Drama Titus Andronicus, které patří k raným dílům slavného alžbětínského divadelního autora a zároveň je jeho první tragédií, inspirovalo debutující režisérku Julii Taymorovou k neobvyklému tvůrčímu zpracování. Příběh římského vojevůdce, který se vrací z války proti Gótům a jako zajatkyni si přivádí gótskou královnu Tamoru a její syny (nejstaršího z nich však nechá zabít, aby uctil památku vlastních synů, kteří v boji padli), je příběhem o krvavé pomstě. Režisérka jej zasadila do pozoruhodného stylového rámce, v němž se mísí nejrůznější estetické a kulturní vlivy, a do hlavních rolí obsadila dva skvělé herce - Anthonyho Hopkinse a Jessiku Langeovou. (oficiální text distributora)

Prochy38

Herecký koncert. Kromě těch dvou nejzvučnějších jmen i ta méně zvučná solidně zazářila. Shakespearovu verzi vůbec neznám, ani jsem nevěděl, že je to od něj. Verše ovšem tomuto dost napovídaly. Prolnutí současnosti s historií mi přišlo hodně nevhodné. Brutalita tolik opěvovaná naopak ne tak moc hrozná. Nepříjemné vidět onu dceru v tak zuboženém stavu, jasně... Jinak spousta řečí a přehrávání, jak jsme zvyklí u WS. Film jako takový mi přišel hodně slabý.... ()

willis

Já mám rád takovéhle moderní přepisy Shakespeara, abych řekl pravdu podívám se na ně raději než na klasické zpracování na které mi většinou chybí trpělivosti. ()

GREGOIRE

Jedna z top Shakespearovských adaptací. Moderní a přesto klasické pojetí. Vynikající obsazení s neskutečným Hopkinsem v čele. Nezapomenutelné vizuální hody a výborná hudba. V kuchařském finále jakoby ožil Hannibal Lecter :-). Titus je opravdu asi nejbrutálnější Shakespearova hra - nic pro slabší povahy. Přesto vřele doporučuji. ()

Kroupa

K dalším pětihvězdičkovým komentářům lze těžko něco dodávat, skutečně se v tomhle filmu podařilo přenést Shakespeara na plátno, aniž by příběh ztratil na aktuálnosti, nebo ta musela být doháněna umělými prvky moderní doby. Vizuální stránka filmu je naprosto podmanivá, stejně jako uspořádání scén. I scény, které bývají obvykle příliš patetické a neuvěřitelné (např. jak Titus zabije svou vlastní dceru) jsou hlavně díky skvělým hercům vynikající. Po pár letech musím dodat, že je velká škoda, že paní Taymor netočí filmy častěji. ()

mArcElkrIz

Ani se nedivím, že ne každému se tenhle snímek zamlouvá. Už v době vzniku předlohy byl autor tvrdě kritizován za "nechutnost" celého díla. Ostatně, v tomle snímku, zasazeném do neidentifikovatelného času a prostoru, se dočkáme víceméně všech drastických způsobů pomsty a obětování uvedených v předloze. Větve místo odťatých rukou, znásilnění, pokrm z nejbližších... Hranice mezi dobrem zlem ve své největší obludnosti. Hodně silný film, ale ten, kdo si jej našel podle označení na CSFD jakožto válečného filmu, nebude zřejmě nadšený... ()

KoleckoR

Tak tohle se mě nelíbilo. Raději bych snesl zpracování Tita v klasickém historickém kabátu, než v tomto experimentálním pojetí starověku a současnosti. ()

Matli

Člověk musí být hóóóódně umělecky založený aby toto s upřímným srdcem kladně ohodnotil. Asi je to chyba režisérky, že to celé vypadá tak divně a zprzněně, ale budiž. Každopádně dialogy v typicky Shakespeareovských verších je moc i na mě. Prostě melou furt samý kraviny. Jinak herecky je to na Oscara pro každého herce, kór Anthonyho. No prostě divadelní hra v šíleným překulisovaným a přerekvizitovaným světě. Dobrý a špatný. ()

S.Dedalus

drobnější výhrady by se sice našly zejména co se ztvárnění samotné postavy tita týče přeci jenom sem si představoval více vyhrocených emocí hopkins mi občas přišel nepatřičně vážný ale veškeré tyto malé nedostatky vyvažuje velmi originální zpracování trefná stylizace ochota experimentovat nejen s kostými a kulisami velmi podařený mix odkazů od samotné antiky přes totalitní diktatury až k moderním politickým bojům dokazují nadčasovost této shakespearovi jistě nejujetější hry z herců mě asi nejvíc zaujal naprosto neodolatelný hitlerovsky slizký saturninus v podání Alana Cumminga jeho družka gótská královna tamora mu zdatně sekunduje i když si přeci jenom mohla Jessica Lange ještě krapet lépe procvičit správnou výslovnost samotnou kapitolou je potom bestiálnost jejích blonďatých germánských synů a démoničnost negra aarona tleskám ()

agassi68

Nebolo ľahké prekonať ten zvláštny Shakespearov veršovaný jazyk a prvé minúty som to chcel vzdať. No potom som si akosi na to zvykol a vnímal len pravú krutosť rímskej doby. A že sa tam nešpásovalo.. ()

Empire

Hopkins ve skvělé formě cituje Tituse Andronicuse: Na prach vaše kosti rozdrtím a z nich a z krve těsto uhnětu koláč upeču, z nich každý naplním paštikou z ničemných vašich hlav..... Skvělé bezchybné, výborné....trochu dlouhé, ale zajímavý je retro styl ve kterým je film pojat. ()

dandislav1991

První polovina mě strhla tak, že jsem si neuvědomil, že bych se měl jít třeba najít, nebo napít, ta druhá už byla slabší, ale co je to az rozdíl mezi 100% a 98% - takže tedy další film do deníčku! ()

Miany

Celkový úspěch díla pro mě spočívá v mluvě Shakespeara v kombinaci s výbornými hereckými výkony zúčastněných. Celé dílo je dynamické, kruté a dramatické. Bez hvězd plátna, která tomu dala vše i onu divadelnost, by celkový dojem upadl. Děkuji Julie Taymorová, že si to takhle dala všechno do kupy. ()

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Novinková smršť

Novinková smršť

12.10.2008

Dnes to bude pestré. Je tady další Shakespeare podle Julie Taymorové, Forest Whitaker zpívající „What a Wonderful World“ i nový nervák od režiséra Sirotčince. Kdo viděl extravagantní drama Titus,… (více)