Zvony smrti

• Velká Británie When Eight Bells Toll

Podle scénáře slavného skotského spisovatele Alistaira MacLeana (ZBRANĚ NAVARONE, KAM ORLI NELÉTAJÍ) vzniklo v roce 1971 akční krimi, ve kterém zazářil oscarový ANTHONY HOPKINS a přitažlivá manželka Alaina Delona NATHALIE DELONOVÁ. Film se nese přesně v duchu tehdejších bondovek, včetně akcí nabitých scén, krásných žen a charismatického hlavního hrdiny. Tím je v tomto případě britský agent Philip Calvert (HOPKINS), který je vyslán na tajnou misi ke skotským břehům. Právě zde totiž záhadně zmizela loď naložená zlatem. Neohroženému agentovi se sice podaří loď vypátrat, s hrůzou ale zjišťuje, že pravé nebezpečí číhá úplně jinde... (oficiální text distributora)

F.W.Colqhoun

Na obal dývka vetklo Řiťka video Hopkinse zestárlejšího, než jak se objevuje ve filmu. Zjevně aby ho publikum poznalo. Reklamní hesla ve smyslu "bondovka" úplně nelžou. Máme tu upjatého, přísně britského šéfa, ústředí vyhlížející jako SPECTRE Island ze Srdečných pozdravů z Ruska a hlavního hrdinu ve slušivém obleku. Jenže místo motýlka nosí kravatu, whiskey chlápe z lahve, je * jak opakovaně zdůrazňuje karikaturně povýšený nadřízený * z horší společnosti [v podstatě plebs] a způsob, jakým se vypořádává s protivníky [střílení trosečníků revolverem z lodi, vrhání bezvědomých těl z oken apod.] je cosi, na co by nejspíš ani Bondové z nejdrsnějších časů neměli žaludek. Hopkinsovo podání se jeví optikou slavnějších rolí ještě zábavnější. Často se dívá na lidi, jakoby je už už kořenil. Biják kromě sympatické zápletky, cockney špičkování o společenských klubech, subordinaci, zlatu a kakau nabízí malebné skotské exteriéry a filmového ducha šedesátých let. ()

noby

Film, který se chtěl svézt na popularitě bondovek, ale dostatečně se odlišit, ale bohužel často dělá to prvé, když by měl dělat to druhé, a naopak. Být to dotaženější, byl by odměřenější přístup příjemnou alternativou. Takhle to alespoň disponuje svěžím britským humorem. Možná bych hodnotil i o stupínek výš, ale srovnávání s bondovkami mi nedovolilo se do filmu zcela ponořit. ()

Lionheart

Mě se to líbilo. Mám rád Bondovskou série a o to více jsem rád, že to nebylo až tak nadneseně Bondovské, že to šlo trochu jinou cestou. Je to chladné, drsné, ano trochu již zastaralé, ale stále anglicky půvabné a skotsky nehostinné. Hopkins mi tam nevadil, vlastně bych ho ani za mlada nepoznal. A ten jeho jeho typicky suchopárný modrokrevný šéf byl sice občas otravný, ale jeho hlášky byly příjemným projasněním situace. Paní Delonová krásná, spousta mrtvých, celkem dost akce, co víc si člověk na večer může přát? ()

arcticsky

A. Hopkinse mám v TOP 10, takže jsem byl zvědavý na jeho mladá léta. Ale jinak je tento film takový podivný čajíček s několika slušnými suchými hláškami. ()

MickeyStuma

Tento snímek kopíruje bondovské filmy do posledního puntíku. I ta hudba ho připomíná. Ve své době asi byli do něj tvůrci hodně zblblý. Nejedná se však o špatný počin. Skutečně obsahuje vše, na co jsme zvyklý. Jen postava šéfa mi nesedla. Byla pojata jako humorná vložka, která se snaží být onomu agentovi po boku, ale nebyl to šťastný nápad. Příběhu to spíše ubližuje. Při nostalgickém pohledu to divákovi určitě přinese filmový zážitek, který neurazí. ()

Bobšule

V životopise Anthonyho Hopkinse je možné se o tomhle filmu dočíst, že měl být konkurencí Bondovek. Ten záměr je patrný od úvodních titulků, které používají identický typ písma, hudba by opravdu mohla směle zaznít v některé z nich a rovněž úvodní scéna, kdy se hlavní postava Calvert tajně dopraví na loď nepřátel, sundá si neoprénovou kuklu atd... Je zřejmé, že Bondovky byly vděčnou inspirací. Bohužel, ale právě chvíle, kdy film kopíruje svůj vzor, patří k těm nejlepším. Ačkoli téma není nijak zvlášť ponuré, prostředí skotského pobřeží, kde je neustále po celou dobu šero až tma a takřka nepřetržitě prší, jaksi nedodávají filmu onu pověstnou odlehčenou atomsféru Bondovek. Celý snímek je prostě až příliš britský, bohužel ale ne právě v tom nejlepším smyslu. Je těžkopádný, suchopárný a zcela zbytečně ponurý. ()

sehe

Hopkins neznicitelny, ako Bond.Mladý Hopkins, skoro k nespoznaniu si pri pastnych súbojoch s protivnikmi vyka a v skotskom chladnom prostredí si pocina celkom dobre,ale zabudnúť sa dá na tento film celkom ľahko. ()

Davis I

Agent Bond je parodií, nikdy jsem ho nemusel. Agent Calvert je taky parodií, ale tvůrci to tak zamýšleli a já jsem jim to zbaštil daleko líp, než ve všech bondovkách dohromady. Je to tím, že se děj odehrával v "ponurém" oparu a Hopkinsův hlavní hrdina je daleko lidštější než Bond. Určitě se nejedná o žádné veledílo, ale právě takové "dobrodružství a nadhled" mi v bondovkách chybí. ()

sto7ra

kdovíjak nenadchne, ani neurazí. hlavní hrdina je sympaťák, o mrtvoly není nouze a konec překvapí. (připomínka: kdyby měli rukavice, bylo by to věrohodnější...) ()

H3LLraiser

Ne úplně "bondovka" ale s trochou větší snahy by se to za ni mohlo vydávat. Hopkins mi do téhle role nějak nezapadl, ovšem Nathalie Delon byla velmi krásná děva tak se nám to hezky vyvažuje. I když ne úplně bondovka, přeci jen slušně zabaví milovníky žánru... ()

mire.k

Bohužel filmu uškodilo stylizování do bondovek. Nemůže se rovnat s knižní předlohou (Když zvoní zvony), která je jedna z nejlepších prací A. MacLeana u nás přeložených. Film je těžkopádný a odlehčenost knihy nefunguje a vtípky skřípou. Český dabing tomu taky nepomůže. Mrtvol dost a umírá se rychle. Žádné čtvrthodinové souboje. Mohlo to být lepší, ale oproti současným hrůzám si to tři hvězdičky zaslouží. ()

tomma

Hodně, hodně nepovedené. Sám autor předlohy napsal scénář, který je akorát slepencem scén bez ladu a skladu, kdybych nečetl knihu, tak snad ani nevím, jestli bych pochopil o čem zde běží. O mnoho lepší zážitek jsem měl z knihy, ale tak už to bývá, v tomhle směru se svět moc nemění. A rád bych vysekl poklonu osobě, která se s tak originální a těžko přeložitelnou hříčkou, jakou bezesporu WHEN EIGHT BELLS TOLL je, vypořádala s takovou elegancí a bravurou! Jestli jí můžu trošku fušovat do řemesla, tak bych pro příště navrhoval ještě výstižnější název, a to „Vražedné zvony“ - ještě lépe tak vystihuje podstatu celého filmu - marného boje Anthony Hopkinse se zabijáckými zvony. ()

moorks

Akční pohádka v bondovském stylu. Akorát místo Seana Conneryho se v roli neohroženého agenta předvedl Anthony Hopkins. Nic víc, nic míň ()