro zajímavost - do češtiny ji přeložil skladatel a zpěvák Robert Křesťan), která se mi poměrně dost líbila. Nabídla zajímavý rodinný příběh se spoustou zvratů a událostí. Film se mi zdá o něco slabší. Obsazení Anthonyho Hopkinse a Aidana Quinna je šťasná volba, Tristana jsem si sice představoval trochu jinak než Brada Pitta, ale není špatný. Opravdu mi zde hrubě nesedla Julie Ormondová, Susannah byla v knize vášnivá žena, z níž vášeň přímo sálala. Susannah Ormondové je oproti té románové pouze podivná nesympatická husa. Nebýt toho, mohl by to být nadprůměr. Takhle pouze průměr.(2.1.2008)

• - Edwardu Zwickovi trvalo 17 let, než příběh přetvořil na scénář. (PußyMagnet)

• - Film se měl původně natáčet ve Winnipegu v Manitobě (Kanada), ale město natáčení odmítlo kvůli žádosti na odstranění několika stromů. (PußyMagnet)

• - Prvním promítacím víkendem film vydělal 14 milionů dolarů, celkově pak 66 milionů dolarů. (PußyMagnet)